Troši k’o upaljač: Opel Insignia prešla 2.111 km s jednim punjenjem rezervoara

Troši k’o upaljač: Opel Insignia prešla 2.111 km s jednim punjenjem rezervoara

Opel Insignia je ekonomičan automobil srednje klase za koji – u verziji s 1,6 litarskim dizelašem (136 KS) – proizvođač navodi prosječnu potrošnju od 3,8 litara na 100 km.

Obično se deklarirana potrošnja, ostvarena u idealnim uslovima, razlikuje od rezultata u realnom saobraćaju koji pokazuju više vrijednosti.

Švajcarac Felix Egolf za volanom Opel Insignije 1.6 CDTI ecoFlex želio je dokazati da potrošnja u realnosti može biti i niža od deklarirane, pa se odlučio na neobičan poduhvat.
Ovaj bivši pilot Airbusa krenuo je sa Insigniom iz švajcarskog Luzerna,vozio preko Visokog Schwarzwalda, zaustavio se u sjedištu Opela u njemačkom Rüsselsheimu, potom preko Münstera i Oldenburgastigao do krajnje tačke puta – Cuxhavena na Sjevernom moru.

U povratku je vozio preko Hannovera, Kassela, St. Gallena, da bi putovanje završio u Zürichu.

Na kraju se pokazalo da je Opel Insignia 1.6 CDTI ecoFlex prešla 2.111 km s jednim punjenjem rezervoara (70 litara), odnosno da je prosječna potrošnja iznosila 3,46 litara na 100 km.
Impresivan rezultat za snažni i ne baš tako lagani automobil srednje klase.

Osim ekonomičnog dizelskog motora, zasluge za ovaj rekord pripadaju aerodinamičnoj karoseriji Insignije (koeficijent otpora zraka 0,26), pneumaticima s malim otporom kotrljanju, ali i suptilnom stilu vožnje Felixa Egolfa.

Ukratko receno, ovi su zajebali i Golfa :D
 
Član
Ako nisu slagali, impresivno...
mada bih rekao da ce taj 1.6, koliko god bio stedljiv, uzimati 4.5-5 litara otvorene
 
Oo super,mislim da bi I ja uspio da mi je dovoljno vremena I novaca,s tim da se na taj spremnik od 70 litara moze jos koji litar nasut,a ta rekordna rusenja kilometraze se odradjuju s velikim kilometrazama u komadu, bez odmora itd,svako zaustavljanje trosi vrjeme itd,al pohvalno za covjeka :) I auto naravno :)
 
Član
Nista cudno. Moja astra g 1.6 16v benzina sam znao spustiti na 4,9 prema boardu. Kad bi bas bio picajzla, prepirio ljetne gume, vozio 90kmh, nekih 500km, mogao bi sigurno spustiti na 4,6l

A gdje napredak poslije astre stare 16god?


Gesendet von iPad mit Tapatalk
 
Član
Ta astra je kategorisana fabricki na 5.9
Sumnjam da moze trositi ispod 5, mislim da je bord komp. preoptimistican...
Pogotovo na tih 4.6, to je u rangu 1.7 dti
 
Član
Ta astra je kategorisana fabricki na 5.9
Sumnjam da moze trositi ispod 5, mislim da je bord komp. preoptimistican...
Pogotovo na tih 4.6, to je u rangu 1.7 dti

Moze vjeruj, kad vozis max 100kmh, bez naglog ubrzavanja, preticanja, i uvijek ravnomjerno oko 90..

I moram priznati, to je bila opklada izmedju mene i zene ko ce manje potrositi. Relacija prijedor-tuzla.

Moja potrosnja je bila 5,1, njena 4,9 hehehe. Jebiga teza moja noga ipak
 
Član
Kod mene korsa uzme 7 po tempomatu... laksa je, manje joj gasa treba da se pokrene... jedino je kraci mjenjac pa tu uzme pola litra-litar max al da uzme vise od 2 tesko :)
Mogao bih spustit pola litra da vozim ko penzioner al to je vec patnja...
otprilike trosi po fabrickoj specifikaciji i gradske i otvorene a motor je generacijski isti... zato mi je cudno... ja mjerim od sipanja do sipanja, nema BC
Al eto, ako tebi trosi 5 onda super
 
Član
Kod mene korsa uzme 7 po tempomatu... laksa je, manje joj gasa treba da se pokrene... jedino je kraci mjenjac pa tu uzme pola litra-litar max al da uzme vise od 2 tesko :)
Mogao bih spustit pola litra da vozim ko penzioner al to je vec patnja...
otprilike trosi po fabrickoj specifikaciji i gradske i otvorene a motor je generacijski isti... zato mi je cudno... ja mjerim od sipanja do sipanja, nema BC
Al eto, ako tebi trosi 5 onda super

Normalne voznje, kad negledas hoces li upaliti klimu, hoces li pretici, ali bez divljanja, sad trenutno pokazuje oko 6,5. Voze moj stari, zena i ponekad ja. Sve neke krace relacije do 5-10km. Kazem kad bas hoces rekord moze ispod 5aka, a kad je deres hoce i preko 9 uzeti
 
Mi smo golfa 4 85kw nasuli pun rezervoar i vozili 80km i naspemo opet pun. Falilo 4,3l Doduse jest bilo 5 brzina i oko 90 - 100, jednom i 6 brzina 140kmh.
 
Član
Laze bord uvijek oko litra, zakon do cepa nasut i to da vidis okom gorivo, nakon 100 km opet to ponovis i eto toliko ti auto trosi
 
Član
Normalne voznje, kad negledas hoces li upaliti klimu, hoces li pretici, ali bez divljanja, sad trenutno pokazuje oko 6,5. Voze moj stari, zena i ponekad ja. Sve neke krace relacije do 5-10km. Kazem kad bas hoces rekord moze ispod 5aka, a kad je deres hoce i preko 9 uzeti
Ja svoju vozilicu Astru G karavan 1.4 Twinport testirao sa tim sipanjem od čepa do čepa, četvero/petero u autu, na relaciji Maglaj-Tuzla-Maglaj-Gračanica (ko je vozio zna da "hiljadu" puta haman moraš mijenjati brzine :D) Ugl. odvozio sam 383,3 km sa 21,16 l, što kad pretvorim ispadne 5,52 l na 100 km. Na relaciji Maglaj-Sarajevo-Maglaj otprilike 125 km u jednom smjeru (kilometar manje više) sa peero u autu u jednom smjeru i dvoje u povratku, kada uzmem kilometražu i vrijeme puta dobijem prosječnu brzinu od 86 km/h, sipao 15 l i po mojo procijeni okom :D Nisam sve potrošio, barem je tako kazaljka pokazala :D ali eto nek sam i potrošio tih 15 litara, potrošnja je 6 litara na 100 km. Ja prezadovoljan :) :D Naravno uzme više na drugačiji način vožnje :D Uz napomenu da je bilo preticanja i na jednoj i na drugoj relacij i da je gorivo s Energopetrola :) I love EUROCLASS :) :D
 
Top