TEST: CITROËN DS5 2.0 HDI SO CHIC, FRANCUSKA FORMULA ZA UŽIVANJE

TEST: CITROËN DS5 2.0 HDI SO CHIC, FRANCUSKA FORMULA ZA UŽIVANJE

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Administrator
1__xl.jpg


Nakon uspješnih DS3 i DS4, na naše je tržište stigao i DS5, treći model iz Citroënove serije DS, pokrenute u spomen slavne Žabe (DS19 - DS 23). Već po nazivu novi francuski adut asocira na auto za pet. Za razliku DS3 i DS4, koji zadržavaju osnovni oblik izvornih modela, DS5 je skraćena i u elegantnog kompakta pretvorena limuzina C5. Dužina je smanjena sa 478 na 452 centimetra, a širina sa 186 na 185. Pritom je međuosovinski razmak smanjen sa 281,3 na 273 centimetra, a dizaj je zbilja remek djelo. Lakše je napraviti elegantnu limuzinu od kompakta, a ovo je školski primjer kako i kompaktna izvedenica limuzine može izgledati privlačno i uzbudljivo.
Maska je ukrašena LED elementima u farovima, a dizajn prednjih otvora za zrak, u obliku bumeranga slično je izveden kao u Opel Amperi, a stražnji dio naglašen je kratkim spojlerom, lijepo oblikovanim svjetlima i ovalnim otvorima za zrak. Stupnjeviti bokovi, s lajsnom koja se rasteže od prednjih farova, do prednjeg bočnog prozora i povijen stražnji dio s izbačenim spojlerom iznad stražnjeg stakla te stražnja bočna stakla, koja se uklapaju u nosače krova, dva ovalna kromirana ispušna otvora… Ukratko, to je automobil za kojim će se prolaznici okretati, jer podjednako pokazuje eleganciju i snagu. To naglašavaju i atraktivni 18-colni alu naplaci, koji, nažalost nisu samo vrlina....

2__xl.jpg


U Parizu su konačno shvatili da se Audiju A4 i BMW-u serije 3 ne mogu suprotstaviti na njemačkom terenu, pa privlačan i raskošno opremljen Citroën DS5 može privući mnoge njihove kupce

Unutrašnjost je još maštovitija od vanjštine, s naglašenim luksuzom. Sjedala su oblikovana poput fotelja u luksuznom uredu, a već u osnovnoj izvedbi sve je ‘šik’. Tako se, Chic, zove osnovni paket opreme, a sljedeća dva paketa So Chic, a posebno Sport Chic dižu opremljenost do razine visokog luksuza. Testni model So Chic, oplemenjen dodatnom opremom (u prilogu) uključuje kožne obloge i podešavanje sjedala na struju te sva elektronička pomagala i ‘gadgete’, uključujući i zakretna svjetla, head-up display (HUD), kameru za vožnjju unatrag... Francuski su stručnjaci napravili zanimljivu i atraktivnu kombinaciju luksuzne limuzine i kompaktnog monovolumena, koja unosi osvježenje na tržište luksuznih automobila.
U klasi ‘četiri i pol metra’ ponuđen je visoki komfor statusnog automobila, a istodobno okretnost jednog kompakta, doduše teške kategorije. Mesnati, podrezani upravljač s funkcijama na prečkama povećava užitak vožnje, a pregledni analogni instrumenti i dva okrugla kontrolera na središnjoj konzoli ujedinjuju prednosti klasične elegancije i visoke tehnologije. Velika je pozornost posvećena razini izvedbe i materijalima te je to konačno Citröen koji miriše na kvalitetu i to pokazuje svakim svojim detaljem. Visoku ocjenu zaslužuje i sigurnost, što naglašava solidna izvedba karoserije. U Citroënu su se potrudili da kvalitetu izrade podignu na višu razinu.

6__xl.jpg


Atraktivnost izvedbe i stabilnost na velikim brzinama poboljšavaju 18-colni aluminijski naplaci s gumama 235/45, koji ipak nisu prilagođeni našim neravnim cestama
Testni je model opremljen turbo dizelašem obujma 1997 ccm, koji najvećih 163 KS razvija već pri 3750/min. Uvjerljivost mu naglašava okretni moment od 340 Nm, koji se oslobađa na 2000/min. Serijski je opremljen 6-stupanjskim ručnim mjenjačem, a testni je opremljen automatskim 6-stupanjskim. Premda se ubrzanje do stotke produžava sa 8,8 na 10,1 sekundu, najveća brzina smanjuje sa 215 na 212 km/h, a prosječna potrošnja povećava sa 5,1 na 6,1 litru (službeni podaci), to je prava mjera za uživanje u vožnji. Francuska automatika, za razliku od njemačke (pogotovo DSG) u početku djeluje pomalo pospano, ali kad se masivni Citroën zahukta, bez problema se može održavati visok ritam vožnje te se na početnu tromost brzo zaboravi.
Zapravo, snažniji turbodizelaš 2.0 HDI, sa 163 KS (postoji i sa 140 KS), s automatskim mjenjačem prava je mjera, jer je to prvenstveno gospodski, a ne sportski auto. Treba naglasiti da potpuno opremljen, i bez putnika, ima 1,6 tona, a toliku masu treba zahuktati. Zbog toga mu se može oprostiti početnu zadršku u ubrzanju, bilo da se kreće s mjesta, bilo u vožnji. Na testu smo prosječno trošili 7,5 litre, što je, s obzirom na automatski mjenjač i veliku masu OK. Ni puno, ni malo, a umjerenim ritmom potrošnja se može smanjiti na 6,5 litara. Uvjerljive performanse naglašava i dobra stabilnost, koja olakšava održavanje visokih putnih brzina, ali ponovno uz ogradu da ovo, zbog velike mase i teškog nosa, nije automobil za sportsku jurnjavu kroz zavoje. Nikakvih problema ni iznenađenja nema, ako se želi brzo peglati zavoje, jer DS5 precizno drži putanju, bez neočekivanih zanošenja, premda ima klasičan ovjes. Treba ipak računati na blago 'proširivanje' putanje, zbog teškog prednjeg dijela, ali na to se lako naviknuti te se uz blago dodavanje upravljača sve lako kontrolira.

3__xl.jpg



Luksuz opreme naglašavaju kožna sjedala s kockastim segmentima i četverodijelni panoramski krov, po kojem je Citroën DS5 jedinstven na tržištu

U Parizu su konačno naučili lekciju, da presofisticirani ovjes može biti bumerang, odnosno ima više mana nego koristi. Tako DS5 nema hidropneumatski ovjes, poput skupljih verzija C5, a straga nema ni multilink, kakav se ugrađuje u standardnu verziju C5, nego polukrut, iz C4. To je i optimalna kombinacija, jer je jeftinija i zauzima manje prostora (zahvaljujući tome DS5 ima prtljažnik od 470 do 1290 litara) te osigurava dobru stabilnost. To se ipak plaća povećanom bukom i neugodnim udarcima s podvozja, pogotovo na lošim cestama, što pomalo kvari ugođaj visokog luksuza. Problem je u 18-colnim naplacima, premda su i standardni 17-colni, s gumama 225/50, više nego dovoljno sportski za naše ceste. Da je moguće, bilo bi najbolje izabrati 16-colne (nisu u ponudi).
Upravljač s elektro-hidrauličkim servouređajem osigurava ugodnu i sigurnu vožnju, ali je po kriterijima temperamentnog automobila nedovoljno osjećajan i ne pruža sportski užitak upravljanja. To je dijelom posljedica prevelike mase na prednjim kotačima. No, uvjerljiva vozna svojstva naglašavaju snažne kočnice, s prednjim diskovima od 340 mm, koje snažno grizu i lako ih je dozirati. Sve to zaokružuje osjećaj visoke sigurnosti u masivnom automobilu uvjerljivog ležanja i performansi te prvoklasne sigurnosne opreme. Cijena od 35.640 eura nije mala, ali obzirom na sve što ovaj raskošno opremljen auto s dizelašem od 163 KS i automatskim mjenjačem pruža, nije ni (pre)velika. Zbog toga bi DS5 konačno mogao biti prvi francuski uspjeh u premium segmentu, još od 1989. kad je predstavljen model XM.

12__xl.jpg

Prekidači i sekundarne komande na prednjoj armaturi i krovu djeluju atraktivno, ali preglednost i jednostavnost rukovanja nije im vrlina. Zbog toga prije prve vožnje treba proći kratki tečaj


TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Motor: dizelski, redni, 4-cilindarski, hlađen tekućinom, ugrađen sprijeda poprijeko, blok od aluminijskog lijeva, dva bregasta vratila (lanac), četiri ventila po cilindru, direktno ubrizgavanje common rail, turbopunjač VNT
Obujam: 1997 ccm
Provrt x hod: 85 x 88 mm
Snaga: 77 kW/163 KS pri 3750/min
Moment: 340 Nm pri 2000/min
Pogon: na prednje kotače
Mjenjač: automatski sa šest stupnjeva
Ovjes: sprijeda neovisan, s poprečnim trokutastim ramenima, McPhersonove opružne noge, stabilizator; straga polukrut sa stabilizatorom
Kočnice: sprijeda samoventilirani diskovi 340 mm, straga puni diskovi 270 mm, ABS/BAS/ESP
Gume: 235/45 R 18
Karoserija: veliki kompakt, 5 vrata, 5 sjedala
Dimenzije: 453x185x152 cm
Osovinski razmak: 272,5 cm
Prtljažnik: 470-1290 l
Masa/nosivost: 1540/590 kg
Spremnik goriva: 60 l
Krug okretanja: 10,9 m
Najveća brzina: 212 km/h
Ubrzanje 0-100 km/h: 10,1 s
Potrošnja: grad 7,9, otvoreno 5,1, kombinirano 6,1 l/100 km
Potrošnja na testu: 7,5 l/100 km
Cijena: 35.640 EUR (40.980 EUR)

SERIJSKA OPREMA
dvozonska automatska klima * ESP/ABS * prednji i bočni zračni jastuci * zračne zavjese * podizači stakala sprijeda i straga * senzori kiše i svjetla * pomoć pri parkiranju straga * el. podesivi i grijani retrovizori s preklapanjem * el. parkirna kočnica * tempomat * putno računalo * svjetla za maglu * radio/CD/mp3 sa 6 zvučnika * aluminijski naplaci (18 cola)
DODATNA OPREMA
zakretna ksenonska svjetla * head-up displej * navigacija * pomoć pri parkiranju sprijeda * kamera za vožnju unatrag * el. podesiva kožna sjedala * upozorenje za nenamjerno prelaženje crte * metalik boja
CIJENE S OSNOVNOM OPREMOM
1.6 e-HDi (112 KS) 29.740 EUR
1.6 THP (156 KS) 31.060 EUR
1.6 THP (200 KS) 34.360 EUR
2.0 HDi (163 KS) 34.100 EUR
Hybrid4 (200 KS) 44.500 EUR

7__xl.jpg

8__xl.jpg

3__xl.jpg

15__xl.jpg

17__xl.jpg

16__xl.jpg



c/p autoportal.hr
 
meni se svidja konacno su poceli pravit lijepa auta,nije skup,jedina zamjerka je visak chroma na autu(pogotovo ova lajsna povis farova-totalni promasaj),al et da se i to sredit :cool:
 
Član
Prelijep je . . . danas sam bas sjedio u njemu ne mogu vjerovat kako je dobro uradjen jest da je bio oko 70 000 KM ali opremu ima vrh . . . i sve u vezi auta ;)
 
Član
Auto je malo reći perverzija. Ne zna se odakle je ljepši , izvana ili iznutra ;)

Sa DS-ovima su ga baš uboli...
 
Član
Baš je dobar, jedino mi se ova dugmad na krovu nikako ne sviđaju. Koliko vidim, tu su mu podzači stakala, nikako nije praktično.
 
Član
Nekad je pežo bio najplješi francuz u eri 406 danas su najružniji...Citroen je definitivno prelijep sve i jedan model ;)
 
Član
Ma ovaj ni na sta ne lici u poredjenju sa istim autom smedje boje. Prije par dana sam ga vidio i bas bas extra izgleda.

Na ovu sivu ne leze ovi chrome detalji, izgleda sve previse nabacano, al na neku tamniju nijansu se odlicno uklopi ;)
 
Član
Ima po Sa se jedan voza vec nekih mjesec dana, uzivo mi djeluje mnogo manji nego sam ocekivao da je :icon_biggrin:
 
Član
Meni citro mocno izgleda, malo koji citro da mi se sviđa izgledom, al ova mrcina nije losa.
 
Član
darko13 je napisao(la):
Nekad je pežo bio najplješi francuz u eri 406 danas su najružniji...Citroen je definitivno prelijep sve i jedan model ;)

Aj ne lupaj, ružniji je tvoj golf koji je god, sto puta.
 
Član
Death_beat je napisao(la):
odusevljen sam ovim DS citroenima. prelijepa su auta..

:cool::cool::cool::cool::cool:

mara- je napisao(la):
darko13 je napisao(la):
Nekad je pežo bio najplješi francuz u eri 406 danas su najružniji...Citroen je definitivno prelijep sve i jedan model ;)

Aj ne lupaj, ružniji je tvoj golf koji je god, sto puta.

Pa dobro, iskreno, Citrosi su sad mnogo ljepši od Peugeota. Koji model Peugeot ima da je atraktivan izgledom ako izuzmemo RCZ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top