Sitna pitanja oko zvučnika, woofera

Sitna pitanja oko zvučnika, woofera

Član
Ma kontam ja da moze samo 2 ili 8 ohm da se max izvuce mada moze i samo da se jedna spoji na 4ohm ali treba oprezno sa W ici jer i tada svira ali nije to to, a mene je vise amp interesovao i njegovo ponasanje da tih 300W izbaci u 2 ili 8 ohm i sta mi sada ispadne bolja solucija ako bi spajao, jer ne znam kako se sub ponasa ako je na 8 ohm i da li pojacalo bas izbaci 1/2 bridge snage ako ide na 8 ohm ili tu praksa izgleda drugacije nego teorija. Hvala
 
Član
Drugačije ti je u praksi, teorija i praksa u svijetu auto akustike se i ne slažu baš dobro :D proizvodjači nigdje ne deklarišu snagu auto pojačala na 8 ohma nego na 4,2,1 ohm,tako da na 8 ohma ne možeš nikao znati kolko w imaš, al 300 nije sigurno

Nisi napisao ono najbitnije koje je pojačalo u pitanju,džabe je ovako lupati :icon_rolleyes: ako je kakvo bolje pojačalo moguće da je i u bridžu na 2 ohma stabilno, ako jest spoji tako smanji malo gain i super :)
 
Član
Ma razumijem i ja da je praksa drugacija, zato sam i pisao ovo za 8 ohm :) A jos pojacalo nije odredjeno nego imaju neke kombinacije pa da odma provjerim teoriju prije nego sto se bacim u kupovinu :) U svakom slucaju hvala na odgovoru i ovo za 2 ohm u bridge sam skroz zaboravio hehe tako da i to cu imati na umu u slucaju zadnje solucije :) Pozz i hvala jos jednom :cool:
 
Član
Na visokotoncu trebaš stavit bar kondenzator koji ima ulogu skretnice 6db/oct.
Pojačalo na 8 ohma bridge "vidi" kao 4 ohma po kanalu tak da ti je ta opcija bolja nego jedan kanal na 2 ohma jer mu je bolji damping faktor.
Snage na 8 ohma ima onoliko koliko ima po kanalu na 4 ohma x2 (2 kanala).
 
Član
Kratko, jasno i koncizno cu da pitam :D
1. Koja debljina kabla mi treba za 2 x 440rms (80A osigurac) koje pojacalo moze da izbaci ako je duzina 5m?
2. Koja debljina kabla mi treba za 50cm od napojne od racunara (koja daje 40A na 12v) do pojacala?
Hvala unaprijed :)
 
Član
Recommended Cable Size by Power and Distance
Total RMS
Power (watts) Distance
4 feet 8 feet 12 feet 16 feet 20 feet 40
100 10 gauge 10 gauge 8 gauge 8 gauge 4 gauge
200 10 gauge 8 gauge 8 gauge 4 gauge 4 gauge
400 8 gauge 8 gauge 4 gauge 4 gauge 4 gauge
600 8 gauge 4 gauge 4 gauge 4 gauge 4 gauge
800 4 gauge 4 gauge 4 gauge 2 gauge 2 gauge
1000 4 gauge 4 gauge 2 gauge 2 gauge 2 gauge
1400 4 gauge 2 gauge 2 gauge 2 gauge 2 gauge

znači po tablici je za 400-800wrms na 16 feet ( 5m) potrebno (4 gauge), a to je 25mm2 ;)
 
Član
Hvala na odgovoru. Nasao sam i ja neke tablice ali opet je bolje da provjerim nego sto krenem u sklapanje :D
 
N

nenad

Hajde kreni u sklapanje ziv bio, ima 2 godine kako skupljas savjete :D
 
Član
Ma ono prije je bilo noob klasa sto sam pravio sada vec idemo malo pro pa moram da se bolje pripremim da ne bi kakav pozar napravio :D Sto se tice db-a ne ganjam ja to mnogo, ali zato volim da je nesto neobicno kada sklopim kutiju :D Tako da "My Active Subwoofer 2" je vec kreno da se priprema i mislim da ce biti pravi hit za pogledati :D Krenuo sam sve slikati redom kako pravim pa cu da napravim video da svi mogu pogledati :) Samo kod mene to zna potrajati dugo dok sve sklopim ali na kraju se isplati trud :D
 
Član
Ljudi da li se kome od vas desila situacija da woofer koji je 4ohm-a na voltmetru pokazuje 2ohm-a?
Riječ je o SVC Pioneeru:
http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Car/Subwoofers/Champion+Series/TS-W306C|DVC

Ili mi VM ne radi i laže ili je ovo neka fabrička greška :S. Mjerio sam ovalce i pokazuju mi 3.9ohm, izmjerim jedan drugi premotani woofer 4.4ohma, a kada ovog pioneera mjerim pokazuje 2.1ohm-a? WTF? Ima samo jedan set terminala za spajanje i na njemu isto lijepo piše SVC 4ohm. Sa suprotne strane imaju predviđene rupe za drugi par žica ali nema nigdje rupa za drugi terminal.

Ima li ko kakvo objašnjenje? Hvala unaprijed :D
 
Član
Đavo mi nije dao mira pa sam danas lijepo skinuo dust cap i pogledao šta je sa wooferom. Po mojoj logici ispade da je onaj radnik u Meksiku stavio 2 ohma navoj umjesto 4ohma. Ako može neko da mi da stručniji odgovor bio bi zahvalan. Hvala unaprijed :D

Slika1: http://i.imgur.com/xKQFZjI.jpg
Slika2: http://i.imgur.com/wnCv34Z.jpg

P.S. Koje ljepilo mogu koristiti da zalijepim dust cap ponovo? Plastični su i dust cap i okvir na koji lijepim. Hvala :D
 
Poslednja izmena:
Član
Pozz!
I mene muci ta omaža i zavojnice pa da pitam ovdje:
Da li je dozvoljeno spajati svaku zavojnicu na poseban izlaz na pojacalu?
 
Član
@admir862. Dozvoljeno jeste ali praktično se ne preporučuje jer je mnogo faktora koji bi napravili problem nego što bi woofer pravilno radio. Kada kačiš npr. 2ohm DVC woofer posebno jednu zavojnicu na jedan kanal a drugu na drugi od pojačala dešava se problem da je skoro pa nemoguće uskladiti da obadva kanala da isto rade i da baš isti signal pojačavaju na istu voltažu. Najbolji primjer ti je kada trčiš pa se zapitaš zašto jednom nogom više koračam nego drugom i da li moje srce u obadvije noge pumpa istu količinu krvi istom brzinom? E pošto ni tvoje srce a ni tijelo ne mogu da se usklade 100% tako ti je i sa situacijom kada tako spajaš woofer. Zbog toga se uvjek preporučuje da se woofer i njegove zavojnice koriste paralelno ili serijski okačene na jedan kanal od pojačala. Znači moguće jeste i to će pri malim snagama raditi tj. pod uslovom da sve ulaze i izlaze podesiš na digitalnom multimetru da su isti. Ali ako već misliš da pojačavas preko 40% velika je vjerovatnoća da će nastati cliping ili neki drugi problem. Pozz
 
Poslednja izmena:
XusuV7U.png

Da li moze samo neko popunit ove rupe tj reci kakve naprijed, a kaakve nazad stavit tipove zvucnika da se dobije cist fin zvuk kvalitetan......
2 visokotonca, 2 bass zvucnika, skretnice trosistemac visokotonac dvosistemac itd itd
 
Top