Zašto je fabrički propisana potrošnja goriva nedostižna?

Zašto je fabrički propisana potrošnja goriva nedostižna?

prva cinjenica dizelasima ko je realan i priznace, da ako ga tjeras momacki na otvorenom ce potrosit vise od benzinca...to je sasvim logicno...e sad brojke...corsa 1.2 54KS po gradu 10-12-15 zavisi kolko se ganjam, a na otvorenom na 5 znam spustit...tuzla-bec autoput oko 400km od 630km i tad potrosi 6-7, ali tako mal motor a brzina na autoputu 130-140, tako da je to veliko opterecenje i ne cudi me bas...po gradu citroen xsara picasso 1.6Hdi 90KS znaci sad 3 godine stara i nekih 30tak000 km potrosi oko 9...da mi je vidit te vw ovce sto potrose 4,8 po gradu kad je prosjecna brzina 18km/h...tog citroena znaci voza moj stari (citaj profesionalni vozac 30godina, koji nema zelju za gasanjem)...na otvorenom autoput oko 6, a normalna cesta 4,5-5,5...e sad iznenadio sam se kad sa bmw-om 530d 2007 godina automatik sa ebenih 6cilindara i 3.0 motorom bec-tuzla postigo prosjecnu 7l...mada ga fakat nisam preko 160 tjero...
 

MTR

Član
Veci motor druze , puno konja i momenta koje ostvaruje na nizim obrtajima , plus dobro rasporedjen mjenjac i to je dobitna kombinacija . Kod nas je mecka na 2200 obrtaja furala 160 km/h
Dok sam passata imao ( 1,9 TDI PD ) trosio je ono prosjek 5-6 normalne voznje , dok npr kad bi isao vani i voznja po Njemackoj na banu mi je znala uzet i po 12 litara ( 140-160-180 )
 
N

nenad

Pa kod vas auta ne trose, vec proizvode gorivo! Ja predlazem da odete u ovlastene servise da vas uvezu direktno sa fabrikama, mislim da bi ljudi bili fascinirani vasim postignutim rezultatima od 2-3l na 100km :lol:
 
nermin suljagic je napisao(la):
ja sam od zivinica do sarajeva tri puta stajao da odlijem dizela,pocelo da kipi... :D
jbg,da vam je 250 oktansko gorivo i da su vam 125 55 15 energysaver gume nemozete skinuti na 2-3 litra...nedo bog da vozite 3L Lupa,upaljač bi vam zavidio.....
Kada pricamo o brzoj voznji odjednom svi voze prosjecno 140 gradske,a kada se prica o potrosnji svi trose dvije flase Coca-Cole na 100 km...

Mozda vam je Torabi voda u hladnjaku???? :lol: :lol: :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ostatak ;)
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Meni normala voznje po gradu trosi oko 9,5 - 10 litara, gasam kad god pozelim :icon_biggrin:

zela sad sam provjerio u knjizici od Saxa, 12,6l pise u gradu...

Kod mene piše 11.6.

Citroen je žedniji jer je teži:lol::lol:
 
Član
Ja sam sad na leganzi merio najpouzdanijom metodom(od nestajanja do nestajanja), po gradu 14,16l plina(bas sam ga stedeo), a fabricki 13 benzina, sto znaci da bi moglo ispod toga...
 
Član
Mjerio po boardu i od paljenja do paljenja rezerve zapišem koliko naspem i koliko sam prešao...prosjek je malo veći do fabričkog (5.1) što se tiče odstupanja board-a ni ono nije drastično kao što neki navode...e sad da bi se postigla potrošnja približna fabričkoj mora se mnogo toga poklopiti...ako se auto vozi zimi više troši, zavisi od pritiska u gumama, koliko se koči, kojom brzinom na koliko obrtaja se vozi, da li ej otvorena ili gradska i sl. e sad što nekima i u ekstremnim uslovima troši po fabrici to je već neka druga dimenzija realnosti...ako ćeš voziti otvorene 80 petom može i daleko ispod fabričke...
 
Član
Ja sam bord computer testirao vise puta na BMW-u E46 318td, uglavnom, trosio mi je auto 0,2 l manje nego bord computer pokazuje.
 

MTR

Član
kod mene kad se kruskovace naderem trosi 0,2 litra na sat , jbg ne smijes pijan vozit samo upalim i sjedim dok ne dodjem sebi hahahahaha
 
Kod mene je Astra 1.9 cdti a tvornički podaci su - 7.4/4.9/5.8 l/100km urban/extra-urban/combined -
Stvarna potrošnja je do sada bila približno - 8/5.5-6/6.5.
Jedno punjenje rezervara - 52 litre - 750-800km (kombinirane vožnje).

Što se tiče mog auta tvornički podaci su lako dostižni.
 
Član
Opel kadett 1.5 TD +Intercooler po gradu trosi 7l nafte , sa gasanjem oce 9-10 litara... Tak da nezz sta ovi dizelasi pricaju 5l grad... Ja nezz kako vi vozite onda, vjerujem i kad na posao zurite, ili negdje kasnite vi radije potricite pjeske nego pritisnete pedalu, nebi li "board" pokazao preko 5l...
 
Top