veca potrosnja i crni dim

veca potrosnja i crni dim

Član
ako moze pomoc, u pitanju je ford focus 1.8tdci, veca je potrosnja goriva nego sto bi trebala, i auto dosta cadi(ugl crni dim)kad se daje veci gas, na visocijim obrtajima...ali sve normalno radi, ne gubi na vuci, ne trosi ulje, mjenjao sam nedavno filter goriva...sta uraditi sljedece,??bio na dijagnostici 2 puta,sve u redu ne izbacuje greske...
da li je to nesto do turbine ili dizna ili EGR-ventil ??? gdje otici provjeriti??
 
http://imageshack.us/photo/my-images/51/crevo.jpg/

Pogledaj ta crijeva, da nije sta puklo i da se nije olabavilo, a isto tako moze biti EGR ventil da je zacepljen, pa pogledaj i to.
 
Vidi s nekim majstorom, da li je zaprljan te koliko otvara. Ako nije to, onda ostaje bosch pumpa i dizne koje mogu preljevati, a to je najbolje da provjeris s nekim iskusnim boschistom kojeg ti ljudi preporuce ;)
 
Član
moguce i maf da je otiso, probaj ga ocistiti ili ako se moze testirati vidi u autodati
 
Član
cist kao suza provjerio danas..ima li neko jos neku ideju :D
sipao sam danas 2l dvotaktnog ulja u rezervar..da vidim sta ce se desavati, tj.da se malo procisti...
 
Član
promijenio sam i to kad sam mjenjao filter goriva i klime..
vjerovatno je EGR ventil zacepljen pa cu ispitati ovih dana:/
 
Ma nema veze s tim EGR ventil, i da jeste zacepljen nece moci izduvni gasovi ponovo na usis sto nije razlog da dimi na visokim obrtajima. EGR ventil je ionako kada je cist pod punim gasom zatvoren.

Da nisi nasuo kakvo lose gorivo:D
 
Član
vjeruj da nemam pojma, to predpostavljam samo..a moze biti da je i do goriva, sipao sam samo 2 puta odkad sam kupio auto, na BM pumpi i drugi put na petrolu..sipat cu slj put na OMV-u pa cu vidjeti sta se desava..
 
Član
da ti je do egr ventila auto ti nebi imalo istu vucu ;)..to je koliko ja znam tako je u mene bilo na BMWu ;)
Kako si ti objasnio auto vise trosi i dimi,po nekoj logici previse dolazi nafte pa nemoze sagorjevati :cool:..a mozda sam i rekao potpunu glupost ;)
Samo znam da ovaj egr ventil nije sigurno,auto nebi bilo isto ;)
 
Član
TDCI motor znaci nema bosh pumpe :) ne gubi za snazi i ide kao prije? povecana potrosnja do nekih litar do dva moze doci zbog loseg goriva, takodje dim moze doci zbog loseg goriva, ne gubi na snazi zbog toga. Ako nema gresaka na dijagnostici i vuce normalno, samo sto dimi i malo vise trosi to ti lose gorivo, naletilo negdje los kvalitet goriva sto je kod nas normalno. Potrosi to pa naspi negdje drugo pa vidi onda. Kad naspes novo onda malo zesce vozi par km da izbaci tu cadj iz sebe :D pa vidi onda dali ces imati isti problem. Da ti slabije ide nego prije i da imas problema u radu i vuči ( da je tromiji) to bi vec bila druga prica ali ako je to sve ok a samo dimi i malko vise trosi to je gorivo lose.
 
Član
ok, hvala ti na info..tek sam nedavno kupio auto , pa se jos nisam uhodao :cool: sipat cu na omv-u pa cu vidjeti kako ce reagirati..a i sipao sam u rezervar 2l dvotaktnog ulja :cool:
 
Početnik
I u mene je tako na Tigri bilo crni dim zamasti svjecice nema nikako sagorjevanja 12litara trosila otisao sam kod majstora rekao je da moram blok motora promjeniti ;) zupcasti,remen,filtere,i izravnjati blok motora ruke 50km sve izađe 200km
 
Član
golf2 je napisao(la):
vjeruj da nemam pojma, to predpostavljam samo..a moze biti da je i do goriva, sipao sam samo 2 puta odkad sam kupio auto, na BM pumpi i drugi put na petrolu..sipat cu slj put na OMV-u pa cu vidjeti sta se desava..

Naveo si tri pumpe koje imaju najgore gorivo u BiH...

BM - odavno se zna
Petrol - gorivo iz Bosanskog Broda (ne zadovoljava euro standarde)
OMV - cisti shit, zato i odlaze sa naseg trzista


Probaj kod Hife, Petrol Line...
 
Top