Ulje na turbini i problem sa temperaturom motora - RIJEŠENO!!!

Ulje na turbini i problem sa temperaturom motora - RIJEŠENO!!!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Da mi je bar jednom doživjeti da auto vratim odmajstora a da nemam više štete nego koristi... tradicija se nastavlja... :icon_mad::icon_mad::icon_mad:

Prije nekih 15 dana mijenjao semeringe na poluosovinama i nakon par dan vožnje vidim poluosovina mi gotov ispala, ulje ljeva iz mjenjača... od muke nisam išao na reklamaciju majstoru koji je to radio već otišao drugom... :icon_mad::icon_mad::icon_mad:

Ovj drugi majstor mi je uradio sve to ponovo, zamijenio još dihtung glave motora, glavu nosio na hidro test (zamijenio na njoj neke pretkomore jer su bile popucale), zamijenio zupasti, ulje i filtere...

Slučajno danas nešto gledao oko auto kad vidim pojavilo se ulje na onom crijevu što izlazi iz turbine i ide prema intercooleru... skinuo sam to crijevo da vidim kakvo je stanje i u njemu nema nešto pretjerano ulja, samo malo po zidovima kad ubacim krpu... tu gdje je šelna na turbini od tog crijeva tu se vidi da slini ulje...

sad mi je najgore što je prije tih radova turbina bila suha kao barut... dok je bila skinuta vidio sam da nema lufta u onoj osovini a i da u njoj nema ulja...

Sad nešto kontam dal nije ok ovo ulje koje je sipano u motor il mi je majstor šta zaje prilikom radova... Čak se bojim da mi nije ubacio drugu turbinu pošto 100% znam da je moja bila suha kad se skinula s auta i da je sve bilo ok s njom...

Auto i sad ide normalno, ne gubi snagu... turbina se i dalje čuje kad se pali na 2500... jedini problem to ulje kojeg prije nije bilo...

Auto je golf 2 GTD 59 kw
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

To ulje sto si vidio u intercooleru i crijevu su ti uljne pare. Pogledaj i nove TDI motore i vidjeces da i oni imaju u intercooler-u tih uljnih para, pa cak i TDI motori koji su presi samo 60-70 000 km... Skini crijevo sto ide sa filtera na turbo i pogledaj ima li sada lufta i dali je cista unutra...
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

RS TURBO je napisao(la):
To ulje sto si vidio u intercooleru i crijevu su ti uljne pare. Pogledaj i nove TDI motore i vidjeces da i oni imaju u intercooler-u tih uljnih para, pa cak i TDI motori koji su presi samo 60-70 000 km... Skini crijevo sto ide sa filtera na turbo i pogledaj ima li sada lufta i dali je cista unutra...

uhh obradovao si me, ja se bio prepao kad sam krenuo citat sta je kolega pisao
znaci normala je sve, bas sam primjetio da i kod mene na tdi motoru ima tog ulja da ga nazovem tako
nije pretjerano ali ima
kolega sorry na off-u
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

uh i meni je lakše.... imao sam puno ulaganja u auto u zadnjih par dana pa bi me ovo definitivno dotuklo... ja idem suta mijenjat ulje... majstor reče da je sipao ravenol... a ja mu uredno platio za castrol... koji luđak majko mila...

kupio sam mobil super 1000 15w-40 pa javim kakva je situacija s tim uljem...
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

nemoj sipati 15w na taj motor.. 10w ide zbog turbine ;)
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

No sikiriki, to je normalno da budu te uljne pare... A sipaj castrol magnatec 10W-40, 15W je gusto ulje za tebe zbog turbine...
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Ja ipak mislim da ovo ulje što curi nije normalna pojava... Danas išao nekim poslom do zenice i baš sam ga načepio autoputem... Kad sam došao kući poskidao sva crijeva što idu na turbinu i sa nje i na onom što ide sa turbine u ic bilo je ulja da se moglo nakapat nekoliko kapljica... U svim crijevima ima ulja po zidovima pa čak i u onom prema filteru... To nije ništa bilo kad se skidala glava motora... Stvarno mi nije jasno otkud odjednom ovoliko ulja :icon_cry:




Evo tu gdje sam obilježio tačno se vidi kao daje odnekud štrcnulo ulje na ona 2 označena mjesta... Onaj spoj crijeva sa turbine prema ic je cijeli mokar...



No sikiriki, to je normalno da budu te uljne pare... A sipaj castrol magnatec 10W-40, 15W je gusto ulje za tebe zbog turbine...

majstor mi reče da je sipao 15w-40 pa i ja na hifi uzeo mobil super 1000 15w-40... ne znam dali da ga mijenjam za 10w-40? Kontam da nije previše gusto ovo ulje koje je sad u auto pa zbog toga ga izbacuje van :icon_rolleyes:
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

To je gusto ulje za turba, mislim sada kad su vrucine vise manje ali bolje je rijedje malo, ali ako je temperatura ispod 10 stepeni bolje ti je ici 10w-40 a moja preporuka je castrol magnatec... Ja ti kazem da sam na sve i jednom TDI motoru kojeg sam do sada radio ili mijenjao ulje u motoru ili skidao IC kad se mijenjau crijva koja su gnjila i pukla bili takvi unutra masni od ulja, pa cak i auta koja su kupljena nova i vec nakon 60 000 km predjenih, skinuo dole plastiku da se mijenja ulje (norm. servis ulja) i na ic-u i crijevu se vidjelo ulje (to se stvaraju uljne pare u sistemu), a auto novo kupljeno i nista nije dirano, to auto i dan danas ide preslo je oko 180 000 km do sada. Tako je bilo i na VW-u, na Audi-u, na Mercedesu, i drugim vozilima koje sam radio do sada. Pa ti sad ako imas viska para da bacas ti udri slobodno ali ce ti to opet biti nakon odredjenog vremena. Ako nema lufta turbina mislim malo lufta mora imati i ako je tako i ako ti ide fino kao i prije nista ne diraj ne bacaj bezveze pare, vozaj se i uzivaj... Ti si oznacio crijeva iz turbina u ic pa iz njega u motor. Masna crijeva su normalna (vlazna crijeva kao rosa od ulja je ok jer to dolazi iz oduske motora koju turbo usisa u vidu pare i zamasti onda crijeva), prekontrolisi taj luft na turbini i prati dali ti trosi ulje ako ne trosi onda pici sta se sikiras bezveze...;) :123:
Zaboravi ti dodati jos da stavis nov filter zraka, jer ako je on zacepljen ili zaprljan onda moze doci da turbo povuce iz oduske zrak(jer ne moze dovoljno iz prljavog i zacepljenog filtera) a time i dobivas puno vise uljnih para nego obicno...
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Izgleda da ovo ulje na turbini dolazi sa onog oduška na deklu (iberlauf)... vidim pojavilo se par kapljica na deklu gdje ulazi taj hepek... izgleda da to ulje ulazi u turbinu preko crijeva koje ide sa filtrera i tako izlazi zajedno sa zrakom u IC i u usis...

Napominjem da se ovo počelo dešavati nakon mijenjanja dihtunga glave, ulja, zupčastog remena... Prije toga je sve bilo suho... Zbog čehga mi izbacije to ulje na iberlauf? :icon_rolleyes:

Sad ćete svi reći karike :icon_rolleyes:
 
Legend
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

svasvim normalna pojava, ne vidim razlog da se toliko frka dize zbog ulja.. pa skini ic, i okrenu ga naopako vidjet ces koliko ulja imas u njemu..

to je auto staro 20 i kusur godina, sta ocekujes :)
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Druze golf je to sta se sekiras bezveze ;) Normalno je to , samo vozi i uzivaj
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

ma znam ja to sve, nebi me brinulo da auto nije bilo sasvim ok prije ovih radova... odma drugi dan kad sam ga dovezao od majstora vidio sam to ulje... bio sam s njim kad je skidao kompletan usis, glavu i te gluposti, sve je bilo čisto i suho... otkud odjednom sad to ulje :icon_rolleyes: nebi ja baš previše brinuo oko toga la se bojim da mi nije šta isfušerio pa da me ne zadesi kakva veća šteta....
 
Početnik
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

jarane nemozes ti od govneta pitau napravit nek ti bude jasno..suti sjedi i vozaj golf ide i bez ulja:D
 
Član
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

:lol::lol::lol: ajd dobro, kad vi tako kažete onda ću smatrati da je to ulje normalna pojava... :icon_rolleyes:
 
Legend
RE: Ulje na crijevu sa turbine na IC

Ja sam kod sebe motor radio, kompletno znaci SVE.. prije nekih god dana, cim sam uradio motor, vozao ga nekih 15tak dana, presao oko 1500km i otisao da mi dotegnu glavu, i svratim na otpad i uzmem intercooler, postavim, i kad sam okretao onu lulu gore, i postavljao cijevi za ic i sve to, vidio sam da ima ulja, pitam covjeka sta je ovo kaze on ulja para, mora biti tako..

i jos xx puta sam to isto cuo, tako da nema sta da te brine, ako ti nedaj Boze bude ulja po filter ovamo u kucistu, onda kukaj, do tada uzivaj :cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top