PRAVILNIK o opremi za vozila u BiH

PRAVILNIK o opremi za vozila u BiH

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
PRAVILNIK O DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM OPTERECENJU VOZILA, O UREDJAJIMA I OPREMI KOJU MORAJU IMATI VOZILA I O OSNOVNIM
UVJETIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI UREDJAJI I OPREMA U SAOBRACAJU NA PUTEVIMA U BIH

ovdje sve pise sta je dozvoljeno imati na autu i kako
 
Član
Ako sam dobro procitao Mijo...stakla ne smiju nikako biti zatamnjena??? Prema Članu 46. to jeste...?
 
da dobro si shvatio, ne smiju biti nikako zatamljena. kad se radi pravi atest na prozirnosti stakala, stakla se mjere nekim lampama s vanjske strane i vidljivost moze biti maximalno smanjena 25%. ironija je u tome sto tonirana stakla ona zelenkasta su stakla s 75% vidljivosti, znaci sve sto je sto je tamnije od njih ne bi moglo proci atest. tu sam masinu vidio u tuzli na eurohercovom tehnickom i u brckom,

sto se tice folija i stakala, znaci mogu se samo lijepiti, i zatamnjivati stakla autobusa (bocna i zadnja)
 
Član
Auhuh....a pretpostavljam da su onda atesti Llumara kao sto ima Daki iznad toga? Ili? A pored toga, policija me ionak zaustavlja zacudjujuce malo tak da :)
 
Legend
Ja kao sto rekoh mene su vec kontorlisali organi u Sarajevu, upravo radi folija, i dao sam covjeku atest, koji je inace na njemackom, i covjek ga iscita predamnom i ljepo ga vrati zahvali se na suradnji i nastavi dalje. A isto se drugu desilo u Sloveniji na granici.

Cisto sumnjam da se bilo sta razlikuje ovde u TZ. Zakon je zakon. I ako moze u EU sa folijama moze vala i po TZ. Uostalom sve se moze sto se atestira. A nakraju kad odredjeni policajci da neimenujem po forumu mogu vozat divljake od auta, mogu i ja folije imat. Da ne spominjem pojedine inspektore koji su u svakakvim radnjama i poslovima. Znaci mogu me samo povuc....
 
Član
daki je napisao(la):
Ja kao sto rekoh mene su vec kontorlisali organi u Sarajevu, upravo radi folija, i dao sam covjeku atest, koji je inace na njemackom, i covjek ga iscita predamnom i ljepo ga vrati zahvali se na suradnji i nastavi dalje. A isto se drugu desilo u Sloveniji na granici.

OK, samo pitam.

daki je napisao(la):
Cisto sumnjam da se bilo sta razlikuje ovde u TZ. Zakon je zakon. I ako moze u EU sa folijama moze vala i po TZ. Uostalom sve se moze sto se atestira.

To stoji, dakle bit ce llumara abd da se skupi parica....

daki je napisao(la):
A nakraju kad odredjeni policajci da neimenujem po forumu mogu vozat divljake od auta, mogu i ja folije imat.

Ahem, naslucujem.....
 
XR3iBoy je napisao(la):
hehehhehe naleti i ta budala i za 5 % ako ima aparat onaj

koliko ce policija provodit ovaj zakon to ne znam, ali zakonsko tumacenje ove stavke o staklima je jasno

ne mogu se auto stakla zatamnjivati niti bojati osim zadnjih i bocnih stakala autobusa.


kako to ide u sloveniji ili negdje druge to je druga prica ali kod nas je sve drugacije pa eto

ako se bude policija pridrzavala toga, to onda znaci ukoliko te policajac zaustavi i ti imas folije na staklima policajac ima pravo da ti skine tablice s auta i iskljuci iz saobracaja jer si po zakonu tehnicki neispravan.


druga stvar. po zakonu Bosne i Hercegovine taj atest koji je na njemackom nema nikakvo znacenje, niti bilo koji drugi.

atest koji vazi u BiH moze izdati samo institut za ispitivanje i zastitu iz BiH i niko drugi, znaci svi ti atesti od proizvodjaca kako za folije tako isto i za plin u BiH ne vaze.

kad ugradjujes plin svi ti kazu sva oprema ima atest. ima oprema atest ali taj atest moze koristiti samo nasem institutu kad on bude donosio svoju odluku
 
xr4iboy je napisao(la):
ma budale samo prave zakon a niko ga ne provodi

to jest

mene na primjer iritira sto te policajac zaustavi, meni se to znalo desavat i onda kaze "kazna nisi propustio pjesaka"

a kad pjesak prelijece preko ceste nikom nista ili kad skoci pred auto


ja se sjecam nekada 96 ili 97 ja u zagrebu i kako sam navikao tako preko ceste kad policajac vice odi malo vamo i 100 kuna...
 
Legend
Fazon je sto je Firma Llumar vec atestirala sve svoje proizvode i imaju licencu za radu u cijeloj evropi, jer niu oni izmislili folije nego oni su samo zastupnici, jer ustvari to se zove CAC Llumar folitech. I tako da su oni prije nego su poceli sa radom u BiH to zavrsili sa policijom ustvari sa odjelom koji izadaje i atestira i motore i plin i folije i sve ostalo.
Tako da opet sve to sto pise neodnosi se na njih. A ja spominjem Njemacku i Italiju i Sloveniju itd zato sto se kod njih vec sto godina primjenjuje taj zakon i sto kod njih nista nemozes imat bez atesta ni sire ni uze ni vece gume ni felge ni auspuh ni opruge ni nista na kolima, sto ce reci da ljudi znaju sta rade. Znaci u nasem zakonu pise da se nemije nista imat na kolima.
Hajde sad mi treba jedno objasnjene VW golf 5 eno ga u NIPEX-u parkiran kosta 55.000 Ima opreme tonu izmedju ostalog proizveden je u Njemackoj i Fabricki na njemu dodju zatamljena stakla, znaci ne u boji nego fino zatamljena zadnja sajba i zadnja dva stakla 60% zatamljenje. Sta ce tu uraditi nas pametni policajac, ili ustvari jos pametniji organ koji je donio taj zakon. Uostalom mislim da je taj zakon nesto stariji jer su skoro dodali zakon da autobusi, kombiji, kamioni, i ostala prevozna teretna vozila nesmiju imati nazad nikakavo zatamljenje niti nikakve naljepnici niti bilo kakvu Auto grafiku. Pricam o ovome zato sto sam se bavio ljepljenjem auto grafike, i u Tuzli firma LORA, tj DITA Tuzla ima sva svoja auta izljepljenje. Firma MILKA i COLA imaju sva svojaauta izljepljena, Firma STANIC, MIS LG HINEKEN sva vozila, ali nastranu to eto privatna su. Sarajevski GRAS ima sva svoja vozila izljepljena ful grafika to koooooosta vjerujmi.....Tramvaji, Trolebusi, Autobusi svi imaju. Hoces mi rec da ce svi to skidat. Jah garant, vlada BiH ili je toliko glupa ili neznaju sta se desava u pojedinim djelovima BiH. Sto me u principu i ne cudi.

Opet kazem mene mogu samo povuc, jer kao sto rekoh mene su zaustavili u Sarajevu radi folija, i da nisu bile LLumar i da nisam imao atest morao bi skidat i sta vec ne. Tako da ja znam 100% da ja nemam problem sa zakonom, a sad kad budem registrovo auto upisacu atest u saobracajnu i zdravo mala raja :).
 
sve to stoji sto ti kazes, ali ako bi se to gledalo sa pravne strane onda bi to bilo ovako po zakonima BiH:

prvo taj novi pravilnik o opremi i vozilima koji sam ja stavio na ovom forumu (pogledaj datum na prvoj stranici) je izasao u sluzbenom glasniku bih 02.04.2007, znaci da se primjenjuje od 10.04.2007. godine

1. sve sto je bilo nekih propisa i regulativa prije tog pravilnika pada u vodu jer mora biti s njim u skladu kao krovnim pravnim aktom kojem podlize i federacija bih i rs

2. ateste izdaju instituti iz bih i niko vise i nema tu nekih dogovaranja, niti se s policijom oko toga dogovara sta.

3. stanice za kontrolno tehnicki pregled vozila uvazavaju samo atest od instituta bih i svi papiri van tih instituta su nezakoniti

4. po našem ovom novom zakonu (ne kazem ja da je savrsen, cak je nedorecen u dosta stvari) taj golf iz nipex-a (znam koji je vidio sam ga) uopste ne bi mogao proci tehnicki pregled po ovim novim normativama, a samim tim ne moze se ni registrovati


ovo sto ti ja govorim je onako kako to stoji s pravne i zakonske strane.
kako ce to izgledati u realnosti to ne znam, a vjerovatno nece onako kako pise
 
Član
A izgledat ce cirkuzantski kao i sve ostalo. Najbolji primjer je upravo taj golf kojeg spominjete, fabricko zatamnjenje, i sta sad, nece mu se odobriti tehnicki? Malo morgen, uostalom, najbolje cemo i znati i vidjeti koga prvog od nas zaustavi policija i kako ce doticni proci :)
 
Legend
Hehe definitno sam istog misljenja. I mislim da ce tu bit svega i svacega u negativnom smislu a na kraju ce platit sve obicni ljudi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top