Privremeni uvoz?

Privremeni uvoz?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
kod mene prijatelj godinu i vise vozao na stranim tablama,sa nasom vozackom,sad ne smijem ti reci da li je isao van grada ili ne,ali je vozao,stari mu u sloveniji registruje auto,a on ovdje voza,,to je vjerovatno ta rupa u zakonu,moze se vozat,,ma moze kod nas svasta,samo to treba nacunjat:lol:
 
Ma znam X ljudi koji se vozaju sa punomoci, bitno ti je samo da ti u krvnom srodstvu osoba koja registruje auto tamo i izda punomoc, i samo kulturno i neces imati problema sa policijom, ja u firmi radio gazda i sin se vozaju vise od godine sa x6 koji je na americkim tablicama, nema gdje ne idu sa njim, po cijeloj BiH i samo kazne dobija za prebrzu voznju, nikad niko nije spomenuo nesto da ne smije voziti, po gradu njemackih, slovenskih a hrvatskih tablica vidjam najvise momci se vozaju sa nasom vozackom i niko nema problema, kaze punomoc i kulturno sa njima, ja sam se raspitivao i saznao sve i rek'o sam uskoro abd kupujem i ja sebi sta jeftino, ganjat makar godinu i salji dalje hehe!
 
Član
ma moze se,ako imas nekoga tamo,moze ti to fino sredit,na sebe registruje auto i da ti punomoc,kasnije moze produzavat registraciju a da ne vozis auto van BiH
 
BHT Ovisnik
prijatelj mi je planirao uvesti supru il neku hondu,puno mi je pricao o tome,kaze uglavnom moze se sa tom punomoci,samo ako niste upuceni u njemackoj je jaaako skup porez i ostalo na auto,pogotovo ako je diesel:cool:
 
Član
ma svagdje je skupo,i registracija nije jeftina,jest da se kod njih moze registrovat na koliko god zelis,ali svejedno je skupo,opet ne znam koliko se to isplati,al et;)
 
Član
Nemas pravo kao drzavljanin BiH voziti auto stranih tablica po svojoj domovini a u isto vrijeme sva davanja koja idu uz registraciju placati nekoj trecoj zemlji.
Opravdati se mozes samo radnom vizom ili boravistem. Ali i tu imas ogranicenje u smislu da nakon sto udjes u granice BiH moras ih napustiti u roku od 3 mjeseca te ponovno uci inace si u carinskom prekrsaju te ti se po zakonu auto zapljenjuje bez ikakvih objasnjenja. Pored toga se i osoba zakonski procesuira.
 
Član
evo ja govorim iz prve ruke sto se tice vozanja na strana table sa nasom vozackom. Vozim vec neka 3 mjeseca i dosta me je patrola zaustavilo u raznim gradovima i niko mi nista nije, normalno pitaju cije je auto, ja kazem od oca, i to je jedino sto ih zanima. Znaci nemam ni punomoc niti ista, e sad normalno da se moze naci neko kome to smeta i moze ti oduzet vozilo dok nedodje vlasnik po njega i ponovo mozes nastavit sa istim, nema ni kazne ni nista, to su mi rekli kod nas u mup-u jer sam isao da pitam smijem li je to vozit.
 
Član
buraz sad kad udjemo za par dana u europsku uniju onda cemo moci vozati auto na stranim tablama.. UPSSSS nisam smjeo odati drzavnu tajnu da za par dana ulazimo u EU a polozio sam zakletvu da necu nikome izdati:lol::lol::lol:
ja nevjerujem drug da moze to,a ako moze izadje te skuplja pita neg tepsija..
 
Član
vjerovao ti, ili nevjerovao ja se vozam, jest da me kosta registracija i osiguranje poprilicno, al sta je tu je. I jos jedno, svako ko misli evo na strane table auto, to je tamo jeftino i takve price, ustvari se vara, jer ja osiguranje godisnje placam 480 eura, a motro je 1.4, a otac ima 1.9 tdi i placa oko 700 eura, pa vi sad zamislite neke jace motore i jacu konjazu. :lol: :lol: :lol:
 
BHT Ovisnik
bas sam to govorio emirname,auta jesu jeftina,al je skupo osiguranje i porez,tako da i nije isplativa solucija
 
Član
Ljudi pobrkali ste lonce. Nije pitanje voziti auto na stranim tablama, to je neko pogresno skrenuo temu, pa svi navalili za njim... Fazon je uvesti auto bez carine i poreza kao privremeni uvoz (sto znaci da se mora izvesti za godinu dana ili dvije, ne znam to tacno) i registrovati ovdje na nase tablice, pa onda u saobracajnoj pise napomena da je privremeni uvoz i da vazi do odredjenog datuma. Za neko jace auto carina kosta manje nego tamo registracija za dvije godine.

Znaci niste skontali, ajmo sve ponovo...
 
Član
Sina je napisao(la):
Ljudi pobrkali ste lonce. Nije pitanje voziti auto na stranim tablama, to je neko pogresno skrenuo temu, pa svi navalili za njim... Fazon je uvesti auto bez carine i poreza kao privremeni uvoz (sto znaci da se mora izvesti za godinu dana ili dvije, ne znam to tacno) i registrovati ovdje na nase tablice, pa onda u saobracajnoj pise napomena da je privremeni uvoz i da vazi do odredjenog datuma. Za neko jace auto carina kosta manje nego tamo registracija za dvije godine.

Znaci niste skontali, ajmo sve ponovo...

Hmm, privremeni uvoz osobnog vozila koje je polovno i nema opravdanja za privremeni uvoz?? Kako to? Na kojoj osnovi?

Privremeni uvoz/izvoz se radi i to nije nikakva tajna ali gledaj primjera...

Imas wv kombi klasika bijeli sa sjedecim mjestima 1.9TDi i sada kupi ga bolnica koja zeli napraviti sanitetsko vozilo a da to uradi mora ga voziti bubam u njemacku jer u BiH nema odgovarajuce firme za tu namjenu niti odgovarajucih organa za atestirati takvo vozilo.
Tada ce bonica doci na carinu u spediciju, prijaviti privremeni izvoz/uvoz gdje ce carina i komisija pregledati auto u svaki detalj i popisati stanje auta. Isto tako ce pogledati sve papire i zvaki zahvat koji ce se raditi na autu i po tome odrediti carinu na sve to. Kasnije kada se auto vraca kao sanitet opet ce doci carina i komisija koja ce pregledati da nije sta vise uradjeno na autu i da se ne misli zaj*ati drzavu.
Isto vrijedi za npr vozila osiguravajucih drustava isl.. dok za fizicka lica stvarno nisam cuo i gledajuci po zdravoj logici mislim da je neizvedivo.

Zasto bi fizicka osoba imala uopce potrebu za privremeni uvoz/izvoz, pogotovo polovne potrosne robe koja nemoze opravdati zahtjev za privremeni uvoz/izvoz?
Taj zakon bi bio kao zakon divljeg zapada... Kupi, ne plati nikom nikakva davanja, prodaj i opet sve iz pocetka.
 
Član
http://www.jelicauto.com/rabljena/vozila/bmw_864.htm

citaj napomenu, citiram: "auto je na privremenim bh tablama, mogucnost kupnje na povlasticu itd..."
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top