Pravljenje opruga?

Pravljenje opruga?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Gledam i ja ove komentare isto....raja je kod nas pravila sebi samostelujuce amortizere puno prije nego je postalo popularno nabaviti gewinde za 500 km.....pogotovo auta koja su koristena na brdu....bas jucer sam zagledao gewinde s jednog g2 koji se koristio kod nas na brdskim trkama, i da mi nije momak rekao da su pravljene ne bi ni skontao.....
 
Član
ja sam vec napisao gore,frend je pravio spirale i nikakvih problema nije bilo,a drugi je naso gewinde koje su bile nastradale u udesu i ostale samo spirale zdrave,on je pusku i matice za stelovanje visine kod tokara napravio kao orginal,i to od obicnih puski od golfa gdje se mjenja ulozak,i on,i jos dva frenda i brat moj stariji voze na bilsteinovim uloscima od golfa keca vec 2-3 god i meni kad sutra propisaju amortizeri i ja cu ih staviti.i ja sam isto cuo da trkaci to rade, i cuo sam da je ovaj momak iz ljubuskog sto je yuga radio isto pravio spirale samo ga moram uhvatiti da ga upitam.
ma uostalom ja sam samo pitao za informaciju pa ako se nekome ne svida sta mu ja mogu nek misli sta god hoce.
 
Član
ako ti sta znaci, mene si zaintrigirao, posto hocu da idem jos down down zaboravio sam na tu soluciju ;)
 
Član
sve je to napravila ljudska ruka dal svabska ili nasa.Ja sam evo prije par dana napravio stelujuci regulator pritiska goriva i izasao me negdje oko 20km.Sto je najbitnije radi drzi pritisak dok su drugi kupovali "originalne" i preko noci im padne pritisak u njemu.Al zbog ovakvih kao sto su iz prethodnog posta ne isplati se stavljati i davati ljudima do znanja da je to obican mehanicki sklop i pokazati kako je napravljen jer ce te pola njih popljuvati i to je to.Pa ljudi ne pravimo sami motronic,megasquirt ili vems nismo toliko pametni al ove neke sitnice se rjese bez problema.
 
Član
problem je sto pojedinci auto kao cjelinu smatraju necim svevisnjim i takve po obicaju i majstori gule,nemogu meni pricati kad znam svaki dio kako funkcionise jer sve sam radim.Brdo se stvari moze napraviti samo je pitanje da li imas jeftinog tokara u blizini i hoce li se zaj*avati oko nekih stvari.izmedju ostalog proguglajte malo ima dosta klipova sto prave gevinde japanci za drift vozila i to sa podesavanjem nagiba amortizera.....
 
Član
Ovaj gore mail ne radi.


A i sajt sam probao ne radi :)

Pa cu zvati posle telefonom pa se javim.

muha je napisao(la):
sto kupujete auta kad ih mozete napraviti sami???

Moze se i auto napraviti, ni to nije toliko strano, bilo je cak postova o tome, mrzi me sad traziti.

Ali nije stvar u tome, nego u politici ljudi koji prodaju dijelove iliti opremu za auta.

Cast izuzetcima koji ne moraju da zarade duplo na svemu sto prodaju.

Primjer konkretan su recimo plocice za kocnice, ako su dvije istih dimenzija i od istog proizvodjaca ne moze im cijena biti duplo razlicita. Moze se razlikovati serija u koliko komada se prave da su jedne skuplje od drugih ali opet ne moze toliko pogotovo ako se desi da slucajno saznam nabavnu cijenu koja se razlikuje u koji fening sam sto posto siguran u ovo sto govorim.

Drugi primjer bi bio recimo distancer koji je relativno lako napraviti, ili strut bar koji je isto tako lako napraviti ili kutija za zvucnik, malo komplikovanije ali ne skupo moja koja je bila bandpass a zauzimala cijeli gepek sa materijalom i radom covjeka je kostala 30 KM

I tako mogu do sutra nabrajat, poenta je da trgovci uvjek navode razloge i prednosti zasto bi trebalo kupiti nesto "fabricko" naravno od tih istih trgovaca jer je samo kod njih "original" a kod svih drugih kineske kopije a onda se ispostavi da svi "nabavljaju robu" na istom mjestu.

Nemam nista protiv niti prozivam niti zelim koga da vredjam ali sa nase strane, strane kupaca je mnogo isplativije i cesto kvalitetnije nesto napraviti sam ako je moguce.

Opruge konkretno vani i nisu skupe ako ih nije neka poznata firma potpisala sto ne mora da znaci da su bolje od ne potpisanih tako da se vani ne bi isplatilo praviti ali kod nas se jos uvijek isplati.
 
Član
dzabe objasnjavati nekim ljudima pa ocvjek iz crne gore je slozio drveni auto i uredno registrovan al mozda se ovako neki ljudi pokusavaju opravdati ili omalovaziti moj ili neciji rad zato sto su plunuli 3 puta vece pare il zato sto nisu znali sami :lol: toliko od mene za ovaj put a ako nekog interesuje DIY nek mi se obrati preko PM uvjek sam voljan pomoci pravoj raji.;)
A sto se tice dijelova i njihovih cjena ja recimo u par trgovina dobijam popust kao automehanicari sto dobijaju i razlika je drasticna 20posto popusta na nekih 100km dobijem 20 km jeftinije pa vi vidite koliko vasi majstori zarade na vama samo na dijelovima plus jos ruke.
 
Član
za mene ovako neke stvari mogu reci samo ljudi kojima je tesko nesto sam uraditi oko auta,ja i brat isto gledamo koliko god mozemo sami da uradimo da nesto i ustedimo i usput stogod i naucimo.
a sto se spirala tice ja i dalje stojim iza svojih rjeci jer znam da je vozeno na njima i da je sve ok,a sto se ostatka tice narezivanja navoje na pusku,to sam drzao u ruci i gledao kad je momak sastavljao i vozio se u tome autu pa vi pametujte koliko god hocete.
 
Početnik
vozeno na njiuma i sve OK , i znaci da su opruge OK

znate li vi sta je fahrdynamikprufstand ?


to je mjerodavno ua ovjes kao dynotest za mjerenje snage...
 
Član
duze ako uzmes proizvod A i od tog proizvoda uzmes karakteristike materijala tj njegovu tvrdocu i elasticnos uzmes njegove tacne mjere i dimenzije i prekopiras ga sto posto jednako zasto taj proizvod ne bi bio isti.zato sto ga nije svabo pravio.Recimo meni je se podrobio transferbox na calibri 4x4 i dijelova vise nema kupiti u opelovom servisu i ja sam taj dio radio po narudzbi u TMD u gradaccu firma koja pravi auto dijelove ti sada meni hoces da kazes da taj dio nije isti i da nece sluzit svrsi kao originalni.E pa druze grdno se varas jer drzi bez problema.Sta sam trebao pisati molbu GM da pokrene proizvodnju zbog mene.:lol:
Ja sam naveo dovoljno primjera sto sam sam izradio de da cujem jedan od tebe da nisam u pravu nego nemoj ljude lozit i stvarat im nevjericu prema nekim stvarima i samim tim izbijat im pare iz dzepa zbog takvih kao ti nam je i drzava otisla u K....... jer ako je preko grane onda je to ono pravo.
KUPUJMO DOMACE:lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top