Izostale odgovorne mere, desila se velika tragedija
BANJALUKA - Teška saobraćajna nesreća u kojoj su poginuli petogodišnja Anja Gazibarić i njen deda Momčilo Kuridža (63) ponovo je pred upravu grada i policiju postavila pitanje da li je tragedija mogla da bude sprečena. Bulevar Živojina Mišića u banjalučkom naselju Borik građani već godinama ističu kao ekstremno opasnu ulicu u kojoj vozači stalno divljaju.
Ipak, do danas nije udovoljeno zahtevima da se na pomenutoj cesti postave ležeći policajci za koje mnogi veruju da bi bili efikasno rešenje.
U upravi grada se pravdaju da je Bulevar Živojina Mišića‚ propisno obeležen vertikalnom i horizontalnom signalizacijom „koja omogućava da saobraćaj bude bezbedan, uz uslov da vozači poštuju znakove i saobraćajne propise”.
Ni nekoliko apela za pomoć koje je Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje uputio banjalučkoj policiji nisu urodili plodom.
- Tražili smo da postave ležeće policajce jer svako može da vidi da je u bulevaru stalno krkljanac, ulica je dosta široka, a neodgovorni vozači se raspojasaju i žure više nego što bi trebalo, a to neko, nažalost, plati životom. Poslednji zahtev policiji smo uputili lane, a pre toga nekoliko puta smo ih upozoravali na probleme - ističe Mira Galić iz Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje i dodaje da do danas nisu dobili odgovor na molbe.
U policiji objašnjavaju da inicijative građana prosleđuju nadležnom organu uprave grada.
- Oni su zaduženi za postavljanje vertikalne i horizontalne signalizacije na gradskim ulicama. Gde god ima mnogo stanovništva, a posebno tamo gde su škole i vrtići, puteve treba obezbediti ležećim policajcima jer se ne možemo pouzdati u savest vozača - kaže zamenik načelnika CJB Banjaluka Željko Domazet.
Istovremeno, gradske vlasti dugo čekanje da se Bulevar dodatno obezbedi pravdaju zakonskim rešenjima. Tek pre dve godine donesen je poseban pravilnik o postavljanju „posebnih objekata za smanjenje brzine na cestu”.
- U martu 2008. godine izrađen je projekt za postavljanje dodatne signalizacije na 66 mesta u gradu među kojima je i Bulevar Živojina Mišića. Pre izrade projekta ništa nismo mogli da uradimo na svoju ruku - rekao je glavni inženjer za poslove saobraćaja u upravi Banjaluke Zoran Tadić.
On je juče istakao da će na pešačkim prelazima u Bulevaru, kod škole i vrtića umesto ležećih policajaca biti postavljene „vibracione” trake i da je u toku njihova nabavka u inostranstvu. Ove prepreke trebalo bi da budu postavljene tokom proleća.
Tadić ističe da bi u međuvremenu u Boriku policija trebalo da pojača kontrole i da je kažnjavanje vozača najefikasniji metod da se spreče nesreće. Uprava grada tražiće pojačano dežurstvo policije u Bulevaru Živojina Mišića, ali i drugim lokacijama.
Interesantno je da, kako tvrde u upravi grada, policija nikada ovu saobraćajnicu nije označila opasnom.