Turbina na 1.6 8V

Turbina na 1.6 8V

Član
Pozdrav,
vozim Golfa 3 1.6 8V GT '97 godiste, motor jacine 73 kW 101 ks. Zelio bih da mu snagu povecam pomocu turbo punjaca, pa me zanima:
- koja je turbina namjenjena za te motore (ili kako su vec klasificirani turbopunjaci)
- koliko opsezan zahvat instalacije turbine?
- trebam li novi mjenjac?
- sta moram dodatno modifikovati na automobilu?
- koliko traje zahvat?
- koliko bi otprilike bila najveca snaga a da pri tome drasticno ne steti motoru kad je habanje u pitanju?
- koliko ugrubo kosta zahvat?


Unaprijed hvala.
 
Početnik
RE: Turbina na 1.6 16V

pod broj jedan taj motor je 8v koliko ja znam,ako je trica GT,motor kao u mene u Octaviji..drugo o tome imas xx tema malo prelistaj i pronaci ces sve sto ti treba..
 
Legend
RE: Turbina na 1.6 16V

Lav89 je napisao(la):
Pozdrav,
vozim Golfa 3 1.6 16V GT '97 godiste, motor jacine 73 kW 101 ks. Zelio bih da mu snagu povecam pomocu turbo punjaca, pa me zanima:
- koja je turbina namjenjena za te motore (ili kako su vec klasificirani turbopunjaci)
- koliko opsezan zahvat instalacije turbine?
- trebam li novi mjenjac?
- sta moram dodatno modifikovati na automobilu?
- koliko traje zahvat?
- koliko bi otprilike bila najveca snaga a da pri tome drasticno ne steti motoru kad je habanje u pitanju?
- koliko ugrubo kosta zahvat?


Unaprijed hvala.

nedavno smo mi nesto razmisljali, postavit turbo na 1.6 8v golf mk4 (SR motor)
sto se tice turbine, ako si vec odlucio, ja bih ti preporucio sto manji turbo punjac, npr sa golfa mk2 kkk k12 turbinu, na njoj mozes regulisati wastegate.

zahvat je jako opsezan, jer moras dosta toga mjenjati, od usisa, izduva, zatim kopcanja same turbine, nosaca / adaptera na izduvnu granu, zatim dovođenje ulja na turbinu (mora biti konstantno, ne znam koliko taj motor ima elektronike, i na kraju, ono najgore sto moras imati vise goriva, eh sada pitanje je da li tvoje dizne mogu to podnijeti, tj sama pumpa..) kolege koje su to radile, bolje ce ti objasnit, javi se clanu esso_sa on zna dosta oko toga, radio je 16v turbo ABF

snaga.. pa sta da ti kazem, na dvici ta turbina daje 4kW na nekih 0.5bara :D, eh sad koliko ce dati na tvom motoru, pitanje je.. ali dat ce sigurno 15tak-20ks, sto je sasvim dovoljno za stock motor..

mjenjac moze ostati isti.
 
Član
RE: Turbina na 1.6 16V

Veliko ulaganje a neces imati nista na taj motor al eto zna SULC on ce ti bolje objasniti ;)
 

MTR

Član
RE: Turbina na 1.6 16V

http://www.kineticmotorsport.com/catalog/VW_TURBO_KITS-136-1.html
 
Član
RE: Turbina na 1.6 16V

Prvo sto bi ti najvjerovatnije izgorilo je dihtung glave motora jer taj tvoj motor je sigurno puno km presao bez otvaranja, pa bi to bilo prvo sto bi trebao zamijenuti da ti nebi propuhao zbog visoke kompresije.
Trebas uraditi slijedece: nabaviti ispravnu turbinu, izduvnu granu napraviti ili nabaviti sa motora na turbinu i sa turbine dalje do lonaca, lajtung za ulje turbine koji ide sa kucista za filtera ulja ili napraviti "T" racvu sa same sonde za pritisak ulja i povuci na turbinu, odusku motora, usisnu granu, intercooler, treba dodati goriva motoru zbog vise zraka pa sad hoces mapirati ECU ili ces mijenjati anjspric i dizne to je sve do tebe, onda dihtung glave motora novi staviti i isto vidjeti dali ce se glava trebati podizati sa aluminijskim ulozcima izmedju dihtunga ili ubaciti nove klipove koji ce moci da izduraju tolike temperature i pritiske itd, itd... To je projekt koji kad krenes raditi je rupa bez dna. To kad krenes raditi je pocetak a kraja nema :D jer uvijek ide daj sto vise, vise, vise :D i naravno kosta dosta, dosta, dosta, a ako ne mozes sam raditi i nemas gdje i alata nemas bolje je nemoj, ubaci kakav jaci atmosferac ili originalni turbo motor i to ce te kostati dooooosta manje para. To dati nekom majstoru da ti pravi je rizik i skupoca samo takva, jer se sve moze razletiti u dzidzuke :D
 
Početnik
RE: Turbina na 1.6 16V

eto oni su ti vec rekli sta ti u osnovi treba,dalje taj tvoj motor sada ima kompresiju oko 12:1 sto znaci da bi morao ici sa vrlo malim pritiskom prednabijanja,u tebe je metalni dihtung tako da bi on trebao moci izdrzati,ispusna grana moze ostat tvoja samo da je malo prepravit tj napravit adapter za turbinu da se nakaci..u tebe je gusana usisna grana i jako je duga,i trebao bi je potpuno prepraviti i skratiti da povecas obrtni moment u nizim obrtajima..dalje ti sve zavisi od dubine tvog dzepa,tj ako zelis ici na veci pritisak morao bi mjenjati i dizne i pumpu goriva, preraditi glavu sirit kanale i to bi ti bio kao stage1 taj tvoj motor bi sada mogao izgurati nekih 200-220ks i za dalje bi vec morao mjenajti klipove i klipnjace,jace sarafe itd,ali to je vec druga prica..sve zavisi od tebe ;)
 
Član
RE: Turbina na 1.6 16V

Lija je napisao(la):
eto oni su ti vec rekli sta ti u osnovi treba,dalje taj tvoj motor sada ima kompresiju oko 12:1 sto znaci da bi morao ici sa vrlo malim pritiskom prednabijanja,u tebe je metalni dihtung tako da bi on trebao moci izdrzati,ispusna grana moze ostat tvoja samo da je malo prepravit tj napravit adapter za turbinu da se nakaci..u tebe je gusana usisna grana i jako je duga,i trebao bi je potpuno prepraviti i skratiti da povecas obrtni moment u nizim obrtajima..dalje ti sve zavisi od dubine tvog dzepa,tj ako zelis ici na veci pritisak morao bi mjenjati i dizne i pumpu goriva, preraditi glavu sirit kanale i to bi ti bio kao stage1 taj tvoj motor bi sada mogao izgurati nekih 200-220ks i za dalje bi vec morao mjenajti klipove i klipnjace,jace sarafe itd,ali to je vec druga prica..sve zavisi od tebe ;)

Ja bi bio zadovoljan i sa nekih 160-170 ks, nemam neke trkacke ambicije. Sto se novca tice to nije problem, samo me zanimalo koliko okvirno to kosta, ili bi mi se isplatilo da uzmem motor 2.0T iz Passata 6 da mu nista ne radim novo.
 
nisi trkac a hoces 170ks:icon_rolleyes::icon_rolleyes:

vozaj drug taj motor kakav je jer to sto ti hoces nije 200-300KM vec su trocifreni brojevi
 
Član
GreenDevil je napisao(la):
nisi trkac a hoces 170ks:icon_rolleyes::icon_rolleyes:

vozaj drug taj motor kakav je jer to sto ti hoces nije 200-300KM vec su trocifreni brojevi

Novac nije problem, ovo radim iz gusta, jer imam golfa trojku koji je opremljeniji od petice, i hocu samo da imam dobar motor, bez napucavanja vanjstine. Imam Audija A4 3.0 TDI ali mi on nije zanimljiv. Zelim imati auto kakvo ja sastavim.
 
Početnik
Lav89 je napisao(la):
GreenDevil je napisao(la):
nisi trkac a hoces 170ks:icon_rolleyes::icon_rolleyes:

vozaj drug taj motor kakav je jer to sto ti hoces nije 200-300KM vec su trocifreni brojevi

Zelim imati auto kakvo ja sastavim.

jarane ako ti ovo mislis sastavljat tesko onda tebi..ti da to znas nebi nas pitao jbga..
 
Član
Prestavi nam golfa u garazu da vidimo o cemu se radi ;)

Ja bi radije uzeo 1.8T nego se sa tim zajebavo (ako vec pare nisu problem, mada jeftinije dode uzeti citav motor nego se sa tim zafrkavat );)
 
Član
Lija je napisao(la):
Lav89 je napisao(la):
GreenDevil je napisao(la):
nisi trkac a hoces 170ks:icon_rolleyes::icon_rolleyes:

vozaj drug taj motor kakav je jer to sto ti hoces nije 200-300KM vec su trocifreni brojevi

Zelim imati auto kakvo ja sastavim.

jarane ako ti ovo mislis sastavljat tesko onda tebi..ti da to znas nebi nas pitao jbga..
Pa pitam, jer sam laik za te stvari ne znam kakoto sve funkcionise. I zanimam se okvirno za cijenu da znam koliko cu zalopatat starog. To je jedini razlog zbog kojeg se obracam ovdje prije nego sto krenem u realizaciju. A motor ne mijenjam jer je perfektno sacuvan, presao 97.358 km.


Anes_mo je napisao(la):
Prestavi nam golfa u garazu da vidimo o cemu se radi ;)

Ja bi radije uzeo 1.8T nego se sa tim zajebavo (ako vec pare nisu problem, mada jeftinije dode uzeti citav motor nego se sa tim zafrkavat );)

E kume, mozes mi pomoci, cuo sam da u Mostaru ima neki pravo velik otpad, da imaju sve moguce motore. Kako da ga nadjem?
 
Početnik
da ti kazem ovako prijateljski nesto,ako ti to sam sebi neznas i nemoze uradit onda nmj nista ni zapocinjat,jer to je rupa bez dna,to je bas sto kazes hobi posao,gdje svaki dan imas nesto cackati i prepravljati,tako da ako mislis placati majstore za svaki k* onda si prop'o ko kauc ;)
 
Član
Lija je napisao(la):
da ti kazem ovako prijateljski nesto,ako ti to sam sebi neznas i nemoze uradit onda nmj nista ni zapocinjat,jer to je rupa bez dna,to je bas sto kazes hobi posao,gdje svaki dan imas nesto cackati i prepravljati,tako da ako mislis placati majstore za svaki k* onda si prop'o ko kauc ;)

Najbolja solucija kako sam vec napisao ubacit citav motor 1.8t iz stranca ;)
 
Top