Udes, savjet potreban

Udes, savjet potreban

Član
a reci ti meni koje je obezbjedjenje tu penny jevo ili neko koje oni unajmljuju alarm west, nova gama, .... ?
 
Član
Danas poslije posla odem do Peny-a, trazio snimak od osiguranja.. ljudi bili voljni da mi daju snimak al ni jedna od 4 kamere negleda na to mjesto :icon_mad:

Jos pogledam na te strelice i neznam kako je policajac zakljucio da sam se kretao pogresnim smjerom kad strelice ide u pravcu koji sam se i kretao :icon_mad:
 
Mrva je napisao(la):
Danas poslije posla odem do Peny-a, trazio snimak od osiguranja.. ljudi bili voljni da mi daju snimak al ni jedna od 4 kamere negleda na to mjesto :icon_mad:

Jos pogledam na te strelice i neznam kako je policajac zakljucio da sam se kretao pogresnim smjerom kad strelice ide u pravcu koji sam se i kretao :icon_mad:
ma brate sudsko vjestacenje, kad je bal nek je maskembal... ako je sve po propisu nema fula, jedino ako su ti se naklatili na kosti, onda ni petom, desetom nema pomoci... ;) ma brate vjeruj mi da veliki broj policajca manje zna o saobracajnim propisima nego ja i ti, kad su na posao dosli preko veze, takva nam je drzava, nazalost.. i opet smo mi glupi a oni uvijek u pravu :icon_mad:
 
samo po propisima roki,jer po zakonu na parkinzima ispred robnih kuca ili trznih centara ne vaze "ovi" saobracani zakoni nego oni koje je vlasnik parkinga naveo a to su te strelice na asfaltu,moj poznanik je imao slicnu situaciju gdje ga je jedna svabo udario sa desne strane i naveo tamo da je nevin zbog "pravila desne strane " kojeg nije moj poznanik postovao jer je gledao na strelice na asfaltu..i dobio je na sudu bas zbog toga sto je to privatni parking i ako ti lik nacrta da trebas otvorenih vrata da vozis u krug onda to trebas,jer je to po zakonu pravo vlasnika parkinga...kontas me...
 

rs6

Član
a jbg ako je naveo nekog svjedoka, mogu prosut pricu kako si se ti " podvukao " pod kombi da te lupi .....
a zakljucujuci po ovome sto si dobio kaznu vjerovatno je nesto slicno tome odigrano .....

jbg druze situacija je zategnuta, nego vidi skontaj se dobro, da li ti se isplati ganjat po sudu ili dat tih 100 KM ( nek im za lijekova trebaju ) uglavnom nas zakon ti je ru*a obicna .....

zao mi je zbog auta ....
 
Član
Idi na sud i trazi njihovo vjestacenje ne daj da te prave budalom jer je po tvojoj prici situacija jasna ko dan Jaran je nasjeo na slicnu pricu ljetos Potpisao - platio Kaze meni nisam kriv samo mi dali da potpisem Sreca imao je ful kasko
 
Član
Kako si ti uredan clan, malo cu se raspisat da ti odgovorim i pomognem pri toj situaciji.
Po meni je on naveo tebe kao toga krivca nesrece, jer u kazni ti je naveo Preksaj po clanu 36, a kaznio te po 236, tocki 4..... Dakle po njemu si ti tu kriv, dakle ti si taj koji je morao obavjestiti druge ucesnike u saobracaju o svojoj namjeravanoj radnji, mada iako po meni moze biti kriv i taj isti vozac koji je isao u rikverc, jer ti nije dao jasan znak da se planira kretati u rikverc da bi se ti mogao pomjeriti, sve u svemu nisi trebao nista potpisivat dok ne razmotris kazneni obrazac i obrazlozenje kazne, jer u ovom slucaju mozete oba biti krivci, on se ukljucivao u promet, ako nije bio siguran da moze bezbjenod izaci morao je po clanu 36. tocki 2 postaviti neko lice da mu da jasan signal da moze bezbjedno napustiti parking prostor.
No ovo nek ti bude lekcija, da u buduce ne potpisivas nista, za sto nisi siguran da je 100% pravedno i uredu.

Dakle:
RADNJE VOZILOM U PROMETU, Član 36.
(1) Vozac koji namjerava da obavi neku radnju vozilom na
putu (pomjeranje vozila udesno ili ulijevo, mijenjanje
saobracajne trake, preticanje, obilaženje, zaustavljanje, skretanje
udesno ili ulijevo, polukružno okretanje, vožnja unazad i sl.)
smije da pocne takvu radnju samo ako se prethodno uvjerio da to
može uciniti bez opasnosti za druge ucesnike u saobracaju ili
imovinu, vodeci pri tome racuna o položaju vozila i pravcu i
brzini kretanja.
(2) Vozac je dužan da postupa prema odredbama stava (1)
ovog clana i kada se ukljucuje u saobracaj iz garaže, parkirališta,
dvorišta ili drugih slicnih površina, a ako mu je vidik zaklonjen
ili mu je vidljivost znatno smanjena zbog vremenskih ili drugih
prilika, dužan je da na mjestu na kojem se ukljucuje postavi lice
koje ce omoguciti bezbjedan izlazak vozila na put ili da na drugi
nacin obezbijedi bezbjedno ukljucenje na put.
(3) Zabranjeno je otvaranje vrata na motornom vozilu na
kolovozu kada je vozilo u kretanju ili mirovanju i u svim drugim
slucajevima kada može da se ugrozi bezbjednost drugih ucesnika
u saobracaju.

I članak, i točka po kojoj ti je određena novčana kazna.
KAZNENE ODREDBE, Članak 236.

(1) Novcanom kaznom od 50,00 KM do 250,00 KM
kaznice se za prekršaj:
1) lice koje na putu ostavi ošteceno vozilo, predmete ili
materije koje mogu da ometaju ili ugroze bezbjednost saobracaja
(clan 26. stav (1));
2) vozac koji sa kolovoza ne ukloni predmete koji sa vozila
padnu na put i predmete koje je prilikom zaustavljanja vozila
stavio na put (clan 26. stav (3));
3) vozac koji se nesmanjenom brzinom krece pored vozila
javnog prevoza putnika ili pored autobusa kojim se obavlja
prevoz za vlastite potrebe zaustavljenog na stajalištu i time
ugrozi lica koja u to vozilo ulaze ili iz njega izlaze (clan 30. stav
(1));
4) vozac koji namjerava da na putu obavi neku radnju
vozilom, a prethodno se nije uvjerio da to može da ucini bez
opasnosti za druge ucesnike u saobracaju ili za imovinu (clan
36).
Ima jos clanaka, al nemam potrebu pisat, vidio si svoje.
 
Član
Jesam kolega, hvala na ovome

Mislim da sam vec rekao da nisam nista potpisao sem svoje izjave. Policajac mi je rekao da ce u cetvrtak (taj dan je bila nedelja) kad su oni prva smjena dati to saobracajnom inspektoru koji ce odluciti o ovome te ce me obavjestiti o tome :icon_question:
 
Član
Super evo sad gledam da nalog nije potpisan, to ide u tvoju korist, jer mozes ici na sud i trazit ramotravanje sudskog vjestaka, pozljeno bi bilo ako imas kolegu nekog da navede da je vozac kombija jasno vidio tebe i tvoje vozilo, i da je jasno vidio tvoju namjeravanu radnju, (dakle dao si zmigavac u smjeru kretanja), no on je krenu, te u jednom trenu naglo stao i nastavio krednju vozilom unatrag, i mislim da se nakon te izjave nema tu puno pricati, jos ako uspijes donijeti valjani dokaz (nadzor sa tog parkinga) tih 100km ce ti ostati u đepu.
 
Član
Nalog nije potpisat i u ponedeljak cu u sud da podnesem zalbu.. to za zmigavac nemogu nikako jer sam se kretao naprijed sto i sam mozes vidjeti da skicama koje sam nacrtao na pocetku. Palo mi je napamet da "nadjem" nekoga i kazem da se sam covjek javio da je vidio situaciju te svjedocio bih, sta mislis?

Isao sam u Peny, bas taj dio kamere nepokrivaju:icon_mad: Momci su stvarno bili korektni al...
 
Član
Mrva je napisao(la):
Nalog nije potpisat i u ponedeljak cu u sud da podnesem zalbu.. to za zmigavac nemogu nikako jer sam se kretao naprijed sto i sam mozes vidjeti da skicama koje sam nacrtao na pocetku. Palo mi je napamet da "nadjem" nekoga i kazem da se sam covjek javio da je vidio situaciju te svjedocio bih, sta mislis?

Isao sam u Peny, bas taj dio kamere nepokrivaju:icon_mad: Momci su stvarno bili korektni al...
Skicu nisam puno gledao, dakle ti si isao pravo i cekao si covjeka da izadje sa prakinga, da bi ti usao. On je izasao i ti si krenuo da udes na to mjesto, no on je stao i krenuo unatrag i udario tebe? Dakle ako je tako, ti tu ne mozes biti krivac, osim opet ako se nisi kretao krivim smjerom parkinga, jer taj vozac je morao biti siguran da nikoga ne ugrožava kretnjom svog vozila unatrag. Dakle pogledaj putokaze po parkingu i vidi kako su odredili smjer kretanja, ako bude po tvom, nemas ti tu sta mudrovat na sud i tocka, u tom slucaju smatram da su pogresnog kaznili po ova 2 clanka, jer je navedeni gospodin sa kombijem trebao biti kaznjen po ova dva i po jos jednom članu 41, točki 1 koji glasi:

(1) Vozac koji namjerava da se krece vozilom unazad može
da izvrši tu radnju samo na kratkom dijelu puta, pod uslovom da
ne ugrožava ili ne ometa druge ucesnike u saobracaju.


Dakle moj savjet jeste SUD!
 
Član
Hvala ErRoR, ako sta zatreba iz Sarajeva slobodno se javi ;)

Sto se mene tice tema moze pod kljuc, dobio sam sve potrebne informacije

Hvala jos jednom
 
Top