Ulje na turbini i problem sa temperaturom motora - RIJEŠENO!!!

Ulje na turbini i problem sa temperaturom motora - RIJEŠENO!!!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Bjez .nOKe nemoj covjeka strasiti :D pa moze biti da u filteru malo masan ako je star i zaprljan ili zacepljen (od necistoca i prasine) pa da pocne vuci iz oduske uljne pare i onda kad ugasi auto da se slegne ili natalozi na filter malge i vremenom zamasti pomalo filter. Ne valja kad bi skinuo kutiju filtera i nasao 1-2 deci ulja u kucistu, a ako je pomalo masan (malo povrsinski masan prvih 7-8 rebara filtera do usisne cijevi) poslije predjenih 10-20 hiljada istim filterom moze biti polao masan zato sto se zacepi pa pocne vuci vise zraka iz oduske motora a tada dolaze do povecanja uljnih para :D
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Mislim da sam riješio problem :icon_biggrin: Skinuo ono kućište filtera, dobro ga oprao i ubacio novi filter... Izgleda da je filter bio malo zapušen pa turbina kad joj je trebalo više zraka navlačila iz ibarlaufa i otuda toliko ulja... Evo danas sam se vozio, malo i jače nagazio ali više ne slini po turbini... Kad skinem crijevo nema ulja u količini u kojoj je prije bilo... Turbina hoće zraka a kad je zapušen filter onda srče iz motora :lol:

Samo sad mi se pojavio drugi problem... Idem danas prema Olovu i kad se krene iz Čevljanovića onim usponom negdje na pola poče mi dizat temperaturu... Stanem, otvorim haubu, ventilator vrti ali ne dovoljno dugo... vrti jedno 15-tak sekundi i opet se ugasi... na slici je trenutno stanje kad se ugasio ventilator... na ovoj prvoj crvenoj tački počne okretat a do druge je stigla temperatura kad sam se popeo na Nišić. Nije se upalila lampica od temperature ali pokazivač je prešao onu predzadnju crticu i došao do one druge tačke zabilježene na slici... Imam osjećaj da je bilo još 100m uspona da bi prokuhao... Čim sam se počeo spuštati niz Nišić temperatura pala na pola... Inače prije je temperatuta dolazila do predzadnje linije i tada se uključi ventilator i obori je... Nikad nije prešla predzadnju crtu do sad...



Čini mi se da termostat otvara jer vdidim da voda cirkuliše... Kako sam mogao da primijetim, jedini problem je što ventilator ne vrti dovoljno dugo da obori temperaturu... Upali se na milimetar od zadnje crtice, spusti se milimetar i opet ugasi i čim je veće opterećenje ne stigne ohladiti... Grijanje radi, kad okrenem hlađenje onda hladi normalno... mijenjan je dihtung glave prije prije 20 dana, glava poravnata, hidro test fazoni tako da i to isključujem...

Šta bi moglo bit, u pm? :icon_eek: Primijetio sam da mi je malo i servo otežao u zadnje vrijeme... jel moguće da vodena pumpa šteka... vidim da isti remen pokreće i nju i servo...

Ajte dobri ljudi, pomagajte :D Sad će praznik... Moram sredit auto do tad jer planiram malo duži put :icon_rolleyes: Ako odem ovim žoharima od majstora a neupućen ima da me zakolju pošteno :lol:
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Nije vodena pumpa. Ne valja ti termo prekidac tj. otisla ti je prva brzina i to ti se pali tek druga brzina. Prva se pali kad predje pola a druga se pali tu gdje tebi sad, ako prva ne stigne ohladiti onda se tek tu pali druga brzina. Tebi je prva brzina riknula i zato ti to radi... Taj termoprekidac ti se nalazi ja mislim na hladnjaku ako me sjecanje dobro sluzi i steker je sa dva ili tri pina (stopice kako god) njega zamijeni i nece ti temp. prelaziti preko pola vise...
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

I ja mislim koliko se razumijem d aje termo prekidač..nalazi se na hladnjaku,gdje su one dvije žice uštekane,ima i zaštitna guma preko toga, kod mene je to u donjem lijevom uglu hladnjaka..pa vidi...pozzzz
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Kupio sam čep od posude za vodu jer rekoše da i on zna zajebavat... Kupio i termo prekidač... Na njemu piše 84 stepna pa vjerovatno tada ga otvara... Kod meneje vrtila samo jedna brzina i to ova druga pa nije stizalo da ohladi... Čekam da se ohladio auto pa ću zamijeniti termo prekidač... javim dal je problem riješen...
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Samo da javim da sam riješio i ovaj drugi problem...

Danas sam zamijenio termoprekidač (13KM kod Škore) i sad temperatura ne ide preko pola... Ne znam baš koliko je bilo do termoprekidača jer kad sam skidao one žice i ona dva snopa žica što idu do termoprekidača, na tom jednom gdje se spajaju žice je bilo zapušeno, prljavo, zahrđalo ispod plastike i vjerovatno je ta žica za prvu brzinu pa je zbog toga nije ni palilo... Kad sve to fino očistio i ubacio novi termoprekidač propeler se uključio odma na pola ali je toliko zviždao da sam mislio da će iskočit odozdo...

Izgleda da je od dugog nerada riknuo ležaj na ventilatoru... par puta i prije mi se čuo taj zvuk al baš na kratko pa ja kontao servo pumpa... Na otpadu kupio novi ventilator (35KM) i sad sve radi ko švicarski sat :cool:

Toliko problema a tako jednostavna rješenja... Da sam išao majstorima izbili bi mi najmanje 2 stoje i još isprepadali ko budalu...
 
Ma nevjerujem da bi ti uzeli 2 stoje, nisu ba oni toliko strasni, bar oni koje ja poznajem :D, a vjerovatno bi te posavjetovali da kupis bas nov ventilator u motorexu koji kosta nepunih 50KM, a ne taj koji si platio 35KM a koji je vjerovatno star preko 20 godina :)
 
Član
Za ono ulje na turbini smijem se kladit da bi 99% majstora otpisalo turbinu ili preporučilo generalku zbog ulja iz iberlaufa... Što se tiće temperature, čisto sumnjam da bi odma otišli na zamjenu termoprekidača... Mijenjali bi oni tonu zajebancija dok ne nađu sebe tu bar petobanku... Smijem se kladit da bi 2 od 3 majstora preporučili ponovo da se radi dihtung i rekli bi da je ovaj prije isfušerio... Standardna priča... I ono lafo tvrda crijeva, otišao dihtung... Pa normala da će bit tvrda kad digne temperaturu kao što je meni digao... Sadkad je temperatura normalna i crijeva normalno tvrda.... Ma nema veće bagre od mehaničara... Još kad vide da se neko ne konta u to što hoće da radi...

A što se tiče tog ventilatora od 20-tak godina, vjeruj mi da je sigurno bolji od ovog smeća koje Motorex i mnogi drugi prodaju... Ovi zamjenski dijelovi su neka šklj klasa tako da sam siguran da je ovaj originalni plovan bolji nego taj nov...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top