Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

mac sa dvije ostrice , valjda znaju sta rade ( a siguran sam da znaju )

ovaj KERS je cudan , jest on testiran al utrka je nesto drugo
 
Početnik
a sta ce kad ce postat obavezan,ovo vjerovatno pokusavaju ga i testirat,al budemo vidjeli,svasta moze bit,mada sam se najvise nado da ce BMW prvi uci u utrku sa KERS-om,najmanje sam se nado za Ferrari i to u prvu utrku,vjerovatno znaju sta rade.
 
Član
Ferrari ima dvije vrste KERS-a i ima dvije varijante bolida, jedna sa KERS jedan bez. Vecina timova je KERS baterije i kondenzatore montiralo ispod rezervoara i time podigla i rezervoar i teziste bolida. Ferrari je svoje baterije stavio lijevo i desno od motora i tako je taj dio bolida siri ali su zadrzali nisko teziste bolida sto doprinosi stabilnosti. Kada voze bez KERS samo promijene poklopac motora i bolid je tu opet uzak. Vrlo mudro rjesenje.
 
Član
Ferrari je prilično siguran u svoj bolid sa KERS-om zato su se i odlučili za tu varijantu. Ja ljudi jedva cekam kvalifikacije i start jer kopka me jedna stvar jeli stvarno Brawnov bolid sekundu brzi od največih favorita ???
 
Član
McLaren i Hamilton se ne nadaju pobjedi u Melburnu

Pariz: Svjetski prvak Lewis Hamilton i njegov McLaren tim su u petak priznali da otvaranje sezone F1 u Melburnu za njih pretstavlja borbu nakon loših zimskih testiranja.

Opširnije...
 
Član
Ma brawnov bolid ce sigurno bit brz to jeste konkurentan, ali nece to bit dovoljno za pobjede. Ne potcjenjujem njih ni Bmw ali tu bi oni trebali bit, a Bmw pored silne zelje jos je daleko od titule
 
Početnik
"Brawn je trebao otpustiti Buttona"

Bivši Svjetski prvak u Formuli 1, John Surtees, smatra da je Jenson Button imao "više sreće nego pameti" kada mu je pošlo za rukom sačuvati radno mjesto u Hondinoj, tj. Brawnovoj ekipi. Ugledni automobilist uvjeren je da Buttonu ne nedostaje talenta, ali istovremeno smatra da nekoliko mladih vozača ima mnogo više motivacije i borbenosti od nekadašnje velike britanske automobilističke nade.



"Ako pogledamo ponudu mladih vozača možemo istaknuti pilote poput Sebastiana Vettela, to je pravi primjer vozača. Ako nastupate u Formuli 1 od vas se očekuje da dajete 100% čak i kada nemate najbolji bolid i kada niste u najboljoj momčadi. Lako je biti brz kada u rukama imate konkurentan bolid, ali samo pravi vozači će i u lošim bolidima uvijek nastojati doći do što boljih rezultata. Na temelju svega izrečenog ja osobno Jensonu Buttonu sasvim sigurno ne bih produžio ugovor u novoj ekipi Rossa Brawna", kaže gospodin Surtees.

"Pobjednik uzima sve" od 2010.

Iako se većina momčadi i vozača Formule 1 izjasnila protiv sustava po kojemu će Svjetski prvak postati vozač s najviše pobjeda bez obzira na bodovni saldo, nova pravila definitivno stupaju na snagu naredne sezone. Krovna automobilistička organizacija proteklih je dana podigla popriličnu prašinu iznenadnim uvođenjem novih pravila, no jednakom brzinom odustali su od primjene istih, barem u ovoj sezoni. Iako se mnogi slažu da novi sustav nije pravedan, FIA i Bernie Ecclestone ne odustaju od svojih stavova. Momčadi su predlagale da se kao i dosad boduje prvih 8 vozača, no da sa poveća razlika između prvoplasiranog i drugoplasiranog, ali i od toga nema ništa.



"Novi sustav bodovanja podupire FIA i bit će dio pravilnika za 2010. godinu. Za ovu godinu je prekasno jer se svi sudionici jednoglasno moraju složiti oko novih mjera, no za narednu sezonu ništa nas ne sprječava da uvedemo nova pravila", rezolutan je Ecclestone.

OD IDUĆE GODINE, NIŽE CIJENE SUPERLICENCI

Međunarodna automobilistička federacija FIA, danas je potvrdila kako će iduće sezone cijena superlicenci biti niža.

Podsjetimo, 2007. godine cijena superlicence iznosila je 1,690 eura, plus 447 eura za svaki osvojeni bod tijekom prethodne sezone. 2008. godine FIA-ino Svjetsko Motor Sport Vijeće odobrilo je nove cijene - 10,000 eura za samu superlicencu, plus dodatnih 2,000 eura za svaki osvojeni bod tijekom prethodne sezone.
Ove godine, cijena superlicence povećana je za dodatnih 400 eura, a naknade za svaki osvojeni bod za još 100 eura. Tu je, naravno, još i obavezno plaćanje troškova osiguranja ukupnog iznosa od 2.720 eura.

Ipak, nakon mnogo negodovanja timova i vozača, FIA je odlučila iduće godine sniziti cijene. Koliko će se iznosi sniziti, ipak, nije otkriveno.

"Nakon vrlo pozitivnog sastanka s predsjednikom FIA-e, Maxom Mosleyem i predstavnicima GPDA (Grand Prix Drivers' Association) udruženja, FIA-inom Svjetskom Motor Sport vijeću će biti predan prijedlog za revidiranje cijene vozačkih superlicenci za sezonu 2010.," stoji u pismenoj izjavi međunarodne automobilističke federacije."Sniženje cijena odrazit će se na veliko smanjenje troškova koje će iduće sezone biti uvedeno u sport.

Na sastanku se raspravljalo o brojnim drugim pitanjima, a FIA se složila redovito sastajati s predstavnicima GPDA udruženja, kako bi se očuvao ovaj, čini se, vrlo konstruktivni dijalog."

OBJAVLJEN KORIGIRANI POPIS PRIJAVLJENIH NATJECATELJA

Međunarodna automobilistička federacija FIA, danas je objavila ažuriran popis prijavljenih timova i vozača za sezonu 2009.

U usporedbi s prethodnim popisom, novi je minimalno izmijenjen. Honda Racing F1 Team je preimenovan u Brawn GP, a svoje mjesto su na popisu našli Jenson Button, Rubens Barrichello i Sebastien Buemi. Također, vozači Ferrarija i Toro Rossa zamijenili su mjesta, odnosno brojeve.

Vodafone McLaren Mercedes
1. Lewis Hamilton
2. Heikki Kovalainen

Scuderia Ferrari Marlboro
3. Felipe Massa *
4. Kimi Raikkonen *

BMW Sauber F1 Team
5. Robert Kubica
6. Nick Heidfeld

ING Renault F1 Team
7. Fernando Alonso
8. Nelson Piquet

Panasonic Toyota Racing
9. Jarno Trulli
10. Timo Glock

Scuderia Toro Rosso
11. Sebastien Bourdais *
12. Sebastien Buemi *

Red Bull Racing
14. Mark Webber
15. Sebastian Vettel

AT&T Williams
16. Nico Rosberg
17. Kazuki Nakajima

Force India F1 Team
18. Adrian Sutil
19. Giancarlo Fisichella

Brawn GP Formula One Team
18. Jenson Button
19. Rubens Barrichello

* Zamjenu brojeva vozača zatražila momčad i odobrila FIA.
 
McLaren Mercedes u Australiji koristi KERS

Poslije Renaulta i Ferrarija i McLaren je objavio da će na premijeri sezone na stazi Alberts Park u Melburnu voziti sa sistemom za obnavljanje kinetičke energije KERS.
Norbert Haug, potpredsjednik Mercedes Benza, je danas izjavio za nemački Auto Motor und Sport da će McLaren u Melburnu koristiti KERS. McLaren je pored Renaulta i Ferrarija treći tim tim koji će koristiti ovaj sistem za obnavljanje kinetičke energije.

Na pitanje da li će Lewis Hamilton i Heikki Kovalainen koristiti KERS ovoga vikenda Haug je odgovorio:

- Mi definitivno namjeravo da započnemo sezonu sa KERS-om u oba bolida.

Ostali timovi su odložili koriščenje ovog sistema, dok je BMW Sauber izjavio da je njihov KERS spreman za trku ali da nisu još odlučili da li će ga koristiti.
 
Član
FIA zadržava stari sistem bodovanja

FIA je zvanično objavila da zadržava stari sistem bodovanja za ovu sezonu. Nova pravila su uvedena prošle nedjelje međutim zbog protesta i kršenja pravilnika odluka je povučena.

Opširnije...
 
Član
atko66 je napisao(la):
FIA zadržava stari sistem bodovanja

FIA je zvanično objavila da zadržava stari sistem bodovanja za ovu sezonu. Nova pravila su uvedena prošle nedjelje međutim zbog protesta i kršenja pravilnika odluka je povučena.

Opširnije...

znaći ostaje ono opet da gledmao preticanja dok drugi tankaju i box opet odlučuje pobjednike ,onaj koji bude na drugom mjestu taj neće namjeravati preticati i tako će se kroz čitavu zezonu vući i skupljati bodove
 
Početnik
koki+ je napisao(la):
atko66 je napisao(la):
FIA zadržava stari sistem bodovanja

FIA je zvanično objavila da zadržava stari sistem bodovanja za ovu sezonu. Nova pravila su uvedena prošle nedjelje međutim zbog protesta i kršenja pravilnika odluka je povučena.

Opširnije...

znaći ostaje ono opet da gledmao preticanja dok drugi tankaju i box opet odlučuje pobjednike ,onaj koji bude na drugom mjestu taj neće namjeravati preticati i tako će se kroz čitavu zezonu vući i skupljati bodove

eee,bas tako :icon_rolleyes:
 
Član
Ja se nadam uzbudljivoj sezoni. Nova aerodinamika, KERS i slicks ce da urade svoje. Plus sto se na vecini trka nece koristiti gume susjednih specifikacija. Evo link o gumama: Gume za 2009

Kao sto rekoh nadam se uzbudljivoj sezoni sa dosta preticanja mada sumnjam da ce se ponoviti zadnja trka iz 2008. Takodje sumnjam da ce Hamilton odbraniti titulu, Ferrari djeluje prejak, a nijedan vozac nije bolji od auta u kojem sjedi. Pogledajte Alonsa u Renaultu 2008.

Opasno je davati prognoze prije Australije ali mislim da ce se glavna borba voditi izmedju Ferrarija i BMW-a, barem u pocetku sezone.
 
Član
atko66 je napisao(la):
Ja se nadam uzbudljivoj sezoni. Nova aerodinamika, KERS i slicks ce da urade svoje. Plus sto se na vecini trka nece koristiti gume susjednih specifikacija. Evo link o gumama: Gume za 2009

Kao sto rekoh nadam se uzbudljivoj sezoni sa dosta preticanja mada sumnjam da ce se ponoviti zadnja trka iz 2008. Takodje sumnjam da ce Hamilton odbraniti titulu, Ferrari djeluje prejak, a nijedan vozac nije bolji od auta u kojem sjedi. Pogledajte Alonsa u Renaultu 2008.

Opasno je davati prognoze prije Australije ali mislim da ce se glavna borba voditi izmedju Ferrarija i BMW-a, barem u pocetku sezone.

Testovi koji su bili nemogu se sporediti sa trkama ali voziti par testova zaredom u pozadini to nije nikako dobro za Mc Laren I Hamiltona koji je i sam priznao da nisu dovoljno brzi tako da nevjerujem da će se Hamilton medju prvim utrkama boriti za prvo mjesto
a što se tiče Brawn Gp ako FIA ništa ne odluči o Diffuzorima ispod zadnjeg spojlera koji pomaže bolidu da lijepi za stazu mogu će je da budu u top 3
a priča se i za ime koje FIA neće dati Licecu jer Tim smije svakih 5 god. promijeniti ime tako da Brawn nema pravu zaradu uzimati od TV -prijenosa znaći poslovanje sa minusom

Nakon 3 god. od odlaska iz F1 Schumacher se ponovo vraća u Australiju koji će pomagati u Box-u Ferarria radi dosta izmjena , njegova pomoć je uveliko dobrodošla a i narednu utrku u Malejziji će biti prisutan

a od BMW-a svi očekuju nešto veče i njihov cilj je titila ove god.
 
Početnik
titula za BMW,mislim malo i previse ali lijepa je ta samouvjerenost,ali u svakom slucaju voliobi BMW vidjat u vrhu,Ferrari pa BMW.

Momčadi zaprijetile bojkotom F1 utrka

Čini se da se svega par dana prije otvorenja nove sezone odvijala prava drama između rukovodstva momčadi i čelnih ljudi Formule 1, a u pozadini je kao i uvijek novac. Prema informacijama koje su isplivale u javnost najmanje dvojica šefova momčadi (Flavio Briatore i Ron Dennis) zaprijetili su Ecclestoneu da neće nastupiti na Velikoj nagradi Australije ukoliko im se u međuvremenu ne isplate sredstva od komercijalnih prava. Navodno ih je u tome podupirao i Ferrari, a McLarenov šef "poludio" je i zbog nedavnih iznenadnih FIA-inih promjena pravila igre.



Na kraju svega bolidi su ipak pristigli u Melbourne, no promotor australske utrke Ron Walker priznao je da nije bilo lako. "U ovom trenutku još je situacija ozbiljna, no mislim da će se strasti smiriti do nedjelje. Postići će se jasan dogovor između momčadi i FIA-e i mislim da će to Bernie riješiti na svoj način, kao što to uostalom radi već godinama." Briatore i Dennis prijetili su bojkotom zbog novca koji im je Ecclestone obećao ukoliko potpišu novi Konkordski ugovor, no kao što je poznato ugovor o komercijalnim pravima još uvijek nije potpisan.

Bernie je vrhunski pregovarač i lako detektira kad su prijetnje isprazne, pa im je u svom stilu odgovorio: "Ako dođu ovdje i prislone mi pištolj na čelo, bolje im je da budu sigurni da mogu povući jeb... okidač. A ujedno moraju biti sigurni da imaju dovoljno metaka u pištolju jer ako promaše bolje je da me se čuvaju."
 
Top