spustanje auta

spustanje auta

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
eh ovako..trebaju mi svi savjeti da se nezalijecem jer sam skupio neku lovicu pa da kupim vise te opruge da ga mogu spustiti(razlog sto sad kupujem kad dolazi zima je taj sto cu bezze profuckati pare bolje da kupim dok imam-malo i stari pomogao i tako ett) uglavnom me interesuje na koliko je najbolje spustiti tj. koje opruge uzeti i jel bi uz njih jos sta trebao mijenjati?? dajte savjetujte me najbolje sto znate.. svi savjeti dobro dosli.. volio bi i da mi nepara auto na svaki lezeci jer su kod nas visokiii bas katastrofa.. jbfg prvi put spustam auto pa mi je sve potrebno od A do ŽNJ ;)
 
Član
TUNING OVJESA – SPUŠTANJE OVJESA

Napomena : Obavezno napraviti optiku, geometriju kotača nakon promjene visine ovjesa.
Napomena : Koliko para toliko i muzike, a tko kupuje jeftino kupuje dva puta.

Prednosti spuštanja:

-poboljšane karakteristike automobila
-niži profil, bolje aerokarakteristike
-bolje držanje ceste
-veća brzina u zavojima
-bolja upravljivost
-obavezno napraviti optiku kotača nakon spuštanja ovjesa

POSTUPCI TUNINGA OVJESA:

A) Vulgaris rezanje standardnih opruga fleksericom
Prednost:-najniža cijena investicije
Mane:
-uništava se karakteristika kombinacije opruge i amortizera
-potrebno je skratiti i amortizer
-jako loša svojstva prijanjanja gume na cestu
-na slijepo se radi karakterisitka amortizer-opruga, nikada ne znaš što ćeš dobiti
OCJENA: JAKO LOŠE

B) Standardni amortizeri (serijski koji su došli sa automobilom) + sportske kraće i tvrđe opruge

Prednosti:
-niska cijena investicije
Mane:
-prije ili kasnije će amortizeri procuriti jer nisu konstruirani na takav rad
-dopušta se spuštanje do -30 mm, ali tada amortizeri jako brzo odlaze
-preko -30mm potrebno je tokariti amortizere, povećati navoj
-kada se potroše standardni amortizeri potrebno je kupiti originalne nove
-loše držanje ceste, auto poskakuje
-samo nove opruge je isto kao da su stare odrezane, isti je efekt na držanje
OCJENA: LOŠE

C) Sportski kratki amortizeri + sportske kratke, tvrde opruge, sve u kompletu oprugama
Prednosti:
-najbolje karakteristike
-preporuka za automobile koji se ne dižu i ne spuštaju
-optimalna cijena investicije
-dobar sportski set može biti bolji od loših gewinda
-postoji raspon suštanja 3-7 cm ovisno o modelu
-ili koristiti amortizere na kojima se može regulirati tvrdoća, visina
-optimalno je 40/30 za normalnu vožnju 60/40 za solo vožnju bez tereta
-pneumatski amortizeri, na njima se može mijenjati visina promjenom tlaka
-promjenom tlaka u amortizeru naštima se visina ovjesa
Mane:
-ne može se namještati visina ovjesa naknadno
-nikada ne padne visina koliko mislimo da će pasti
-koliko će auto pasti ovisi o svojstvima opruga i masi auta (kilogramima)
-dakle rezultat je dvojben što će se dobiti ovom kombinacijom
OCJENA: ODLIČNO

D) Gewinde, navojni amortizeri u kompletu s
Prednosti:
-može se podešavati visina ovjesa prema potrebi
-bolje su od sportskog seta amortizera i opruga jer se točno može namjestiti visina ovjesa, tako se može podići auto ako se mijenja profil gume zimske-ljetne
-visina se namješta promjenom visine ploče opruge
Mane:
-svaki puta treba napraviti optiku ako se mijenja visina ovjesa
-najviša cijena investicije
-navoji zahrđaju nakon nekog vremena i nemoguće ih je poslije namještati
-navoj je izložen soli, snijegu, blatu te navoj počne pusati nakon nekog vremena
OCJENA: NAJBOLJE RJEŠENJE
 
Član
ee svaka cast tepsoooooo... jos bi mi trebale otprilike cijene za rjesenja od a,do d..ako kontas sta govorim.. cuo sam da mi nemogu bilo kakve i nemogu od brava benzinaca vec ima posebno se kupuju za ove jtd ta sranja jer je nesto drugacije neam pojma... pls jos mi to objasni.. ako ispadne malo komplikovano da prodajem i felge i gume i ostavim kako jest na celicarama:icon_eek::icon_smile:

hmm ev gledam neke cijene u taxi-bar gradiska.. opruge otprilike 250KM..haj i to dati za novo no problem.. ja bi uzeo 35naprije 40nazad mm..i morao bi kazete kupiti i amortizere??..pa set opruge i amortizeri bi me kostao oko 700KM sto nije bogami malo.. i sta bi trebao kad dodje zima naravno mijenjati opruge stavio bi samo naprijed serijske nazad bi ostavio spusteno jer mi za nazad neigra neku ulogu ali kad bi to uradio bil morao onda naprijed opet vracati i serijske amortizere?? hmmmmm bgm neznam sta raditi.. prodati i felge i gume su mi izgleda najbolja solucija..:icon_eek:
 
Član
Ukratko - sve sto je Tepsija naveo stoji, sem sto nije bas tako crno-bijelo. Imas more auta koje imaju skracene opruge i skracene amortizere, pa niko ne izlijece s ceste, ne skace po trakama i bla bla bla. Ako ti nije problem, kupi si fino sportske opruge koje si zapikao, i mirna bosna. Ovo ostalo za lezanje, drzanje itd. ti je bitno kad vozis konstantno "na noz", a vjeruj da ce ti se preporodit lezanje auta samim kracim oprugama.
 

IGY

Član
trizex je napisao(la):
Ukratko - sve sto je Tepsija naveo stoji, sem sto nije bas tako crno-bijelo. Imas more auta koje imaju skracene opruge i skracene amortizere, pa niko ne izlijece s ceste, ne skace po trakama i bla bla bla. Ako ti nije problem, kupi si fino sportske opruge koje si zapikao, i mirna bosna. Ovo ostalo za lezanje, drzanje itd. ti je bitno kad vozis konstantno "na noz", a vjeruj da ce ti se preporodit lezanje auta samim kracim oprugama.

da istina sto trizex kaze
evo kod mene su kratke opruge na fabrickim amortizerima, + odrezane naprijed 1 krug, i stabilnost je puno bolje nego kad je bilo auto ko koza dignuto:lol:
 
Član
Ma naravno. A onaj ko zna da vozi tako da je u stanju da iskoristi svaku prednost tvrdog amortizera i opruge do max - taj ce te u yugi provozat da ce ti oci ispast.
 
Član
tepSIJA , uzeo si mi rijeci i misli, u potpunosti se slazem, ovo je najbolje objasnjenje za spustanje i doslovno "koliko para toliko i muzike"
Mozes staviti crvene opruge i obicne amortizere (fabricje) ali profil gume ne smije biti nizi od 50, pod uvijetom da su tvoji amorizeri dobri, usput zamjeni axialne lezajeve i odbojne gume , a posto ces za sve ovo cekati proljece skupi jos para ,pa kupi polovne plinske amortizere u kompletu sa oprugama (maximalno 200 KM), zato sto takvi uglavnom traju koliko i samo auto.
 
Član
neulazi mi u glavu sta je to geometrija i optika kotaca?? moze li mi neko objasniti i gdje se to radi???tolika sam budala da stvarno neam pojma:icon_sad:..
a dobio sam ev savjete na fiatovom forumu da slobodno stavim opruge 35/40 na serijske amortizere jer ih je tamo 70%tako i uradilo i nijednog problema.. kazu stoji to da odu amortizeri ali uzmes druge opet serijske jer su duplo jeftiniji i opet vozi..
 
Član
geometrija i optika je ono kad vidis na peglici il stojadinu da tockovi stoje ovako \ / ili / \,znaci u obliku slova A ili V...ukratko,spura tockova,da ti ne dere gume samo s unutrasnje il vanjske strane nego ravnomjerno...nadam se da sam upravu:icon_question:;)
 
Član
edoze je napisao(la):
geometrija i optika je ono kad vidis na peglici il stojadinu da tockovi stoje ovako \ / ili / \,znaci u obliku slova A ili V...ukratko,spura tockova,da ti ne dere gume samo s unutrasnje il vanjske strane nego ravnomjerno...nadam se da sam upravu:icon_question:;)

eh pa i ja to mislim.. pa reko necu da se provalim mozda nije to to:icon_smile: ako ima ko iskusniji da kaze da doda:icon_smile:
 
Član
Osobno i ja imam kratke opruge i serijske amortizere na fabiji...stabilnost dosta poboljsana i upravljivost, ali udobnost je kita ziva, svaki udarac zavrsi ti u ledjima.....

I velika mana ako ima poprecnih ruba ( dakle da obadva prednja ili zadnja tocka upadnu ) puno vise auto izgubi na kontroli nego na serijalama ;)
 
Član
Aleksandar jtd je napisao(la):
po meni najbolje u kompletu kupiti opruge i amortizere i bez zajebancije...

750KM..gdje naci tolike pare.. u djepu imam 200km i mislio sam da mi samo trebaju opruge dok se nisam iznenadio.. da krenem skupljati tolike pare necu nikad skupiti jer uvijek nesto iskrsne drugo pa moras uzeti..ako nalete kakve pare s lahke strane uzet ce se onda obadvoje ako ne onda samo opruge pa ko ga sisa sta bude bude..
 
Član
ja sebi stavio novitec opruge, najbolja investicija do sad auto lezi ekstra, ne naginje se, nema letanja po cesti a i pri velikim brzinama na neravnom putu ekstra se drzi.....obicni su amortizeri ostalo je neke udobnosti...

samo razmisljam kakav bi bio sa gewinddama
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top