Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

Član
prije bi rekao da je namjerno nestalo goriva i da su nesto testirali

jer nije jedini bio

Konacna vremena 5 Jerez test day

1 S.Vettel Red Bull 1:22.593 +-.--- 99
2 L.Hamilton McLaren 1.23.017 +-.--- 72
3 F.Massa Ferrari 1.23.204 +-.--- 72
4 S.Buemi Toro Rosso 1.23.322 +-.--- 79
5 P.De La Rosa Sauber 1.23.367 +-.--- 76
6 M.Schumacher Mercedes 1.23.803 +-.--- 111
7 A.Sutil Force India 1:24.272 +-.--- 28
8 P.Di Resta Force India 1:25.088 +-.--- 74
9 V.Petrov Renault 1.26.237 +-.--- 55
10 R.Barrichello Williams 1.27.320 +-.--- 109
11 F.Fauzy Lotus 1:31.848 +-.--- 76
12 T.Glock Virgin 1.32.417 +-.--- 10

da napomenem da je Lotus prvi put testirao
 
Član
Novi Lotus T127 demonstrirao odličnu pouzdanost

Fairuz Fauzy je u srijedu vozio bez serva, no dijelovi sistema bi u T127 trebali biti ugrađeni prije početka testne sesije u četvrtak, što znači da će njihova vremena postati bolja.

Prvi test T127 bez tehničkih problema

Novi Lotusov T127 je u srijedu u Jerezu podvrgnut prvom pravom testu, kojeg je položio tako dobro da je zbog toga uzbuđena cijela momčad. Za upravljačem je bio njihov testni vozač Fairuz Fauzy koji je odvozio ukupno 76 krugova i postavio 11. najvrže vrijeme dana. Premda je zaostatak za vodećim momčadima kolosalan, odlična vijest za Lotus je i rpednost od šest desetinki ispred Vigina.

"Uopće nismo imali velikih problema," izjavio je tehnički direktor momčadi Mike Gascoyne. "Samo nekoliko sitnih problemčića s temperaturom na početku, ali to mo i očekivali. Pouzdanost je, općenito gledajući, bila odlična."

"Nismo vozili s uključenim servom tako da zbog velikih sila nismo mogli voziti kako treba kada se staza osušila. Osim toga, dan je bio odličan za cijelu momčad i sve je proteklo bolje od onoga čemu smo se nadali."

Sada slijedi lov na performanse

Gascoyne je rekao i da je Lotus konstruirao pouzdan bolid koji će tvoriti snažne temelje za njihov daljnji napredak i lov performanse.

"Znali smo da je bolid dobro sastavljen i da nećemo imati problema s pouzdanosti. No, svejedno idete testirati i vidjeti što će biti. Doista nismo imali problema i sada trebamo početi raditi na performansama i vidjeti koliko j ebrz."

"Uvijek smo govorili da želimo imati dobar i solidan bolid kojeg ćemo predstavljati i voziti profesionalno. Mislim da smo sada demonstrirali da u tome možemo uspjeti."

Servo na novom Lotusu T127 bi u funkciji trebao biti danas (četvrtak) što znači i da bi njihova vremena trebala postati konkurentnija.

Fauzy impresioniran novim bolidom

"Očekivali smo malene problemčiće, ali nismo imali niti jedan kvar," izjavio je Fairuz Fauzy. "Hvala bogu da je bolid pouzdan, ja sam vrlo impresioniran."

"Cilj nam je odvoziti razumnu kilometražu, a moj je cilj također bio odvoziti što više krugova za superlicencu. Uspjeli smo u tome i nismo imali nikakvih problema."

"Vrlo sam impresioniran bolidom. Jako dobro je balansiran i ima puno potencijala. Nisam imao sreće sa servom, ali da smo ga imali siguran sam da bih bio brži za još tri ili četiri sekunde," zaključio je.

Što se događa sa US F1?

Internet je preplavljen šokantnim informacijama o svarnom stanju američke momčadi US F1 koja tri tjedna prije početka nove sezone nema ni bolid ni novac za njegov dovršetak.

Windsor suznih očiju Pechitu rekao istinu

Već dugo niti jedna vijest nije pozitivna za virtualnu američku momčad US F1, a taj je trend nastavljen i u srijedu tijekom koje su južnoamerički mediji objavili nekoliko dramatičnih informacija koje se tiču njezine budućnosti.

Južnoamerikance, a posebno Argentince, najviše zabrinjava budućnost njihove uzdanice - Jose Marije Lopeza, koji je nedavno za 12 milijuna dolara kupio mjesto u US F1.

Argentinske novine Le Voz su objavile šokantnu priču koja se prije nekoliko dana odvijala iza četiri zida sjedišta US F1 na adresi 9900 Twin Lakes Parkway, u Charloteu u Sjevernoj Karolini, gdje je suosnivač, sportski direktor i izvršni dopredsjednik momčadi Peter Windsor, Pechita i njegovog oca suznih očiju informirao da Type 01, kako su nazvali nacrte svog bolida, neće biti realiziran u dogovorenim rokovima. Jecajući, Windsor je još dodao i da uopće ne zna što će dalje biti s projektom, nakon čega je nastala turobna tišina koju su parali jedino njegovi grčeviti jauci. Plakao je kao malo dijete.

Da u US F1 vlada kaos počinju objavljivati i europski specijalizirani mediji, a posebno je ominozna i kolumna uvaženog Dieter Renckena koja je u srijedu osvanula na Autosportovim internetskim stranicama. S obzirom na isprepletene veze vlastitog izdavača i Windsora, Autosport je do sada bio jedan od zaštitnika US F1, često ignorirajući surove zakonitosti stvarnog svijeta. A Dieter Rencken je bio prvi novinar koji je optimistično kročio u sjedište US F1 i fotografije recepcije objavio u jednoj od svojih kolumni.

Međutim, stvari su se kroz posljednjih 12 mjeseci značajno promijenile.

Pukla ljubav između Petera i Kena?

Čak ni veliko prijateljstvo između Petera Windsora i Kena Andersona, zasnovano na zajedničkoj ljubavi prema motorsportu ili nasljeđu Franak Lloyda Wrighta, više nije čvrsto. "Još uvijek sam s momčadi," je Windsorov odgovor na novinarsko pitanje je li napušta momčad. "Peter je u ovom trenutku, barem zasad ovdje, ali ne znam što će dalje," kaže Anderson.

Nikad realizirana medijska revolucija

U ovom trenutku je jedino posljednji tweet na službenom Twitter profilu momčadi US F1 pozitivan za njih. RT @ericswarren: Got some positive developments on the @USF1 front today. A long way to go but everyone is working hard to make it happen. Ironija je jedino u tome što je Windsor tweetao 8. veljače...

Prošle godine u ovo vrijeme, Peter Windsor je samouvjereno obećao revoluciju u načinu komunikacije s navijačima, tvrdeći da će on i njegova momčad transformirati Formulu 1. Društvene mreže su se, valjda, podrazumijevale, a obećana je još instalacija mnogobrojnih web kamera u njihovom sjedištu, organiziranje tura za razgledavalje, kao i lansiranje websitea koji neće biti samo tehnološki iskorak, nego će graničiti s umjetničkim djelom.

Facebook profil momčadi također zjapi neažuriran, a isto vrijedi i za Youtube profil na kojem su do sada objavili svega 10 kratkih reportaža i intervjua, premda je Windsor prije godinu dana najavio osnivanje integrirane i najsuvremenije in-house produkcije, kao i snimanje dokumentarnih filmova za specijalizirane kanale poput Discoverya ili NG-a.

Od svega, naravno, nije bilo ničega, a druge dvije nove momčadi, Lotus i Virgin Racing, su već sada svjetlosnim godinama ispred US F1 u segmentu medijskog praćenja svojih operacija.

Windsor se pribrao i došao k sebi...

Nakon što je potrošio suze, rukama još jednom protrljao oči, ispuhao nos, a onda osjetio olakšanje jer ponovno može disati s obje nosnice i punim plućima, Windsor je smogao snage Lopezovim objasniti u čemu je problem.

Frustriran Hurley zavrnuo slavinu

Prema pisanju novina Le Voz, najveći i jedini investitor momčadi Chad Hurley, svijetu poznat kao jedan od suosnivača Youtubea, je odlučio zavrnuti slavinu. Tridesetčetverogodišnjak je navodno bio frustriran tempom razvoja projekta koji je, podsjetimo, još u studenom trebao realizirati kompletni automobil. Zapravo, ni u US F1 nisu točno znali kada će Type 01 biti realiziran. Mogao je u studenom, a mogao je i u prosincu. Ili u veljači. Zašto ne? I veljača je lijep mjesec.

"Bilo nam je prilično smiješno kada smo čuli da neke nove momčadi govore da ne znaju kada će prvi put upaliti motor," komentirao je Mike Gascoyne, Lotusov tehnički direktor. "Mi smo znali kada ćemo biti spremni još od dana kada smo potpisali prijavnicu. Ako ste prava momčad, s pravim dizajnerskim i produkcijskim odjelom, onda točno znadete kada ćete morati napraviti te stvari."

U kojoj je fazi Type 01 je apsolutna nepoznanica, no zna se da US F1 još ništa nije platio Cosworthu zbog čega im oni nisu niti isporučili motor. Umjesto toga, u Charloteu se igraju drvenom maketom Cosworthovog motora, no Type 01 s njom ne može voziti ni proći mandatorni crash test. U ovom trenutku ne postoje informacije o terminu kojeg je US F1 kod FIA-e rezervirao za test sudara, a vrlo je vjerojatno da uopće nije niti rezerviran.

S druge strane, Camposov bolid, kojeg im je dizajnirala i konstruirala Dallara, je prošao sve FIA-ine crash testove, što je, čini se, pobudilo zanimanje kod Chada Hurleya koji je u Parmu prije nekoliko dana poslao svoju delegaciju ljudi od povjerenja, među kojima je bio i Guenther Steiner, nekadašnji Jaguarov i Fordov tehnički direktor, da pregovaraju sa sedamdesettrogodišnjim Dallarom o mogućnosti eventualne akvizicije intelektualnih prava na F1 bolid kojeg su konstruirali za Campos.

Epilog priče za nekoliko dana?

Hurleyeve namjere su vrlo nejasne s obzirom da je se već opekao o Windsorova obećanja, a valja naglasiti i da je Camposov bolid još prilično daleko od voznog stanja. Motor i mjenjač još nisu usklađeni i ugrađeni u šasiju, no Campos ipak može biti spreman za nešto kasniji početak sezone, u slučaju da se ne stignu spremniti do Bahreina. Za razliku od US F1, Camposov jedini problem su financije.

Cijela priča bi se trebala rasplesti kroz nekoliko sljedećih dana, a na slobodno mjesto vreba i srpski poduzetnik Zoran Stefanović čija će momčad Stefan GP 25. veljače u Portugalu započeti svoja prva testiranja. Stefanović je prije nekoliko dana izjavio da imaju osiguran proračun, dok je od ranije poznato da su upravo oni baštinici Toyotinih motorsportskih operacija i opreme.

Iako Stefanović predlaže soluciju proširenja grida na 14 momčadi, izgledi da se to dogodi su ravni nuli. Razlog je vrlo jednostavan, a to je da niti jedna od momčadi ne želi još manju zaradu od televizijskih prava na kraju 2010.

Andretti: Vettel je novi Schumacher

Bivši svjetski prvak u Formuli 1 Mario Andretti odao je veliko priznanje njemačkom pilotu Red Bulla Sebastianu Vettelu (22), usporedivši ga s Michaelom Schumacherom, statistički najuspješnijim vozačem u povijesti toga sporta.

- Za mene je Vettel novi Schumacher. Zna kako se pobjeđuje i zna jako dobro kontrolirati svoj temperament i emocije. Već je pokazao da zna pobjeđivati i po kiši i mislim da ima sve što je potrebno da postane svjetski prvak - kazao je danas 70-godišnji Andretti, koji je svoj jedini naslov osvojio 1978. godine.
Vettel je dosad u tri sezone u Formuli 1 upisao pet pobjeda, od čega je četiri ostvario prošle godine. Za usporedbu, Schumacher, sedmerostruki svjetski prvak, ukupno je u karijeri ostvario 91 pobjedu, a prvi je naslov osvojio 1994. godine u 25. godini života.

statistika njabrzih na testovima za 2010 god.

F. Massa Ferarri 1.12.574 Min 01.02.10 Valencia

F. Massa Ferarri 1.11.722 Min 02.02.10 Valencia

F. Alonso Ferrari 1.11.470 Min 03.02.10 Valencia

N. Rosberg Mercedes 1.20.927 Min 10.02.10 Jerez

K. Kobayashi BMW Sauber 1.19.950 Min 11.02.2010 Jerez

J. Alguersuari Toro Rosso 1.19.919 Min 12.02.10 Jerez

L. Hamilton McLaren-Mercedes 1.19.583 Min 13.02.10 Jerez

S. Vettel Red Bull Racing 1.22.593 Min 17.02.10 Jerez


Predjena Kilometraza : favoriti za 2010

Ferarri :
Felipe Massa 5 dana 2251 km
Fernando Alonso 3 dana 1470 km

Mercedes GP :
Michael Schumacher 5dana 1901 km
Nico Rosberg 4dana 1120 km

Red Bull:
Sebastian Vettel 3 dana 1116 km
Mark Webber 2 dana 660 km

Mc Laren:
Lewis Hmilton 4 dana 1553 km
Jenson Button 3 dana 997 km



Predjeni Kilometri Timovi
1. Ferrari 3.721
2. Williams 3.445
3. Mercedes 3.021
4. Scuderia Toro Rosso 2.917
5. McLaren-Mercedes 2.894
6. BMW Sauber F1 Team2.764
7. Renault 2.568
8. Red Bull Racing 1.776
9. Force India 1.714
10. Virgin 430
11. Lotus 337
 
Član
JEREZ 18.02.2010 god

Temeperatura vazduha: 10C
Temperatura staze : 11C
Vetar: Severoistočni 14.5 km/h
Oblačno je i pada kiša

Ocekivani vozaci :

Sauber / de la Rosa
Ferrari / Massa
Force India / Liuzzi
Lotus / Kovalainen
McLaren / Hamilton
Mercedes GP / Rosberg
Red Bull / Vettel
Renault / Petrov
Toro Rosso / Buemi
Virgin / di Grassi/Glock
Williams / Barrichello


stanje u 11.10h
1. F. Massa Ferrari F60 1:28.879 14
2. S. Vettel Red Bull Racing RB6 1:29.330 +0.451 7
3. P. de la Rosa Sauber C29 1:29.691 +0.812 8
4. N. Rosberg Mercedes GP W01 1:30.203 +1.324 18
5. P. di Resta Force India F8-VII 1:30.344 +1.465 14
6. R. Barrichello Williams FW32 1:31.489 +2.610 24
7. L. Hamilton McLaren MP4-25 1:32.934 +4.055 26
8. T. Glock Virgin Racing VR-01 1:33.234 +4.355 16
9. S. Buemi Toro Rosso STR5 1:33.752 +4.873 12

Crvene zastave
_Glock ( izletanje sa staze )
_ previse vode na stazi
 
Član
Test Jerez 18.02.10

Stanje u 15:12h

1 R.Barrichello Williams 1.27.145 --- 75
2 V.Petrov Renault 1.27.828 +-.--- 34
3 S.Vettel Red Bull 1.28.162 +-.--- 49
4 F.Massa Ferrari 1.28.879 +-.--- 46
5 N.Rosberg Mercedes 1.28.964 +-.--- 41
6 P.De La Rosa Sauber 1.29.691 +-.--- 8
7 P.Di Resta Force India 1.30.344 +-.--- 33
8 V.Liuzzi Force India 1.30.666 +-.--- --
9 T.Glock Virgin 1.31.557 +-.--- 31
10 L.Hamilton McLaren 1.31.612 +-.--- 44
11 S.Buemi Toro Rosso 1.32.678 +-.--- 43
12 H.Kovalainen Lotus 1.33.554 +-.--- 30

Campos Meta 1 će ipak biti spašen

Prema pisanju britanskog tjednika Autosport, Jose Ramon Carabante je u potpunosti preuzeo momčad Campos Meta 1 te joj tako spasio budućnost.

Jose Ramon Carabante preuzeo vlasništvo nad momčadi

Španjolska momčad Campos Meta 1 je restrukturirana i ove će se sezone ipak natjecati u svjetskom prvenstvu Formule 1, doznaje se od britanskog Autosporta.

Potpunu vlasničku kontrolu će preuzeti Jose Ramon Carabante, koji uz Adriana Camposa do sada bio suvlasnik i predsjednik momčadi.

Osiguranjem proračuna, Campos će moći platiti svoja dugovanja prema Dallari, koja im je dizajnirala i konstruirala bolid, kao i Cosworthu, čije će motore ove godine koristiti.

Campos, podsjetimo, ima potpisan ugovor s Brunom Sennom, a britanski Autosport piše da su najizgledniji kandidati za drugo mjesto Indijac Karun Chandhok, koji je povezani i sa Stefan GP-jem, te Belgijanac Bertrand Baguette, aktualni prvak Renaultovog 3.5 prvenstva.

Angažirani Kolles i Willis

Dodajmo ovome i da je Carabante angažirao Colina Kollesa, nekadašnjeg direktora Midlanda, Spykera i Force Indije, te Geoffa Willisa, donedavnog tehničkog direktora Red Bull Technologya.

S obzirom na sve probleme kroz koje su prošli, Campos će najvjerojatnije propustiti sva preostala predsezonska testiranja te će sa svojim novim bolidom odraditi tek kratki shakedown uoči početka nove sezone.

Službene informacije se očekuju uskoro.

Vilneuve povezan sa Stefan GP?

Britanski Autosport javlja da bi Jacques Vilneuve mogao da se vrati u Formulu 1 ako Stefan GP dobije dozvolu od FIA da se takmiči ove godine.

Šampion Formule 1 iz 1997 je navodno pristao na uslove koje mu je ponudio srpski tim koji se još uvek trudi da osigura mesto na gridu za 2010. Zvanična potvrda o njegovom angažmanu se očekuje možda već sledeće nedelje.

Izvor blizak ekipi Stefan GP je rekao Autosportu da će se Kanađaninu najverovatnije pridružiti Kazuki Nakajima a Indijac Karun Chandhok bi bio treći vozač ekipe.

Chandhok je međutim na svom Twitteru napisao da još ništa nije potpasano.

"Još uvek nisam ništa potpisao sa ekipom Stefan GP." napisao je. "Verujte mi, da imam ugovor za sledeću sezonu sigurno bih vam rekao."

Vilneuve se nije takmičio u Formuli 1 od 2006. kada je vozio za BMW Sauber. On je još ranije potvrdio da ozbiljno razmatra sve opcije po pitanju povratka u Formulu 1.

Bivši vozač Williamsa, BAR Honde i Renaulta navodno trenira na Alpima i ostao je aktivan nakon napuštanja Formule 1. Učestvovao je dve godine u trci 24 časa Le Mana za ekipu Peugeota i na kratko se oprobao u američkom NASCAR-u. Ako se Vilneuve vrati u Formulu 1 po prvi put od 1985 ćemo imati 5 svetskih šampiona na gridu.

Stefan GP koji je kupio Toyotine planove bolida za ovu godinu bi trebao da testira na stazi u Portimau krajem meseca. Tim je poslao opremu u Bahrein i Maleziju u slučaju da dobije dozvolu da učestvuje ove godine.

Još uvek postoje sumnje oko učešća USF1 i Camposa koji imaju dozvolu za takmičenje u 2010. ali još uvek nisu predstavili ni bolide ni vozače.

Poredak vozaca nakon tetiranja 18.02.10

1 Barrichello Williams 1m27.577s
2 Petrov Renault 1m27.828s +0.251
3 Vettel Red Bull 1m28.162s +0.585
4 Rosberg Mercedes 1m28.515s +0.938
5 Massa Ferrari 1m28.879s +1.302
6 De la Rosa Sauber 1m29.691s +2.114
7 Di Resta Force India 1m30.344s +2.767
8 Glock Virgin 1m30.476s +2.899
9 Liuzzi Force India 1m30.666s +3.089
10 Hamilton McLaren 1m31.633s +4.056
11 Buemi Toro Rosso 1m32.678s +5.101
12 Kovalainen Lotus 1m33.554s +5.977
 
Član
Kovalainen: Novi T127 ima potencijala

Nakon odličnog debija od četvrtka, Lotus je jučer u Jerezu imao puno problematičniji dan koji je kulminirao Kovalainenovim izljetanjem i udaranjem u zid.

Lotus će puno gubiti u brzim zavojima

Heikki Kovalainen vjeruje da novi Lotus T127 ima dobre potencijale, iako je priznao da je moguće da će im trebati nešto vremena nego ih maksimalno realiziraju.

Bivši McLarenov vozač Kovalainen je jučer debitirao za Lotus u Jerezu, no dan nije bio iz snova. Ukupno je kompletirao samo 30 krugova, nakon čega su se pojavili problemi s hidraulikom, a sve je kulminiralo izljetanjem i udaranjem u ogradu, prilikom čega je oštetio prednje krilo. Kako nisu imali rezervnih dijelova sa sobom, Lotus je prekinuo sesiju.

"Mislim da potencijal postoji. Moji prvi osjećaji su pozitivni. Mislim da se bolid prilično dobro ponaša u sporim zavojima," opisao je svoje dojmove Kovalainen.

"Nedostaje mu gripa, nema dovoljno gripa. Mislim da ćemo u brzim zavojima gubiti dosta vremena, što će potpomoći i problemi sa set-up-om koje ćemo imati. Bolid je još uvijek malo težak i potrebno ga je olakšati nakon čega ćemo se moći igrati balansom i sličnim stvarčicama."

"No, mislim da je u nekim osnovama prilično dobar. Uživao sam na početku vožnje. Osim problema s hidraulikom koje smo imali jučer ujutro, sve drugo je bilo dobro."

Kilometraža je najvažnija do Bahreina

S obzirom na loš četvrtak, Lotus može biti još zadovoljniji i zahvalniji na besprijekornoj srijedi koju je u Jerezu odradio Fairuz Fauzy.

"Mislim da je prekjučerašnji dan bio puno bolji od očekivanog," nadovezao se Kovalainen. "Iskreno, Mike je uvijek govorio da bi naš bolid trebao biti vrlo solidan i snažan. Možda ne najbrži u početku, ali da bi trebao biti dobar."

"Uvijek imate neke dvojbe. Kada smo radili shakedown u Engleskoj, imali smo neke probleme i stoga nikad ne znate što će se dogoditi. No, srijeda je bila doista vrlo dobra. Nismo imali niti jedan veliki problem. Čak i problem kojeg smo imali jučer nije bio pravi fizički problem, radilo se samo o tome da instalacija hidrauličkog sistema nije bila ispravna."

"Kilometraža je, naravno, jako važna, ali mislim da smo već postigli neke stvari koje se tiču mapiranja motora i gasa, diferencijala i elektronike. Nisu bili podešeni kako treba i mislim da smo ih tijekom jučerašnjeg dana unaprijedili."
"Najvažnije je da vozimo što više kilometara jer je to jedini način kako možemo otkriti probleme prije Bahreina. To nam je najvažnije, bez obzira na vremenske prilike."

"Motor je u ovom trenutku jedan od najjačih dijelova bolida"

Kovalainen je prokomentirao i Cosworthov motor na kojem Lotus vozi.

"Ako govorimo o čistoj snazi, Mislim da naš motor nje predaleko od Mercedesovog. Vjerojatno nije tako dobar, ali prvi su dojmovi prilično pozitivni. Vrlo je iskoristiv i na njemu se osjećam vrlo pozitivno u odnosu na Mercedesov. Snaga je raspoređena u nešto drugačijim područjima, ali mislim da je u ovom trenutku to jedan od jačih dijelova bolida i mislim da su napravili dobar posao."

Kovalainen priznao pogrešku

U zaključku intervjua, Kovalainen je rekao i da je njegovo jučerašnje izljetanje njegova vlastita greška.

"Napravio sam pogrešku. Iz drugog zavoja sam dolazio prema trećem, preagresivno sam pritisnuo gas i izgubio stražnji kraj. Korigirao sam ga, ali otišao sam u pijesak, a onda udario u zid. Tako sam oštetio nos."

Kovalainen će u Jerezu testirati i danas, nakon čega će T127 u subotu predati u ruke Jarnu Trulliju.

Test Jerez 19.02.2010 7 dan


Temp Air 10°C
Temp Piste 16 °C ( trenutno se susi )

Presjek vremena u 10:30h

1 J.Button McLaren 1.23.586
2 J.Alguersuari Toro Rosso 1.24.816
3 F.Alonso Ferrari 1.25.750
4 M.Schumacher Mercedes 1.26.600
5 M.Webber Red Bull 1.26.698
6 L.Di Grassi Virgin 1.31.670
7 R.Kubica Renault 1.33.569

Crvena zastavica
H.Kovalainen Lotus 09h35
L.Di Grassi Virgin 10h34
 
Početnik
Stefan GP u petak prvi put upalio svoj bolid

stefanovic_simulator.jpg


Stefan 01 radio bez problema

U telefonskom intervjuu kojeg je dao britanskom tjedniku Autosport, Zoran Stefanović je otkrio da je njegova momčad Stefan GP jutros prvi put upalila svoj bolid.

Prema Stefanovićevim riječima, prvi je test protekao bez ikakvih problema, nakon čega će se krajem ovog mjeseca zaputiti u Portugal gdje će na stati Algarve odraditi i prva prava testiranja na stazi.

Za upravljačem njihovog bolida, koji je zapravo preimenovana Toyota TF110, će biti Japanac Kazuki Nakajima.

"Jutros, u 8:00 je naš prvi bolid, Stefan 01, je prvi put upaljen," izjavio je Stefanović. "Bolid je radio besprijekorno i nismo imali nikakvih problema.Odmah se možemo utrkivati ili testirati na stazi, samo čekamo gume."

Uskoro i vijesti iz FIA-e

Stefanović je rekao i da njegova momčad već sada broji gotovo 60 zaposlenika, u što nisu ubrojeni ljudi iz Toyote, s kojima imaju dogovor o tehničkoj suradnji.

Unatoč intenzivnim pripremama, srpska momčad Stefan GP još uvijek nema mjesto na gridu za predstojeću sezonu, no Stefanović je rekao da uskoro očekuje vijesti iz FIA-e.

"Očekujemo da će to uskoro biti riješeno jer svi znamo kakva je točno situacija. U međuvremenu nastavljamo raditi na vozačkim ugovorima," dodao je.

Pregovori s Villeneuveom gotovo završeni

Podsjetimo i da je najizgledniji kandidat za drugo mjesto u momčadi Stefan GP je bivši svjetski prvak Jacques Villeneuve. "Vrlo blizu smo finaliziranju ugovora s Jacquesom Villeneoveom, a vjerojatno i s još jednim vozačem koji će u našoj momčadi biti rezervni," zaključio je.
 
Član
neznam za ovoga Stefana , sve je uredu sanse se povecaju kako sad stvari stoje ali ,najveci problem : masio je sva testiranja , valja prvo znati ponasanje bolida da bi se odlucio na neki setup


Poredak vozaca nakon Testiranja 19.02.2010

1 Webber Red Bull 1m19.299s
2 Alonso Ferrari 1m20.115s +0.816
3 Button McLaren 1m20.394s +1.095
4 Hulkenberg Williams 1m21.432s +2.133
5 Schumacher Mercedes 1m21.437s +2.138
6 Kubica Renault 1m21.916s +2.617
7 Sutil Force India 1m21.939s +2.640
8 Kobayashi Sauber 1m22.228s +2.929
9 Alguersuari Toro Rosso 1m22.564s +3.265
10 Di Grassi Virgin 1m23.504s +4.205
11 Kovalainen Lotus 1m23.521s +4.222

Creve zastavice
1 H.Kovalainen Lotus 09h35
2 L.Di Grassi Virgin 10h34
3 K.Kobayashi Sauber 10h53
4 M.Webber Red Bull 12h07
5 L.Di Grassi Virgin 15h24
6 Hulkenberg Williams 16h54
 
Početnik
izgleda da je njemu cilj uci u F1,ne bitni su rezultati...ne znam,mozda ima previse samopouzdanja u bolid...:icon_rolleyes:
 
Član
Button: Ferrari je najbolji u ovom trenutku

Jenson Button je tijekom današnjeg dana neko vrijeme pratio Michaela Schumachera i Fernanda Alonsa koji u rukama, smatra, ima trenutno najbolji bolid.

F10 je najkonzistentniji

Nakon prvog sunčanog dana ovog tjedna u Jerezu, Jenson Button je izjavio da Ferrarijev F10 u ovom trenutku najjači bolid na gridu.

"Mislim da je Ferrarijev bolid vrlo jak," rekao je Button. "Ako pogledate njihove današnje vožnje, bili su vrlo konzistentni. Mislim da su u ovom trenutku najkonzistentniji na cijelom gridu."

Za Ferrari je danas testirao Fernando Alonso koji je imao drugo najbrže vrijeme, a ukupno je kompletirao 132 kruga bez ikakvih tehničkih poteškoća.

"Uvijek je interesantno promatrati kakvi su oni. Mislim da je naša brzina također dobra, ali još je nekoliko područja na kojima moramo poraditi prije nego što budem zadovoljan bolidom."

Button pratio Schumachera i Alonsa

Button, koji je neko vrijeme danas proveo vozeći iza Michaela Schumachera i Fernanda Alonsa, tvrdi i da F10 ima najbolje karakteristike upravljanja.

"Danas sam pratio dvojicu vozača, Fernanda i Michaela. Uvijek je interesantno vidjeti što se događa," nastavlja. "Nikad ne znate s koliko goriva drugi voze, ali možete vidjeti kakav balans imaju."

"Čini mi se da je Mercedes malo nervozan na stražnjem kraju i da im na kočenjima blokiraju stražnji kotači. Ali, ako su vozili sa 150 kilograma goriva, onda je to sasvim razumljivo. Vrlo je interesantno. Ferrari je dobro izgledao na stazi, vrlo je konzistentan."
 
Početnik
i bilo je krajnje vrijeme....:icon_rolleyes:

a jos nista ne mora da znaci....:icon_rolleyes:

Virtualna momčad US F1 konačno priznala da neće biti spremna za početak sezone

anderson_windsor_studio.jpg


Konačno Andersonovo priznanje

Što se događa sa US F1?

Nakon više od godinu dana sustavnog laganja i narušavanja intelektualnog integriteta javnosti, virtualna američka momčad US F1 je konačno priznala da neće biti spremna za prvu ovosezonsku utrku u Bahreinu, 14. ožujka.

Čitateljima F1Racinga je ta potvrda samo logičan slijed stvari, budući da smo od prvog dana upozoravali da US F1 nema kapacitete i snagu normalno započeti svjetsko prvenstvo.

No, onima koji nisu filtrirali dezinformacije i laži koje je Peter Windsor u sprezi s Haymarketovim Autosportom objavljivao kroz posljednju godinu dana, ovakav rasplet događaja bi mogao biti potpuni šok, budući da je Windsor prije samo dva tjedna izjavio da "će definitvno biti spremni za Bahrein" te da u to "ne može biti sigurniji."

Evidentno je da US F1 sa svojim planovima kasni već duže vrijeme, no tek su tri tjedna prije početka nove sezone priznali kašnjenje, a kašnjenje u njihovom slučaju znači da više nemaju ni centa, a kamoli dolara, tehničku opermu, bolid i motor, vozače i tim inženjera i mehaničara.

US F1 Formulu 1 dovodi na loš glas

Nepostojeća momčad US F1 doživjela globalnu promociju

Kako im nije bilo dovoljno medijskih manipulacija kroz posljednju godinu dana, US F1 želi i dalje manipulirati pa je njihov upravitelj Ken Anderson shodno toj filozofiji izjavio:

"Razgovaramo s FIA-om da vidimo koliko utrka možemo propustiti. U idealnom svijetu bismo mogli propustiti četiri utrke i pojaviti se u Barceloni," tvrdi Anderson.

FIA nema razloga pristati na ustupak američkoj momčadi, osim ako prvi čovjek Formule 1 Bernie Ecclestone to ne zatraži.

Jean Todt, novi predsjednik FIA-e, koji je 2007. bio glavni strateg Ferrarijeve sudske parnice protiv McLarena, bi trebao znati sve o članku 151c Međunarodnog sportskog kodeksa prema kojem je dovođenje sporta na loš glas kažnjivo.

McLaren Mercedes je, podsjetimo, tada kažnjen s nevjerojatnih 100 milijuna dolara zbog kršenja spomenutog članka, a u istom kontekstu možemo promatrati i peripetiju oko US F1, virtualne organizacije koja je u Sjedinjenim Američkim Državama još više srozala ugled Formule 1, ako je to nakon nekoliko posljednjih godina uopće bilo moguće.

US F1 misli da za 4 utrke može nadoknaditi sve zaostatke

U što je gledao Nick Craw?

Eventualna FIA-ina dozvola da propuste četiri utrke je jedina slamka spasa za US F1, premda bi ona značila i presedan protivan pravilima Concorde sporazuma. "Mislim da je sve moguće. Ali, u čemu bi bio smisao takve odluke? Zašto bi nam dali franšizu, a onda nas, na prvoj prepreci, izbacili iz posla? To definitvno nije poruka koju primam od tamo. Oni nam žele pomoći, ne žele nas ugasiti," nastavlja Anderson.

Najnevjerojatnije u cijeloj priči su ponovno prazna obećanja momčadi US F1, koja je kroz posljednje četiri godine, koliko su se za projekt pripremali, eksplicitno dokazala da nema kapacitete za uspjeh.

Zanemarujući protekle četiri godine, Anderson je toliko drzak da tvrdi da sve mogu nadoknaditi do četvrte ovosezonske utrke. "Imamo raspored i ako uskoro dobijemo odluku slijedi povlačenje obarača i idemo."

Windsora i Andersona mogu spasiti jedino FIA-ina milost ili ekonomski interes Bernija Ecclestonea

Peter Windsor i Ken Anderson su zapravo u strašnoj situaciji i jedino ih FIA-ina milost može spasiti od zakona koji će ih u suprotnom neminovno progoniti budući da je preskakanje utrka, što je definitvno u njihovom scenariju, kažnjivo odredbama Concorde sporazuma koji za to predviđa iznimno velike financijske penale, a poznato je da je momčad US F1 bankrotirala.

Kako bi Petera i Kena poštedjela zakonskog progona, smisleniji kompromis za FIA-u bi bio taj da srpskoj momčadi Stefan GP, koja je potpuno spremna za početak sezone, dozvoli da se u 2010. natječe pod papirologijom US F1. Peter Windsor i Ken Anderson bi tako izbjegli penale za koje nemaju novca, što je već samo po sebi ogromna usluga koju im FIA može učiniti nakon godine dana u kojoj su sustavno rušili ugled Formule 1.

US F1 ostaje bez vozača

Tri tjedna prije početka nove sezone, momčad US F1 je ostala i bez polovične vozačke postave. Gotovo je izvjesno da Jose Maria Lopez, s kojim su nedavno potpisali ugovor, odlazi u Campos Meta 1, kojeg je u petak kupio Jose Ramon Carabante.

Ken Anderson je potvrdio da bi Lopez doista mogao otići. "Siguran sam da i on također razmatra svoje opcije," rekao je.

Situacija oko vozačke postave momčadi US F1 je ironija neviđenih razmjera za koju je zaslužan isključivo njezin sportski direktor Peter Windsor, koji je kroz posljednju godinu dana javno spekulirao o imenima poput Danice Patrick, Alexandera Rossija, Jonathana Summertona i Grahama Rahala, a premo medija jerazmišljao čak i o Robertu Kubici, Alexanderu Wurzu, Jacquesu Villeneuveu i mnogim drugim.

Situacija je danas takva da se Windsor od medija, koje zanimaju fundamentalna pitanja, skriva danima, dok je ranije imao naviku otvoreno i sustavno provocirati medijsku pažnju javnim razmatranjem poznatih vozačkih imena koja vjerojatno ni u najgorim noćnim morama nisu htjela biti asocirana s njim, s obzirom na notornu reputaciju integriteta koju uživa, i sa US F1.

US F1 nema niti jednog sponzora

Danas krajnje arogantno zvuče i nedavne izjave Petera Windsora koji je rekao: "Imamo sjajnu grupu investitora koja će nas uvesti u 21. stoljeće na način na koji vi to (pritom misli na druge momčadi i direktore) nikad niste mogli niti zamisliti."

Međutim, tri tjedna uoči početka sezone US F1 nema potvrđenog niti jednog jedinog sponzora, a slavinu je zavrnuo i jedini poznati investitor Chad Hurley koji ih više, čini se, ne želi financirati.
 
Član
Dobro je ono MTR i napisao ; Sapunice :lol::lol: a sto sad bas pred sezonu

Test Jerez 20.02.10

Vrijeme : ocekuje se bez kise

Presjek vremena 11:11h
1 J.Button McLaren 1.18.871 --- --
2 R.Kubica Renault 1.19.114 +-.--- --
3 V.Liuzzi Force India 1.19.650 +-.--- --
4 N.Rosberg Mercedes 1.20.150 +-.--- --
5 F.Alonso Ferrari 1.20.436 +-.--- --
6 K.Kobayashi Sauber 1.20.751 +-.--- --
7 J.Alguersuari Toro Rosso 1.21.053 +-.--- --
8 M.Webber Red Bull 1.21.194 +-.--- --
9 N.Hulkenberg Williams 1.21.919 +-.--- --
10 T.Glock Virgin 1.22.856 +-.--- --
11 J.Trulli Lotus 1.24.686

Crvena zastava
1 K.Kobayashi Sauber 09h09
2 M.Webber Red Bull 11h22
 
Član
USF1 želi da propusti prve četiri trke u 2010


Ken Anderson šef USF1 je priznao da je njegov tim zatražio dozvolu od FIA-e da propusti prve četiri trke ovogodišnjeg šampionata Formule 1.

Juče se posle nekog vremena tim konačno oglasio na svom Twitteru. U saopštenju je rečeno da su "još uvek u igri" ali je sada Anderson izjavio za New York Times da tim ima finansijskih problema.

"Trenutno pokušavamo da razjasnmo sa FIA-om koliko trka smemo da propustimo." - izjavio je Anderson.

On je rekao da im je po Concorde ugovoru dozvoljeno da propuste 3 trke po sezoni ali je Međunarodna Automobilistička Federacija nedavno objavila da bi propuštanje trka bilo kršenje pravila.

Anderson je rekao da čeka odgovor od predsednika FIA-e Jeana Todta i dodao: "U idealnoj varijanti bi smo propustili prve četiri trke i debitovali bi smo u Barseloni."

On je dodao da bi FIA mogla da odbije molbu njegovog tima i da ih ostavi bez mesta na gridu.

"U ovom trenutku je sve moguće. Ali koja je poenta svega toga?"

"Zašto bi nam dali licencu ako bi nam je oduzeli čim nesto krene loše? To nije poruka koju dobijamo od njih. Oni žele da nam pomognu, ne da nas ugase."

On kaže da bi brz i pozitivan odgovor od predsednika FIA-e podstakao finansiranje tima i da bi u tom slučaju mogli nesmetano da nastave sa radom.

Anderson je razjasnio da je Joze Maria Lopes još uvek pod ugovorom za 2010. ali nije demantovao glasine da bi Argentinac mogao da potpiše za neki drugi tim."

"Siguran sam da i on razmatra svoje opcije." - priznao je Anderson.

On je demantovao da da su koosnivač You Tube-a Chad Hurley i sportski direktor Peter Windsor napustili tim.
 
Početnik
Mercedesove šanse ovise o novom aerodinamičkom paketu?

rosberg_jerez_rain_front.jpg


Mercedes za Bahrein priprema veliki korak unaprijed

Britanski tjednik Autosport je u svom posljednjem tiskanom izdanju objavio analizu najbržih vremena s prošlotjedne serije testiranja u Jerezu, prema kojoj Mercedes GP ima zaostatak od nekoliko desetinski u odnosu na Ferrari i McLaren.

Mercedesove šanse da obrani naslov svjetskog prvaka stoga, piše Autosport, ovise o kvaliteti velikog aerodinamičkog paketa s kojim će se pojaviti na prvoj ovosezonskoj utrci u Bahreinu.

Novi aerodinamički paket kojeg Brackley priprema za W01 bi trebao inkorporirati novo prednje krilo i difuzor, ali i neke druge sitnice koje će pospiješiti generiranje downforcea.

Rosberg nije zabrinut

Mercedesovi vozači nisu zabrinuti trenutnim zaostatkom za Ferrarijem i McLarenom, a Nico Rosberg je rekao:

"Riječ je o aerodinamici. Radi se samo o tome da ovdje nemamo pravu trkaću specifikaciju koju ćemo imati u Bahreinu. To će biti sljedeći veliki korak. Za nas je to najvažnija stvar u ovom trenutku, a bit će i tijekom sezone."
 
Top