Test ulja za kosilice

Test ulja za kosilice

Član
Svaka cast za trud i testove-domisljatost.
Mala ispravka, kad si rekao da
kod 1 uzorka da nema rafiniranja nafte kod nas ... u BiH, u Brodu Rafinerija nafte au Modrići je jedna od najvećih rafinerija i proizvodnje baznog ulja u Europi.
 
U pravu si, ali mislio sam konkretno da nema rafinerije u Konjicu (BIOL ulje) i Laktašima (Extrol ulje).

Sada vidim na njihovoj stranici da imaju ulje SAE 30 za kosilice, ali nisam ga uspio naci (ne znam gdje uopste prodaju svoje proizvode - Nestro pumpe?)

66239

A bilo bi zanimljivo da je i ovo ulje bilo na testu. Mada i ono kao i BIOL ima zastarjelu API SG certifikaciju, dok sva druga ulja imaju API SJ, tako da nije neki biser od ulja.
 
Član
Vjeruj, od svih gore testiranih, jedini ti imaju NISOTEC i INA rafinerije, generalno imaju zaokružen proces od prerade sirove nafte do krajnjeg proizvoda-ulja, kao i Modriča koju si spomenuo. Svi ostali su ili "blendaši" (Biol i Extrol) kako ih ti zoveš ili neko drugi za njih puni i pakuje...tako i pobjednik testa.
MOJE MIŠLJENJE, uopšteno, je takvo da smatram da je previše nelogično da npr. na 2 mjestu se nađu NISOTEC-Gasprom, koji je jedna od najvećih kompanije u Evropi i jedan EXTROL-kućna punionica, da se tako izrazim, ili možda i na 3 mjestu INA i PETROL-TEXACO kojeg puni...ali, tako je ispalo.
 
Nevezano sad za ulja za kosilice, malo sam istrazivao vezano uopste za motorna ulja, i vecina proizvodjaca na tzrzistu kupi bazno ulje od 2-3 glavna proizvodjaca u svijetu (shell, exxon...) (necemo sad gledati inu i ove "male" rafinerije), i sta onda razlikuje jedno ulje od drugog? Aditivi. Postoji 10ak aditiva koji idu u motorno ulje da mu daju odredjene performanse. E sad, vrlo malo kompanija u svijetu prozvodi svoje aditive, nego svi kupuju od 1-2 kompanije, a najveca je BASF. Na njihovom sajtu cak imas i dio gdje mozes i ti kupiti aditive. http://www.performancechemicals.basf.com/ev/internet/lubricants/en/content/lubricants/additives Aditivi koji se dodaju u ulje nisu nikakva "magija" to su u osnovi relativno jednostavni hemijski spojevi (kalcijum, cink, magnezijum vezani sa sumporom i slicno.... tako su na primjer kalcijum i magnezijum detergenti u uljima, cink je anti-wear aditiv itd (malo uprosteno receno ali to je to).

Zasto ovo pricam, znaci napraviti ulje nije u principu ni komplikovano. KAd bi covjek imao para, mozes napraviti svoju fabriku ulja, kupis bazno ulje od EXONA, aditive od BASF-a (kao sto svi i kupuju) i samo je bit podesit "recept" i pomijesat to i imas vrhunsko ulje na nivou jednog Castrola recimo. Nema tu magije. Samo je stvar u receptu, i tu se odredjeni proizvodjaci razlikuju izmedju jer svako cuva svoj "recept" za mijesanje tih 10ak aditiva i baznog ulja.
 
Član
To je tvoje misljenje...sa kojim se ne slazem u sledecem:
-vecina kupuje od 2-3 glavna proizvodjaca (Shell, exxon...), proguglaj ko su najveći proizvođači BAZNIH ULjA, drži se Evrope, jer uglavnom otuda stižu proizvodi koji su kod nas, i vidjećeš da nisi čuo za većinu, a ovi nabrojani pitanje je dal mogu napraviti bazu i za svoje potrebe, u svakom slčaju sve to zavisi od grupa baznog ulja jer je sve u tome...mislim da niko nema sve, nego jedan dio pravi npr. ostalo kupi, da upotpuni asortiman, kao npr. Ulje za kočnice, skoro niko to ne proizvodi samostalno nego svi kupe na 1-2 mjesta u svijetu i spakuju u svoju ambalažu,
-aditive zaista kupuju mnogi od BASF-a, mislim niko od proizvođača ulja nema njihovu proizvodnju, sa BASF-om rade oni koji drže do sebe i kvaliteta jer su skupi, a da su to "jednostavni spojevi" jeste za BASF, a za nas i slične zemlje nama, je to nučna fantastika, koja uzgred je extremno skupa, i proizvod naravno,
-"vrhunsko ulje na nivou jednog Castrola recimo "...Castrol je samo marketing, nemaju rafineriju-nepostoji punjenje, nego ga puni ko ponudi najbolju cijenu, trenutno BP, tako da mišljenje da je to vrhunsko ulje i neki kvalitet meni ne "pije vode" al im je marketing broj 1 u svijetu ulja i maziva,

Eto, to je moje mišljenje, sa kojim ti naravno ne moraš se slagati. Uglavnom, nastavi sa testovima, podržavam to, jer takvi kakvi su, i dalje se bolja opcija nego, ono "PRIČAO MI JEDAN...DA MU JE AUTO TROŠILO, I TAKO TO...".
Motorno ili neko drugo ulje je ustvari = Bazno ulje + Aditiv.
P.S. smijem se kladiti, da je bar 1 i više testiranih ulja kod tebe na testu ČISTO BAZNO ULJE određene grupe, jer ono je usvariu gradaciji SAE 30, kad se preradi.
 
Slazem se za Castrol, nikad ga nisam sipao, niti planiram, ali eto u glavama balkanaca je ono broj 1, pa sam ga zato spomenuo cisto poredjenja radi. Iz mojih postova se vidjelo da ja ne bjezim (i sipam u svoje auto) i ulja INA, Comma, i bilo koje drugo koje mi se cini da ima kvalitet, ni ja ne patim od marketinga. Kontam na putu do grcke svratiti na LUKOIL pumpu i kupiti njihovo ACEA A5/B5 ulje ako bude do 10KM/L, cisto iz znatizelje. Na OMV sam nasao OMV ulje koje je bilo 30KM/L u srbiji, wtf man?! Skuplje od Shell-a.

Moguce da je onaj BIOL samo bazno ulje, sa minimalnom kolicinom dodatih detergenata, zato ima najslabiju specifikaciju. API SA je cisto bazno uljee, sve ostale naredne specifikacije ipak imaju poneki aditiv.
 
Top