Projekat: fiberglass i duplo dno za mk5 | Update: dan d - kalup vani

Projekat: fiberglass i duplo dno za mk5 | Update: dan d - kalup vani

Član
Hoću i ja da probam, poprilično sam dobar i diy stvarima, gledao sam par projekata na internetu od početnika koji nikad ovo nisu radili a ispale su extra stvari i rekao sam zašto ne probati, imam i prostor i alat za najzahtjevnije projekte tako da sa te strane nemam problema.

Kao prvo trebam savjet gdje mogu u TK kantnonu kupiti materijal tj fiber, smolu i ostale sitnice.

Svi savjeti su dobrodošli....

Btw kasnije bi otvorio temu za projekat ovdje bi samo da se detaljnije informišem.
 
Član
RE: fiberglass

potrazi u nekoj radnji boja i lakova...imas set,u njemu bude smola,ucvrscivac,vlakna i sve ostalo sto ti treba...
ako imas volje za radit ispasce to kako treba...
 
Član
RE: fiberglass

066 341 356 nazovi me, odemo na kafu i ja ti sve objasnim sta ces i kako ces jer sam i sam vec radio par projekata sa istim ;) ... pozz
 
RE: fiberglass

super je kad neko sam odluci da proba nesto da napravi,
samo kad budes radio slikaj sve kako sta, da i ostali koji
nisu do kraja upoznati sa procedurom, mogu probati da
naprave nesto slicno za svoje auto
 
Član
RE: fiberglass

Imas i clana Armin_TZ i on ti radi sa tim iz Tuzle je pa mos se i s njim cut ak ti ustreba sta mogu ti poslat broj na PM ak hoces ...
 
Član
RE: fiberglass

Na ovoj temi sam mislio da samo provjerim kako se kreću cijene tog materijala, ili tipa dobar je ovaj proizvđač ili onaj pa kad to sve skupim onda bi kreno sa nekim finim projektom koji mi već duže vrijeme vrti po glavi. A kad krenem sa projektom onda bi tražio i konkretne savjete jel možete vi meni pričati priče.....
 
Član
RE: fiberglass

Da nebude tema bez konkretnih informacija evo par info iz prve ruke, fiberglas može se kupiti na izlazu iz tz - kreka pored škole (mixmaestro).

Evo kao izgleda veliki set košta 28km, manji set košta 15km, takođe može se uzeti posebno fibera pakovanje od 1m2 oko 15km, smole posebno nema, samo ovako u setu.



Unutar velikog seta nalazi se ovo:



- Najjeftnije četkice možete naći u intersexu :) čitaj interexu btw trebaju što jeftinije radi što boljeg učinka :)
- Ljepljive trake kao i ovu samoljepljivu alu foliju (prva slika na kutiji) trebala bi da olakša stvari.



Ps, trebam jefitnog ali dobrog (ako to dvoje može zajedno) medijapana 18mm, kako se kreću veličine i cijene...

Ps2, tapacirnug antracit gdje šta koliko

ps3 koliko se može odraditi sa jednim većim setom
 
N

nenad

RE: fiberglass

Ako ces praviti neke panele ili kutiju sa jednim setom ne mozes napraviti nista, treba ti vise da to napravis kako treba (bar su meni tako rekli kada sam htio praviti).
Dogovori se sa Eddom, on ce ti to najbolje objasniti, kako, sta... samo racunaj da je prava gnjavaza to raditi ako nemas iskustva, bio sam sa prijateljem kada je prepravljao masku, namucio se pravo i nije bas dobro ispalo na kraju.
 
Član
RE: fiberglass

Nastavljam na ovoj temi, dakle danas je došao taj trenutak prvi kontakt sa smolom i vlaknima,
- otišao je jedan veliki set + vlakana još oko 0,7m2 ukuno oko 1,5m2 vlakan i 1l smole.

- već sam prije rekao da vam treba jedna četka srednje veličine ako je manja sporije će ići,

- u apoteci kupite jedno pakovanje rukavica(vjerujte treba će vam)

Prvu mrežici iz seta sam isjekao na komadiće veličine 5x5cm, za početak nije loše, lakše je krenuti kasnije sam skontao da je lakše radi sa većim komadima, pa sam rezao trake širine od 5 do 10cm i dužine tako 50cm

U setu dođe posudica, u tu posudicu naspete smolu pa onda dodate komponentu B pa A, toliko je loš određena mjera da to nije normalno, čitao sam na forumima ako malo dodate sporije suši što je tačno, kasnije sam poboljšao smjesu i dodao više komponente b i a i stvar se poboljšala

Rad sa četkom je tipa tupkanja, umočite i tupkatae po vlaknima, ako vučete četku kao što farbate onda vlkana bježe još ako ste sitno isjekli onda ste donji...


Nova rezervna guma 15 cola :)


Zaštita trakom, komplet unutrašnjost treba vam onako 20min da polijepite i jedna traka od 5cm


Prvo premazo četkom komplet unutrašnjost i pomalo počeo redati vlakna posao od 30min



Ev još jedna slikica



Za danas dosta sušenje pa idemo dalje....

Vidjeću koliko će se brzo sušiti ... u limpiju sam vidio da imaju set manji odo ovog ali umjesto vlakana je kao neka 'krpa' (ima naziv za to al ja neznam) plan je kupiti taj set, navodna ta tipa vlakna će dati čvrstoću još veću i onda bi nastavio sa ovom tipom vlakana......


Pošto nije bilo uvoda da napišem, u ovu kutiju ide 10' alpine sub serije E, ostali setup je tajna :D

Imam par pitanja kako bi bilo najbolje pričvrstiti felgu i sub tako da demontaža bude za 5 min ....

Damping ove kutije ovog tipa čim i koliko

Koliko slojeva ići za gore navedni sub..


Ps. poštedite me lajkova i dislajkova hoću pravu diskusiju, za te stvari imate fejs.
 
Član
RE: Projekat: fiberglass i duplo dno za mk5 | Update: radovi počeli :)

Dan D, faza koje sam se najviše pribojavao iz razloga što prvi put ovo radim i da može doći do pucanja fibera, al lagano i rezultat je tu:

Hiruški precizno vađenje kalupla :D



I sad ono najvažnije, prvi premaz je bio sa skroz malo učvrš... što je rezlultiralo da mogu fino poskidati ove trake....



Kako izgleda gornji prelaz kako se fino ugravirao


Jedan ovako fin zum i prikaz


- Ja zadovoljan, felga detaljno očišćenja i vraćena na mjesto
- Za dalje radove idemo bez felge
- Potrebno vrijeme za današenj radove 30min
- Volio bi nasuti vode da pa da vidimo l ali pričekaćemo još malo....

- Kutija je poprilično lagana biće tu još slojeva ali trebaće mi neko fino umrtvljivanje, inače ovo će biti kompresija.
- Iako je tanka poprilično je teško lomiti, uvrtati i na sl načine pokušati deformisati sa još 6 slojeva koliko planiram nabaciti jeb mdf :D

- U planu je stp za zvučnike, mada bi volio brax.

Za sada toliko
 
Član
RE: Projekat: fiberglass i duplo dno za mk5 | Update: radovi počeli :)

bices zadovoljan i sa STP-om...dampiraj i kutiju iznutra...

inst_25.jpg
 
Član
- Danas provjerio litražu, ima tu skoro 20 l, još kad odradim taj gornji dio biće tu 24l (optimum) sa swe-1043 a navodno može od 20 -27l za ovaj sub

- Šta mislite da li da poklopac idem sa 22mdf pa da ufalcam na frezeru ležište za sub ili da radim od dva tanja pa da to zalijepim.

- Koji mdf bi bio najbolji za duplo dno koja debljina, radi težine, ide ploča dole ploča gore i distance od tako 8cm...
 
Top