Savjet za kupovinu auta [ 18.000 KM MAX ]

Savjet za kupovinu auta [ 18.000 KM MAX ]

Član
Poštovanje,

Kako sam i naveo prilikom predstavljanja, pokrećem temu gdje bih trebao Vašu pomoć pri kupovini sljedećeg auta.

Dakle, situacija je takva da raspolažem budžetom od cca 15.000 KM te me zanima onako par modela, recimo Opel Astra / Insignia, Alfa 159, Mercedes W203 / 204 ili neki model za koji smatrate da se može uklopiti u budžet a da vrijedi obratiti pažnju na isti.

To su otprilike auti koje gledam i u koje sam da to tako kažem 'zaljubljen'.

Ne otvaram temu da se prepucavamo i slične gluposti već bih Vas zamolio za Vaša cijenjena mišljenja / iskustva sa nekim od ovih auta. Šta im smatrate najvećim manama, koliko Vas dođu godišnji troškovi održavanja i u tom smjeru, što konstruktivnije.

Unaprijed zahvaljujem svima koji će se uključiti te dati mišljenje, pogotovo ukoliko imate na raspolaganju neki od modela pa da čujem info iz prve ruke. Naravno da bih cjenio da nabacite i link ako negdje znate da se nešto 'dobro' prodaje.

Kroz narednih mjesec dana bih trebao realizirati kupovinu tako da imam vremena da o svemu lijepo razmislim, posložim sve kockice.

Hvala Vam.

lp
 
Član
Nisi bas postavio uzak krug. Npr. Astra medju ovim ostalim iz srednje klase..

W203 i A159 za 18.000??

Astru mozes skoro novu za to para uzet.

Insignia ili w204 moja preporuka za taj budzet

Edit:

Vidim da je budzet 15.000. Onda bi isao na noviju 159ku (2008+) ili w203 (2005+)

Jer insigniu i w204 za 15.000 neces naci da valja...
 
Poslednja izmena:
Član
Da, slažem se da sam ga malo ( malo više :D ) raširio ali eto, išao sam u smjeru ako je to ipak 'malo' za kvalitetnu Insigniu ili w204 a ipak dovoljno za neki odličan redizajn 203 ili Astricu koju također volim. Alfa 159 je tu jer mi srce poskoči još od mnogo mlađih dana pa, vjerujem da kužiš. :)

Ovaj Mercedes mi je već zapeo oku ( čuo sam se s čovjekom telefonski, mogli bi se dogovorit i za niže ) ali mi stvarno treba netko stručan da mi pomogne jer o njima ne znam previše tako da osoba koja se razumije, cjenio bih mišljenje prvo a ako je pozitivno, kako stoji servis ( koliko godišnje ), ono, šta više informacija to bolje. :)

Hvala tebi na startu u svakom slučaju.
 
Član
Nikad nebi kupio auto za sve pare koje imam raspolozive. Uvijek ca. 20% vrijednosti auta imaj u rezervi. I uvijek bi isao na facelift, nego na prve izvedbe sa djecijim bolestima.

Send via Gameboy Color
 
Član
A druze sve ti se to skoro svede na isto. Ako se auto odrzava slusati ce, ako ne bice belaja. Isto svako se moze pokvariti. Sada sagledaj ako ti sta crkne hoces li biti finansijski spospoban da popravis itd. Za mercedes ima A i B servis Uglavnom razlika je sta se sve pregleda na servisu i to je to. Samo i lanac ce se nekada morati promijeniti itd. ( Ako je presao kao sto pise, miran si jos minimum 100 000 km, da ga gazis)/ Tako da je malo neistinito to sto se prica nema velikog servisa.
Za sta god se odlucis, dobro pregledaj vozilo. - Jer ovi "auto je bez ulaganja" su nabolji prodavaci :) Da sam ti kao sto ti Zeran rece ostavi u steku za nedaj Boze...
( Imati ces oko 200-300 KM za mali servis, registracija...)
Da i da dodam. (Auto djeluje jako cisto (plus sa moje strane sto se mene tice ako je vlasnik bio takav), pogledaj mjesta koja su ljudima mrsko da ciste za stvarno stanje. Isto tako motor djeluje jako cist, pogledaj pri dnu jer ovi svi sto peru samo vrh malo ulaste i tjt.)
PS: Malo mi je cudno da neko ko voza w204 iz Hanovera da ga vozina 4x Savine S3 gume)
Za neku istinitu km kod mercedesa Pogledaj stanje volana, i keder od vrata vozaca. Ako mozes uzmi vlaznu krpu i protrljaj volan. Ako vidis da spada boja na krpu volan je farban.
Kuka koja se uvrne kada se auto slepa. Pogledaj da li je koristena. Inace kada ga budes vozio na pregled Dijagnostika ce ti izbaciti sve. Da li je nekada ESP bio gasen, kada je servis raden, da li mu je nekada oslabio akumulator, dizne se mogu testirati... Meni lijepo izgleda, ako se odlucis samo ga odvezi da pregled i sve ces znati.
Ako hoces da trazis dlaku u jajetu u WIS-u imas propisane dimenzije odstojanja izmedju limova, karambolke itd. Pa pomocu onog "feeler gauge" mozes provjeriti.
 
Poslednja izmena:
Član
Slažem se sa Vama dvojicom u dosta toga. Vjerojatno će na kraju i biti tako nešto tipa facelift 203 2006/2007 ili Alfa 159 2008+ ali i za Alfu mi treba info iako sam dosta čitao o njima.

Letva volana je imala problema ali kako sam skužio, 2008+ nema više frku s tim niti nekih 'očitih' problema, naravno, regularni servisi su ok i podrazumijevaju se ali eto, ako ima koji član da voza Alfu 159 2008+, daj malo. :)

Hvala Vam momci.
 
Član
Pa ne bih bježao od njih, rođak mi je vozao dosta dugo Mercedesa pa kada je kupio BMW, ne znam zašto ali je rekao 'nikada se više ne bih vratio' tako da... :) ali stvarno nisam nikada vozio jednoga tako da baš pojma nemam o njima.

Ako mi znaš reći koju dobru, možda po PIK-u ili nekoj drugoj stranici pronaći jedan koji bi uzeo ( čisto za primjer ) da malo vidim na šta konkretno misliš pa da se pričamo, respect. :)

Hvala ti.

lp
 
Bmw e60, audi a3 s-line , citroen c5 , golf 5 gti ,golf 6, mercedes c220

To su meni neka lijepa auta do i ispod 15.000
Sad ne znam sta tacno zelis , benzin , dizel , velik broj konja itd...
 
o_Ovakvim temama.se uvijek moze diskutovati.Najbolje da ti kazes sta tebe tacno zanima i misljenja onih koji imaju to.vozilo...ali i to nije kljucno.Jer moze biti primjer kazem sada...dva brata kupe identicna auta...ovaj jedan uradi par malih servisa-popravki a ovaj drugi se nadaje para i para na neocekivane popravke...nije to nista kljucno sto tebi moze pomoci jer sve zavisi na sta ces naletiti...Ti reci sta tebe zanima i neka ti kazu oni koji imaju auto na sta da obratis paznju...A kao sto neko rece pogledaj malo i bmw e90 ili e60 mislim da je u toj cjenovnoj klasi...lijep pozdrav i sretno s kupovinom...javi nam sta si kupio...
 
Član
Sa tim budzetom bih definitivno uzeo audija a3 sportback, moze se naci neko 2005+ godiste i ostane malo lufta za neke popravke ako treba
 
Član
Sto se insignie tice samo opc ili business model. Ja sam probao obicnu 2.0 dizel...skoro pa ista kao astra. Uska, ne pregledna pozadi (kod karavana zakrivljena zadnja sofersajba i nosta se ne vidi) motor uzasno bučan (auto imalo oko 35.000). Losa zvucna izolacija. To je ono sto je mene otjeralo od insignie. 2014 godiste bila.

Skickat från min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk
 
Sto se insignie tice samo opc ili business model. Ja sam probao obicnu 2.0 dizel...skoro pa ista kao astra. Uska, ne pregledna pozadi (kod karavana zakrivljena zadnja sofersajba i nosta se ne vidi) motor uzasno bučan (auto imalo oko 35.000). Losa zvucna izolacija. To je ono sto je mene otjeralo od insignie. 2014 godiste bila.

Skickat från min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk

Toliko loseg o insigniji 2014 god...jel facelift model?
Zar su toliko bucni motori?
 
Član
Sto se insignie tice samo opc ili business model. Ja sam probao obicnu 2.0 dizel...skoro pa ista kao astra. Uska, ne pregledna pozadi (kod karavana zakrivljena zadnja sofersajba i nosta se ne vidi) motor uzasno bučan (auto imalo oko 35.000). Losa zvucna izolacija. To je ono sto je mene otjeralo od insignie. 2014 godiste bila.

Skickat från min HUAWEI GRA-L09 via Tapatalk

Slazem se ovo za Insigniu,ja sam mislio da je to malo bolje i kvalitetnije odradjeno auto,kad ono... Dizel motor prebucan a ne ide nesto, unutra konzola skripucka ko u dvojke golfa, bucan ovjes na neravninama ko da se na konjskim kolima vozis itd... sve u svemu dizajn joj je najveci plus. Fejslift ne znam, mozda je to skroz drugo auto i mozda su dosta toga rijesili i unapredili.
p.s. evo test insignie facelift ,dizel 170ks automatik:
 
Poslednja izmena:
Slušaj kolega, Astra H sa 1.9 cdti motorom je zmaj i bilo koji Golf tdi iz iste generacije je igračka prema njoj.
BMW samo 330i ili 530i 540i+ LPG i miran si hiljadama kilometara. Vjeruj svom kolegi.
 
Top