zamjena ulja u mjenjacu - DA ili NE?

zamjena ulja u mjenjacu - DA ili NE?

Cuo sam dosta prica o tome kako ne treba nikada mijenjati ulje u mjenjacu, kako jednom kad se promjeni nastaju problemi, bla bla...

Auto je preslo 120.000km, nije ulje mijenjano nikada.

Da li je opravdano zamjeniti ulje (po servisu propisane viskoznosti naravno) u mjenjacu, ako nemam nikakvih problema, ali eto preslo je 120.000km, a ja sam od onih koji vole sprijeciti umjesto lijeciti, redovno odrzavam sve po PS-u...

Ps.
Ako neko zna otprilike koliko bi ulja islo u Peugeot 206 1.4 8v mjenjac? Posto mi je jeftinije da ja uzmem ulje, nego da mi prodaju oni u servisu. Ne znam ni priblizno? 1L? 2L? 5L?
 

MTR

Član
ja mijenjam svakih 50000 km , pa ti vidi sad , ulje nije skupo ,6,7,8 maraka litar , zavisi od mjenjaca ide 2-3 litra
 
Novu ulje je novo ulje,sigurno je bolje od onog starog potrošenog i bolje će da podmazuje mjenjač;to je bar moje mišljenje pa sad ti vidi.pozdrav
 
Član
moj predlog je da uzmes najbolje ulje i da zamijenis, jer se rijetko mijenja, nije neki trosak. Kad je ulje lose ili ga nema, ostecuju se zubcanici, pa mozes sve da poj*es. Pozdrav
 
Član
ne znam po kojoj logici ce novo ulje da steti mjenjacu... naravno da treba da ga zamjenis sto da ne... a neide puno ulja do 2,5l 3l maksimalno...
 
zamjeni ti to bracika u tom ulju se uvijek nakupi sitni djelova sto se zupcanici malo oribaju jedan od drugog nece ti to nista stetiti moze samo bolje biti
 
Član
dobro je to promjenit samo nadji kakog dobrog majstora meni je nakon promjene nesto pocelo da lupka u mjenjacu nisu neki c..... vratili/zamjenski, a ulje imas dobro omv 50tak kmica, ak si iz SA neka ela ti odradi zamjenu,
 
Član
Mogući problemi poslije zamjene ulja se mogu jedino javiti ukoliko naspeš pogrešno ulje, od onog koje je proizvođač propisao. Neka ulja nisu nimalo jeftina. Recimo za moje auto sam uzeo 3L a cijena po litru je bila 33KM.
 
Mislio sam nasuti Total Transmission BV 75w80 ili Esso Gear BV 75w80, prema knjizici sto je preporuceno. I naravno da sam mislio otici u ovlasteni servis (Citroen - Pavic, posto nisu uopste skupi) da mi to zamjene.

U motor inace sipam na svakih 10.000km novo ulje, ili ESSO Ultra 10w40 ili Total Quarz 7000 10w40, isto prema preporuci proizvodjaca, nikad nisam imao problema, niti je trosio ulje, ni malo.
 
ja sam kod sebe konto mjenjati i da ne ispadnem budala posto su neki govorili mjenjaj ne mjenjaj pa kad sam bio u AS Dedovic ovlasteni pug servis pito majstora govori to se ne mjenja a meni se mjenja sto kaze covjek bolje sprijecit nego lijecit...majstor je reko da se to inace ne mjenja nego kad dodje do curenja onda se to promjeni da bi se rijesio problem curenja a inace ne...al boli me briga i ja cu da mijenjam
 
Ja nisam mogao da nadjem Total ulje 75w80, nego ima samo Castrol 75w90, malo gusce dakle, smije li se ono nasuti?
 
Top