savjet oko alfe 147

savjet oko alfe 147

namjeravam kupiti navedeno auto, pa me interesuju vaša mišljenja? dizel/benzin, kakva je limarija i to :))
 
Član
1.9 jtd se najbolje pokazao. Auto je odlican, ima malo osetljiviji prednji trap i to mu je jedina mana koliko znam. Ovo ostalo kao i kod svih drugih kola, zamajac i turbina mogu biti neki skuplji kvarovi. Na jtd 16 kazu da umeju bregaste da odu, to nisam siguran, ali znam da ide jako dobro. Ja bih licno izbegao benzinca kod ovog auta, jer twin spark i nije neka sreca, slabo idu, a cesto imaju problem sa radilicama.
 
Super Moderator
ja bi alfu samo dizel, a sto se tice benzinca samo V6 i TBi
trebas pazit od koga je kupujes i kako je odrzavana. ako kupujes jtdm 16v trebas dobro provjeriti dizne i ne bi bilo lose izmjeriti kompresiju auta
trebas paziti na trapove i tako to kao i kod drugih auta
 
šta
1.9 jtd se najbolje pokazao. Auto je odlican, ima malo osetljiviji prednji trap i to mu je jedina mana koliko znam. Ovo ostalo kao i kod svih drugih kola, zamajac i turbina mogu biti neki skuplji kvarovi. Na jtd 16 kazu da umeju bregaste da odu, to nisam siguran, ali znam da ide jako dobro. Ja bih licno izbegao benzinca kod ovog auta, jer twin spark i nije neka sreca, slabo idu, a cesto imaju problem sa radilicama.
šta kažeš na onu 2.0 selespeed sa šaltanjem na volanu?
 
ja bi alfu samo dizel, a sto se tice benzinca samo V6 i TBi
trebas pazit od koga je kupujes i kako je odrzavana. ako kupujes jtdm 16v trebas dobro provjeriti dizne i ne bi bilo lose izmjeriti kompresiju auta
trebas paziti na trapove i tako to kao i kod drugih auta
uzimao bi benzinca 2.0 selespeed valja li?
 
Super Moderator
odma pripremi jos para da joj stavis plin jer sigurno je neces moci sipati. cito sam da kod tih motora ljudi zbog sebe mijenjaju lezajeve na radilici, jer kad povuku onda je ''kasno''
koliki ti je budzet? bila je jedna jako dobra na piku 2.0 selespeed
 
Član
Upravo tako , selespid je zujav mjenjač tako da bi to prvo preskočio kod 147.
1.9JTD 85KW i prst u uho , najbolja verzija u svakom pogledu.
 
odma pripremi jos para da joj stavis plin jer sigurno je neces moci sipati. cito sam da kod tih motora ljudi zbog sebe mijenjaju lezajeve na radilici, jer kad povuku onda je ''kasno''
koliki ti je budzet? bila je jedna jako dobra na piku 2.0 selespeed
budžet do 8000 km, gledao sam , crvena, ne izgleda loše
 
Član
Niko se nije navozao alfe sa selespeed mjenjacem.Ako imas novca da svake godine ili svakih 40 000 radis remont mjenjaca kupuj.Ja nemam za to svakih 40 000 km 400 do 500 eura.Cudan mjenjac pravo.Dok radi zuja je.Kad krenu problemi sa njim ogadi ti auto.
Posto imam 147 1.9jtd 85kw mogu ti reci da slabo kod njih idu turbine i zamajci.Idu ali pravo rijetko.Ja sam sa svojom presao 40000 bez ikakvih problema.Veliki servis(set zupcastog,ulje i svi filteri),naprijed lafete gornje i donje,sva 4 stabilizatora i gumice balans stange i naprijed i nazad sa spurom mene izasao 970 km.
Znaci ako trebas raditi servis i jos negdje lupka na trapu saberi sebi sta te ceka.

Celicne feluge su im oko 200 km tako da znas i to racunat ako ih nedobijas uz auto.Kontam ako sebi uzimas trazit ces i feluge za zimskih guma.
 
Prije svega, dosta ste naveli dezinformacija. Ja sam imao Selespeed i to bi bila jedina Alfa koju bih uzeo ponovo od 147 modela. Prije svega iz više razloga, a prvi i osnovni je užitak vožnje iste. Normalno je da je problematično jer ljudi ne mjenjaju ulje u motoru kad treba a kamo li u mjenjaču, pa pitam Vas kad ste sebi ulje u mjenjaču promjenili posebno kod automata??? Motor je konstrukcijski vrlo dobro osmišljen samo što su dijelovi kad sam je ja imao bili poskupi, zbog TS varijante koji su svi benzinci, svječiće poskupe a i dizne. Selespeed je mehanički mjenjač s elektronskom glavom šaltanja koji ima vlastitu kalibraciju koja se vrši preko originalnog Alfa softwere, dok clon to ne može i upravo ovaj detalj čini ovaj mjenjač tako jedinstvenim, da kad i ako počne da škrga uradi se kalibracija i radi savršeno bez natezanja kakvih sajli, poluga i ostalih sranja. Dalje, ulje u ovom mjenjaču se mjenja na svakih 50.000 km pređenih i kosristi se CS Speed 5o Km sam plaćao po litri a ide 2,3 lit u potpuno prazan sistem, jeste da je poskupo ali upravo ono djeluje na dugovječnost ovog mjenjača, i dokaz tome da sam u Bihaću kad sam je vozio na servis ljudi prvi put naručili ovakvo ulje, što govori o alfistima!

Motor troši koliko sam ja najmanje imao 7, 8 do 14, 5 lit/100km i vozio sam je sve i mrvu što stoji na satu, ECU savrešno funkcioniše jer ima safe mode ukoliko primjeti da na motoru ne štima nešto ograniči brzinu na 100 km/h odnosno 20 Km/h po brzini, ovo je bio slučaj u mene, jer je otišao senzor okretaja radilice. Spominje se ležaj radilice koji zna biti problem ali zbog neadekvatnog održavanja i viskih temperatura a lošeg ulja, Alfe isključivo traže Seleniu, a ko želi da goni ima Selenia race koji košta 27km litra i može u crvenom da je drži ne smije da popusti motor.

Mana je osjetljiva elektronika airbagova, i prednji desni poklopac airbaga koji zna jednostavno otpasti jer se ljepilo osuši a nema fizičkog držača poklopca. Maske nisu od plastike već od određene vrste gume i po meni vrlo lijepog dizajna i specifičnog izgleda.

Limarija po meni dosta dobra, jer odavno nisam vidio trule alfe za razilku od švabi, i preporučuio bih ti pažnju na prednja ramena koja su 270 KM po komadu i ako ode recimo kugla, mora čitavo rame ići, ali isto sam vrlo malo sreo da im je ovo otišlo. Svi Selespeed su skoro pa max opremljeni: komande na volanu, veliki ekran putno računalo, dvozonska klima, abs, esp, tempomat, 12 airbag, BOSE, Koža siva i crn s crvenim koncem....

Prodao sam jer sam dobio dobru ponudu koju više ne bih dobivao, ali i dan danas žalim za njom. Ko voli potpun sportski ugođaj za manje para ovo je auto po meni vrh.
 
Član
Dalje, ulje u ovom mjenjaču se mjenja na svakih 50.000 km pređenih i kosristi se CS Speed 5o Km sam plaćao po litri a ide 2,3 lit u potpuno prazan sistem, jeste da je poskupo ali upravo ono djeluje na dugovječnost ovog mjenjača, i dokaz tome da sam u Bihaću kad sam je vozio na servis ljudi prvi put naručili ovakvo ulje, što govori o alfistima!

ECU savrešno funkcioniše jer ima safe mode ukoliko primjeti da na motoru ne štima nešto ograniči brzinu na 100 km/h odnosno 20 Km/h po brzini, ovo je bio slučaj u mene, jer je otišao senzor okretaja radilice.

Druze u mjenjac ide 2.1L a u tzv. robotiku iliti birac brzina ide 0.6L i to su dva razlicita ulja i oba su oko 50ak km litar.
Neogranicava brzinu nego mjenjac i druze nema tog auta koje ce upaliti kad ode senzor radilice a kamoli da ode u safe mode.
Ja nisam nigdje vozio na servis nego sam sebi radio jer imam svoj servis i znam sto sam napisao sve sto jesam.
Nigdje nisam napisao da ne uzima selespeed nego da pripremi novca i bude spreman da ga mjenjac zeza.
 
Mislim da i danas taj racun imam sta su mjenjali ako nike otisao uz auto jer sam to placao. Ali generalno pljuvate auto koji je imao malo ko provozati. Prodao sam ga 2009 i govorim cijene od tad...
 
Top