Porsche Panamera 4S

Porsche Panamera 4S

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
tpanameran8954768.jpg

Panamera je prva Porscheova limuzina koja donosi nove konceptualne postavke, ali zadržava tradicionalne vrijednosti koje su proslavlile ovaj brend.

Ideja o proizvodnji limuzine sa četvera vrata i udobnim sjedištima nije nova za Porsche. Nažalost, vozilo predstavljeno još 1980. godine zauvijek je ostalo samo prototip, kao i model 989, predstavljen 1991. Istini za volju, Panamera se našla na meti mnogih kritičara zbog masivnog izgleda i siluete karoserije, iako se radi o „punokrvnom“ Porscheu, sagrađenom bez kompromisa.

Karoserija je sagrađena kombinovanjem čeličnih, aluminijskih, magnezijskih i plastičnih elemenata sa ciljem postizanja maksimalne čvrstoće, uz zadržavanje što manje mase. Velika pažnja poklonjena je aerodinamici, čime se željelo smanjiti otpor zraka, a time i potrošnja goriva. S tehničke strane, Panamera nudi teško dostižnu superiornost. Snažan pogonski agregat zahtijeva dobro riješen sistem prijenosa, kao i vješanje koje će zadovoljiti sportske zahtjeve, a istovremeno zadržati potrebnu udobnost. Testni model pokreće V8 motor zapremine 4,8 litara sa 400 KS dostupnih pri 6.500 obr/min i 500 Nm obrtnog momenta.

tpanameram8958173.jpg


Ta snaga se putem automatskog PDK (Porsche Doppelkupplungsgetriebe) 7-stepenog mjenjača prenosi na sva četiri točka, čime su osigurana odlična vozna svojstva. Tako riješen pogonski sklop osigurava 1.935 kg teškom vozilu vrhunske performanse. Drugim riječima, iz stanja mirovanja do 100 km/h Panamera 4S stigne za „ravno“ 5 sekundi i silovito ubrzava do maksimalnih 282 km/h. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni da su dimenzije Panamere impozantne pa se vožnja vozila dugačkog bezmalo 5 i širokog gotovo 2 metra ne preporučuje početnicima. Neiskusan vozač za upravljačem ovakvog vozila predstavlja potencijalnu opasnost, kako za sebe tako i za ostale učesnike u saobraćaju.

tpanamera8963260.jpg


Kada se nađete za upravljačem Panamere, otkrivate šta je to luksuz i udobnost, a kada krenete, otkrivate i tehničko savršenstvo. Gotovo da nije potrebno pominjati da su sjedišta duboko profilisana, udobna, ne zamaraju i uz to su opšivena najfinijom kožom. Tabla s instrumentima i «cockpit» će svojom postavkom, dizajnom i funkcionalnošću zadovoljiti i najzahtjevnije ukuse. U istom luksuzu uživat će i suvozač, kao i putnici na zadnjim sjedištima koji se ni u kom slučaju neće žaliti na neudobnost ili nedostatak prostora. Pomenimo još i da su za osjećaj nenadmašne udobnosti zaduženi i vrhunski audio sistem, kao i 4-zonski automatski klima-uređaj. Konstruktori su razmišljali i o prtljažniku, koji se može pohvaliti osnovnom zapreminom od 445 litara, a po potrebi se može povećati i do, za ovu klasu nevjerovatnih, 1.263 litara.

tpanamerag8968428.jpg


Kada lijevom rukom okrenete ključ, iz idiličnog drijemeža probudit će vas potmulo režanje V8 agregata, koji je dobro izolovan ispod prednjeg poklopca. Tada ručicu mjenjača postavite u položaj „D“ i logičnim slijedom pritisnite papučicu gasa. Oprezno! Ubrzanje vas može iznenaditi. Ako ste kojim slučajem startali na semaforu, svi ostali će ostati daleko iza vas, a ako pomislite da ste dostigli brzinu od oko 50-60 km/h, pogledajte crvenu kazaljku brzinomjera i nemojte se iznenaditi trocifrenim brojem koji pokazuje. Nemojte u nevjerici trljati oči, već pripazite na vozače koje ste sustigli. Naravno da panici nema mjesta jer je kočioni sistem kompetentan i pouzdan, a veliki kočioni diskovi neće pokazivati napor ni prilikom najoštrijeg zaustavljanja. I tako, opet stojite na semaforu, a oko vas neobična tišina. Motor ne radi! Nije kvar, već se aktivirao «start/stop» sistem radi sprečavanja nepotrebne potrošnje goriva. S pritiskom na papučicu gasa sve se vraća u „normalu“, a potentan motor ponovo pokazuje svu raskoš kretanja. Prema navodima proizvođača, testno vozilo u prosjeku troši 11,1 litara na 100 kilometara i u atmosferu ispušta 260 g/km ugljendioksida.

content.php


Uprkos tehničkom savršenstvu, Panamera se zbog svojih dimenzija teško snalazi na uskim putevima padinskih dijelova grada. Jasno je da njeni tvorci pretpostavljaju kako Panamera nije jedino vozilo u garaži ponosnog vlasnika.Naravno, cijena ovakvog vozila je u skladu sa njegovim mogućnostima i opremom. Cijena Panamere 4S sa osnovnim paketom opreme iznosi 196.224 KM. Za uloženi novac dobijate praktično sve što je potrebno i teško je naći ozbiljne nedostatke. Na spisku dodatne opreme uglavnom se nalaze skupi luksuzni detalji, ali i neki praktični elementi, kao što je npr. automatska sklopiva kuka za vuču prikolice. Prosječnom (bh.) vozaču ovakvo vozilo može biti samo nedostižan san, ali će se sasvim sigurno zapitati: može li bolje? Naravno da može, tu je Panamera Turbo sa 100 KS više.

pantab8983297.jpg
 
Jeftin nesto:D
Sto se tice motora i mehanike, skidam kapu. Medjutim auto je uzasno ruzan, kao i vecina novih Porsche-a, tu je jedna velika nula.
 
Član
Ako je 19 da ja odem u salon da dadnem auto, recu ne trebaju mi nista ni nadoplatit :D vidio sam ga uzivo mogu samo reci da je auto sex :p
 
BHT Ovisnik
dobra je:cool: ima mi jedna kraj skole ,valjda neki gazda baustele,na nasim tablama,neprestano je gledam:cool:
 
ma meni je ruzan nema sta...iznutra je mocan to stoji..ako neko vidi ga ikad uzivo nek obrati paznju na velicinu prednjih diskova...znaci sigurno 3cm debljine i promjer ko kod mene cijeli tocak...jedno 15 inca...e tu se moc vidi...
 
Super Moderator
sta cijena 19 300 ?
sta 11 litara na 100km
sta 5 brzina mjenjac :icon_question: :icon_confused:
 
Ja sam vidio uživo panameru (u bijeloj boji), je ne bih rekao da je ružna ali da je dizajn čudan to svakako jest, a diskovi, ako su čelični promjer je 350 mm, a keramički su naprijed 380mm...
 
Porschefan je napisao(la):
Ja sam vidio uživo panameru (u bijeloj boji), je ne bih rekao da je ružna ali da je dizajn čudan to svakako jest, a diskovi, ako su čelični promjer je 350 mm, a keramički su naprijed 380mm...

Ma vidio sam i ja uzivo, ali estetika nije ista u svacijim ocima, tako da je nekome ruzan (kao npr. meni), a nekome prelijep.;)
 
Meni se ne sviđa nikako, ne zbog izgleda nego zbog toga što odudara od porscheove tradicije (kao i Cayene), općenito, Panamera je napravljena čisto zbog zarade, pravi ljubitelji porschea kupuju 911, cayman ili eventualno boxter, Panameru i Cayene kupuju ljudi koji znaju jedino da je Porsche poznata luksuzna marka, i uglavnom ne znaju ništa o toj marki i nezinoj povijesti.
 
BHT Ovisnik
meni se sviđa,uzivo mi je dosta ljepsa neg na slici,samo straga kad gledas malo iz dalje uvijek pomislim x6-ca
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top