V.N. KANADE IPAK NEĆE BITI
V.N. Kanade se ipak neće vratiti u kalendar za predstojeću sezonu, nakon što pregovori između kanadskih ministara, gradonačelnika Montreala i Bernieja Ecclestonea nisu urodili plodom.
Glavni razlog zbog kojega pregovori nisu uspjeli je, naravno, novac. Ecclestone je Kanađanima ponudio petogodišnji ugovor ukupne vrijednosti 143 milijuna američkih dolara, s time da je jedan od zahtjeva uključivao vladino ili bankovno jamstvo.
Gradonačelnik Montreala, Gerald Tremblay, i ministar turizma, Raymond Bachand, izjavili su kako su Ecclestoneovi zahtjevi jednostavno nedostižni, te da, ukoliko ne promijeni pristup, iduće godine nećemo gledati kanadski Grand Prix.
I BOSCH SVOG KONJA ZA UTRKU IMA
Bosch je izazvao iznenađenje kada je objavio da ulazi na sve konkurentnije tržište sistema za obnovu kinetičke energije na kojem su već prisutni Magneti Marelli, Zytek, Williams i Flybrid. No, njemačka je firma problemu pristupila na radikalno drugačiji način.
Njihov modularni KERS paket kupcima nudi listu dijelova i opcija koje ovise o proračunu i vrsti natjecanja u kojima bi se sam uređaj koristio. "Vrlo smo ponosni što smo u mogućnosti predstaviti prvi skalabilni KERS na tržištu." objasnila je Boschoca glasnogovornica. Sistem nije prikladan samo za Formulu 1, u kojoj njemačka firma pregovara s "dosta momčadi, ne baš sa svima, ali s njih dosta," nego se može koristiti i u WRC-u ili utrkama sportskih automobila. Što posebno vrijedi za utrke izdržljivosti, kako je naglasio Boschov šef trkaćeg i razvojnog odjela Oliver Wildner, koji smatra da je "zamašnjak možda bolje rješenje" za taj tip utrka unatoč ukidanju ACO. "To ovisi o onome što želite od sistema i o tome kakva je vaša hibridna strategija. Koliko ciklusa imate po utrci ili po sezoni."
Različiti zahtjevi koje trkaći tipovi imaju od KERS-a motivirali su Bosch da problemu pristupi modularno. "Na utrci od 24 sata primjena je takva da energiju želite pohraniti na svakom kočenju i odmah je nakon toga upotrijebiti. To biste napravili na Le Mansu, dok su zahtjevi u Formuli 1, s obzirom na pravila, drugačiji." objašnjava Wildner. "Mislim da oko Le Mans staze imate 17 mjesta na kojima kočite i 8 prilika u jednom krugu u kojima možete iskoristiti prikupljenu energiju. Tijekom utrke brojke se penju do vrijednosti od nekoliko tisuća, tšo označava broj ciklusa u kojima prikupljate i iskorištavate prikupljenu energiju. Pravila u Formuli 1 kažu da u jednom krugu samo jednom možete iskoristiti prikupljenu energiju, ne više od 78 puta, recimo u Monaku. Dakle, u jednom svijetu u samo jednoj utrci imate oko 5000 ciklusa, dok ih u drugom imate samo 78. Mi smo zato razvili sistem koji može odgovoriti različitim zahtjevima."
Kada su u pitanju baterije, Boschov modularni pristup se manifestira u nešto kompleksnijoj formi, kako otkriva Wildner: "Čak i kod baterija imamo različite opcije. U utrkama izdržljivosti želimo imati samo jednu bateriju koja traje tijekom cijele sezone zbog limitiranih resursa. To znači da će ta baterija biti teža i veća nego baterija u Formuli 1, gdje je primjena takva da imate sistem sasvim ograničenog vijeka trajanja, ali koji je bolji po pitanjima volumena i težine. Radi se samo o tome što si možete priuštiti i što želite raditi."
Brzina punjenja i pražnjenja još je jedan od faktora kojeg će momčadi morati dobro isprogramirati jer može imati značajan utjecaj na strategiju utrke. Wildner je objasnio da sve baterije ne moraju imati jednake vrijednosti i brzine punjenja i pražnjenja te da to ovisi o broju potrebnih ciklusa koje će krajnji korisnici trebati. Ulogu igraju i vrste staza, uvjeti, pa čak i postavke trkaćih automobila. "Visoke brzine punjenja znače i da imate vrlo velike zahtjeve za hlađenjem, dok baterije s nižim brzinama punjenja mogu izdržati s prisilnim zračnim hlađenjem. Baterije s velikim brzinama punjenja i pražnjenja trebat će rashladnu tekućinu."
"Mehaničari na stazi neće moći mijenjati ćelije, iako će moći mijenjati modul." napomenuo je Wildner. "Nećemo im dozvoliti da rade neposredno sa ćelijama jer je voltaža dosta visoka, a otpori vrlo niski, što bi moglo imati sigurnosne implikacije.
Boschov sistem je organiziran tako da je u pojedinom modulu od deset do dvanaest baterija (ćelija), a sve ih kontrolira upravljački sklop koji regulira temperaturu te punjenje i pražnjenje. U slučaju "da master vidi problem s pojedinom ćelijom on će ju isključiti." nastavlja Wildner.
Bosch svoj sistem tek treba ispitati na trkaćim automobilima, no na testnom se stolu pokazao dobrim i već je ponuđen potencijalnim partnerima. Vrijeme će pokazati koliko će ih se odlučiti za Bosch, no poznavajući njihovu poslovnu politiku brojka bi uistinu mogla biti velika.