Radnja polovnih motora da li se isplati

Radnja polovnih motora da li se isplati

Član
ima kod nas u mo lik uvozi motore iz amerike cijene smijesne radi kao drzava.. osim njega ima jos bar 3/4 sto rade sa tim nije losa ideja sto kazu ILI POKOJNIK ILI PUKOVNIK;)
 
Član
Drug osim racunovodstveni jesi racunao i oportuitetni trosak....Sto se tice tih motora uvezi 3-4 max napravi katalog onog sto mozes uvest i opucaj dobru reklamu. Kod uvoza gledaj cijenu i izgled, sto jebeniji izgled bolje ce ic starci nece kupit 125 a mali nece vozit vivacity zbog picoki uzece neku 50 sa jebenim izgledom.....

U svakom slucaju sretno u biznisu
 
Član
Sina je napisao(la):
Evo koji savjet i od mene... Kao prvo, gledano sa ekonomske strane, osnivanje doo-a kosta finih para (nisam siguran, ali mislim oko 2500KM + minimum 1000KM za osnivacki ulog), zatvaranje je nesto jeftinije (oko 1500-2000KM), jer trebas imati i to u vidu, ako se ne planiras uvaliti u dugove. To je ono jeftinije, ono sto te jede su mjesecne/godisnje obaveze. Ako uvozis, onda imas pdv (na sve sto zaradis, razliku izmedju nabavne i prodajne cijene, platis 17%), doprinosi i porezi na platu (kod nas minimalni su oko 250KM, na jednog prijavljenog, a ne mozes raditi bez prijavljenih radnika), plus takse, plus knjigovodja, plus jos sitnica koje se naberu.
Kad sve podvuces, imas finih troskova mjesecno, sto moras zaraditi na motorima, a da bi zaradio, moras imati veliki lager, da bi se dosta para okrenulo u toku mjeseca i onda sve to vuce jedno drugo. Sa druge strane, danas je malo zivih para u opticaju, pa je tesko poslovati da prodas za kes neki skuplji motor, obnicno tu idu neke trampe, a onda tu tebe nema nigdje kad radis kao preduzece.

U sustini, moje misljenje je da sa 15 000KM mozes pokrenuti prodaju neke jeftinije i sto raznovrsnije robe, da bi otvaranje preduzeca za prodaju motora bio promasaj. Moj savjet ti je da ako vec hoces to da radis, uvezes par motora na svoje ime i ime prvog komsije, pa pokusas tako, jer tu te ne jede nista svaki mjesec, pa ako prodas, prodas, ako ne ide, prodas kao ide, pa ne ides u neke vece dugove.

Nije mi namjera da te obeshrabrim, samo ti dajem svoje vidjenje situacije, sa ciljem da imas i ovo u vidu, kako ne bi zapao u dugove prema drzavi, neplacene kredite, nenaplacenu robu i na kraju u situaciju iz koje se ne mozes izvuci tako lako. Srecno ti bilo sta god da odlucis.;)

Ideja nije losa, al odmah otvarenje DOO firme je van svake pameti. Bolje je iznajmi garazu, dovuci motore po piku pokaci ako krene posao lako je otvorit firmu. Sretno
 
Član
što će ti firma?

ovi šabani što uvoze auta jel ima neko firmu?većina nema...ako ti bude išlo onda firma ....ovako da se ne zaletiš...ako budeš vrtio to legalno i pređeš 50 hilja godišnje eto tebe u pdvu i onda to komplicira još više stvari...popravljanje i šta si već mislio isto nepotreban da budeš u tom sistemu....

Razmisli malo o tome...
 
Član
Neispalati mi se 3-4 motora dovuci ako me razumijes...
ja kad odem uzet cu 20 motora pun kombi i ubacit malo kaciga odjela i nemozez na carini kad te pitaj da kazez hocu sebi 20 motora a ima moj rodjak firmu DOO .. pa cu probati preko njega uvesti..
 
Član
Ideja nije losa i zelim ti srecu u ispunjavanju planova koje si sebi zacrtao.Kako neko vec ranije napisa kreni sa skuterima pa onda laganini prama nekim vecim motorima .Ja bih pored ostalog predlozio da uz sve to nabavljas one razno razne plastike tih skutera,
i jos kojekakve điđe - miđe sto se toga tice ,ono sto djeca vole da malo usminkaju motor i da dodju pred raju i kazu :Vidi ga ha ... sta kazete,valjal .... itd
U svakom slucaju meni se ideja svidja...
Sretno ;)
 
Član
obavezno kupi led trakica :D :lol: jbgmorao saaaaaaaaaaaaaam puko bi kad nebi rekao,na ovo me naveo post iznad :lol:
nego muma hajd propao jedan posao valjda nece taj ;)
 
Član
evo dobi ti dosta savjeta, drago mi je da ima ekipe koja se razumije i u to.... Čini mi se da nisu spomenuli porez na dobit, jer sve što zaradiš dijeliš s Državom:D

Nebih ni ja odmah otvarao doo, prvo bih kupio para motora na ime svoje i komšiluka.. a na carini možeš provjeriti možeš li uvest npr 5-10motora odjednom na privatne osobe.....
.... i još kad bi motore našao u jednoj firmi, pa dobio popust ili "drugačije račune". Veliki igrači imaju firme vani, pa prave papire za BiH kako im odgovara, odnosno da imaju što manja davanja ovamo.... tako bara kramar radi...

uglavnom nek je sa srećom
 
Član
svaki biznis se isplati ako imas smisla i znanja za to ;)
neki su ti vec rekli da ne otvaras nikakvu firmu, niti registurjes sta jer bi te mogle dadzbine odvesti u bankrot, sto je vrlo vjerovatno...a ako registujes sve to ces morati naplacivati preko cjene proizvoda - slijedi ako je veca tvoja cjena , imas manju potraznja i prodaju

uzmi 4-5 motora , stavi na oglase, i sigurno imas ljude koji to mogu prosiriti da imas motor na prodaju, to tako najbolje ide u pocetku...imat ces mozda manju prodaju ali zarada na jedinici ce biti veca
imas solidnu osnovicu za tako nesto, i ne moraju to biti samo motori, imas mnogo stvari na kojima mozes da zaradjujes ako se dobro razumijes u kretanje cjena na trzistu i pregovaranje, uzimaj sve na cemu mozes zaraditi ;)
to ti je mali rizik, jer gomilanje motora ti se nece isplatiti ako nemas potraznju, vremenom ce gubiti na cjeni sto vise stoje kod tebe, kupi kolko mozes prodati ;)
hitne prodaje i niske cjene trazi , i kod nas i na strani, ne moraju to biti samo motori ;)

tako ne mozes nikako biti u gubitku, to ti je siguran profit za pocetak, kasnije ako krene mozes posao regisitrovati i osnovati firmu, i prosiriti poslovanje ;)
 
Član
Dvije stvari:

-provjeriti kako ide uvoz kao pravno lice
-provjeriti kako ide kao fizičko lice

I sva ostala pravna regulativa, papiri za motore i sve to...

Tu ima puno zakonski regulativa i caka, koje te mogu naguziti a lakše će te naguziti kao firmu.
 
Član
Kad vec aServis spomenu cake, da te obavijestim da ces prilikom uvoza, i kao pravno i kao fizicko lice, upoznati najskuplju 'kafu' na svijetu. :lol:
 
Top