Uvoz Euro-2 vozila pri doseljenju u BiH

tustudent

Član
24.08.2020
4
2
3
33
Bec
Auto
Opel Corsa B 1.5TD
Planiram se možda doseliti u BiH iz Austrije i imam auto Opel Corsa B 1.5TD koje
mi je prvo auto i "ljubimac", previše u njega uloženo, Philips LED svjetla, skoro sve
ostalo isto već na LED, novo kvačilo, novi anlaser, uskoro novi zupčasti remen,
dobro očuvan, nema hrđa, 4 ključa, OPCOM imam za njega, itd... - i eto naviko
sam se...

Jeli je ikako moguće legalno registrovati ako se uveze kao lično vozilo pri doseljenja
u BiH? Ili postoji neka "caka", makar i treba dati nešto, za uvoz Euro-2 vozila, npr. da mi
se izda potvrda da je u stvari Euro-5 ili da se unese u bazu podataka kao da je već
oduvijek bilo BH vozilo ;) ?

Mislio sam ako ništa nemoze da pronađem isti model na BH tržištu i da prebacim
onu metalnu tablicu sa brojem šasije na moj pa tako da registrujem, no problem je što
Corsa B 1.5TD sa 5 vrata nema kod vas nikako da se nađe, na OLX-u dizelaša nema
baš previše...

Ima li iko iskustva sa ili savjeta pri uvozom polovnih starijih vozila u BiH nakon ovih
zabrana za stare euronorme?

Pozdrav (još) iz Beča.

MehemLED

Član
28.02.2019
152
32
28
Visoko
Auto
VW Golf 2 '85 mrtvi 1.6 Diesel
Mislim da trebaš zaboraviti na tu opciju. Međutim šta sam jedne prilike saznao, možeš voziti auto na stranim tablama a da plaćaš osiguranje ovdje u BiH, tako rade neki s tim da na tehnički moraš ići u državu gdje je automobil registrovan (u ovom primjeru Austrija). Ne znam da li je tehnički u Austriji svake godine ili svake dvije, ali osoba(ima samo BiH državljanstvo) od koje sam ovo čuo ide svake dvije godine na tehnički u drugu državu(državu gdje je auto registrovano) jer je takav zakon u toj državi, a u BiH plaća osiguranje kod neke od osiguravajućih kuča, tako radi jer ga jeftinije izađe i legalan je na cesti, a ne može uvesti automobil jer je Euro 3 ili Euro 4.
Mislim da u ovom slučaju automobil smije voziti samo vlasnik automobila(osoba koja se u papirima vodi kao vlasnik), da ne smije druga osoba sjedati za volan. Opet bi to trebao malo preciznije istražiti jel to tačno sve ovako kako je ova osoba pričala.

• Like
Reactions: tustudent

tustudent

Član
24.08.2020
4
2
3
33
Bec
Auto
Opel Corsa B 1.5TD
Tvoj prijedlog nemože nažalost, pošto u Austriji ukidaju registraciju i traže tablice nazad pa ih policija skida kada osiguranje javi da nije uplaćeno.

Ja bi onda da pokašam nabaviti isti ili slični model sa otpada sa papirima pa i makar da mojeg po toj boji ofarbam, i onako mu treba to.
Drugu mogučnost nevidim. Ako ništa neuspje onda nabavljam Fiću/Zastavu oldtajmera ili nekog Golfa 2 TD.

tustudent

Član
24.08.2020
4
2
3
33
Bec
Auto
Opel Corsa B 1.5TD
Možes slobodno voziti svaku Euro-normu, jedinu u nekim gradovima postoje zabranjene za neke Euro-norme i to najviše za dizelaše poput mojeg Corsa B 1.5TD :(

To imaš daljnje informacije:

A evo trenutni pregled plaketa: https://www.umweltbundesamt.de/site...ck_plakettenarten_und_deren_anforderungen.jpg

To se vidi, da svaki benzinac koji ima katalizator, dakle valjda sve osim nešto poput Fiće može se vozati bez ograničenja, a čak i Fićo bi možda kao oldtajmer bio izuzet, to neznam. Dakle za benzince nije problem.

Poslednja izmena:
  • Like
Reactions: Bee_R1334

united

Član
19.07.2008
95
15
8
25
Tesanj
prika to sa brojem sasije sto hoces da izvedes se zove prekucavanje ili ti ga odivljavanje ili ti ga čekićanje i nikako nije pametno, visoko kaznjivo krivicno djelo...mozda bi se pomirio da me glava boli zbog nekog mocnog audija ili bmwa, ali zbog corse B da me glava zaboli, nikad :D

raspitaj se u nadleznim institucijama, siguran sam da ima neki nacin a da nije tako ispod žita .. pozdrav

• Like
Reactions: tustudent