Webber natrag u sedlu
Red Bullov vozač Mark Webber u potpunosti se oporavio od teškog loma noge i spreman je za testiranja u Jerezu. Australac je na utrci izdržljivosti u Tasmaniji slomio desnu nogu prilikom naleta vozila na njegov bicikl, no svega tri mjeseca poslije Webber ponovno "jaše" Red Bullov bolid, a da je u potpunosti u formi potvrđuje drugo najbrže vrijeme postignuto jučer na testiranju u Jerezu.
"Bilo je mnogo bolje", odgovorio je Webber na upit novinara dali je bilo lakše ili teže od očekivanog. "Nisam išao na testiranja pesimističan, ali F1 bolidi često znaju biti pomalo divlji. Znao sam što me očekuje i pokušavao sam dati sve od sebe 80-ak krugova, što je u biti dužina jedne Grand Prix utrke, i za prvi dan je odlično. Bilo je ovo par teških mjeseci za mene, ali imam odlične ljude uz sebe, a i momčad je fantastična."
Mark Webber veliki je borac koji je uspješno prebrodio tešku nesreću i sasvim sigurno će se naći na startu Velike nagrade Australije 29. ožujka.
DOLAZE AMERI
Za otprilike dva tjedna čitav će svijet saznati puno više detalja o novoj ekipi što će u Formulu 1 krenuti sa startom prve utrke 2010. USF1, međutim, već je sada potpuna realnost. Prema riječima jednog od dva osnivača i vlasnika ekipe Petera Windsora, ˝do sada je učinjeno već toliko da povratak više nije moguć˝, i 24. veljače ekipa će doživjeti službenu globalnu promociju.
USF1 je praktički kao ideja nastao prije dvije godine, kad su Windsor i njegov prijatelj Ken Anderson (nekadašnji tehnički direktor Ligiera i kasnije ekipe Penske u američkoj ChampCar seriji) odlučili dokinuti "anomaliju" staru više od dva desetljeća, naime onu da najautomobilskija zemlja na svijetu nije prisutna u Formuli 1. To što niti Windsor niti Anderson nisu Amerikanci (već Britanci), naravno, nema veze. Anderson živi u Sjevernoj Karolini već više od 20 godina, a Windsor, osim što je kolumnist britanskog izdanja F1 Racinga i čovjek za TV intervjue što ga FOM zapošljava na kraju svakih F1 kvalifikacija i utrke, radi i za američku specijaliziranu TV stanicu Speed TV i odrađuje hrpu intervjua u živo na startnom gridu i kasnije u utrci.
Ovi su podaci o američkoj vezi dvojice protagonista, naravno, ključni za genezu i budućnost ekipe USF1, budući da i Anderson i Windsor poznaju američku trkačku i komercijalnu scenu kao svoj džep, pa im ideju nije bilo teško postepeno pretočiti i u stvarni projekt.
Anderson je također i suvlasnik Windshear aerodinamičkog tunela, za kojeg mnogi drže da je najsuvremeniji i najbolje kalibriran na svijetu, čak do te mjere da je, recimo, Renault sredinom prošle sezone u tajnosti poslao svoje F1 automobile na dodatne kalibracije u Ameriku. Rezultati su bili više nego očiti za svakog tko se pitao zašto se, između ostalog, Renault vratio u sam vrhu Formule 1 u drugom dijelu 2008. Windsoru, pak, u prebogatom CV-u stoji i da je bio glavni ekipni menadžer Williamsa u sezonama 1991/92., dakle upravo onda kad je društvo iz Grovea bilo u punom naponu snage i kad je Nigel Mansell (kojem je Windsor bio su-menadžer) rušio sve pred sobom. Windsor je bio menadžer još nekim znamenitim F1 zvijezdama, recimo Argentincu Carlosu Reutemannu, a zastupao je u Formuli 1 i mnoge velike sponzore u osamdesetima i devedesetima, prije nego se vratio svojoj glavnoj ljubavi, novinarstvu.
Dakle, tehnički, menadžerski i komercijalni pedigre ove dvojice nesumnjivo će biti dovoljno jak adut da USF1 krene pravim putem, čak i u ovim ekonomski teškim vremenima za tako zahtjevnu (i skupu) operaciju. Najškakljiviji dio priče već su odradili: obavili su sve pripremne pregovore i dogovore s Berniejem Ecclestoneom, Maxom Mosleyem i Nickom Crawom (glavnim Amerikancem u FIA-i). Sva trojica ne samo da su projektu dali zeleno svjetlo već su Andersonu i Wndsoru obećali punu suradnju i ekspresno rješavanje sve potrebne papirologije, uobičajene za pokretanje jedne nove ekipe u Formuli 1.
U vrijeme kad je najelitniji svjetski auto-sport spao na tek devet slova, zapravo tek nekoliko dana nakon obznanjivanja Honde da se povlači iz F1 utrka, jasno je bilo zanimanje i Ecclestonea i FIA-e za novu ekipu, još k tome američku. A kad im je predočena i kompletna financijska konstrukcija, problema više nije bilo.
Upravo u trenutku pisanja ovog teksta Windsor i Anderson borave u Silikonskoj dolini, u blizini San Francisca, gdje obavljaju završne dogovore s nekoliko izuzetno moćnih kompanija oko financijskog sudjelovanja u projektu. Windsor kaže da je odaziv potencijalnih i stvarnih investitora u ekipu sjajan i da je već posve na mjestu kompletni budžet za 2010. To nije niti čudno ako se zna da je ulaganje u ekipu zapravo zamišljeno kao financijska investicija s fiksnim dobitkom nakon prve godine, koji se onda progresivno povećava u narednim godinama. I bez obzira na teška vremena osobito u američkoj ekonomiji, zainteresiranih ulagača, onih koji imaju dovoljno financijske snage da gledaju dalje od trenutne recesije, prema riječima Windsora, ima dovoljno.
USF1 imat će osnovnu tehničku bazu u srcu NASCAR-a, u gradu Charlotte u Sjevernoj Karolini, a europska će operativna baza biti pored Bilbaoa u Španjolskoj. Windsor i Anderson žele da ekipa bude posve otvorena za publiku i medije, ne samo na utrkama nego i u obje baze. To podrazumijeva ne samo fizičku otvorenost obje tvornice navijačima, već i novi, revolucionarni pristup sudjelovanju na F1 utrkama. No, o tome više u nekoj budućoj prilici.
I za kraj: I Windsor i Anderson u svojoj ekipi žele samo provjerene ljude, ponajprije svoje vlastite prijatelje koji, u svojim segmentima, mogu pomoći u stvaranju, razvoju i funkcioniranju ekipe. Budući da je Windsor dugo godina vrlo bliski prijatelj pisca ovih redova, znači li to da se Jergović, ovaj put unutar jedne ekipe vraća izravno u svijet Formule 1? Gotovo je izvjesno: da.
USF1