Prokuhao auto | update

Prokuhao auto | update

Član
Naime, novi problem.
Od jucerasnje teme(https://bhtuning.com/threads/prokljucao-auto.102353/), danas sasvim drugo, i nije do čepa kako sam mislio da jeste, AMAN..

Otisao da upalim auto da vidim, pise STOP, pogledam nema ni trun vode u posudi. Dospem vode, upalim auto, temperatura 90 normalna, grijanje radi normalno, sve okej. Otvorim posudu ne kljuca sve ok.. zatim odem do majstora da ga pitam da provjeri stepen tecnosti kad on poce otvarati i tako poce izlaziti voda, PROKUVAO il sta vec. Temperatura 90 a PROKUVAO? Kako, zasto, neki savjet pametan?
Majstor kaze da je "il termostat ili treba ozraciti sistem" , posto kako sam sam mjenjao antifriz samo sam "odvadio" vode oko pola litre i dolio 100%ni antifriz kako mi je ranije i rekao, i eto sad se ovo desi.. cak mi komsija jedan kaze mozda je i vodena pumpa.. eto ostao sam lud.. sutra ujutro vozim da vide sta je u pitanju..
Cini mi se da rece i da je kao jedno crijevo hladno pa nzm, ne razumijem se..

A kad sam im rekao da je FSI motor, kao da sam rekao da je svemirski brod WTF
GOLF 4 1.6 FSI

Dakle, PROKUVA VODA, ostalo na minimum, i preko noci izgubio vodu. A temperatura i dalje 90 kao i uvijek(nakon doljevanja vode), i pali se ventilator i drzi 90 stepeni u leru kad sam dolio vodu, kasnije opet pocne gubiti vodu negdje.. cini mi se s lijeve strane tamo ispod tecnosti za brisace..
 
Poslednja izmena:
Član
Po meni je pukla posuda i gubi vodu, a ključati može zbog milion stvari, najjeftiniji je termostat...
 
Član
Svaka čast za majstora, odvadi pola litre vode i uspi 100%.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Član
Pa na osnovu ovoga možeš vidjeti kome da ne voziš, što je još bitnije.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
Sto je najgore ta radnja je poznatija kod nas u Derventi, i popravljaju "skuplja" auta isto..
I ima oko 3 4 lika koja rade i svaki ima razlicito misljenje haha, odvescu sutra pa da vidim sta ce rec Bogat, izludio sam, samo da nije dihtung.. imam nocne more od njega jos kad sam tricu imao..
 
Član
Jooj pa naravno da "prokuha" kad otvori cep.

Onaj pokazivac temp. na podioku 90' stoji kad je temperatura vode od ca. 85-110'c. Tzv. tromi pokazivac

Zasto? Pa da vozace ne zbunjuje sto je mm preko 90... Jer i hladnjaku treba neko vrijeme da vrati na 90' itd... Da nebi stalno osciliralo

Da tecnost ne prokuha jednim djelom zasluzen je antifriz, koji dize tacku kljucanja na 110'c bez pritiska. Drugim dijelom pritisak u sistemu, koji je oko 1bara. Preko otvara cep. Dok je cep zatvoren, a voda ne šišti napolje, temperatura je OK (u granicama)

Ono sto tebe treba zabrinjavati je gubitak tečnosti. Kod mene je bilo slično, dihtung glave. Nije jeftino, ali bolje i to, nego da havarišeš čitav motor.

Provjeri da li antifriz smrdi na garež iz posude dok je vruč. Ako jeste, dihtung probio, i nabija ti pritisak u sistem za hlađenje
 
Poslednja izmena:
Član
Jooj pa naravno da "prokuha" kad otvori cep.

Onaj pokazivac temp. na podioku 90' stoji kad je temperatura vode od ca. 85-110'c. Tzv. tromi pokazivac

Zasto? Pa da vozace ne zbunjuje sto je mm preko 90... Jer i hladnjaku treba neko vrijeme da vrati na 90' itd... Da nebi stalno osciliralo

Da tecnost ne prokuha jednim djelom zasluzen je antifriz. Drugim dijelom pritisak u sistemu, koji je oko 1bara. Preko otvara cep. Dok je cep zatvoren, a voda ne šišti napolje, temperatura je OK (u granicama)

Ono sto tebe treba zabrinjavati je gubitak tečnosti. Kod mene je bilo slično, dihtung glave. Nije jeftino, ali bolje i to, nego da havarišeš čitav motor.

Provjeri da li antifriz smrdi na garež iz posude dok je vruč. Ako jeste, dihtung probio, i nabija ti pritisak u sistem za hlađenje

Ok, znaci moze biti i do pritiska u sistemu? , meni se juce desilo to da je voda sama probila vani iz posude i "zuborila" iako je cep bio zatvoren.

btw, da li je istina da kad se radi dihtung glave, motor promjeni zvuk(u odnosu na originalni) cuje se glasnije, i dimi? plav dim ili tako? to sam nesto nacuo, valjda ako se ne odradi dobro bla bla? hvala , daj boze da je samo termostat..
 
Član
Termostat mozes lako provjeriti. Izvadis ga i stavis u vrelu vodu, mora da "hoda". Skontaces


Jesu li crijeva tvrda koja idu na hladnjak?

Kakvo ba dimljenje? Usput obradis glavu, ventile, gumice i ostale sitnice. Remap, i imas novi motor

Tako je kod mene bilo
 
Član
Termostat mozes lako provjeriti. Izvadis ga i stavis u vrelu vodu, mora da "hoda". Skontaces


Jesu li crijeva tvrda koja idu na hladnjak?

Kakvo ba dimljenje? Usput obradis glavu, ventile, gumice i ostale sitnice. Remap, i imas novi motor

Tako je kod mene bilo

Ne razumijem se pa necu nist dirati, sutra vozim da vide sta je..
Btw, u autu radi grijanje i grije normalno.. u mjestu radi, ventilatori se pale, 90 ne prelazi, ali "prokuha" ili sta vec.. i meni je jasno da mora izaci voda pod pritiskom kad se otvori cep, ali eto.. on je majstor a ne ja..
Crijeva su mekana, ali mi je rekao danas kao da je jedno crijevo hladno kao.
Ma nadam se da nije dihtung al eto.
 
Član
Pa moze biti da ti termostat ne otvara, isto tako da je vodena pumpa ali vecinom ona procuri i izgubis vodu a drugu se desilo da voda uopste nije cirkulisala, a mozda je i do dihtunga pa voda ne kluca nego kompresija probija pa izlaze mjehurici u boci a kad zavijes cep odusi na najslabijem djelu . Nije ti pametno tako vozit auto radi pregrijavanja jer se moze desit da se glava motora iskrivi.

Kao sto sam ti vec juce sve rekao :)
 
Član
Dobro ti je komsija rekao.. velika sansa da je vodena pumpa otisla a I dihtung naravno.. isto sve bilo kod mene na fabiji 1.4, vodena pumpa se raspala unutra, dihtung pustao,posle zamjene sad sve u redu ne gubi vodu.
 
Član
Pa moze biti da ti termostat ne otvara, isto tako da je vodena pumpa ali vecinom ona procuri i izgubis vodu a drugu se desilo da voda uopste nije cirkulisala, a mozda je i do dihtunga pa voda ne kluca nego kompresija probija pa izlaze mjehurici u boci a kad zavijes cep odusi na najslabijem djelu . Nije ti pametno tako vozit auto radi pregrijavanja jer se moze desit da se glava motora iskrivi.

Kao sto sam ti vec juce sve rekao :)
ma haos drug :mad::mad::mad:
ne vozim tako, u garazi je sad, sutra vozim do majstora, 500m od mene..
 
Top