Skuter slabo vuče uz brdo

Skuter slabo vuče uz brdo

Član
Pozdravi svima,

U procesu sam kupovine skutera. Trenutno sam uzeo jedan skuter od prijateljice na probu, koja ga je kupila prije 10 godina, vozila ga godinu, i nakon toga je parkiran u garažu. Mislim da je u međuvremenu rijetko paljen, u zadnje 2 godine sigurno nikako. Prešao je samo 1600km.

U pitanju je neki Kinez, LBC50QT-C, 50ccm, 2-taktni, ima lanac na prenosu. Skuter nije mogao nikako da upali. Promjenjena mu je pumpica što bude na rezervoaru (barem mislim da je to pumpica, ne razumijem se) i filter goriva. Rezervoar sam očistio, i filter zraka takođe. Na pravcu može da postigne 40/45km/h, ali bilo koje jače brdo evenutalno stane i ne može da krene. Na primjer, nema šanse da uz Vraca izađem, pa i blaže brdo. Takođe, mogu ga nogama zadržati da ne krene. I još jedna stvar, kada mu dam gas do samog kraja, počne da se guši, ali ako okrenem ručicu do 95% onda ide solidno, na pravcu.

Prvo, da li je ovo normalno? Nikada nisam vozio bilo kakav motocikl pa nemam predstavu. Meni liči da nije, nema smisla da ne može uz brdo. Pogotovo ja nisam težak, oko 70 kila i manje. Dakle, skuter još nisam kupio, na probi je, i sviđa mi se što je očuvan i malo je prešao, ali mi se nikako ne sviđa što ne ide uz brdo. Šta bi ovdje mogao biti problem? Unaprijed hvala.
 
Član
To je normalno, jer je tom skuteru lose rijesen prenos, zamijeni svjacicu i palice ti bolje i radice bolje i moci ce razviti brzinu do 60km/h ali vecu nece moci zbog prenosa (sa lancem). Taj skuter kad ubrzas na max brzinu, ha oduzeno gas na cetvrtinu ili dodao puni gas ide isto, samo zvuk promijeni :D ako vozis nekih 30km/h i dodjes na brdo i dodas puni gas moci ces uzaci sa tih 30km/h uz brdo, ali ako stanes i pokusas krenuti, neces moci jer im je stvarno lose rijesen prenos... To je normalno i imao sam taj skuter i imam drugi noviji, sa istim motorom i prenosom i potpuno se isto ponasa...
 
Član
Tebe sam čekao. :D Pali on dobro, na pola ključa što kažu. I zaboravio sam reći da kada je hladan, neće da prima gas, mora da odradi jedno minut. Baš sam večeras probavao jače brdo, i zaletio ga na 40, i brzina je počela da opada i spala je na 15km/h, i popeo sam se na brdo, ali sam ubjeđen da bi stao da je još bilo brda. Znači, ne može to što ti kažeš, da ga zaletim i da ostane na 30 u brdu, nego počne da gubi brzinu. Mogu probati zamjeniti svjećicu, ali ne bih rekao da je do nje. A zar je loš prenos lancem, zar ne bi trebalo biti bolje u odnosu na remen?
 
Član
Najbolji prenos za skuter jer kvacilo, variomat, remen, bolje od toga ne moze, lanac jeste dobar ali kad imas mjenjac a ovo sto su oni napravili i nije neki prenos pogotovo jer je zadnji zupcanik napravljen kroneri-guma-lancanik :D tako da ako se optereti i slajfa i slicno sa njim, on brzo ode :) to je i napravljeno da ne stradaju drugi dijelovi, nego da strada on ;) Takav prenos je uradjen u njemu iako motor je 2.4kW, prenos nije nesto uradjen da bi svu tu snagu mgao iskoristiti, po ravnom ide solidno za taj skuter, brdo katastrofa, nizbrdo leti haha :D
 
Član
Pa šta sada, po tebi je ovo dobro? Dvoumim se da li da uzimam skuter, malo je problem što je tako loš na brdu, gore od bicikla. Ima li šta da još mogu provjeriti? Čitam svašta po internetu i ne razumijem se. Može li se šta uraditi da se to poboljša?
 
Član
Ne mozes nista uraditi osim da kemijas po zupcanicima sto je skupa varijanta, po meni ako je jeftin uzmi ga i vozaj se i uzivaj :D a ako je skup, odna radje kakav kvalitetniji piaggio uzeti i imati skuter za vijek vijekova :) A ako vespu uzmnes neces se pokajati jer ja imam vespu i svarno je nisam zalio, isla je i na prednjem tocku puno puno, na zadnjem isto tako, slajfanja, silovanja svakakvih je izdrzala, prelazila je u komadu po 250km, obisla kantona, svarno je nisam zalio i samo sam mijenjao potrosne naterijale, motor ni dirnut, i dan danas ima na satu predjenih oko 100 000km, jas sam sa njom napravio sa takvom voznjom 75 000km :D 50 kubika ET2 50 vespa :) to je motor nepoderiv i ja ti garantujem za to...
a taj ako je do nekih 500-600km odna se isplati uzeti a ako je preko nista, jer vespe ove kao u mene imas uzeti za 1500km u extra stanju..
 
Član
500km je cijena. Reci mi još jednu stvar, ako imaš ideju. Za ovaj gas. Kada ga dam do kraja, počne da se guši. Ako ga dam 95% posto, ide super. Malo nervira, jer mahinalno dajem do kraja gas. I još nešto. Na leru na primjer slabo rade svjetla, kada dam gas, pojačaju se, da li je to normalno?
 
da se nadovezem imao sam ATV-a s takvim prijenosom samo sto je bio dosta jaci tj. od 110cc
mene od 130kg je slabo nosio zbog toga sam ga i prodo isti je prijenos i kod tebe automatik ali u stvari nije jer to ti je mjenjac s jednom brzinom nije ni 2 a ni 3 brzina nego izmedju kontas sta mislim ;)
rijesenje eventualno za malo bolju vucu uzbrdo je veci zadnji zubčanik s 2-3 zuba vise na sebi ali onda ces imat manju maximalnu brzinu i opet nece bit to to
a sto se tice toga da ti se gusi kad mu spucaš pun gas to je garant karburator malo prljav treba ga malo rastavit i ocistit jer ko sto si sam reko nije dugo paljen ocisti pa probaj onda ali ovako da ti iskreno kazem ako si odlucio za kupnju scootera imas za te pare piaggio nrg vodeno hladjenje 50cc 2T jes da je 2002 godiste ali ko da je sad iz fabrike ;)

a i za svijetla ti je to normalno jer ti svijetla rade na regler tj. koliko obrtaja toliko jacine ne ide kod tih i jos nekih scootera preko akumulatora ne ade svijetla ;)
 
Član
Hvala na odgovoru. Znaš u čemu je stvar, ovo je provjeren skuter, sto posto tačna kilometraža, od prvog vlasnika kupujem. A sad, otvoren sam i za druge opcije, ali gdje bi našao eto tog Piaggio a da znam da je u dobrom stanju?
 
http://v2.pik.ba/artikal/9482463/piaggio-nrg/
na ovako sam ti nesto mislio pa trazi po netu gdje ti je blize ovaj je TOP stanje ali ispod 650 cisto sumnjam da bi isao
ili baziraj se na Kineze nisu oni losi samo trazi da je ocuvan i trazi da su s gy6 mašinama to su 4T motori nepoderivo a kinesko dijelova ko u prici sve pase sa svih ostalih brendova tipa Keeway i ono sto se prodaje kod nas a i na piku sila toga ima za te masine

ja znam da je taj sto testiras odlican na oko ali neka je on tako malo preso da je preso i 100 kilometara kod takvih masina se lamela moze sprzit to s takvom izradom su namjenjeni po ravnici i za neke djecurlije do 40-50kg ;)
 
Član
Aha, ma onda bi to otišla cijena dosta gore, nije ni carinjen, pa dok bi registrovao (a ovaj je registrovan), otišlo bi to na 1000. Skuter je za brata, ja bi ponekad do prodavnice otišao, on ima 18 god, pa mu nešto skuteri postali interesantni. Fino bi bilo uzeti bolje, ali mislim da to bolje ne mogu naći za 500km, a ne bih da previše para na to dajem.
 
Član
Hvala ti na trudu, ali puno mi se to onda komplikuje, kako bi ja sada njega dovezao u Sarajevo, i to bi trošak bio, kako god, nema ništa bez 7-8 glava. Još ću malo razmisliti, ali sve su šanse da uzmem ovaj. Može li biti i do lamele kod ovoga sada što probavam, ajd brdo sad na stranu, nego po ravnom nekako dugo treba da krene?
 
lamele za tu tipu cca 30KM ali opet nista neces dobit to ce ti bit ko da autom kreces u 3 brzini uvijek ce ti tako kretat nemoj racunat da s takvim prijenosom imas explozivan start a osjetio si u voznji da na jedno 10-20 km/h kad spucas gas malo cukne ko povlaci ali iz mjesta to je za taj sistem prijenosa nemoguce da cukne kad starta ;)
a pogledaj malo po svojoj okolici imal sta u ovakvo cjenovnom rangu mada ovo lagano staje u auto nije to nikakav belaj za prijevoz ja ATV-a dovezo u četvorki iz Gradačca cca 90 kilometara od mene udaljeno ;)
 
ja mogu samo da napisem svoje iskustvo. isto 50ccm skuter kad je hladan nece prima 100% gas neg se tusi itd dok se ne zargije. to je rezultiralo losom karikom. skuter je prevalio oko 5k odmah nakon toga je crklo paljenje koje je kostalo 150KM. pumpica od vremena propane membrana pricam za pumpicu goriva koja radi na vakum tj spojena na usisnu granu. jedino sa karburatorom imo problema sve ostalo je bilo lose i kvarilo se samo tako
 
Top