Uvoz auta, porez i carina/procjene?

Uvoz auta, porez i carina/procjene?

Član
Hoce rodjak da uvuce auto iz swabilanda:D Njemacke i ima 2 opcije.

1. Golf 4 TDI 2001 god, 2800 eura i
2. Passat TDI 2002 god. 3600 eura.


Sad me zanima carina i porez kad se auto uvlaci. Znam da su 6 i 17% ali kako to oni ustvari tacno naplacuju. Cuo sam za neke kataloge preko kojih carinici provjeravaju godinu, motor, opremu i slicno i da na osnovu toga zakljucuju vrijednost auta na koju poslije naplauju carinu i porez. Procjene li realnu cifru ili je dizu ili cak idu u korist osobi koja uvlaci auto tj. da malo povoljnije procjene vrijednost.


Jeli neko imao iskustva? koliko li naplate carinu i porez za cetvorku koja je gore placena oko 2800 eura, 66kw, TDI, standardna oprema, klima, naprijed podizaci... nista specijalno.

p.s.

Postoji li neko mjesto gdje ljudi uz kulturno placanje kafe:cool: malo popuste sa visinom carine odnosno poreza.
;)
 
Član
Nazovi carinski terminal i oni ce ti rec. . . .
Ja sam tamo provjerio kada sam htio kupovat auto
ide po katalogu nekom i jos par stvari godina kilometraza
paket opreme stanje auta al oni ti preko tel mogu rec
odplirike cijenu svega toga

Ja sam zvao carinski terminal u sarajevu . . . ti nazoves koji ti je najblizi ili ovaj svejedno
 
Član
Gdje vi nadjete tako jeftina auta valja li to ista. :icon_question:
Citajuci po netu moras izvaditi neki obrazac kojim bi ti davanja bila 1% i 17%. Procjena auta po katalogu, koja je godina, pa oni to odbijaju prosjek koliko im pada cijena.
 
Član
naravno da je to procitano, ovdje se druge stvari pitaju... ale vo preko raznoraznih foruma sam skoro sve saznao.
 
Član
za takvu cetvorku je jedan moj prijatelj platio sve dadzbine oko 1300€, nije imao servisne knjige. A juce sam sjedio s rodjakom koji je prije par dana uvezao passata, i rekao mi je koliko ga je izaslo sve ali me ubi ako se sjecam, cini mi se oko 1700€ s tim da i on ima nesto povrata
evo passat, iz njemacke ga uvezao
http://www.pik.ba/artikal/2700104/passat-tdi-highline/
 
Član
ArminM je napisao(la):
za takvu cetvorku je jedan moj prijatelj platio sve dadzbine oko 1300€, nije imao servisne knjige. A juce sam sjedio s rodjakom koji je prije par dana uvezao passata, i rekao mi je koliko ga je izaslo sve ali me ubi ako se sjecam, cini mi se oko 1700€ s tim da i on ima nesto povrata
evo passat, iz njemacke ga uvezao
http://www.pik.ba/artikal/2700104/passat-tdi-highline/

pa dobar ovaj passat koliko ga gore platio
 
Član
0g1 je napisao(la):
ArminM je napisao(la):
za takvu cetvorku je jedan moj prijatelj platio sve dadzbine oko 1300€, nije imao servisne knjige. A juce sam sjedio s rodjakom koji je prije par dana uvezao passata, i rekao mi je koliko ga je izaslo sve ali me ubi ako se sjecam, cini mi se oko 1700€ s tim da i on ima nesto povrata
evo passat, iz njemacke ga uvezao
http://www.pik.ba/artikal/2700104/passat-tdi-highline/

pa dobar ovaj passat koliko ga gore platio

nemam pojma, nisam ga ni pitao,pitat cu;)
ali passat je vrh definitivno, stvarno je unutra kao nov, ocuvan je maksimalno, i vani isto tako. ima stvarno jaku opremu,ima i webasto sa daljinskim podesavanjem. Vozali smo se neki dan, stvarno se ispaljuje fino
 
Član
da i ja pitam nesto :) interesuje me mozel se zavrsit sve ovdje ako npr auto je doslo iz njemacke ii tu je vlasnik auta ali tamo nije nista odradjeno tj odjava i sve ostalo sto ide uz to ?? tj imam auto radi se o OPEL OMEGA C 2002 godiste 2.2 dti na njemackim tablicama i vlasnika tu mozel se to sve zavrsit bez tog da se to auto vraca nazad u njemacku hvala i pozdrav
 
Član
ermin_tz je napisao(la):
da i ja pitam nesto :) interesuje me mozel se zavrsit sve ovdje ako npr auto je doslo iz njemacke ii tu je vlasnik auta ali tamo nije nista odradjeno tj odjava i sve ostalo sto ide uz to ?? tj imam auto radi se o OPEL OMEGA C 2002 godiste 2.2 dti na njemackim tablicama i vlasnika tu mozel se to sve zavrsit bez tog da se to auto vraca nazad u njemacku hvala i pozdrav

prije je moglo to znam ;)..ali sada nisam siguran zavisi mozda hoce li na povlasticu ili standardno ali znam da je prije moglo ;)
A sto se tice carine i poreza,nije isto na svim carinama,mi smo ljetos uveli audija A4 znaci full,karavan TDI i platili smo cini mi se 1000€ carinu i porez ;)
 
Član
nikakve povlastice bez iceg ako neko zna gdje da se to raspitam bilo bi mi od velike pomoci :) omega kod nas je od 10-12 000 a ja je mogu dobit za 1000e
 
Član
ermin_tz je napisao(la):
da i ja pitam nesto :) interesuje me mozel se zavrsit sve ovdje ako npr auto je doslo iz njemacke ii tu je vlasnik auta ali tamo nije nista odradjeno tj odjava i sve ostalo sto ide uz to ?? tj imam auto radi se o OPEL OMEGA C 2002 godiste 2.2 dti na njemackim tablicama i vlasnika tu mozel se to sve zavrsit bez tog da se to auto vraca nazad u njemacku hvala i pozdrav

Može se to uraditi , napravi se kupoprodajni ugovor i ovjeri kod notara gore u njemačkoj (to bi se moglo riješiti poštom ako vlasnik ima gore koga) ,jer ako je auto od fizičkog lica ne treba račun , napraviš punomoć na čovjeka koji ti dovozi , nakon toga on iziđe iz BIH i odmah se vrati i prijavljuje auto za uvoz.
Ali to ti se ne isplati nikako , jer ćeš imati najveća moguća davanja ( carinska osnovica maksimalna jer nemaš ovjerenu izvoznu deklaraciju , carinu 15% umjesto 3% jer nemaš EUR1 obrazac.

Najjeftinije ćeš proći tako da odeš prvo na špediciju i provjeriš na koliki minimalni račun može to auto proći (uz kafu naravno:lol:) , nakon toga sjedneš sa tim čovjekom u auto i vratite se u Njemačku , napravite ugovor na već dogovoreni iznos , ovjerite isti , do Opelovog dilera po EUR1 obrazac (da je vozilo porijeklom iz EU) onda na carinu da napraviš izvozne papire i col table i gas , na izlazu iz Slovenije ovjeriš izvoznu delaraciju i na našoj granici ga prijavljuješ za carinjenje i homologaciju, i to sve kad uradiš iziće jeftinije nego uz prvu opciju.
 
Top