TURBO sistem vs. NITRO sistem? PREDNOSTI, MANE itd..

TURBO sistem vs. NITRO sistem? PREDNOSTI, MANE itd..

Član
esso_sa je napisao(la):
trizex je napisao(la):
kupim kompletan prednji kraj nekog turbaka zajedno s elektronikom i svime i dobijem motor koji je fabricki spreman za turbo :) a mozda ostane i para za remap :)

:lol::lol::lol:
Prava bosanska "medicina" za rjesavanje problema :lol:

Pa daaaa ;) jos sam zaboravio u svemu ovome gore, da mi ostane moj motor s svime pripadajucim, prodam i njega i woohoo, da te bog veseli :)
 

MTR

Član
idosa je napisao(la):
Dozivio sam da su momci stavljali u fiata punta nitro i tri motora je spalio u roku od 1 mjesec, :D sad jasno :lol:

jesu stavljali ovaj : NH4NO3 (s) → 2 H2O (g) + N2O (g)
ili ovaj : 2 NH3 + 2 O2 → N2O + 3 H2O

pitanje za ove koji se razumiju : sta je bolje ? suhi koji ide iza MAF-a ili mokri u single pointu ili mokri direktno , sta kako , cijene ugradnje ??? bas me interesuje ta tematika ;)
 
Član
MTR je napisao(la):
idosa je napisao(la):
Dozivio sam da su momci stavljali u fiata punta nitro i tri motora je spalio u roku od 1 mjesec, :D sad jasno :lol:

jesu stavljali ovaj : NH4NO3 (s) → 2 H2O (g) + N2O (g)
ili ovaj : 2 NH3 + 2 O2 → N2O + 3 H2O

pitanje za ove koji se razumiju : sta je bolje ? suhi koji ide iza MAF-a ili mokri u single pointu ili mokri direktno , sta kako , cijene ugradnje ??? bas me interesuje ta tematika ;)



Pa evo ukratko receno, suhi ti "puca" samo NITRO u usis, a gorivo moras da rijesis sam, po mogucnosti recimo duplom mapom za ECU, da kada ti pritisnes dugme za nitro pocne da namjerno "preljeva" motor dovoljnom kolicinom goriva za taj shot, inace ode AFR u tacku, i bukvalno si u poziciji da istopis motor. Ista stvar kao da onesposobis wastegate turbine, da "pumpa" maximalnu mogucu kolicinu zraka a ne dobiva dovoljno goriva da "nahrani" motor.

A fazon s wet sistemom je sto ima i solenoid za gorivo, i na dodir dugmeta ispustas i nitro i gorivo u usis. Odgovor ti se sam namece, puno jednostavnija ugradnja, remap u principu nije potreban (neka me neko ispravi ako grijesim u ovome). A razlika izmedju single i multi shota, pa eto, razlika kao izmedju single i multipoint injection sistema goriva :) radit ce super, ali moze i bolje :) preciznije doziranje smjese za svaki cilindar itd. ;)
 
Član
mudro covjek zbori kupim Z20LET opelov 200 ponija spreman za nadogradju turba, pa pomalo skupljas i kad napravis znas sta imas, nema punjenja straha od bilo kakavog sranja, snaga uvijek tu 100%, pa nekad kad ti se cefne slozis i nitro, mada sam ja uvijek za TURBO prvo...
 
Početnik
sve zavisi od potrebe....dakle i za jedno i za drugo treba ZDRAV motor....skoro svaki motor ce podnijeti odr kolicinu nitra ako ima dobro zaptivanje tj karike,dihtunge itd...dok za TURBO ipak treba malo vise prerada,jaci vijci na glavi na klipnjacama,samim tim jace klipnjace klipovi itd..prednost nitra je sto imas snagu kroz sve obrtaje dakle od pocetka shoota do kraja,dok sa turbom je malo drugacija prica zavisi od velicine turbine od turbo rupe svakojakih pizdarija,ali pretezno turbine SE BUDE pri vecim brojem obrtaja i samim tim tu rade svoj posao...o ovome se moze stoljece pisati i pisati...ali najbolje je,dobra unutrica motora(citaj : karike klipovi vijci,dihtunzi bla bla bla..) malo veca turbina,pripomognuta nitrom koji ce eliminisati turbo rupu,kvalitetan prijenos,gume....BABI MUDA:D i ima da ide :D
 
Član
I jos 2 LSD-a :icon_smile::icon_smile::icon_smile:

Jedan za prenos a drugi za vozaca.

Zasto se LSD (limited slip diferential) kod nas zove sperovan mjenjac ili diferencijal ?
 

MTR

Član
Lija je napisao(la):
sve zavisi od potrebe....dakle i za jedno i za drugo treba ZDRAV motor....skoro svaki motor ce podnijeti odr kolicinu nitra ako ima dobro zaptivanje tj karike,dihtunge itd...dok za TURBO ipak treba malo vise prerada,jaci vijci na glavi na klipnjacama,samim tim jace klipnjace klipovi itd..prednost nitra je sto imas snagu kroz sve obrtaje dakle od pocetka shoota do kraja,dok sa turbom je malo drugacija prica zavisi od velicine turbine od turbo rupe svakojakih pizdarija,ali pretezno turbine SE BUDE pri vecim brojem obrtaja i samim tim tu rade svoj posao...o ovome se moze stoljece pisati i pisati...ali najbolje je,dobra unutrica motora(citaj : karike klipovi vijci,dihtunzi bla bla bla..) malo veca turbina,pripomognuta nitrom koji ce eliminisati turbo rupu,kvalitetan prijenos,gume....BABI MUDA:D i ima da ide :D

de mi objasni onda kako se turbine probude vec na 1500 obrtaja ?
 
Član
MTR je napisao(la):
Lija je napisao(la):
sve zavisi od potrebe....dakle i za jedno i za drugo treba ZDRAV motor....skoro svaki motor ce podnijeti odr kolicinu nitra ako ima dobro zaptivanje tj karike,dihtunge itd...dok za TURBO ipak treba malo vise prerada,jaci vijci na glavi na klipnjacama,samim tim jace klipnjace klipovi itd..prednost nitra je sto imas snagu kroz sve obrtaje dakle od pocetka shoota do kraja,dok sa turbom je malo drugacija prica zavisi od velicine turbine od turbo rupe svakojakih pizdarija,ali pretezno turbine SE BUDE pri vecim brojem obrtaja i samim tim tu rade svoj posao...o ovome se moze stoljece pisati i pisati...ali najbolje je,dobra unutrica motora(citaj : karike klipovi vijci,dihtunzi bla bla bla..) malo veca turbina,pripomognuta nitrom koji ce eliminisati turbo rupu,kvalitetan prijenos,gume....BABI MUDA:D i ima da ide :D

de mi objasni onda kako se turbine probude vec na 1500 obrtaja ?

Zavisi od velicine turbine prema kubikazi motora

Za svaki motor se moze naci turbina koja ce se buditi na 1500 obrtaja ali na koliko obrtaja ce se poceti gusiti je zasebna prica
 

MTR

Član
ma znam ja to druze , nego pitam ovog gore strucnjaka :D

npr. Volvo je imao na T6 motoru ( redni 6-tak ) dvije manje ( svaka na po tri cilindra ) kako bi se smanjio scroll ili odziv , da je bila jedna velika ne bi valjalo jer bi joj trebalo dosta vremena da se zalaufa a isto tako i priliv snage bi bio enorman , a ne konstantan
 
Član
Da se vratimo na temu turbo sistem ili nitro...

Kao sto je vec receno stvarno moras odluciti za sta koristis auto, kada ti treba extra snaga, koliko namjeravas cuvati auto, koliko kesa imas za ulaganje, koliko ti je vazno pouzdanje mehanike, jesi li spreman ponekad popravljati manje/vece kvarove prouzrukovane dodavanjem extra snage, hoces li pojacati ostale djelove auta da prihvate tu snagu poput kocnica, ovjesa, nosaca motora, auspuha.....

Tek kad odgovoris na sva ova pitanja , i jos, onda mozda znas kojim putem da krenes prema cilju

Sa nitrom je puno lakse i brze sje*ati motor ako sistem nije dobro ugradjen ili nastiman

Na primjer meni je prosle nedjelje na 402m utrkama pao jedan od solenoida, ostao otvoren

Srecom bio je solenoid za benzin pa je smjesa bila bogatija. Ako solenoid nitra ostane otvoren/zaglavljen i nastavi pustati veliku kolicinu nitra u motor samo se najgore moze ocekivati!

Ja recimo koristim pomocni elektronski kontroler solenoida koji funkcionise na bazi Wideband AFR smjese i nastiman je da automatski ugasi dovod nitra ako smjesa oslabi ispod 12 AFR, ali svi ovi djelovi kostaju finih para a i treba znati kako ih ugraditi pravilno

Ista stvar je i sa turbo sistemima, prvo odradi sve u motoru i spremi ga za extra stresove pa onda nastavi sa ugradnjom

Oba sistema su extra dobra kad se pravilno odmjere/ugrade, ali je vrhunac imati obadva:cool:

Sa srecom i neodustaji od projekta;)
 
Početnik
MTR je napisao(la):
ma znam ja to druze , nego pitam ovog gore strucnjaka :D

npr. Volvo je imao na T6 motoru ( redni 6-tak ) dvije manje ( svaka na po tri cilindra ) kako bi se smanjio scroll ili odziv , da je bila jedna velika ne bi valjalo jer bi joj trebalo dosta vremena da se zalaufa a isto tako i priliv snage bi bio enorman , a ne konstantan

eto STRUCNJAK ti je poslao PM,da nebude da sam jos i spamer pored svega..;)
 
_JokeR_ je napisao(la):
mudro covjek zbori kupim Z20LET opelov 200 ponija spreman za nadogradju turba, pa pomalo skupljas i kad napravis znas sta imas, nema punjenja straha od bilo kakavog sranja, snaga uvijek tu 100%, pa nekad kad ti se cefne slozis i nitro, mada sam ja uvijek za TURBO prvo...

ti bi se onda odlucio za skuplju varijantu ako ces ugraditi Z-Let-a nisi izgleda svjestan troskova tu :cool: a tek problema naci taj motor
 
Član
Little Dragon je napisao(la):
_JokeR_ je napisao(la):
mudro covjek zbori kupim Z20LET opelov 200 ponija spreman za nadogradju turba, pa pomalo skupljas i kad napravis znas sta imas, nema punjenja straha od bilo kakavog sranja, snaga uvijek tu 100%, pa nekad kad ti se cefne slozis i nitro, mada sam ja uvijek za TURBO prvo...

ti bi se onda odlucio za skuplju varijantu ako ces ugraditi Z-Let-a nisi izgleda svjestan troskova tu :cool: a tek problema naci taj motor

jesam Bgm itekako svjestan troskova a i cinjenice kako su rijetki, bolje reci endemicni, jest skuplja varijanata al priznaj i sam onda znas sta imas BUKVALNO
 
pa dobro iskreno opet nije to to a dosta para se uvalis , bolja opcija po meni bi bila C LET ako se vec radi swap , a to cemo u bliskoj buducnosti i prezentirati :cool:
 
Top