Turbina ide u "safe mode" error: P0234

Turbina ide u "safe mode" error: P0234

Pozdrav,
Molim vas ako neko ima iskustva sa ovim.
U pitanju je skoda octavia 2010 god 150.000 na satu.
imam je godinu dana,za tih godinu 3-4 puta mi se desilo da turbina ide u safe mode i auto izgubi snagu,od 60 do 80 se vuce kod prebijena macka.
Ugasim-odma upalim auto...sve normalno ,auto i dalje vuce kao normalno.
Na dijagnostici izbacuje error: P0234 overboost.
Kad se prvi put desilo odem maistoru,on zamjeni senzor pritiska turbine,odem na more i vratim se nista-sve normalno.
Posle nekog vremena opet se desi ja u ovlasten servis kazu turbina zaprljana ociste je "bez skidanja" bilo je OK-preko zime nisam imao problema.
Kad evo opet prije par dana isto.
Opet kod maistora gdje sam prvi put isao kaze nema se sta cistiti turbina to se reparira ovo ono itd.Ocisti žicu na senzoru sto je zamjenio prvi put i to je to.
Da li je neko imao problema sa ovim..ako jeste molilm za savjet.
PS ne znam u kakvom je stanju egr ventil niti dpf
Unaprijed hvala na savjetu
 
Član
Znam da zvuci retardirano, ali i prljav filter zraka mozes da pravi overboost. Ali vjerovatno je kod tebe zaprljanja usisna grana, kao i dpf. To je sasvim normalna pojava. U bilo kojem slucaju ciscenje iste se preporucuje
 
Član
Pretpostavljam da je to do prljavštine u turbini,i mislim da bi trebalo je "skinuti i očistiti",a i da provjeris sva crijeva sto vode do turba,pogotovo crijevo od interkulera mozda imas negdje boost leak,jel imaš slučajno mali gubitak vuče?
 
Član
Koji je kod motora? Najvjerovatnije je problem sa zprljanom geometrijom ili sa wastegate regulacionim ventilom pritiska na turbini koji nije dobro podesen, jer po kodu greske dolazi do prekoracenja zadanog pritiska. A to se moze testirati tako sto cete nakaciti auto na dijagnostilu i pratiti pritisak turbine u toku voznje. E sad posto niste naveli koji je motor u pitanju pretpostavicu da je 2.0TDI CR 110kw koji ima max. pritisak od 2.35bara izmedju 2000-3000 obrtaja kada je motor pod maksimalnim opterecenjem. Dozvoljena su manja odstupanja, ali ako je pritisak veci od 2.6bara auto ide u safe mode. Pa je potrebno gasenje-paljenje kako ste gore naveli da se ECU resetuje. Ovo vam moze testirati bilo koji majstor sa autodijagnostikom. A turbina se jedino moze 100% ocistiti, ako se skine sa motora i rastavi. Bez rasavljanja i ciscenja geometrije u potpunosti samo je privremeno rjesenje.
 
ECUMAP oznaka je BXE u pitanju je 1.9 tdi 74 kw.Evo prije min sa vozio i przio ga kad god sam stigao u svakoj brzini i nista se nije desilo
 
Član
Npravi test kako sam gore naveo samo sto 1.9 TDI PD motor treba da ima pritisak oko 2.05 bara pod punim gasom, moze da skoci na sekund dva na 2.2bara, ali ako preskace 2.35 bara normalno je sto ode safe mod. Jer je SVBL(single valve boost limiter) softverski postavljen na 2350 mbara. I u tom slucaju, ako ti se ovo desava definitivno imas problem sa turbinom ili lopatice geometrije zaglavljuju u polozaju kada turbina ''pumpa''. Ili kupi ELM 327 interface to je ok 20km i instaliraj android aplikaciju Torque na tel. i prati boost u toku voznje.
Imao sam vise ovakvih slucajeva i skoro uvjek je bio problem sa varijabilnom geometrijom.
 
posto vidim da poznajes materiju...
moze li serviser na dijagnostici vidjeti prtisak??
ako sam te dobro razumio sofwtverski je max granica 2350 mbara posle toga izbacuje safe mode.
Ja sam se sa serviserom vec dogovorio za sledecu sedmicu,i on pominje varijabilnu geometriju,
njegov savjet je da se skine i posalje na regled,ali po njemu je to samo zaprljanost jer je manje vise sve gradska voznja "kod mene"-a vjerovatno i tipa koji je prije vozio (i sta je sipao i kako je vozio).
Da li je po tebi to pravi put
 
zaboravih te pitati,ako je problem sa varijabilnom geometriom,da li je rjesenje detaljno ciscenje ili reparacija
I kolika je odprilike cijena detaljnog ciscenja turbine.Poz unaprijed hvala
 
Član
Prvo napravi test, a to moze da ti uradi serviser-majstor na dijagnostici, ali samo u voznji ne kada auto miruje i po mogucnosti 3 ili 4 brzina uzbrdo pun gas! Dobro si razumio max. dozvoljeni pritisak za taj motor tj. turbinu je 2.35 bara, ako je originalni softver. Ako je neko radio na njoj cip granica se dize za jos oko 0.2 bara i to se jedino moze ustanoviti citanjem fajla se ECU-a. Uglavnom prije ikakvok rada ja bi napavio test, pa tek onda presao na fizicki posao.
 
Član
Ako je zaprljana geometrija dovoljno je samo detaljno ciscenje i testirati vakum ventil, medjutim ,ako se vide ostecenja na nekom od kola turbine ili veci ''luft'' osovinice prilikom rastavljanja u tom slucaju je potrebna reparacija. A cijena ciscenja se razikuje od majstora do majstora. Ne bi to da komentarisem javno:)
 
Evo da se javim nakon servisa.
Skinuli turbinu,ocistili,pjeskarili i balansirali,promjenjen dihtung izduvne grane i uradjen mali servis.
Nema vise problema i auto definitivno bolje vuče,sad je tek došla turbina do izražaja.
 
Top