TURBO sistem vs. NITRO sistem? PREDNOSTI, MANE itd..

TURBO sistem vs. NITRO sistem? PREDNOSTI, MANE itd..

Član
Da zapocnemo jednu dobru temu..

Koja je po vasem misljenju bolja, efikasnija, jeftinija, dugotrajnija solucija.. Nadogradnja turbine ili nitro sistema :icon_question:


Ja licno sam se odlucio za nitro sistem jer za kvalitetan turbo kit nisam imao para. :icon_biggrin:
 
Član
A da se malo konkretizuje prica evo predlog.

Uzmite ciljnu snagu 200hp recimo i uzmite neki prosjecan i na nasim prostorima cest motor od 100hp - 130hp recimo, ja ne znam koji bih naveo ali neko ce znati.

Pa onda se drzite konkretnog slucaja pa na njemu recite zasto je jedan sistem bolji, jeftiniji, efikasniji ili dugotrajniji u odnosu na drugi sistem.


I da li i ovde vazi pravilo da je bolje sto je skuplje ?
 
Član
Nitro ima definitivno najbolji odnos novac/snaga pogotovo ako se radi o every day autu sa kojm se odveze i pokoji street race...
 
Član
Ne znam cemu uopste ovakvo pitanje ???

Ako zelis vise snage samo povremeno kao sto je to na SR trkama a u ostalim prilikama ti je svejedno sto imas 100-130 ks, onda ces ici na nitro.
Mana nitra : kupovina i punjenja boca, veci stres za motor i mjenjacki sklop, puno veca mogucnost kvara sistema sto moze dovesti do izgaranja motora, imas ga samo na par sekundi i kad pritisnes dugme, strahovanje kada da ga "okines"

Ako zelis da snagu imas uvijek, svakodnevno na cesti a i na trkama. Ako zelis linearno isporucenu i pouzdanu snagu, ici ces naravno na turbo
Mana turba : relativno skuplji u odnosu na nitro, zahtjeva malo vise znanja i sarafanja da se ugradi na motor

Ja sam bio u istoj dilemi turbo ili nitro i nije mi trebalo puno vremena da se odlucim za turbo. Primarno zato sto sam imao potrebno znanje i volju da sam sebi sklopim turbo sistem a sve me na kraju sa dijelovima i mapiranjem kostalo kao neki kvalitetan nitro sistem sa jednim foggerom ;)

I naravno, kad god pritisnem gas, snaga je tu. ;)
 
Član
Pa eto fina su to iskustva i objasnjenja.

Samo sto meni sad iz tvog posta dodje da uzmem oboje :)

Ja mislim kad bi na papir sve fino popisao da bi doslo isto samo je pitanje sta se kome vise svidi ili sta je lakse naci kod nas ili ...... sto ja rekoh daj oboje :)

A tacno mozel se nitro ugraditi na turbo motor ? :D:D:D
 
Član
menjic je napisao(la):
Pa eto fina su to iskustva i objasnjenja.

Samo sto meni sad iz tvog posta dodje da uzmem oboje :)

Ja mislim kad bi na papir sve fino popisao da bi doslo isto samo je pitanje sta se kome vise svidi ili sta je lakse naci kod nas ili ...... sto ja rekoh daj oboje :)

A tacno mozel se nitro ugraditi na turbo motor ? :D:D:D

To zaboravih napisat, na turbo mozes naknadno staviti i nitro. Naravno, u tom slucaju definitivno preporucujem ugradnju kovanih komponenti u bloku (klipovi i klipnjace) a to ces ionako ugraditi ako ides sa vecim pritiscima turba
 
Član
Ako je u pitanju tvoj vr motor ja bi definitivno turbo... Ako su vec finansije problem onda cekaj kraj sezone i polako onda, daleko je april, maj!!
Esso i da je htjeo nije mogao vise snage sa farbickim blockom izvuc dok ti imas dosta vise prostora
Prepostavljam da Ibiza nije tvoj every day car tako da...
 
Član
Mrva je napisao(la):
Ako je u pitanju tvoj vr motor ja bi definitivno turbo... Ako su vec finansije problem onda cekaj kraj sezone i polako onda, daleko je april, maj!!
Esso i da je htjeo nije mogao vise snage sa farbickim blockom izvuc dok ti imas dosta vise prostora
Prepostavljam da Ibiza nije tvoj every day car tako da...

moram te ispraviti, mogao sam ja izvuci jos snage ali nisam htio. Izabrao sam da ostavim motoru malo rezerve posto auto vozam svaki dan ;)
Jedan covjek sa istim setupom kao i ja, izbacuje 315 ks ;)
 
Član
esso_sa je napisao(la):
Mrva je napisao(la):
Ako je u pitanju tvoj vr motor ja bi definitivno turbo... Ako su vec finansije problem onda cekaj kraj sezone i polako onda, daleko je april, maj!!
Esso i da je htjeo nije mogao vise snage sa farbickim blockom izvuc dok ti imas dosta vise prostora
Prepostavljam da Ibiza nije tvoj every day car tako da...

moram te ispraviti, mogao sam ja izvuci jos snage ali nisam htio. Izabrao sam da ostavim motoru malo rezerve posto auto vozam svaki dan ;)
Jedan covjek sa istim setupom kao i ja, izbacuje 315 ks ;)
Izvini, moja greska :D
Zaboravio sam, to si mi i rekao prosli put.. Svejedno, on ima dosta vise prostora. Ja sam gledao po 430 sa fabrickim blockom

Kako god, turbo je moj izbor :icon_twisted:
 
Član
Mrva je napisao(la):
Izvini, moja greska :D
Zaboravio sam, to si mi i rekao prosli put.. Svejedno, on ima dosta vise prostora. Ja sam gledao po 430 sa fabrickim blockom

Kako god, turbo je moj izbor :icon_twisted:

Eh, tako :D
A ako je VR u pitanju, onda definitivno turbo a i to ce sasvim sigurno dovesti mjenjac, lamelu, prenos snage na cestu do krajnjih granica pa ce osvanut jos "neocekivanih" troskova :lol:
Za VR sa turbom I nitrom bi se opet, moralo krajnje ozbiljno pristupiti rjesavanju sigurnog i pouzdanog prenosa snage na cestu. Kada bi se takav motor ostavio na stock mjenjacu i trapu, sve bi odletilo u 3 pm vec kod prvog pritiska na "dugme" :lol:
 
Član
Ja mislim da je turbo sistem dosta dugotrajni, dok nitro sistem i nemozes bas na svaki motor stavit... :icon_smile:

Al opet je kako je se financijski;)
 
Član
idosa je napisao(la):
Ja mislim da je turbo sistem dosta dugotrajni, dok nitro sistem i nemozes bas na svaki motor stavit... :icon_smile:

Al opet je kako je se financijski;)

Mozes ti staviti na svaki motor ali svaki motor ima svoju granicu koliko nitra moze maksimalno progutati ;)
 
Član
esso_sa je napisao(la):
Eh, tako :D
A ako je VR u pitanju, onda definitivno turbo a i to ce sasvim sigurno dovesti mjenjac, lamelu, prenos snage na cestu do krajnjih granica pa ce osvanut jos "neocekivanih" troskova :lol:
Za VR sa turbom I nitrom bi se opet, moralo krajnje ozbiljno pristupiti rjesavanju sigurnog i pouzdanog prenosa snage na cestu. Kada bi se takav motor ostavio na stock mjenjacu i trapu, sve bi odletilo u 3 pm vec kod prvog pritiska na "dugme" :lol:
To da.. mjenjac je prica za sebe

A zar nije jednostavnije audijev V8 zveknuti i netreba ti ni turbo ni nitrno :lol: ..sala
 
Član
idosa je napisao(la):
esso_sa je napisao(la):
idosa je napisao(la):
Ja mislim da je turbo sistem dosta dugotrajni, dok nitro sistem i nemozes bas na svaki motor stavit... :icon_smile:

Al opet je kako je se financijski;)

Mozes ti staviti na svaki motor ali svaki motor ima svoju granicu koliko nitra moze maksimalno progutati ;)

Slazem se, ali sto ja hocu da kazem je da ima motora koji nikako to nemogu radi slabog kvaliteta izrade motora zapravo moze se ugradit al ga ispali triput i mijenjaj motor koju god da kolicinu protoka mu dao.

Da, ali u tom slucaju pobijas sam sebe, jer ti neki "slabi" motori sigurno nece moci podnijeti ni turbo :)


A sto se teme tice ja sam uvijek za turbo. U Bosni smo hvala Bogu, za pare koje su potrebne za dobar wet nitro sistem kupim kompletan prednji kraj nekog turbaka zajedno s elektronikom i svime i dobijem motor koji je fabricki spreman za turbo :) a mozda ostane i para za remap :)
 
Član
trizex je napisao(la):
kupim kompletan prednji kraj nekog turbaka zajedno s elektronikom i svime i dobijem motor koji je fabricki spreman za turbo :) a mozda ostane i para za remap :)

:lol::lol::lol:
Prava "bosanska medicina" za rjesavanje svakog problema :lol:
 
Top