Zasto alfe gube tako na cijeni?

Zasto alfe gube tako na cijeni?

Član
licno nemam nista protiv tih auta, imam nekoliko drugova s alfama i odlicno ih sluze, extra udobne, brze ....
problem je u mentalitetu ljudi koji takva auta kupuju a i samih talijana koji su pomalo 'traljavi' i nedisciplinovani pa cesto dolaze iz italije zapustene, jer alfe hoce da se redovno i pravilno odrzavaju...
svi kad kupe alfu kontaju evo mi sportsko auto (za sto alfa slovi) sad cu ga derat i vaditi mast do mile volje i tako i bude, a odrzavanje ko jebe...
a istina je da su nezgodne za odrzavanje jer nema ih na otpadu kod nas kao golfa i sl. ali nije nista nerjesivo...

dalje mozda i najveci problem kod nas je nedostatk ljudi koji znaju praviti ista drugo osim VW, a talijani su sve nesto izmisljali svoje da nikog ne kopiraju iako su to sitne razlike...i onda sto ne znas dobro napraviti ili nikako kazes ne valja to je krs...
npr.kod druga mi je pukao zucasti remen jer je bio lose postavljen (i otad mrzi alfe iz dna duse, i kad spomenem odmah ma bizi ba to je krs)...
ja sam se dvoumio izmedju alfe145 i fiata (i da uzimam auto opet bi usli u najuzi izbor) no zbog ocito lakseg pronalaska dijelova na otpadima uzeo sam fiat...zanimljivo je i to sto je takvih auta najmanje na otpadima a kazu ne valjaju...
a dok sam imao golfa promjenio sam malte ne sve od lima do motora ..istina da je to sve bilo relativno jeftino no ne umanjuje cinjenicu da se kvario punooo...i cak me ostavio na putu jednom-dvaput..
stoga za svakog svabu u startu platis i opet moras ulagati, a za alfu das manje i za ostatak para je uredis do maximuma...i imas auto koje je po svemu ispred navedenih, meni :)
a kako rece trizex alfisti su mozda i najfanaticnija grua ljudi, prosto je obozavaju i pitaj takve ako te zanima realno misljenje o alfama....a ne neke likove koji najvise mlate protiv alfe a nikad ni sjeli u jednu nisu a kamoli imali je ;)
 
Član
ErRoR je napisao(la):
Hahah pocelo je pocelo :D
Pa generalno gledajiuci sa moje tacke gledista alfe, te opce talijani su malo zakomplikovali neke stvari u vezi odrzavanja vozila, i za to ih ja ne smatram bas isplativim, ako uporedis ono "Nisu bas kvalitetni" i ono "dijelovi su poskupi" imas dva dovoljna razloga da ju zaobidjes u sirokom luku... Sto se tice dizajna, noviji modeli su mi jako lijepi, dok stariji tj ospod 2.000 god mi nisu nekako, pogotovo enterijer... No opet 100 ljudi 100 cudi, o ukusima se ne treba raspravljati, svatko voli drugacije...

Necemo se vrijedjati, fina je tema, sto sam kazes, 100 ljudi 100 cudi. Igrom slucaja sam vozao Fiata od kad sam polozio, igrom slucaja imam par komada u porodici i tako se i ispostavilo da si uzmem Fiata kad sam kupovao sebi auto. Od 5 komada koji su bili sto u mom, sto u ocevom vlasnistvu, nijedan nije patio od fantomskih problema, famoznih "elektricarskih" problema tako tipicnih za stare talijane (bar po pricama koje cujem, ja ama bas NIKAD nisam niti imao, niti popravljao neki fantomski kvar na Tipou, Tempri, Bravo/a, Marei itd, al' hajd. O nekim vanrednim kvaroima isto tako nema price, u zadnjih cca 10 god nijedan nije ostao na cesti niti iznevjerio, ali isto tako se svi pravilno odrzavaju, na vrijeme a ne "tjeraj dok ne crkne, pa popravi paljenom zicom pa hajd jos malo dok moze".

Recite da sam pristran, ali ne mogu da ne budem bar u odredjenoj mjeri kad sam u svakodnevnom kontaktu s tim autima, sto svojim sto tudjim jer me raja zna kao nekog ko voza/zna talijanska auta pa tako dolazim u dodir s njima, i svaki koji ima iole problema i "cudnih" kvarova je redovito bio neodrzavan, ili se improvizovalo s rjesenjima, itd. itd. razumijete sta hocu reci. Hocu reci da sve sto pisem/govorim je iz licnog iskustva, ako nisam dolazio u dodir Nissanom Sunnyem budite sigurni da me necete naci na temi o njemu :D

I da ne mislite da hocu reci da je Fiat , odn talijansko auto nesto najbolje sto postoji, daleeeeeko od toga, jer po meni ljubitelj auta treba da voli AUTA, masine, a ne odredjenu marku i da se klanja samo njoj itd. itd. , ljudi su previse povodljivi i pristrasni, vozi Opela 5 godina, najbolji je na svijetu, zamijeni ga za nesto novije druge marke i opet ista prica, samo drugi akter u glavnoj ulozi, smijesno....
 
Administrator
normalno da u danasnje vrijeme ni za jedno auto nisu jeftini dijelovi osim za golfa dvojke... a svako auto od tebe zahtijeva odrzavanje... tako isto vecina misli za francuze kako su skupi dijelovi a opet kad pogledas dosta francuza ima na cestama... prema tome manje vise sve je to isto... samo kao sto neko rece ljudi su odavno govorili alfa ne valja, alfa vako, alfa nako i zato vjerovatno ima ugled kakav je trenutno... a ti uzmi novo auto bilo koje marke i izvlaci maximum iz njega, muci ga, ne odrzavaj ga i kroz izvjesno vrijeme doci ce u isto stanje u koje se alfa nalazi poslije prvog, drugog ili treceg vlasnika od kojih je dovoljan jedan papak da bi unistio autoo...
 
Član
Jedna jako bitna stvar. Dijelovi u ovlaštenim servisima su skupi za bilo koju marku auta. Neki više, neki manje. No za npr. golfa postoji ogroman broj neorginalnih proizvođača za rezervne dijelove, dok je za druge marke drugačija situacija. U pitanju je naše zatucano tržište;)

Prema tome, kupac Njemačkog auta ima mnogo veći izbor, može jeftinije i lakše održavati svoje auto.

Vlasnicima Talijanskih, Francuskih ili Japanskih auta je dosta teže.

p.s. Ako ćemo biti realni, alfa po kvaliteti nije jednaka npr. vw-u. Bar ne kada pogledamo kvalitetu materijala i posvećenost detaljima. O pouzdanosti uvijek možemo raspravljati. Nisam švaboljubac al sjesti npr. u golf 6 je za mene bilo zapanjujuće iskustvo. Osjećaj kvalitete je na jako visokoj razini. Možda je to samo osjećaj:D
 
Član
Nije alfa za svakoga to je auto koje treba znati voziti,odrzavati samo po sebi daje mnogo kad treba ali ne uvijek.jednu vozijo 156 i mogu reci da odlicno ide i to sam jedva vlasnika nagovorijo.A Vw i alfisti se opcenito ne vole.Susjed mi ima alfu 145 i samo ovlasteni i nema nekih vecih problema dizel 1.9 sve je stvar odrzavanja, a vecina se ne odrzava u bih.;)
 
Član
ma pusti se ti toga, ako ti se sviđa i ako je imalo u ok stanju onda kupuj... (jedni će ti reć nevalja, jedni valja, a vjeruj mi sve ovisi šta kupiš odnosno u kakvom je stanju... )

a što se tiče Alfi, meni lično jedno od ljepših auta... ali kada bih to kupovao bila bi obavezno crvena boja

alfa-romeo-159-1750-tbi-car-pics.jpg

P1014012b1.jpg

autodelta-alfa-romeo-spider-j6-32-c-front-view-588x441.jpg

P1013925b1.jpg


izvinite morao sam :D
 
Član
Salle je napisao(la):
ma pusti se ti toga, ako ti se sviđa i ako je imalo u ok stanju onda kupuj... (jedni će ti reć nevalja, jedni valja, a vjeruj mi sve ovisi šta kupiš odnosno u kakvom je stanju... )

a što se tiče Alfi, meni lično jedno od ljepših auta... ali kada bih to kupovao bila bi obavezno crvena boja

Ima i boja trula visnja je extra
Pogledaj:
 
Amortizacija ti je prisutna kod svakog serijskig modela auta, jednostavno je tako. Samo sto je kod italijanskih auta to vise izrazeno, a u biti tebi ako se svidja auto, sta te briga, jeftino ces ga platiti, isto tako i prodati. Nista nema razlike od npr. VW-a, nikako tu ti ne mozes biti dobar, osim ako kupis krsa pa u njega nesto ulazes da bi zaradio, a inace na svakom ces izgubiti na vrijednosti...
 
Kako kazu alfisti: "alfa ima dusu"

ja osobno alfu nikad nisam imao, al nikad nebih bjezao od tog auta jer o njemu imam sve pozitivne misli, i stvarno mi se svidja, npr sjedio sam u 166ici i zaljubio sam se u unutrasnjost tog auta, svaka im cast..
 
Član
trizex je napisao(la):
ErRoR je napisao(la):
-Suki- je napisao(la):
pa zato jer ima dvije radosti,kad ju kupis i kad ju prodas......

Hahaha ova je dobra... A ima jos jedan jako bitan razlog, preskupe i komplikovane za odrzavanja, tako da ih ljudi ne cijene bas...
A normalno jos jedan od razloga je sto zivimo u Bosni :D

Vjeruj da nisu uopste, auto ko i svako drugo....a ovo za Bosnu si svakako u pravu....

al' k'o sto ja volim rec' , sve dok je glupana (nek se ljuti ko hoce) koji podcjenjuju talijanska auta ja cu imati tu srecu da vozim brza, lijepa i nesvakidasnja auta za male pare :)
FIAT ! OUU NOOOOOOO!!! :cool: Triza, ma salim se :D
 
Nisam vozio Alfu, nisam ni posjedovao, nisam kompetentan da pisem zasto je tako, samo cu reci da je to vecinom i do majstora, ja sam takve srece sa autima da obilazim puno majstora, to je sad druga prica, u glavnom do koga kod sam dosao, kad mu spomenes italijane, pogotovo Alfu, odmah mi je prica "joj dijete, okani se toga, nemoj sebi toga kupovati", ja sam treb'o neku 147-icu uzimat, benzinac, to je otac htio meni uzeti, otjerao on majstoru covjek mu rek'o nemoj to sebi uzimati, to se kvari itd, itd, i otac ne uzme, fiat coupe isto gled'o jedan, al' covjek rekne ocu jer su jarani da ga ne kupuje malo kucnut "cekicom" :p.......... K'o sto svi govore, nas mentalitet, narod propalitet haha, salu na stranu, 99% majstora me je odgovaralo od toga, jbg-a kad nije ti bas volja da davas previse para na odrzavanje, moras odustati, nije bas jednostavno ono "probaj pa sta bude".... Sto se dizajna tice, to su kraljevi, barem meni, 156 facelift, 147 facelift, su mi definitvno i svana tako i unutra prelijepa auta.. Da ne spomenem cuveni GTV, to auto i dan danas kad vidim sline mi krenu, vidim jednu blizu moje kuce truhne u covjeka u dvoristu, nema tablica, dal' je stranac, odjavljeno il' sta, samo znam da je ono grehota drzat' onako da vene!
 
Član
Eh eto nek VW ne gubi na cjeni, prijateljica je za par godina izgubila samo na kupovini auta 5000 KM...ja na FIAT-u,1000 ili 1500 ... Pa ko onda vise gubi na cjeni. Svako auto ako se odrzava kako treba i na vrijeme,ne bi trebalo da se desavaju kvarovi.

Ja takodje nemam nekih aman zaman kvarova na FIAT-u posebno elektronika... sve radi, sve fercera... al' naravno ulozio sam u njega i servis sve redovno...
 
Član
Nisam citao dosadasnje postove, ali moje misljenje je da alfa gubi cenu jer je nekad bila na losem glasu, a toga je tesko otarasiti se, kao npr i korejska vozila. Ako ces da kupis auto i duugo da ga vozis, da si spreman posle dugo godina uzivanja da ga prodas za male pare uzmi alfu. 159-ka je meni trenutno jedan od nalepsih auta, stvarno je perverzan....1.9mjet od 150ks je sigurno odlican izbor, ali ako si za nesto jace ganjaj nekog jakog benzinca ili 2.4jtd....;)
 
Član
da se bezze ubacim, jaran ima alfu 147,vozio sam je, motor je 1.9JTD od 115ks, auto ima extra liniju,prelijepu i bogatu unutrasnjost, kad je vozis fin je osjecaj al je nekako tvrda, lezi predobro u krivini, malo je troma za 115ks ide kao i moj bravo od 105, kad trebas servis raditi treba finih para, npr neki dan on mjenjao selene i amortizere izaslo ga oko 500KM, ali kad saberes i oduzmes bolje vozati alfu 147 neku nekog gola IV(ima ga stari-vozim ga svaki dan) jer je golf jako neudoban,tvrd i nepregledan..
 
Top