sta placamo prilikom registracije vozila

sta placamo prilikom registracije vozila

Nasao sam slucajno analizu CCI-ja na ovu temu. mada se ovo sve znalo, ali ovako kad se malo analizira, stvarno covjek ostane zaprepasten apsurdima ove drzave.

za primjer je uzeta registracija vozila od 1400ccm i 60 kW. troskovi izgledaju ovako:
putarina 50 KM
porez na imovinu 50 Km
osiguranje 263
zeleni karton 4
taksa 10
tehnicki 260
vodoprivreda 20
bihamk 8
stiker 5
potvrda o vlasnistvu 5
uplatnice 8
usluga 11,7
__________
ukupno cca 500

kazu da je ukupno registrovano 954425 vozila u 2010.godini.

kad se to pomnozi npr. sa clanstvom u bihamku, dobije se da je ukupno bihamk skupio 7 635 400. a prema istrazivanju iz 2011. 80% vozaca u bih nije znalo da imaju pravo na besplatne tri usluge od bihamka tokom godine. ako tome jos dodamo da od ovih 20% mnogi nisu iskoristili to pravo moze se zakljuciti da vecina od ovih 7 miliona predstavlja cistu zaradu bihamka.

ukupno je u 2010. za puteve po osnovu registracija (putarina) i po osnovu prometa naftnim derivatima prikupljeno ogromnih 220 miliona KM . a svi znamo u kakvom su nam stanju putevi.

ovaj apsurd od 20 KM sto se placa za vodoprivredu, to je opisano kao sredstva koja se troše za održavanje vodoprivrednih objekata, redovne i vanredne odbrane od poplava i sl. 20* 954425 = cca 19 miliona KM. ogromna cifra, samo bog zna gdje odu. a uz to, kakve to veze ima sa time sto mi vozimo i koristimo auta..

nevjerovatno kakvim glupostima nas opterecuju da placamo..
 
Član
Death_beat je napisao(la):

jel ovo greska:icon_question:

Mi smo smijesna drzava inace. Kad je nesto skupo vode se time da je i na zapadu tako a kada kazes kako je na zapadu plata veca onda se bune i kazu ovo je Bosna:icon_rolleyes:
Jadno i zalosno
 
Član
tehnicki pregled je 60km, vjerovatno je stamparska greska
btw ja sam za svoj auto ove kubikaze prosle godine platio registraciju 355km, u aprilu mi je sad opet, vidjet cemo koliko je poskupilo
 
Početnik
Jbt sta mi placamo,a da barem imamo kakvu korist od toga.BTW ja sam neki dan platio regu 340km u jahorina osiguranju. ;)
 
ovo za bihamk najcrnje, stavrno ni sam nisam znao da kroz registraciju i njima placam. Cak stovise, drug i ja sam dodatno placali 15 km za neku iskaznicu bihamka da imamo ta 3 il kolko puta poziv ako je auto u kvaru il sta vec.
Sto je najgore, jednom kad sam sletio u kanal, zvao ih da me izvuku jer sam valjda uplatio da i za to imam pravo, dosli sa kedijem, kazu ee ne mozemo te mi sa kedijem izvuc ccc

ovo za puteve takodje katastrofa, al ajde donekle i shvacam, skupo je asfaltiranje boze sacuvaj, ukradu oni sebi godisnje tu sigurno, al ne mnogo.
 
Član
potvrde, uplatnice, stikeri ...tj. papir te dodje skoro 20 maraka, ostalo je besmisleno komentarisati ;)

prije par godina mi je bihamk pomogao jer se aku bio ispraznio, sve sam platio 20 km njihovom uposleniku...a imam pravo na besplatnu uslugu par puta po ovome...
 
"sta placamo prilikom registracije vozila" . . . . placamo nekome odmore, dajemo mu enormno visoke plate, kupujemo mu nova auta, gradimo mu kuce stanove vile . . . Bas smo divni i darezljivi:lol::lol:
 
ove podatke sam nasao u ovoj analizi, mozda i nisu tacni, nisam provjeravao.

a sto se tice bihamka, evo objasnjenja:

Kada su u pitanju BIHAMK-ova javna ovlaštenja, to su tri bilo koje besplatne intervencije, a odnose se na popravku vozila na licu mjesta ili premiještanje vozila do najbližeg servisa, maksimalno jednom mjesečno, tri puta godišnje.

AMSRS obezbjeđuje jednu besplatnu uslugu prevoza vozila oštećenog u saobraćajnoj nezgodi, te prevoz vlasnika vozila i ostalih putnika do željene destinacije, na teritoriji Bosne i Hercegovine, jednom godišnje.
 
Član
mi fkt placamo svakakve gluposti pri registraciji ali ja tih 8 kmova sto se kao placa BIHAMKu ne bi svrstao u to.

kad sam imao sudar (totalna steta) odvukli su mi auto gdje sam rekao i to je bilo malo dalje od onih 10 kilometara sto imas u tih 8km uracunato.
bez ikakve frke,sve uljudno,mirno.
nakon toga decembar,oko 23:30 auto od prijatelja gecrk. nazvali,covjek dosao,upalio,mi sretni.
sve to na osnovu tih 8km.

:123:
 
Član
Mediteran je napisao(la):
mi fkt placamo svakakve gluposti pri registraciji ali ja tih 8 kmova sto se kao placa BIHAMKu ne bi svrstao u to.

kad sam imao sudar (totalna steta) odvukli su mi auto gdje sam rekao i to je bilo malo dalje od onih 10 kilometara sto imas u tih 8km uracunato.
bez ikakve frke,sve uljudno,mirno.
nakon toga decembar,oko 23:30 auto od prijatelja gecrk. nazvali,covjek dosao,upalio,mi sretni.
sve to na osnovu tih 8km.

:123:
jbt.nisam znao da imam i to djaba od njih..koji im je broj...:icon_biggrin:
 
Član
erol_brcak je napisao(la):
ovo za bihamk najcrnje, stavrno ni sam nisam znao da kroz registraciju i njima placam. Cak stovise, drug i ja sam dodatno placali 15 km za neku iskaznicu bihamka da imamo ta 3 il kolko puta poziv ako je auto u kvaru il sta vec.
Sto je najgore, jednom kad sam sletio u kanal, zvao ih da me izvuku jer sam valjda uplatio da i za to imam pravo, dosli sa kedijem, kazu ee ne mozemo te mi sa kedijem izvuc ccc

ovo za puteve takodje katastrofa, al ajde donekle i shvacam, skupo je asfaltiranje boze sacuvaj, ukradu oni sebi godisnje tu sigurno, al ne mnogo.

trazis slepu,imas pravo na to CAK i u ova 3 "besplatna" puta...samo mislim,izmedju intervencija mora proci mjesec dana
ja trazio kad mi je na astri zezao alternator,dosli ljudi,upalili kablovima i otisao do servisa...jaran razbio karter,slepa ga pred kucu odvezla,dzaba...
takodjer,nude opciju slepe,ako hoces recimo do majstora da te odvezu,samo to placas...po kilometrazi...
 

MTR

Član
e sad fino rikne mi sijalica zovem BIHamk , boli me takija nek hodaju malo :D

koja je to bagra , imas putarine , takse i jos takse i opet neke takse , svi uzimaju mater im *****
 
Član
c/p putujbih.com

Motorizovani građani na području Sarajevskog, Unsko-sanskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog, Bosanskopodrinjskog, Srednjobosanskog i Hercegovačko-neretvanskog kantona mogu dobiti besplatne usluge "Pomoć-informacije" na javnim cestama.



Pomenutu uslugu u ovim kantonima pruža Bosanskohercegovački auto-moto klub (BIHAMK), na osnovu ugovora sa Direkcijom cesta Federacija Bosne i Hercegovine.



Pozivom na tel. (033) 1282 odnosno (033) 282-100 sa fiksnog ili mobilnog telefona besplatno možete dobiti sljedeće usluge:

informacije o stanju i prohodnosti cesta i uvjetima za vožnju u Bosni i Hercegovini
tehničku pomoć na cesti u cilju osposobljavanja vozila za nastavak putovanja (usluge popravke manjeg kvara na vozilu)
uklanjanje neispravnih i oštećenih vozila na ceste u cilju nesmetanog odvijanja prometa.
Spomenute usluge pomoći na cesti mogu se besplatno dobiti jedanput mjesečno i najviše tri puta godišnje.



U ostalim kantonima iste usluge pruža Asocijacija auto-moto klubova (AMKBiH) koje možete dobiti na broj tel. 1288.
 
Top