Saobraćajni prekršaji...

Saobraćajni prekršaji...

Član
Pozdrav ljudi, nisam vidio neku sličnu temu, nisam puno ni tražio, ali treba mi pomoć...


Kada napravite saobraćajni prekršaj, koji period treba da prođe da bi došlo do zastare? Da li neko poznaje dobro ovu tematiku, da mi malo opširnije objasni kako, šta, gdje...



Isto tako, zanima me, da li policajac ima pravo da mi napiše kaznu kad ode s lica mjesta, tj. da mi ne ponudi da potpišem?

Sve što znate o ovim stvarima da mi napišete...

Hvala unaprijed.


PS: Mnogo iznerviran bezobrazlukom policije :icon_mad:[/quote]
 
Član
Cisto sumnjam da moze doci do zastare,ti imas rok 8 dana da platis u suprotnom kazna se povecava za 20KM.i stoji ti ....
ako si imao npr 40 imat ces 60KM..... i morat ces nekad vaditi neke dokumente ili nesto slicno i moraces je platiti,tak da ne moze doci do zastare

u nekim drugim oblastima 1god je rok...kasnije ide u zastaru...al neznam dal se odnosi na MUP...


Pisanje kazne....pa to ti je isto ko kad se pogresno parkiras on dodje napise u blocic tablice i ode...i tebi opet dodje....

Ti znas da oni sve mogu jbg...
 
Član
mene isto zanima jel se samo jednom povecava kazna ( 8 dana rok = 20 km ) il to oni nakon odredjenog vremena dodaju jos koliko njima pase
 
Član
Dane_crx je napisao(la):
mene isto zanima jel se samo jednom povecava kazna ( 8 dana rok = 20 km ) il to oni nakon odredjenog vremena dodaju jos koliko njima pase

Da samo se jednom poveca...


A evo nesto za jasmina pokuso sam naci...


imas zakon o prekrsajima FBIH član 298. zastarjelost :
Zastarjelost pokretanja i vođenja postupka
(1) Prekršajni postupak ne može se pokrenuti niti voditi:
a) za prekršaje za koje je propisana novčana kazna do 3.000 KM kada protekne godina dana od dana kada je prekršaj izvršen,
b) za prekršaje za koje je propisana novčana kazna veća od 3.000 KM kada protekne dvije godine od dana kada je prekršaj izvršen.
(2) Za porezne, carinske i finansijske prekršaje zakonom se mogu odrediti rokovi duži od rokova iz st. 1. ovog člana ali ne duže od tri godine.
 
Član
Dane_crx je napisao(la):
mene isto zanima jel se samo jednom povecava kazna ( 8 dana rok = 20 km ) il to oni nakon odredjenog vremena dodaju jos koliko njima pase

Samo ti jednom dodaju to kao "kaznu" st nisi u roku platio.

A do zastare ne moze doci ako je kazna izrecena. Zastara samo postoji u slucajevima kad za navedeni prekrsaj jos nisi osudjen. Npr. ako zagube tvoj predmet, ili kad trazis sudsko odlucivanje, pa se to rastegne. Jedino u tom slucaju moze doci do zastare, ali to je vjerovatnoca 0.01%.

A to da li ima pravo da ti napise kaznu bez da ti potpises, ima. Njegov je izbor hoce li ti popuniti prekrsajni nalog na licu mjesta i dati da potpises, tj. da se izjasnis da li prihvatas kaznu, ili trazis sudsko odlucivanje, ili da ti uzme podatke, a kasnije popuni nalog i posalje ti postom, gdje ti isto imas pravo da odbijes kaznu i trazis sudsko odlucivanje, ili platis cime se podrazumijeva da si saglasan sa kaznom.
 
Član
Prekršajni nalog može se uručiti okrivljenom:
a) lično;
b) poštom; ili
c) pričvršćivanjem ili ostavljanjem prekršajnog naloga na sigurnom i vidnom mjestu na motornom vozilu, ako se prekršaj koji je počinjen odnosi na nepropisno parkiranje motornog vozila.
(3) Kada je prekršajni nalog uručen lično, datum uručenja je datum kada ga je okrivljeni primio. Kada je prekršajni nalog uručen poštom, smatrat će se da je dostavljanje izvršeno po proteku pet radnih dana nakon što ga je ovlašteni organ predao na poštu. Kada je prekršajni nalog ostavljen na motornom vozilu, datum uručenja je datum kada je ostavljen na motornom vozilu



Član 41.
(Posljedice upisa kazne u Registar novčanih kazni)
(1) Dok se ne plate sve novčane kazne i troškovi koji su evidentirani u Registru novčanih kazni, kažnjenom se neće dozvoliti:
a) registracija ili produženje važenja registracije motornog vozila;
b) izdavanje ili produženje važenja vozačke dozvole;
c) učešće na javnom tenderu; ili
d) promjena registracije pravnog lica ili registracije samostalne zanatske djelatnosti.
 
Član
kako god okrenes zajebati drzavu neces.. prekrsaj si napravio - jbg ti si kriv.. iduci put probaj da to izbjegnes i to je to...:)
 
Član
Policajac ti ne moze napisati kaznu za prekoracenje brzine,a da ti nisi tu prisutan i bez tvog potpisa, svaki se nalog mora potpisati, osim ako je u pitanju pogresno parkiranje... :) A bas da zatari kazna,to je nekako nemoguce, jer ne mozes registorovati auto,dok ne platis sve, a i racunaju se kamate. :)
 
Član
GOLF TZ je napisao(la):
kako god okrenes zajebati drzavu neces.. prekrsaj si napravio - jbg ti si kriv.. iduci put probaj da to izbjegnes i to je to...:)

Ja to pokusavam :D sa njemackom vozackom.nju sam sad dobio i ne moram je produzavat , ja mislim bar do 60 g . mada nemam neku veliku kaznu , al et krivo mi jer je nisam zasluzio .
 
jel ima kakav fajl sa svim tim zakonima , da nekad procitam bas me zanima ?
npr cuo sam da kada policaj stoji sa leve strane ,a ja idem drugom trakom da nema pravo da predje u moju traku i da me zaustavi ??
 
Član
PoLo9n3 je napisao(la):
Policajac ti ne moze napisati kaznu za prekoracenje brzine,a da ti nisi tu prisutan i bez tvog potpisa, svaki se nalog mora potpisati, osim ako je u pitanju pogresno parkiranje... :) A bas da zatari kazna,to je nekako nemoguce, jer ne mozes registorovati auto,dok ne platis sve, a i racunaju se kamate. :)



Tačno je da ne mogu registrovati auto NA SVOJE IME...

auto ne regam na sebe...

kamate se ne računaju...


20 KM se dodaje samo ako potpišeš da nisi kriv i ne prihvatiš odgovornost, ako prihvatiš odgovornost nema tih 20 KM uopšte...

Got2b je napisao(la):
Cisto sumnjam da moze doci do zastare,ti imas rok 8 dana da platis u suprotnom kazna se povecava za 20KM.i stoji ti ....
ako si imao npr 40 imat ces 60KM..... i morat ces nekad vaditi neke dokumente ili nesto slicno i moraces je platiti,tak da ne moze doci do zastare

u nekim drugim oblastima 1god je rok...kasnije ide u zastaru...al neznam dal se odnosi na MUP...


Pisanje kazne....pa to ti je isto ko kad se pogresno parkiras on dodje napise u blocic tablice i ode...i tebi opet dodje....

Ti znas da oni sve mogu jbg...

Rok od 8 dana imaš da prihvatiš odgovornost, ako je ne prihvatiš ide 20 KM...
Koje dokumente ako vadiš? Ne mogu ti tu ništa... Lična je tvoj LIČNI dokument i to ti ne može niko osporiti da podigneš ili da produžiš, isto je sa pasošem, a isto je i sa vozačkom...



Got2b je napisao(la):
Dane_crx je napisao(la):
mene isto zanima jel se samo jednom povecava kazna ( 8 dana rok = 20 km ) il to oni nakon odredjenog vremena dodaju jos koliko njima pase

Da samo se jednom poveca...


A evo nesto za jasmina pokuso sam naci...


imas zakon o prekrsajima FBIH član 298. zastarjelost :
Zastarjelost pokretanja i vođenja postupka
(1) Prekršajni postupak ne može se pokrenuti niti voditi:
a) za prekršaje za koje je propisana novčana kazna do 3.000 KM kada protekne godina dana od dana kada je prekršaj izvršen,
b) za prekršaje za koje je propisana novčana kazna veća od 3.000 KM kada protekne dvije godine od dana kada je prekršaj izvršen.
(2) Za porezne, carinske i finansijske prekršaje zakonom se mogu odrediti rokovi duži od rokova iz st. 1. ovog člana ali ne duže od tri godine.

I ja sam to pronašao, da li taj zakon vrijedi još uvijek?
 
Član
05.06 cu vidjeti mogu li podici vozacku poslije zabrane, sa neplacenom kaznom, razlog jednostavan, drug ima kazni blizu 10hiljada i otisao nedavno u CIPS trazio vozacku koja mu je lezala citavu godinu a imao 4mj zabrane, i podigao je bez problema.. eh jel to nesto novo izaslo da se moze podignuti ako nisi platio nezz ali cu i ja pokusati,,

a sta da ti kazem za taj bezobrazluk policije, i ja sam svasta dozivio, od drskih policajaca do onih koji bi te najradije izvukao iz auta i dobro izlupao, jednom mi se i to desilo a da stvarno nisam znao sta sam uradio a da mu je takvo ponasanje, mozda mu krivo bilo sto mu sin mora cuvati ovce a ja njegov vrsnjak vozim auto i djiram se po gradu gore-dole gore-dole....
 
Član
Član 41.
(Posljedice upisa kazne u Registar novčanih kazni)
(1) Dok se ne plate sve novčane kazne i troškovi koji su evidentirani u Registru novčanih kazni, kažnjenom se neće dozvoliti:
a) registracija ili produženje važenja registracije motornog vozila;
b) izdavanje ili produženje važenja vozačke dozvole;
c) učešće na javnom tenderu; ili
d) promjena registracije pravnog lica ili registracije samostalne zanatske djelatnosti.
 
Početnik
druze zastare nema vise to je bilo nekad moras je platit sto neko rece
kad tad ces morat platit kad nesto budes vadio nemoj da ti se obije
od glavu ko mom starom kad je otiso regat auto a imo kazni
pa je umjesto 400km platio skoro duplu cifru...ne zajebaji se
sa time otidji i plati kad tad ce ti se obit od glavu
 
Top