Rad sa carbon folijom

Rad sa carbon folijom

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo ovdje cu pokusati u kratkim crtama objasniti kako koristiti karbon foliju na neravnim objektima u ovom primjeru sam koristijo otvore za ventilaciju mog fiata
Potreban materijal :
1.Carbon folija
2.Skalper
3.Industrijski fen
4.Dosta volje za rad
E pa da krenemo:
1. prije svega dobro ocistiti predmet koji ste uzeli oblagati carbon folijom

2. nakon toga izrezete kolicinu folije koja mislite da je dovoljna da se taj predmet oblozi

3. odlijepiti karbon foliju od podloge i nanositi od naj izbocenije tocke na predmetu ka onim manje izbocenim stim sto cete koristiti fen zbog toga sto se lakse radi sa njom (flexibilnija je i da se razvlaciti) naravno netreba pretjerivati ali sve to fino zategnuti

4. nakon sto nanesete foliju i dobro zategnete stim da ste prethodno obratili paznju da negdje nije ostao mjehuric znaka(ako ste fino i postepeno postavljali nebi trebalo da se desi) uzmerte skalper i visak odrezete ili ako vam je drazi i imate dovoljno prostora fenom zakrijete krajeve i podvucete ih ispod ostatka predmeta (u ovom slucaju nije bilo moguce)

5. uzmete skalper i pokretne djelove fino iskruzite tako da vam neostane nista okolo sto bi zapinjalo za nepokretni dio

6. folija se brzo hladi tako da ce te moci odma postaviti dio koji ste oblozili

PAZNJA!!!
INDUSTRIJSKI FEN STVARA VISOKE TEMPERATURE I MOZE DOCI DO INSTANT OPEKOTINE AKO PRINESETE BLIZU TJELA

SKALPER JE JAKO OSTAR PREDMET PAZNJA PRI RUKOVANJU SA NJIM

eh evo sad slike kako to otprilike izgleda

CARBON FOLIJA
sam6494.jpg


SKALPER
sam6498.jpg


INDUSTRIJSKI FEN
sam6499.jpg


DIO KOJI SMO OBLOZILI I POSTUPAK OTPRILIKE
sam6495.jpg

sam6496.jpg

sam6500.jpg

sam6501.jpg

sam6503.jpg

sam6504.jpg
 
Član
e nek je neko i za ovo tut napisao, i potrudio se ;)

jedino sto bi ja uradio, ne znam jelbilo moguce.. ove plastikice skinut, pa onda sve pojedinacno oblozit, i onda sastavit
naravno sve sa velikim oprezom, jer sve je lahko lomljivo

mada i ovako je dobro :cool:
 
Iskreno, svaka ti cast na tut-u, al ovo nije bas najbolje ispalo, mislim na ovo kako si zatezo pa se stvorile ove "crtice", nabori.

Nisam ni ja neki strucnjak, polijepio sam par stvari na svom autu i to je to zasad, al sam ipak malo pedantniji bio :)

Umjesto skalpela preporucio bih zilet, malo si isjeces prste, al zato sijece ko pravi : ) doduse ovdje moze i skalpel, al ima stvari gdje ce (tup) skalpel povuc foliju sa sobom pa napravit nabore i sranja zesceg, zilet nema problema s tim :cool:

e da, i nema potrebe za indurstrijskim fenom, moze i obicni za kosu posluzit ;)
 
Član
potpis za skalpel... ovakvi nisu bas za karbona... radio sam sa istim "potupi" su,. najbolje medicinski ili imaju oni skuplji doduse, al ostri ko zilet., a sacuvas ruke :icon_smile:

nije lose, moze uvijek pedantnije, naravno sve je u praksi :icon_smile:
 
Član
heheh tek sam poceo lagano heheheh pa reko da postavim naravno da moze i zilet ali eto to bi bilo nesto za pocetnike... nisam znao da moze obicni fen heheh ali eto to tek neki pocetnicki korak heheheh
 
Administrator
imas kod clana Darko_GT - povoljno...

dobro objasnjeno... kao sto erol rece, najbolji je zilet za te stvari, malo prislonis i fino se reze ili medicinski skalpel koji vjerovatno se moze kupiti u apotekama, a naravno imaju i profi skalpeli za te stvari...

dalje - za ivice i za veoma male povrsine koristi se 3m primer gdje malo pakovanje u tz kosta oko 40 km... naravno moze i bez toga, ali radio sam npr. nenadu dio konzole i ima par ivica cija je sirina par mm i bez primera ne moze kako treba da ufati na tako maloj povrsini, jos je u obliku kruga i td.
sve u svemu ovaj tut moze fino posluziti ko hoce da uci i pomalo sebi nesto uradi za svoj cejf, ali ako ima puno neravnina, rupa, ispupcenja i slicno nek pripremi zivce i viska folije:D

i jos nesto, npr kod oblaganja ovakvih stvari, nemojte u par milimetara sjeci foliju, tj. da folija bude par mm veca od povrsine na koju se lijepi, ostavite ako treba po 2-3 cm sa svih strana da se moze fino razvuci i nategnuti...
 
Član
Evo kako sam ja sebi radio...prvi put uzeo foliju u ruke,s tim sto mislim da ne trebam napominjati kako su ovo neki zahtjevni dijelovi,pogotovo dio iznad i dio ispod climatronica(koji se nazalost ne vidi na slici),jer se radi o vozilu koje je izvedba za nepušače...puni krivina,preloma,uvala,zavala:lol::lol:



 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top