Xenon

Xenon

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Znam da je bilo zilion tema ali ne znam drugi način da pitam...Planiram ugraditi xenon pa ako neko može da mi preporuči nekog na području Banjaluke,Bos.Gradiške ko to prodaje i ugrađuje. Far je sa lećom i idu H7 sijalice. Koje bi ste preporučili 8000k,6000k ili manje (da li uopšte ima kod nas???) Čuo sam da ovi što su plavkasti da se slabo vidi po kiši??? Koliko bi to trebalo da košta i kolikaje uobičajena garancija na sijalice i balaste.
Hvala!!!
 
Član
Vidljivos nazalost sto vise hladnija boja to manja vidljivost 6000k i to je mjerica,a cijene ti variraju od 120 do 170KM zavisno o kvalitetu i garanciji naravno ovo vazi za Sarajevo a gore ne znam;)
 
Moj savjet MAXIMALNO 5000k... idealno 4300, sve vise - vuce na seljacki plavo...

Eto, i ja ugradih neki dan 6000k jer nije bilo od 4300 i odvratno izgleda... svijetli plavo...kazu da je to bijela sa "nijansom" plave, ali uzivo je totalno suprotno...

Koje god stavis (do 8000k) vidjet ces bolje nego sa standardnim halogenim sijalicama... cijena - DO 50KM ugradnja (obicno 30-ak km), a set kao sto rekose (120-400)....garancija od sest mjeseci do 3godine...
U sustini sve se svodi na KINEZE, a sijalice su sada zaista jeftine (35KM), ako uzmes u obzir da je u ovlastenom 18-22 obicna halogena...
 
Ja sam nedavno nabacio 6000k, najbolje vjeruj mi, 4300k su malcice slabije i bez leca nisu nesto. A sve preko 6000k mislim da nije dozvoljeno, ili se radi izmjena zakona o tome, tako da 8000k pa na vise ce biti zabranjeno (ako vec nije), samo je fora sto to nasi nece imati cime provjeravati jer nemaju takvog uredjaja :lol::lol::lol:
Kako izgleda 6000k kod mene mozes vidjeti u mojoj garazi.
pozzzy;)
 
Član
4300k imaju najveci lumen, pa samim tim daju najjacu svijetlost i najbolje se vidi sa njima
 
Član
imam i ja jedno pitanje..
dakle imam merca W202, mislio u frankofazu kupiti xenone, momak sto radi kaze bolje nemoj, moras imati i po danu upaljena svjetla, xenon ti nece moci biti dugo itd itd...
pa me to interesuje, znaci kolko ce to trajati?
drugo pitanje- farovi na mercu su bez leca, kakva ce biti vidljivost, kolko je pametno staviti xenon na takve farove?
dal da kupim ili ne? tnx
evo farova>
e7ab6962.jpg
 
S lecima je bolje, ali sto rece dejo nastimas farove i to je to. Koliko traju, mislim da im je radni vijek oko 3000 radnih sati. Sat zavisi koje su sijalice kod tebe, kod mene je tipa H4, preko dana vozim pod dugim (odnosno obicnim halogenim sijalicama) a navece skljocnem na kratko, xenon, pa tako stedim xenjonjare :icon_smile::icon_smile::icon_smile::icon_smile:
 
Član
Deyo je napisao(la):
Ako kupiš u frankofazu upucaj se odmah. Samo se farovi namjeste i bude sve OK.

gdje u tz da kupim?
i kako to "samo farovi se namjeste", kakva je vidljivost s xenonima, jer vidis kakvi su mi farovi...cuo sam dosta prica da je xenon bez lece...
hala:lol:

kakva je vidljivost sa ovim mojim farovima, zna li neko:icon_confused:
 
Član
Deyo je napisao(la):
Pa možeš kod mene kupiti za 170KM sa pola godine garancije, ili bilo gdje drugo samo nemoj u frankofazu :lol:
Pa spuste se farovi i ako su ispravni neće smetati drugima, normalno da nije bez leće kao sa njom, ali šta je tu je...

ako se odlucim da kupim, kod tebe cu kupiti;)
samo kontam da ne smetam drugim ljudima, to ne bi volio!
 
Ako imas opciju podesavanja farova po visini, tj motoricce na njima nemas brige, obaras i spustas koliko te volja. Ja ih nemam pa sad ganjam gdje da kupim motorice i namontiram, jer ako rucno oborim farove previse na otvorenom putu ne vidim, a ako ih namjestim za otvorenog, ubijam ljude u oci. Trenutni spas mi je sto mi je na dugom halogeno, koje je dosta slabije, pa kad naidje ko u susret prebacujem na njih.
Farovi su nam koliko toliko slicni (s tim da su tvoji dosta veci) pa mozes vidjeti u mojoj garazi kakva je vidljivost, ima slikica na 4. strani
:cool:
 
Član
mogu podesavati farove po visini, znaci ni to nije problem...
a sad se sjeti, kod mene u farovima su i maglenke tako da bi i one mogle preko dana, a po noci xenoni:icon_biggrin:

uu debelo sam se zagrijao za xenone, uh sta da radimmmm...
najvise me brine to sto dosta raje govori da su xenoni bez leca losi skroz...
 
Član
E ovako problem rješen sutra ide najvjerovatnije 6000k,gdje god sam gledao imaju samo 6000 i 8000k. Možda je glupo pitanje ali u slučaju da želim preći na 4300k ili 5000k da li moram komplet sve mjenjati i sijalice i balaste ili samo jedno od toga. Da ne bude zabune i 6000k extra obasjava ali mi se ona plava boja nikako ne sviđa.
 
Član
A dal je to "spustanje" farova dozvoljeno to je pitanje.

I kod mene su takvi, 6000 :) al mislim da to sve bez sociva ne bi trebalo da prodje tehnicki :)

Fabrike ugradjuju 4300 i 5100 cini mi se tako da su vjerovatno ti najbolji i vjerovatno ih zato nema kod nas.

Sa 6000 se po noci vidi mnogo bolje, duga nikad i ne palim od kad sam stavo xenone, ali je po kisi malo problematicno kao i sa svim ostalim osim 4300 jer oni malo idu na zuto pa se zato bolje vide i po mokrom i po svakakvom putu, a razlika u lumenima izmedju 4,5, i 6 hiljada je po prilicno mala tako da je samo boja razlika uglavnom.

Znam momka sa alfom koji ima 12000K to je skoro pa ljubicasto skroz a bolje se vidi nego kod mene sa 6. Ali su kod njega bolji farovi. :)

Recimo ako pogledas u svakom ispravnom faru koji ima bistro staklo ce mnogo bolje biti nego u farovima sa rebrastim staklima, koje god sijalice da stavis.

Kao i u svemu i u xenonima ima mnogo detalja koji uticu na krajnji rezultat.

Ako vec imas sociva i ako su ispravna uzmi bolo koje na koje dobijes najvecu garanciju i eto probaj 5-6000 i obavezno 35W a nikako 50 jer se oni griju mnogo pa ces istopiti zadnji dio sociva koji je 99% plasticni :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top