Uvoz Euro-2 vozila pri doseljenju u BiH

Uvoz Euro-2 vozila pri doseljenju u BiH

Planiram se možda doseliti u BiH iz Austrije i imam auto Opel Corsa B 1.5TD koje
mi je prvo auto i "ljubimac", previše u njega uloženo, Philips LED svjetla, skoro sve
ostalo isto već na LED, novo kvačilo, novi anlaser, uskoro novi zupčasti remen,
dobro očuvan, nema hrđa, 4 ključa, OPCOM imam za njega, itd... - i eto naviko
sam se...

Jeli je ikako moguće legalno registrovati ako se uveze kao lično vozilo pri doseljenja
u BiH? Ili postoji neka "caka", makar i treba dati nešto, za uvoz Euro-2 vozila, npr. da mi
se izda potvrda da je u stvari Euro-5 ili da se unese u bazu podataka kao da je već
oduvijek bilo BH vozilo ;) ?

Mislio sam ako ništa nemoze da pronađem isti model na BH tržištu i da prebacim
onu metalnu tablicu sa brojem šasije na moj pa tako da registrujem, no problem je što
Corsa B 1.5TD sa 5 vrata nema kod vas nikako da se nađe, na OLX-u dizelaša nema
baš previše...

Ima li iko iskustva sa ili savjeta pri uvozom polovnih starijih vozila u BiH nakon ovih
zabrana za stare euronorme?

Pozdrav (još) iz Beča.
 
Član
Mislim da trebaš zaboraviti na tu opciju. Međutim šta sam jedne prilike saznao, možeš voziti auto na stranim tablama a da plaćaš osiguranje ovdje u BiH, tako rade neki s tim da na tehnički moraš ići u državu gdje je automobil registrovan (u ovom primjeru Austrija). Ne znam da li je tehnički u Austriji svake godine ili svake dvije, ali osoba(ima samo BiH državljanstvo) od koje sam ovo čuo ide svake dvije godine na tehnički u drugu državu(državu gdje je auto registrovano) jer je takav zakon u toj državi, a u BiH plaća osiguranje kod neke od osiguravajućih kuča, tako radi jer ga jeftinije izađe i legalan je na cesti, a ne može uvesti automobil jer je Euro 3 ili Euro 4.
Mislim da u ovom slučaju automobil smije voziti samo vlasnik automobila(osoba koja se u papirima vodi kao vlasnik), da ne smije druga osoba sjedati za volan. Opet bi to trebao malo preciznije istražiti jel to tačno sve ovako kako je ova osoba pričala.
 
Tvoj prijedlog nemože nažalost, pošto u Austriji ukidaju registraciju i traže tablice nazad pa ih policija skida kada osiguranje javi da nije uplaćeno.

Ja bi onda da pokašam nabaviti isti ili slični model sa otpada sa papirima pa i makar da mojeg po toj boji ofarbam, i onako mu treba to.
Drugu mogučnost nevidim. Ako ništa neuspje onda nabavljam Fiću/Zastavu oldtajmera ili nekog Golfa 2 TD.
 
Možes slobodno voziti svaku Euro-normu, jedinu u nekim gradovima postoje zabranjene za neke Euro-norme i to najviše za dizelaše poput mojeg Corsa B 1.5TD :(

To imaš daljnje informacije:

A evo trenutni pregled plaketa: https://www.umweltbundesamt.de/site...ck_plakettenarten_und_deren_anforderungen.jpg

To se vidi, da svaki benzinac koji ima katalizator, dakle valjda sve osim nešto poput Fiće može se vozati bez ograničenja, a čak i Fićo bi možda kao oldtajmer bio izuzet, to neznam. Dakle za benzince nije problem.
 
Poslednja izmena:
Član
prika to sa brojem sasije sto hoces da izvedes se zove prekucavanje ili ti ga odivljavanje ili ti ga čekićanje i nikako nije pametno, visoko kaznjivo krivicno djelo...mozda bi se pomirio da me glava boli zbog nekog mocnog audija ili bmwa, ali zbog corse B da me glava zaboli, nikad :D

raspitaj se u nadleznim institucijama, siguran sam da ima neki nacin a da nije tako ispod žita .. pozdrav
 
Top