PRAVILNIK o opremi za vozila u BiH

PRAVILNIK o opremi za vozila u BiH

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
i kad se atest radi moras znati razliku atesta proizvoda i atesta ugradjenog proizvoda
znaci jedno je atest za proizvod npr (te folije imaju neki ISO cetrifikat i zadovoljavaju neke norme, kao i plinski rezervoar u autu koji ima ISO certifikat cvrstoce i izdrzljivosti materijala)
a drugo je atest za ugradjeni proizvod u auto pa se ne moze reci ako ta boca ima atest da je ona pravilno i ugradjena.

a sto se tice folija, kad se one nalijepe na stakla treba izvrsiti atest vidljivosti u svim vremenskim uslovima (znaci mjeri se u zatamljenoj prostoriji (potpuno zamracenje, umjereno zamracenje, jako svjetlo) te se onda odredjuje prosjecan stepen smanjene vidljivosti (opet po nasim bh propisima)

i ja sam imao folije na autu i znam da je po danu sve ok ali po noci realno kroz bocna stakla nista nisam vidio

bez uvrede daki ja samo iznosim podatke koji su iz nasih zakonskih propisa na papiru
u praksi je to drugacije
 
e recu vam jos jedan podatak koji je 100% tacan a potvrdit ce i ljudi koji zive u rs-u

policija u rs-u je iskljucivala iz prometa aute sa folijama jer je to bilo u njihovim pravnim aktima, takodjer dok nije postojao DGS (drzavna granicna sluzba) i dok je policija kontrolisala granicu na podrucjima koji su u rs-u vozilo koje je imalo folije na staklima, bez obzira iz koje je drzave i bez obzira imalo to upisano u saobracajnu nije moglo preci granicu (ulaz i izlaz iz bih je odbijan takvim vozilima)
 
Legend
Eh pa da vidis bas to i pise u atestu folije do 30% vidljivosti su te sto su izmjerene u svim uslovima. Dok recimo oni ti daju opciju da zatamnis 95%, ali ti naglase onda ti atest ne pomaze.

Nevezano sad za sve ovo ako nisi trebas sjest kod nekoga ko ma bas te folije da vidis kako izgleda.
Recimo ja sam imao, sam sebi ljepio obicne folije pijacarske, a jaran kod sebe na passatu imo iste samo kusta mu radio, kao i vecini ljudi u TZ, mali trna ima na astri te Amir celo mu radio, i sve je to ok ali kad se sjedne unutra prvo sve je mutno kad gledas krzo prozor, zuckasto, a folije su izgrebane. I znaci tako je kod svakog auta. I kad sam ja stavio Llumar kad se nisam onesvjestio, i nagovorim druga evo sad je on na mazdi stavio, doduse nije u Sarajevu radio nego onaj momak iz Lipnice Zoka, ali isto je Llumar folija. Razlika je neupitna. A vidis navece po kisi bez problema, mislim na voznju ono u rikverc dok ti udara u oci ona zelena lampa na parkingu :)
 
Legend
Za to RS znam i ja. Ali eto isao sam u BG skoro i opet cim sam bilo kojem policajcu rekao da imam atest, nije mi ni trazio da poogleda samo mi vrati dokumente i sretno. Inace policija u RS mi je za 10+.
 
Legend
http://www.bhtuning.com/showthread.php?tid=282

Evo pogledaj fotke ovde :) zaboravio sam i da ima na forumu.
 
daki je napisao(la):
Za to RS znam i ja. Ali eto isao sam u BG skoro i opet cim sam bilo kojem policajcu rekao da imam atest, nije mi ni trazio da poogleda samo mi vrati dokumente i sretno. Inace policija u RS mi je za 10+.

policija u rs je sasvim korektna i posao obavljaju mnogo bolje nego nasi u fbih
 
daki je napisao(la):
http://www.bhtuning.com/showthread.php?tid=282

Evo pogledaj fotke ovde :) zaboravio sam i da ima na forumu.

i meni je kusta radio al ne bitno a vidio sam i kako zoka radi

samo iskreno ja ih sebi na auto ne bi nikakve vise stavio

ovo sad je stvar ukusa i tome ne treba raspravljati.

moje auto je crno, crne folije bile na staklima, auto ko mrtvacka kola


sada bez folija auto je meni dosta ljepse s onim originalnim zelenkastim staklima
 
Član
mijo_16v je napisao(la):
daki je napisao(la):
Za to RS znam i ja. Ali eto isao sam u BG skoro i opet cim sam bilo kojem policajcu rekao da imam atest, nije mi ni trazio da poogleda samo mi vrati dokumente i sretno. Inace policija u RS mi je za 10+.

policija u rs je sasvim korektna i posao obavljaju mnogo bolje nego nasi u fbih

Sto jeste, jeste, potvrdjujem
 
Član
daki je napisao(la):
Eh pa da vidis bas to i pise u atestu folije do 30% vidljivosti su te sto su izmjerene u svim uslovima. Dok recimo oni ti daju opciju da zatamnis 95%, ali ti naglase onda ti atest ne pomaze.

Nevezano sad za sve ovo ako nisi trebas sjest kod nekoga ko ma bas te folije da vidis kako izgleda.
Recimo ja sam imao, sam sebi ljepio obicne folije pijacarske, a jaran kod sebe na passatu imo iste samo kusta mu radio, kao i vecini ljudi u TZ, mali trna ima na astri te Amir celo mu radio, i sve je to ok ali kad se sjedne unutra prvo sve je mutno kad gledas krzo prozor, zuckasto, a folije su izgrebane. I znaci tako je kod svakog auta. I kad sam ja stavio Llumar kad se nisam onesvjestio, i nagovorim druga evo sad je on na mazdi stavio, doduse nije u Sarajevu radio nego onaj momak iz Lipnice Zoka, ali isto je Llumar folija. Razlika je neupitna. A vidis navece po kisi bez problema, mislim na voznju ono u rikverc dok ti udara u oci ona zelena lampa na parkingu :)

Jebiga, imam ih i ja na autu (jacapi) , i znam sve sto spominjes, malko na ljubicasto kao vuku sad, po mraku sam se jos i privikao, skinuo sam bio prednje jednom i sokirao se kako mi je neobicno :) jebiga, dok su mi bile sve 60% imale su i prakticnu svrhu, klime nemam, tamno auto, i bogami bilo je razlike koliko me sunce dere s otvorenim/zatvorenim prozorom, a sad s 30% mi je malo li-la, bio mi je dosta veci efekat prije.....
 
Član
ne znma vala to za granicu ... vala red bi bio bar da tolerisu ... zadnji dio ... ipak to je dozvoljeno u svim evropskim zemljama :) u rs sam ulazio izlazio sa 6o% zatamnjenim zadnjim i 2 bocna stakla nisu a rekli .... tamo po trebinju .. cg i hr. :S... bez ikakvih belaja...

sta su adiju rekli pisa mu se na atest iz lumara sta to njega boli k :D ... ?? :D...

(3) Stakla na vozilu ne smiju se na nikakav nacin dodatno
zatamnjivati (postavljanjem folija ili dodatnim bojenjem
stakla), izuzev zadnjeg stakla i bocnih stakala autobusa za
postavljanje odobrene reklamne folije

znaci ne smije biti ni "bubamara" staklo od 5% ebg po ovom ne moze ti ni atest od busha pomoc ... :) ...

iskreno po ovom zakonu ... nasao sam jos packi ... osim stakala za sta me mogu peglat... al nista opasno ... boja osvjetljenja pizicija... registarske tablice... :D kao i vecina raje sto je ono za sicu promjenila...
 
Član
mene su danas zaustavili... imam Llumara i papire njihove... dzaba...
40 km...
ma nije mi do 40 km al sad znaci dok ih ne ogulim mogu me salno maltretirati i zausavljati...
Ja radim u evropskoj policiji i da ima bilo sta da se zakacim za to.. zakacio bi se i krv bi im popio...
Sad sam i zvao.. kazu.. ne smije se imati nista... kazu bolje da skinemo sto prije jer nas znaci mogu zustavljati svakih 10 metar i kaznjavati... moj odgvor njima n zeliti ni da cujete....
 
Dopune Pravilnika

Ministar komunikacija i prometa, u saradnji sa entitetskim ministarstvima unutrašnjih poslova u Bosni i Hercegovini, i policija Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, donijela je PRAVILNIK O IZMJENAMA PRAVILNIKA O REGISTRACIJI VOZILA, PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM OPTEREĆENJU VOZILA, O UREĐAJIMA I OPREMI KOJU MORAJU IMATI VOZILA I O OSNOVNIM UVJETIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI UREĐAJI I OPREMA U SAOBRAĆAJU NA CESTAMA.
 
Član
a slusaj, ako te mori murija napravi se glup i reci da je to dopunska oprema za aute iz Skandinavskih zemalja, jer tamo jelte, sunce pravi preveliku refleksiju od snijega pa bode oci.... :D

A usto koliko sam vidio i koliko znam raje sa folijama sa pijace sto imaju an autima i nitko ih dosad nije zaustavio....
 
Početnik
kod mene su zadnja stakla 60% zatamnjena, nikakav atest, sam sebi lijepio, i u petak navece oko 2 su me zastavili u kaknju, i ni rijeci nisu rekli za folije, pregledali opremu i sretno..na country-u su mi sva stakla tamna i nikad problema, isao i na more tako, nikakvih problema ni na granici..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top