Vijesti iz F1

Vijesti iz F1

Član
da su medalje dijeljene do sada onda bi Massa bio prvak , Keke Rosberg nebi nikad naslova vidio , a najgore bi bilo za Nelson Pquet izgubio bi 3 naslova prvaka ,kao naprimjer John Surtees, Mike Hawthorn, Denny Hulme ili Jody Schleckter , ova imena nebi nikad bila na listi svjetskih prvaka samo ko bi imao opet dosta naslova je Rekorder F1 ciklusa Michael Schumacher

12.Decembra će FIA odlučiti za nove propise
 
pa nije olimpijada jbt , fkt. covjek gubi volju za ovim F1 , ja ne pamtim 2 sezone zaredom sa istim pravilima :icon_mad:
 
Početnik
Naravno da i ove medalje imaju i svoje losu i pozitivnu stranu al neka sampion bude onaj ko stvarno zasluzuje i koje najsposobniji a ne ko je najsretniji i da ne nabrajam dalje,

kao sto se irazmislja uvodjenju bodova na kvalifikacijama najbrzi na kvalifikacijama dobija bod na svoj konto,i po mom misljenju jos trba uvest bodovanje za najbrze krugove,treba nagradit vozace za sve osim za gurkanje na stazi.


"Ideja o medaljama u F1 je glupost"

Eddie Jordan, bivši vlasnik F1 momčadi i česti komentator zbivanja u i oko SP Formule 1 smatra da je zamisao Bernija Ecclestonea o uvođenju medalja umjesto bodova "čista besmislica". Ecclestone je, naime, nedavno u javnost izašao s idejom da se umjesto bodova ubuduće dodijeljuju medalje kao na olimpijskim natjecanjima. Trojica najbolje plasiranih vozača dobila bi medalje, a ukupni prvak na kraju sezone bio bi vozač s najviše osvojenih pobjeda, tj. zlatnih medalja.



"Ne mogu vjerovati da Bernie doista vjeruje u to što govori. Prijedlog o medaljama je potpuna besmislica, nema osnove za takvo što. Male momčadi koje se ne bore za pobjede slave svaki osvojeni bod kao da je pobjeda. Nisu svi poput McLarena i Ferrarija da raspolažu s neograničenim sredstvima i mogu konkurirati za vrh plasmana. Ukidanjem bodova malim bi momčadima uskratili bilo kakav motiv za nastupe i sudjelovanje. Neki od sadašnjih vozača prvih momčadi karijeru su započeli u malim ekipama i znaju kako je težak put prema uspjehu. Ne vjerujem da bi pristali na Bernijevu ideju. Čini mi se da Ecclestone nije previše razmišljao kada mu je ta zamisao pala na pamet. Primjerice, pokušajte zamisliti kakve bi se drame događale da smo ove sezone imali medalje umjesto pobjeda. Titula bi pripala Felipeu Massi zbog jedne pobjede više, a Hamilton bi svoju izgubio zbog kazne koju je dobio zbog upitno nepropisnog pretjecanja Kimija Raikkonena u Belgiji", kazao je Jordan.




A to je ono sto boli zagovornike protiv medalja.
 
Član
al ima istine u tome sto je covjek reko. pa vidjeli smo svi ove godine torro-rosso (ne znam jel se tako pise, al nije ni bitno) tj. bivsu ekipu minardija. ljudi malo po malo, bod po bod naskupise, i drago im... a ukidanjem bodova nebi bilo to to, mozda neka varijanta medalje + bodovi. tj da se broje bodovi, ali da umjesto onih pehara, tablji i ostalog posudja, dobiju medalje, koje bi se kasnije mogle mozda primjeniti u nekom pravilu nest... treba tu biti pametan pa skontat a da ne bude nikakvih propusta. uglavnom, najsigurnija varijanta, ovo ko do sad... :icon_biggrin:
 
Početnik
Ma ja mislim da bodovanje mora ostat,samo sto ce mozda medalje biti presudne za sampiona,one ce mozda odredit ko je sampion,jer ne bi bilo smisla da se utrkuje bilo ko vise od Timova osim Ferrarija Meklarena BMW-a i Renoa,ima timova koim je problem doc do boda a kamoli sad i do postolja,mislim da jos nije tu sve definisano i bice tu jos izmjena i dopuna,do pocetka sezone ima jos dosta vremena,jos svasta ce se izmjenit..
 
Član
Ove medalje bi stvarno bile bezveze ... nema smisla nagradjivati samo prvu trojicu ... bila bi zanimljiva borba za pastolje, ali dalje od 3 mjesta borbe uopste ne bi ni bilo, jer bi im bilo svejedno, a da ne pricam o gubitku sponzora u malim ekipama. Oni dobiju para od sponzora za 1 bod, mozda koliko Ferrari ili McLaren za plasman na postolje ...

Treba samo uvesto vecu razliku u bodovima izmedju 1 i 2, pa i 3 mjesta, pa bi vidjeli onda sta je borba.

Onaj stari sistem bodovanja (10 6 4 3 2 1) je bio najbolji, tad je najvise borbi bilo, ali ukinuli su ga kad je Schumacher osvojio naslov na polovici sezone. (cini mi se 2004). Sada nema Scumija, neka vrate taj sistem bodovanja i bice opet zanimljivije trke...
 
Član
mtopic je napisao(la):
Ove medalje bi stvarno bile bezveze ... nema smisla nagradjivati samo prvu trojicu ... bila bi zanimljiva borba za pastolje, ali dalje od 3 mjesta borbe uopste ne bi ni bilo, jer bi im bilo svejedno, a da ne pricam o gubitku sponzora u malim ekipama. Oni dobiju para od sponzora za 1 bod, mozda koliko Ferrari ili McLaren za plasman na postolje ...

Treba samo uvesto vecu razliku u bodovima izmedju 1 i 2, pa i 3 mjesta, pa bi vidjeli onda sta je borba.

Onaj stari sistem bodovanja (10 6 4 3 2 1) je bio najbolji, tad je najvise borbi bilo, ali ukinuli su ga kad je Schumacher osvojio naslov na polovici sezone. (cini mi se 2004). Sada nema Scumija, neka vrate taj sistem bodovanja i bice opet zanimljivije trke...

u potpunosti se slazem. al ko nas pita :lol:
 
Početnik
emir_89 je napisao(la):
mtopic je napisao(la):
Ove medalje bi stvarno bile bezveze ... nema smisla nagradjivati samo prvu trojicu ... bila bi zanimljiva borba za pastolje, ali dalje od 3 mjesta borbe uopste ne bi ni bilo, jer bi im bilo svejedno, a da ne pricam o gubitku sponzora u malim ekipama. Oni dobiju para od sponzora za 1 bod, mozda koliko Ferrari ili McLaren za plasman na postolje ...

Treba samo uvesto vecu razliku u bodovima izmedju 1 i 2, pa i 3 mjesta, pa bi vidjeli onda sta je borba.

Onaj stari sistem bodovanja (10 6 4 3 2 1) je bio najbolji, tad je najvise borbi bilo, ali ukinuli su ga kad je Schumacher osvojio naslov na polovici sezone. (cini mi se 2004). Sada nema Scumija, neka vrate taj sistem bodovanja i bice opet zanimljivije trke...

u potpunosti se slazem. al ko nas pita :lol:



Daaa,nema Sumija kralja moze se sve vratit na staro :lol::lol::lol::lol::lol:
 
Početnik
Neko je spomenuo standardni agregat???



Nekako u senci vesti o izmenama u vezi sa izgledom bolida i pripremama timova za novu sezonu i sl., se namera o uvođenju standardnog motora za sve ekipe u Formuli 1 neprimetno provlači. „Lisac“ Max Mosley i dalje namerava da nametne standardni agregat ukoliko se timovi ne odluče za alternativne vidove štednje.

S obzirom da se mnogo firme javljaju za tender, možemo reći da gde „ima dima ima i vatre“. U FIA-u su stigle ponude Ilmora, Coswortha, Mecachromea, Judda i Zyteka. Po glasinama, najviše šansi ima britanski Ilmor, poznat po saradnji sa McLarenom, u kojoj se baš i nije proslavio. Kompanije su sarađivale do 2005. kada je kompletnu proizvodnju motora preuzeo Mercedes.

Agregat o kome je reč je V8 zapremine 3,0 l. Trebalo bi da se vrti do 14 000 o/min sa snagom od oko 700 „konja“. Motor je predviđen da izdrži čak šest trka. Kao što je poznato, Ferrari, McLaren Mercedes, BMW, Renault, Toyota i Honda se protive takvoj odluci.



Hokenhajm razmišlja o rastanku


Generalni direktor poznate staze Hokenhajm tvrdi da bi zbog sve većih finansijskih izdataka i zahteva čelnika Formule 1, ovo takmičenje uskoro moglo u potpunosti da iščezne sa nemačkog tla.



Hokenhajmring je prošle sezone imao gubitak od 5.3 miliona evra, a kako troškovi rastu i regija Baden-Virtemberg odbija da pokrije ovaj minus, čelnici ove staze ozbiljno razmišljaju da sledeća sezona bude i poslednja u kojoj će ugostiti Formulu 1.



F1: Ništa od medalja

Berni Ekleston, prvi čovek Formule 1, zalaže se da se umesto bodovanja uvedu medalje za trojicu najbržih vozača na svakoj trci i da šampion bude onaj ko osvoji najviše prvih mesta.

Međutim, prema pisanju engleskog "Tajmsa", od toga neće biti ništa.

Izvor engleskog lista tvrdi da je većina u Međunarodnoj autmobilskoj organizaciji (FIA) protiv Eklestonove ideje i da zbog toga ona neće zaživeti.

Mnoge priznate ličnosti iz sveta Formule 1 već su se javno izjasnile protiv dodele medalja.
 
Početnik
Alonso ne odlazi bez trećeg naslova

Bivši dvostruki Svjetski prvak Fernando Alonso uvjeren je da se neće povući sa F1 staza prije nego što podigne u zrak još jednu "kantu". "Manje ili više sam uvjeren da neću napustiti Formulu 1 bez da ponovno postanem Svjetski prvak", izrekao je Renaultov vozač za španjolski radio.



27-godišnji Alonso osvojio je vozačke naslove za francusku momčad 2005. i 2006. godine, a nakon toga uslijedila je kratkotrajna epizoda u McLarenu te ponovni povratak Renaultu. Ipak, stalno se kroz medije provlači teza o želji Alonsa i Ferrarija za udruživanjem snaga, a i sam Španjolac ne negira takve natpise.

U međuvremenu, Alonso je iskoristio još jednu prigodu da ublaži rivalstvo koje obilježava njegov odnos s Hamiltonom. "Nije tako loše kao što pišu mediji u Španjolskoj i Engleskoj. Čestitao sam mu na Naslovu, kao što sam i Kimiju čestitao godinu prije. Rekao sam mu da uživa, on je rekao hvala i to je to."


Bernie ustraje na medaljama

Unatoč brojnih kritika i poziva da ponovo razmisli o ideji uvođenja medalja umjesto bodova u Formulu 1 Bernie Ecclestone uporan je u svojoj namjeri i tvrdi da su sve momčadi prihvatile novi sustav "ocjenjivanja". Štoviše, Ecclestone očekuje da njegova ideja bude ratificirana na sljedećoj sjednici FIA-inog svjetskog vijeća za autosportove. Prema Ecclestoneovom konceptu trojica najbolje plasiranih vozača na svakoj utrci osvajat će medalje, a vlasnik najviše zlatnih medalja na kraju sezone okitit će se naslovom prvaka.



"Uzmimo za primjer ovogodišnju sezonu. Nitko se nije želio upuštati u riskantna pretjecanja i time ugroziti svoje drugo mjesto i sigurne bodove samo zato da bi došao do dodatna dva boda. Ako u igru dodamo medalje onda drugoplasirani vozač više neće imati izbora, morat će se upustiti u pretjecanje želi li pobijediti i dobiti zlatnu medalju. Situacije da prvenstvo osvaja vozač s brojem pobjeda manjim od konkurenata su apsurdne", kaže Ecclestone i dodaje, "nema sumnje da će i u sustavu medalja biti kontroverzi, recimo da prvenstvo izgubi vozač koji je na svim utrkama bio na drugom mjestu, a titulu osvoji netko tko je pobijedio recimo na šest utrka. U takvoj situaciji sve što mogu poručiti vozaču-gubitniku je da se sljedeće godine mora više potruditi."


Sin Alana Prosta želi u Ferari

Sin legendarnog vozača Formule 1 Alana Prosta, Nikolas izjavio je da želi da krene očevim stopama i, za početak, pokuša da dođe do mesta test vozača Ferarija.

Mlađi Prost je ove sezone osvojio titulu u evropskom šampionatu Formule 3, u kome je vozio za ekipu ELK Motorsport. Nikolas Prost ima 27 godina, a karijeru je počeo relativno kasno za auto-moto sport, sa 22 godine.

"Nadam se da će mi ova titula pomoći u budućnosti da dođem do mesta test-vozača Ferarija. Ipak, svestan sam da će sa 27 godina to biti prilično teško", rekao je Prost za televiziju Eurosport.

Prostov otac, Alan, koji je u karijeri četiri puta bio šampion sveta, rekao je da će "videti šta može da učini da sinu ispuni san".

Stariji prost je dve sezone, 1990. i 1991, vozio za ekipu Ferarija, za koju je ostvario pet pobeda u karijeri.
 
da je Hamilton izjavio ovo sto je izjavio Alonso vec bi ovdje bile 3str. pljuvanja po njemu i MM-u jer bi to bilo jako arogantno s njegove strane al posto je Alonso Velicanstveni i nepobjedivi onda je to ok , al neka ga sretnu mu u osvajanju titule :cool:
 
Početnik
Vernes_AMG je napisao(la):
da je Hamilton izjavio ovo sto je izjavio Alonso vec bi ovdje bile 3str. pljuvanja po njemu i MM-u jer bi to bilo jako arogantno s njegove strane al posto je Alonso Velicanstveni i nepobjedivi onda je to ok , al neka ga sretnu mu u osvajanju titule :cool:

Ja ti nista necu rec samo upitaj ostale na forumu da li se isto moze smatrat titule sampiona koje je osvoio Alonso i sad ova sto je kupio Hamilton...
 
Član
Kovalainen je izjavio koliko je ljut na MC Laren i otkrio je da je sva pažnja u Timu bila namjenjena Srećku i da je samo u jednoj utrci bio lakši mada i tada je bila taktika što duže na stazi ostati, priznao je da je Srećnik par puta kiksao u podešavanju auta pa je za to morao Heikki na stazi istraživati ( 1,2 ,3 trening )

daj Vernese ima i drugih vozača u F1 osim tog Hamiltona , ti bi sad poredio i stare Legende F1 sa tim Srećkom ,

i da te obradujem 16.Januara MC Laren prestavlja svoj bolid ja mislim da će Eurosport prenositi
 
Top