TURBO sistem vs. NITRO sistem? PREDNOSTI, MANE itd..

TURBO sistem vs. NITRO sistem? PREDNOSTI, MANE itd..

Član
MTR je napisao(la):
ma znam ja to druze , nego pitam ovog gore strucnjaka :D

Ja mislim da ti sve ovo o cemu se prica vrlo dobro znas ali malo za*eavas ljude pa postavljas pitanja :D
A ako te fakat zanima koja turbina daje pritisak vec na 1500 rpm, postoji nesto sto se zove turbo mapa pa postoje formule kojima se izracuna protok motora (koja kolicina zraka u litrima moze proci kroz motor u odredjenom broju obrtaja)
i onda po mapama probiras sta ti treba mada, kako Sambo vec rece, mozes iskopati neku malu turbinu koja ce raspuhat na nizim obrtajima ali sasvim sigurno ce izgubiti dah u visim.
Zato postoji twin turbo konfiguracija gdje mozes ici na jednu manju turbinu (da imas pritisak u nizim obrtajima) i jednu vecu koja ce pokriti visoki rezim obrtaja. Ili ona varijanta ko sto je VW napravio, kompresor+turbo

Ako na neki V motor stavis 2 male turbine ili samo 2 velike, opet ces imat isti problem, il ce ti falit snage u niskim obrtajima ili u vecim...

Ako neko ipak pravi auto za SR, onda mu taj kasni odziv turbine i ne igra neku ulogu jer jednom kad je razvrtis, neces padati ispod 5000 Rpm dok saltas brzine tako da ce snaga konstantno biti tu. ;)
 
Član
Kompresor za niske obrtaje + turbo za vise obrtaje i na to nitro i et' te deres ferrarije :)))
 
Član
TURBO sistem vs. NITRO sistem? PREDNOSTI, MANE itd..

ma nema tu razdvajanja i turbo i nitro i E85 i samo davaj davaj :lol:
 
Član
esso_sa je napisao(la):
Ako zelis da snagu imas uvijek, svakodnevno na cesti a i na trkama. Ako zelis linearno isporucenu i pouzdanu snagu, ici ces naravno na turbo

zato postoje nitro sistemi koji podrzavaju pulsiranje selonida i s adekvatnim kontrolerom dobijes krivulju snage kakva ti odgovara bez rizika za nabrojano.

Nitro vs turbo : Turbo u svakom pogledu ali za to treba 5x vise para da se slozi

P.S.
U BiH niko jos nece sloziti auto s nitrom da bude pouzdano narednih 5 godina otprilike )-:
radit ce neko vrijeme i onda ce biti Boom. dok s turbom kad se slozi jednom mapa rijesis problem...
 
Top