Slijede lančana poskupljenja goriva, litar uskoro 3 KM

Slijede lančana poskupljenja goriva, litar uskoro 3 KM

Član
vecini je nama auto samo luksuz, ne prijeka potreba, ali sta je s onima koji bez auta ne mogu, koji zive od prevoza ili ne znam ti cega, zasto oni sute i nista ne poduzimaju
 
Član
marshal je napisao(la):
Franki je napisao(la):
Bitno je da se netko pobuni, onda bi svi non stop bili na ulicama kao u hr. I izborili bi svoja prava.

jeste bitno ali ko ce se pobuniti?ev kad coek sve sumira koliko je bilo ajmo reci pobuna i sta je bilo poslije toga,msm kakav je rezultat,da su ljudni slozni bilo bi ok,jer nece izici na pobunu onaj ko ima platu milju i vise,kontas,problem je sto nisu ljudi slozni nego se svako divi tudjem zlu cast izuzecima
ps.nedavno procita na netu clanak da nacelnici opcina imaju plate i do 6 milja jel to normalno?i kazu imas prosjek plate taj i taj zalosno al istinitu,pa pogledaj onaj sat kod vatre sto broji drzavni budzet idu pare ko lude ali gdje? sigurno ne meni i tebi :)

radio sam u jednoj banci preko koje su isle plate opstinarima i drz sluzbenicima
i cifre su malo je rec smijesne
radnice na salteru imaju od 970+topli i karta
racunovodsdstvo 15kkm+topli neki bonusi i sl i svake god opstina im plati neko putovanje naravno ne neum il nes tako sj afrika, italija spanija,.,.,
katastar ispod 1500 nije niko bio + ono na kafu toga haris izadje pa sigurno duplu platu,
kada kv vozac ima 13stoja e onda jebiga zavrsi sa poslom u 16 i lagano doma,. ako ga zovne to mu je dupla dnevnica
sef sluzbe sto brine o autima na marin dvoru ima 18kkm+
cistacica u istom objektu 1300 + sto nakrade pa nezna sta ce sa sapunima nekim tecnostima i sl ako kome treba toga za ciscene dacu vam njen br
tip sto radi na pripremi sjednica u tom parlamentu na mmdvoru 1450km jes da ima fak dipl,. al koka sto radi sa njim ima dvije stoje vise kako neznam
da ste jedan dan bili pa gledali spisak na platu vjeruj plakali biste vise nego ja
i meni je tada plata bila milja al brate od 07 pa do nekih 18:30 se hebes sa narodom jos imas sefa pedera i onda ti dodje doticna iz opstine i zali se kako je vazdan stembiljala zuljeve nabila,., il postovani nacelnik kako je bio na sjednici 3 sata sluso glupostii
a u sali ga nesto pitam pametnu omakne mi se lik se sjeba
da nepricamo o kovertama koje su donosioli i pitali kako da ih uplate/ provuku a da se ne prikazu na spisku ///
bjez samo mi jos gore bude
 
Član
franki slazem se s tobom,skolovani ljudi trebaju ali et kazem ti da su ljudi malo vise slozniji po tom pitanju,jer kad je vec rijec o gorivu gorivo sve diktira,sto je najgore prehrambene primarne namirnice za zivot ce poskupiti nenormalno,al et vidjet cemo sta ce i kako ce se sve ovo odgivati,ako sta treba ili ima neko kreativnu ideju tu sam :cool:
 
Član
Malo mi tu možemo uraditi nego da sipamo samo kad moramo a ne za uzaludno vozikanje i sl. koliko god cijena raste isti tipovi se vozikaju po gradu po čitav dan i dalje...oni dižu zato što budlae i dalje sipaju isto...neka dižu akcize na cigare i alkohol i to je viskoprometna roba koja ubija ljude...90% mladih pije redovno...od toga dobar dio maloljetnika kojima po zakonu se ne smije prodati alkohol...hrana poskupljuje, struja voda gorivo a alkohol nikad cigare malo...trazili ste dobili ste!!! Gospodo ovo se zove kapitalizam i regulativa EU kad nas još ni 50% nije uvedena znači oečkujte gore...lijep je bio socijalizam ali budale ga srušiše...neki će reći ne bi mogao opstati možda i ne ali da je čitava prvireda u onom stanju 91-e ušla u privatizaciju i EU integracije danas bi bili rame uz rame uz najstabilnije zemlje Evrope...Država svojim nametima učestvuje u više od 50% cijene goriva i kako nabavna cijena raste tako i akcize i pdv rastu i to dovodi do drsticnih povecanja cijena...pumpadzije se vade da imaju maržu 5% mislim da je to laž i da oni imaju dosta manevarskog prostora tu da uticu na cijenu uključujući i državu...ali šta očekivati od države kojoj je to glavni izvor prihoda da ga se odrekne malo sutra!!! Mi kao pojedinci možemo izraziti protest okupljanjima bojkotom i sl. ali naš mentalitet je takav da će se izbaciti obrok a sipati gorivo za đir gradom...jedino rješenje je sipati kad moraš...cjene su kod nas trenutno najmanje u okruženju i vjerovatno će morati prići blizu da se ne bi preko granice dolazilo sipati...onda se tu dolazi do faktora svjetskog tržišta USA i slični koji su porobili svjetsku naftu vještački dižu cjene i tako sebi zaradu...barel Iraku plaćaju 1$ a zna se koliko je danas na svjetskom tržištu...ali opet kada se pogleda trend rasta cijena i spuštanja cijena vidi se da naše pumpadžije maksimalno zloupotrebljavaju svjetska kretanja za poskupljenja a nikad ne pojeftinjuju...oni sami sebi određuju cijenu država se ne mješa što je i logično što ovi više dižu cijenu ona više od nameta dobija...začarani krug u kome imamo malo šanse d anešto promjenimo...jedini lijek je manja potrošnja!!!
 
Član
Kako čovječe cigare ne poskupljuju? U zadnje 2-3 godine su poskupile skoro 100%.

Ja sam dosta smanjio potrošnju, vozim većinom zbog posla...
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Kako čovječe cigare ne poskupljuju? U zadnje 2-3 godine su poskupile skoro 100%.

Ja sam dosta smanjio potrošnju, vozim većinom zbog posla...

Ne pušim pa nisam baš u toku (ali opet su drastično jeftinije u odnosu na EU, i gorivo je ali ne toliko...)...jedini lijek je smanjiti potrošnju...da oni nemaju zaradu malo sutra bi bilo pumpa svako 500m...
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Kako čovječe cigare ne poskupljuju? U zadnje 2-3 godine su poskupile skoro 100%.

Ja sam dosta smanjio potrošnju, vozim većinom zbog posla...


Sta se zalis i trava poskupila 10x u zadnjih 7 godina :D
Ako su ti cigare skupe popušiš MOG duhana :D
 
Član
bmwscaner je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Kako čovječe cigare ne poskupljuju? U zadnje 2-3 godine su poskupile skoro 100%.

Ja sam dosta smanjio potrošnju, vozim većinom zbog posla...


Sta se zalis i trava poskupila 10x u zadnjih 7 godina :D
Ako su ti cigare skupe popušiš MOG duhana :D



Skeneru posalji mi cijene duhana onda bilo skupo ovim hadzijama al sada opet se raspituju i imas nekog light da nije nesto jak
Ev ti br 061303314 pa kada mognes posalji cijene sta i kako a ja proslijedim ovim pusacima i pusacicama
 
Član
Ako su pusacice dam im broj svoj saljem i slike LOL a cijena je ista ;) ostalo je jos 300kg vecina je otisla po standardnoj cijeni tako da nemislim mjenjati. A duhan je na listi jakosti 1-5 neka trojka bar tako govore ovi stari pljugeri.
 

MTR

Član
bmwscaner je napisao(la):
Ako su pusacice dam im broj svoj saljem i slike LOL a cijena je ista ;) ostalo je jos 300kg vecina je otisla po standardnoj cijeni tako da nemislim mjenjati. A duhan je na listi jakosti 1-5 neka trojka bar tako govore ovi stari pljugeri.

vraca se Hercegovacka škija u promet :cool::cool::cool:
 
Član
da ti kazem da je tu nas par sta je ove godine zasadilo duhan prodalo opko 3 tone pa ti vidi.. Od kg duhana dobijes 1200 do 1500 cigareta sve zavisi kako tko puni i kako tko voli.
1200-1500 filtera je nekih 20km i punilica za cigarete rucna cca 10 km
dakle dobijes racunicu da za pedesetak maraka imas 6 do 8 steka cigareta. A najjeftinija steka je 25-30 maraka pa vidi racunice zasto se o5 duhan sadi i prodaje po dobroj cijeni
 
ma dabogda sve ove tvornice duhana propale, da hoce svi na duhan prec kad znaju preseravat, a vala i benziske, nek bude 5km litar pa ce se vozat 5% auta od trenutnih pa nek i to propadne. :icon_mad:

a mi ovdje nemoze nista promjeniti, kad je u cijeloj EU cijena goriva u nebesima, bas ce samo nama smanjiti cijene toliko pa da bude najeftinije u EU, i kad bi cijela BiH protestovala nebi se nis promjenilo..
 

OmO

Član
Povećane cijene goriva itekako utječu na poslovanje bosanskohercegovačkih prijevoznika, jer veća cijena goriva praktički zahtjeva i veće cijene roba na tržištu, kazao je za Dnevni list Zijad Sinanović, tajnik Udruženja međunarodnih cestovnih prijevoznika tereta pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH. On dodaje kako je sada takvo stanje u društvu da je teško podizati bilo kakve cijene.

“Ovo je jedna šah-mat pozicija. Velika divljanja cijena se moraju obuzdati inače će doći do kolapsa”, upozorio je Sinanović. On kaže kako naftaši brzo reagiraju kada cijene treba podizati, a kad ih treba spustiti, onda su spori. “To je mala igra koja nije stavljena pod kontrolu, a s druge strane, država nije zainteresirana jer tu ubire dio kolača. Povećanje cijene goriva ide u prilog državi jer se povećava i PDV”, rekao je Sinanović.
On potvrđuje da se prijevoznici već polako počinju buniti jer je riječ o energentu koji oni svakodnevno koriste, a posebice je teško onima koji se bave međunarodnim prometom. Poslovanje prijevoznicima je sve teže, a kad se nađe posao, onda im je teško doći do naplate. Na sjednicama s prijevoznicima, kada je riječ o gorivu, kako kaže Sinanović, atmosfera je usijana. Oni su odlučili zahtijevati od nadležnih ministarstava da pokrenu rješavanje niza pitanja vezanih o poskupljenju goriva.

“Izlazak na ulice je krajnja mjera, stoga treba sjesti za stol i dijalogom riješiti probleme”, zaključio je Sinanović koji dodaje kako u našoj zemlji prijevoznicima, osim goriva, nedostaje mnogo toga. Podsjetio je na subvencije za vozni park koje dobivaju prijevoznici u Hrvatskoj, a kod nas to prijevoznici moraju financirati od vlastitih sredstava, kojih doslovno više nemaju. U ovakvoj situaciji, Sinanović smatra da bi se bh. tvrtke mogle urušiti te bi se otvorio prostor za neke nove poduzetnike.
 
Top