SEAT LEON cupra4 TDI > 2015

SEAT LEON cupra4 TDI > 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

GTI TDI je napisao(la):
.nOKe je napisao(la):
-Suki- je napisao(la):
http://www.pik.ba/artikal/4983964/turbina-nova-vw-bmw-mercedes-renault-audi-ford-peugeot-citroen-fiat-alfa-romeo-opel-koda-volvo-landrover-mitsubishi-toyota-saab/

ma samo uzice drug, ja samo njima vjerujem ako vec odlucim da radim to..

a plus još što melett ne stavlja originalne garrett dijelove već proizvode svoje ;) e ko zna kako to ispadne...
noke dobro razmisli šta ćeš ako do toga dođe, nemoj da te nagovore ljudi koji nemaju taj motor kažu kod mene super ispalo a kod njega npr tdi 100 ks, tvoja turbina nije ni blizu te

hvala drug, razmislit cu svakako do proljeca pa skontati sta i kako dalje :)
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

GTI TDI je napisao(la):
a plus još što melett ne stavlja originalne garrett dijelove već proizvode svoje ;) e ko zna kako to ispadne...

Sta fali melletu ? Nije uopste no name firma. Pola zapadne Evrope ukljucujuci i UK kupuju i repariraju turbine u Melletu.
Da ne valjaju, sigurno bi brujalo na sve strane o tome a ne bruji tako da....

I sto je ne mogu reparirati u Uzicu ? Pa ta turbina nieje raketna tehnologija, turbo ko turbo, svaki ima osovinu, propeler/impeler i lezajeve...
Prije bi reko da si ti bio neki peh i da ti je nesto drugo *ebalo turbinu...
Kod varijabilnog turba nakon reparacije treba voditi racuna da se poluga aktuatora nastima kako treba jer i lose nastiman aktuator moze znatno opteretiti turbo i skratiti mu zivotni vijek....

Znam za masu slucajeva gdje su ljudi kod jacih 1.9 TDI i 2.0 TDI motora pljuvali po turbinama i reparacijama te ne valja turbina te ne valja majstor a nije im palo na pamet da voze na kokosarskom ulju (a ti motori konkretno nece nista ispod VW 505.00 norme koja kosta 20 maraka po litru) ili da su im pocrkale tandem pumpe pa im ulje bilo puno nafte il da su im ciknule glave (2.0 TDI) p aim ulje puno rashladne tecnosti....
Jok, vazda je turbina kriva :)

.nOKe je napisao(la):
hvala drug, razmislit cu svakako do proljeca pa skontati sta i kako dalje :)

A ti nahrani cuke i nista ne diraj. Ispravna ti je turbina, ne dimi, ne trosi ulje. Ne barci ! :)
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

ne znam ništa o melett-u, samo kažem da to nije garrett, a ko zna možda rade odlično...
moju turbinu su ljudi u Užicu popravljali 5 puta, znači oni su svaki put vidjeli da postoji problem i nisu je znali popraviti, niko drugi je nije dirao, auto mi je održavao jedan od najboljih majstora u državi, tako da znam da nije ništa drugo jebavalo, a znam to i tako što je samo nova turbina bila rješenje, ulje sam sipao castrol 505.01, ne znam odkud tebi da za PD motor ide 505.00
ja sam na kraju kontaktirao sam vrh Garretta i požalio se na do tada ovlaštenog garrett distributerau Užicu, čovjek iz Garretta mi je rekao da se ta turbina ne može reparirati, a turbo servis u uUžicu je izgubio zastupništvo poslije te drame...
i samo da znaš nije ista turbina, druge se mogu reparirati ali ova teško, nemoj bezveze pričati ako se nisi susretao sa ovom.
 
Legend
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

esso_sa je napisao(la):
Jok, vazda je turbina kriva :)

.nOKe je napisao(la):
hvala drug, razmislit cu svakako do proljeca pa skontati sta i kako dalje :)

A ti nahrani cuke i nista ne diraj. Ispravna ti je turbina, ne dimi, ne trosi ulje. Ne barci ! :)

ma sve je do turbine :lol:
ajd vidimo se mi za vikend pa da mu i ti sta proucis :)
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

Druze ako ti auto vuče ne diraj nista turbinu, nikad nista nece bit ko original ;)

EDIT: šta si se to pocrvenio :D
 
Legend
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

Dzeniii je napisao(la):
Druze ako ti auto vuče ne diraj nista turbinu, nikad nista nece bit ko original ;)

EDIT: šta si se to pocrvenio :D

ne vuce, u tome i je problem :D
sad recimo auto ide ko dobra 110ka ..
vidjet cemo se esom za vikend koliko puse, al ja imam osjecaj da puse bar 0.5 manje nego bi trebala..
 
Super Moderator
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

Hajd sutra te mozda zovnem na kafu pa se poganjamo, ako me ne ostavis puno onda idi majstoru :D a essi svakako otidji. Mene je bmw 320d zezao drug nismo mogli skontati sta je al nije do turbine, tako da ne bacas pare djabe
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

Provjeri ti to nekako jel ide, nemoj vjerovati osjecaju.

I sto auto ima bolji prenos snage, to imas osjecaj da slabije ide.

Izmjeri ubrzanje do 100 km/h pa vidi brojke...
 
Legend
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

allroad je napisao(la):
Hajd sutra te mozda zovnem na kafu pa se poganjamo, ako me ne ostavis puno onda idi majstoru :D a essi svakako otidji. Mene je bmw 320d zezao drug nismo mogli skontati sta je al nije do turbine, tako da ne bacas pare djabe

moze, javni se pa ako nista da cujem sta je tebe zezalo :)
VR6Boki je napisao(la):
Provjeri ti to nekako jel ide, nemoj vjerovati osjecaju.

I sto auto ima bolji prenos snage, to imas osjecaj da slabije ide.

Izmjeri ubrzanje do 100 km/h pa vidi brojke...
svakako da cemo provjerit prije nego bilo sta uradim, al sam uvjeren da je turbo ispravan i da je ovo neka "glupost" koja "koci" turbo, ali eto vidjet cemo sta eso kaze..
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

GTI TDI je napisao(la):
ne znam ništa o melett-u, samo kažem da to nije garrett, a ko zna možda rade odlično...
moju turbinu su ljudi u Užicu popravljali 5 puta, znači oni su svaki put vidjeli da postoji problem i nisu je znali popraviti, niko drugi je nije dirao, auto mi je održavao jedan od najboljih majstora u državi, tako da znam da nije ništa drugo jebavalo, a znam to i tako što je samo nova turbina bila rješenje, ulje sam sipao castrol 505.01, ne znam odkud tebi da za PD motor ide 505.00
ja sam na kraju kontaktirao sam vrh Garretta i požalio se na do tada ovlaštenog garrett distributerau Užicu, čovjek iz Garretta mi je rekao da se ta turbina ne može reparirati, a turbo servis u uUžicu je izgubio zastupništvo poslije te drame...
i samo da znaš nije ista turbina, druge se mogu reparirati ali ova teško, nemoj bezveze pričati ako se nisi susretao sa ovom.

Moja fula kod pisanja, mislio sam na 505.01 ulje. ;)
Svaki turbo se moze reparirati ako se zna sta radi i ne pricam bezveze niti napamet....I ja sam rastavio i reparirao par turbina (gdje nije bio potreban balans nakon reparacije)
Inace, posto ja pricam bezveze, mozes li detaljnije pojasniti zasto se ta turbina ne moze reparirati ??? Sta je problem ?
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

esso_sa je napisao(la):
GTI TDI je napisao(la):
ne znam ništa o melett-u, samo kažem da to nije garrett, a ko zna možda rade odlično...
moju turbinu su ljudi u Užicu popravljali 5 puta, znači oni su svaki put vidjeli da postoji problem i nisu je znali popraviti, niko drugi je nije dirao, auto mi je održavao jedan od najboljih majstora u državi, tako da znam da nije ništa drugo jebavalo, a znam to i tako što je samo nova turbina bila rješenje, ulje sam sipao castrol 505.01, ne znam odkud tebi da za PD motor ide 505.00
ja sam na kraju kontaktirao sam vrh Garretta i požalio se na do tada ovlaštenog garrett distributerau Užicu, čovjek iz Garretta mi je rekao da se ta turbina ne može reparirati, a turbo servis u uUžicu je izgubio zastupništvo poslije te drame...
i samo da znaš nije ista turbina, druge se mogu reparirati ali ova teško, nemoj bezveze pričati ako se nisi susretao sa ovom.

Moja fula kod pisanja, mislio sam na 505.01 ulje. ;)
Svaki turbo se moze reparirati ako se zna sta radi i ne pricam bezveze niti napamet....I ja sam rastavio i reparirao par turbina (gdje nije bio potreban balans nakon reparacije)
Inace, posto ja pricam bezveze, mozes li detaljnije pojasniti zasto se ta turbina ne moze reparirati ??? Sta je problem ?

pa možda sam se i ja pogrešno izrazio :) slažem se sa tobom, sve se može reparirati, kako se jednom sastavi tako može i drugi put, ali hoću da kažem da je kod nas niko ne zna reparirati, eto ljudi u Užicu bi trebali biti najbolji na ovim prostorima ali ni oni nisu uspjeli i to čak na dvije iste turbine...
kako sam ja dobio odgovor od Garretta stvar je u kalibraciji, odnosno balansiranju, ovi ovdje to ne mogu kvalitetno uraditi na ovoj turbini jer nemaju adekvatnu opremu za ove malo zajebanije...
ukratko da ne jebemo frajeru temu, hoću da ga poštedim muka kroz koje sam ja prošao i dosta bačenih para, jer su i meni rekli nije do turbine pa sam mjenjao i što treba i što ne treba, ali na kraju se ispostavi ovako jbg...



I sto auto ima bolji prenos snage, to imas osjecaj da slabije ide.

Izmjeri ubrzanje do 100 km/h pa vidi brojke...
[/quote]
svakako da cemo provjerit prije nego bilo sta uradim, al sam uvjeren da je turbo ispravan i da je ovo neka "glupost" koja "koci" turbo, ali eto vidjet cemo sta eso kaze..


[/quote]

a šta se dešava pa sumnjaš na turbo?
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

GTI TDI je napisao(la):
pa možda sam se i ja pogrešno izrazio :) slažem se sa tobom, sve se može reparirati, kako se jednom sastavi tako može i drugi put, ali hoću da kažem da je kod nas niko ne zna reparirati, eto ljudi u Užicu bi trebali biti najbolji na ovim prostorima ali ni oni nisu uspjeli i to čak na dvije iste turbine...
kako sam ja dobio odgovor od Garretta stvar je u kalibraciji, odnosno balansiranju, ovi ovdje to ne mogu kvalitetno uraditi na ovoj turbini jer nemaju adekvatnu opremu za ove malo zajebanije...
ukratko da ne jebemo frajeru temu, hoću da ga poštedim muka kroz koje sam ja prošao i dosta bačenih para, jer su i meni rekli nije do turbine pa sam mjenjao i što treba i što ne treba, ali na kraju se ispostavi ovako jbg...

Ista turbina (GT1749V) dolazi i na 2.0 TDI motorima a slucajno imam i vozim auto sa tim motorom i sa sigurnoscu ti mogu reci da se taj turbo moze normalno reparirati i to bas u Uzicu.
Realno, ovaj model turba je poznat po tome da voli crknut pa tako znam nemali broj ljudi koji su nosili ove turbine u Uzice na reparaciju i rijetko ko se kasnije zalio.
Kao sto rekoh, ti si izgleda bio neki peh pa te zapalo sto te zapalo a vrlo moguce da ti je turbinu konstantno unistavao lose podesen aktuator. Ove turbine ne vole nagle udare na niskim obrtajima a to lose podesen aktuator, osim overboosta i ulaska auta u safe mod, moze vrlo lako uzrokovati ;)

Kad kupis original i nov turbo, na njemu ti dodje i u fabrici podesen aktuator koji ne treba nista cackat a kako si napisao, tvoji problemi su prestali upravo tada ;)
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

vjeruj mi da nisu identične, svaka se može staviti i na jedan i na drugi auto, ali postoji GTA1749, GTB1749 i GTC1749, a pri tom se sve razlikuju vrlo malo, za 1.9 tdi 150 ks, pa za 2.0 tdi 140 ks, 2.0 tdi 136 ks... i ove na 2.0 tdi su puno ranjivije, na ARL je turbo izdržljiv pravo, puno više i čak na manjoj kilometraži ih je crklo na 2.0 tdi...
aktuator su podesili u Užicu i naravno nakon prve reklamacije prvo su na njega i posumnjali, ali nikad nisu napravili i nema tu brate peh, sve je bilo novo na autu, jednostavno turbo nije valjao
 
Legend
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

GTI TDI je napisao(la):
a šta se dešava pa sumnjaš na turbo?
Ajd ovdje cu ukratko opisat o cemu se radi, pa mozda se jos nadje neko strucan da bi mogao konstatovati sta bi moglo biti.. ugl sljedece
Kad sam kupio auto, na satu ima 195 000 (recimo da su orginalni jer je auto poprilicno ocuvan, ima kompletnu servisnu historiju, ovjerenu naravno itd itd)

Prvi put kad sam probao auto, jos kod starog vlasnika primjetio sam da auto jako slabo vuce, turbo se ne cuje apslutno nikako, znaci nit ga osjecas nit se cuje.. Auto bas tromo.. Tako ja pitam vlasnika o cemu se radi, govori on meni kao eto ja ovaj auto nisam nikad agresivno vozio, dizel je to ne valja ga tjerat u obrtaje bla bla bla, malo pogledam vidim da maf nije fino skopcan, gurnem onaj dzek do kraja tamo vamo auto ko bolje ide, pogledam malo bolje neki rigips sarafi drze maf od kucista, onda skontam da je tu nesto cackano oko mafa i predpostavim da je to problem zbog kog ne ide auto kako treba.. i ajd uzmem ja auto, naravno uz odredjeno spustanje cijene zbog navedenog "kvara".
Tako dodjem u Sarajevo, nadjem se sa esom, skopcamo auto par krugova snimi on podatke i posalje mi kasnije gdje smo ustanovili da maf ne radi kako treba i da turbina ne puse kako treba (kasni)..
Kupim ja drugi maf, ocistim turbo, egr, usis, pregledam sve (auto ne izbacuje greske)..
I tako jos uvijek, auto ide puno bolje nego kad sam ga ja uzeo, ali nije to ni problizno kako bi trebao ici auto sa ovim motorom (ok razumijem 4x4 ga "gusi") ali opet.. nije to to.. pri tome mi trosi negdje izmedju 10-12 litara kad ga bas pazim :lol: pa razmisljam da je do toga sto turbo ne vrti kako bi trebao, i onda auto vise trosi naravno..
Razmisljao sam da nije ventil turbine (onaj e75 cini mi se kako se vec zove) ne znam vise sta bi moglo biti, stvarno nisam pametan :)

Nisam iskusan, ovo su sve neke moje predpostavke, eto to je sto mene muci sa ovim autom, inace ne bih rekao da je auto lose odrzavano, istroseno i sl, stvarno je dobar, mehanicki perfektan, utegnut, jedino ovo sto se peglam oko tog turba..
 
Član
RE: SEAT LEON cupra4 TDI > nova vozilica

a jesi li uzeo originalan i nov maf?
i kakva su sad mjerenja turba?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top