POLIRANJE VOZILA

POLIRANJE VOZILA

Legend
rijetko preletim ovu temu , .... al mogu reci samo druze MTR , svaka cast , radis punom parom dobrim alatima i profesionalno ;)
 
cestitam druze,tamo je i mesto najboljim detailerima auta :)


[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_9HKWLGpk20[/video]

i evo nervoznog hahahahha :icon_biggrin:
 
a bio je na farbanju obe zadnje strane,i prednji levi blatobran,verovatno je problem u parama :)
koliko para toliko muzike,jbg. meni nesmeta :icon_smile:
 

MTR

Član
OggyBoy je napisao(la):
zoom001 je napisao(la):
e poz ljudi mozete mi reci koliko kosta polir pasta za poliranje auta jer hocu da poliram svog ;)

35KM profi 3M.

jok ba , tj moze samo ako ce preci jednom i ostavit tragove od poliranja , inace za jedno poliranje kako valja ti treba pasti i voska u vrijednosti od oko 70-90 KM , plus mikrofiber krpe , plus dobro pranje , plus Clay Bar ( on je od 30-60 KM i bez njega ne ide kako treba ) , plus detaljno pranje auta od jedno 2 sata
 
Član
E matori koliko bi me doslo da mi bmw-a ispoliras kako bog zapovjeda (imam 2-3 dublje parnice jbg hateri)
 

MTR

Član
ev u zadnjih par dana bilo puno posla , abd bice ga jos vise :icon_biggrin: , sve su novija auta pa mi to nije interesantno da slikam i postavljam jer nema na njima puno posla , sklonis koju parnicu i to je to .

al evo jednog pravog pacijenta , C4 iz 1991 godine , prijasnji vlasnik ga je utuko da valja , sekunda do matiranja , pun parnica , risova od pranja , ostecen lak do jaja , nema boje nema sjaja ( vidi rime :lol: )

uglavnom , pacijent

P150711_0849.jpg


stanje kako je bilo jutros oko 8 nakon pranja

P150711_0849_01.jpg

P150711_0849_03.jpg

P150711_0849_04.jpg

P150711_0850.jpg

P150711_0850_01.jpg

P150711_0850_02.jpg


uradjen test na prednjem blatobranu

Prije

P150711_0851.jpg


poslije

P150711_0907_02.jpg

P150711_0907.jpg


i ovako je izgledala zpuzva nakon samo jednog panela , ovo sto vidite na njoj su necistoce iz laka koje inace ne prelamaju svjetlost i ispunjavaju svaku mogucu parnicu na laku te tako nema ni sjaja na automobilu

P150711_0935.jpg


pola uradjeno , zadni blatobran nije

P150711_0946.jpg

P150711_0946_01.jpg


gepek i zadnji lijevi blatobran sjaje i izgledaju kako treba

P150711_1008.jpg

P150711_1043.jpg


prednja vrata od vozaca 50/50 ( lijevo staro stanje , desna polovica novo )

P150711_1044.jpg


Vosak , nanesen 2 sloj , ostavljen da radi , skida se nakon 30 minuta na temperaturama preko 24 stepena , ispod toga stoji oko 1 sat na laku

P150711_1252_01.jpg


i evo poznati blatobran nakon tone posla i 2 sloja voska ( specijalni mix ) u zatvorenom prostoru , zamislite sad kako je auto izgledalo napolju :icon_biggrin:

et'

P150711_1252_03.jpg
 

MTR

Član
hajmo dalje , juce starohan danas nesto mladje :D

Skoda Octavia iz 2009 model 2010 , iz daljine uredan auto , al kad se priblizis katastrofa . Necu postavljati slike kako je bilo prije poliranja jer ima dosta toga , najvise paranica od pranja , neke masnoce po laku itd itd .

Za ove koji se bave poliranjem iz hobija ili profesionalno par informacija :

Crna metalik, bordo metalik , tamno plava metalik ( i sve njihove nijanse sa ili bez perle ) su najteze boje za raditi jer je vrlo tesko izvesti poliranje a da ne ostanu hologrami i tragovi od poliranja , inace ih pokrivaju low end voskovima kao sto je Turtle Wax i ostala ekipa koji nakon 2-3 pranja spadnu i opet imate problem , djaba ste dali pare i problem nije rijesen . U osnovi , sve nivoe poliranja ( gruba , srednja , super fina ) se radi samo i radi nanosenja voska , jer ako ga nanesete na prljav , neravnomjeran i oneciscen lak nista niste napravili .

Znaci da bi prvenstveno izbjegli holograme pri radu sa Compound pastama ( grube ) radite slijedece : prvo nanosenje paste idete malo brze da bi ravnomjerno nanijeli pastu i onda srednje brzo 3 prelaza jedne sekcije ( vodoravno-horizontalno ) i gotovo , jer sve preko toga pregrijava povrsinu i postoji mogucnost da proprzite lak i lakiranje vam ne gine .
Prilikom zadnjeg prelaza doslovno popustite pritisak na masinu kako bi spuzva ili vuna ( zavisi sa cim radite ) pokupila ostatke paste sa laka ,znaci dovoljna je samo tezina masine i onda lagano prebrisite i gotovo .
Za slijedeci prelaz uzmete bilo koju polir pastu i mozete ovaj posao uraditi i rucno , cisto da ste sigurni da nema nikakvih ostataka od grube paste .
Nakon toga vosak i ima da sljasti .

Ovo gore se odnosi na rotacionu masinu i NIKADA ne prelazite vise od 1300 obrtaja u minuti ( na boljim masinama to je oznaka 2 ili 3 ) , inace slijedi farbanje jer se izmedju spuzve i laka stvara temperatura potpomognuta frikcijom masine i granulama u polir pastama , stoga oprez i to ogroman , jer sav renome koji ste stekli moze jednom takvom greskom da ode u nepovrat .

a evo i slike danasnjeg kandidata

Prije poliranja

P160711_0929.jpg


poslije poliranja , nema holograma niti ikakvih tragova da je auto uopste polirano , slikano na suncu sa mobasem

P160711_1458_02.jpg

P160711_1459.jpg

P160711_1500_02.jpg

P160711_1501.jpg


i meni tri najdraze :icon_biggrin:

P160711_1502_02.jpg

P160711_1502_03.jpg

P160711_1502_05.jpg


uh , zaboravio sam napisati proceduru rada kod tamnijih vozila

Pranje :

ja inace koristim tzv. Degreaser ili odmascivac i to od Chemichal Guys-a Gream Reaper , ima moju ocjenu 10 od 10 ;), dodam 2-3dl na litar vode , naspem u spricu i poprskam cijelo auto , napravim pus pauzu od 10 minuta i saperem , skida sve ama bas sve , od musica do masnoca , fleke od vode .....

poslije toga standardni auto sampon od istog proizvodjaca , Citrus Prime , onda susenje jelenskom i mikrofiberom

Clay bar obavezno ide zbog kontaminata koji se nalaze kod nas po cesti i zraku ( uslikat cu sljedeci puta kako izgleda glina samo nakon prelaza na haubi :icon_mad: )

3M Heavy Compound u kobinaciji sa vunenom podloskom za skidanje parnica , 3 prelaza na svakom panelu

Opet pranje :D , da se ukloni sav prah nastao poliranjem

Nastavljam sa Mancerna Power Finish-om jer ekstra dobro polira i ostavlja bas super finis na laku , doslovno ne treba vosak poslije nje , samo sada smanjim obrtaje na oko 1000 i radim po dva prelaza po panelu

Poslije dolazi na red isto od Manzerne Nano Polish PO85 , koji u stvari nije polir vec hemijska kombinacija polimera koji stvaraju dugotrajnu zastitu kada se povezu sa lakom

Na kraju jedan ili dva sloja voska od 3M-a ( ovaj je hemijski bez prirodne karnaube ) ili neki drugi sa minimalno 50 % karnaube u sebi , jer samo tako dobijete izgled laka kakav je na ovoj gore Octaviji .

Sve mimo toga je NEkvalitetan rad i trosenje svog vremena i materijala i ofiranje vlasnika vozila , jer danas niko nije glup i hoce za svoje novce kvalitet ili vise od toga

et :icon_biggrin:
 

MTR

Član
jos malo pojasnjenja :

uobicajena ostecenja na laku su manifestovana na ovaj nacin :

swirls.jpg


gore prikazana ostecenja u bezbojnom laku su pretezno od nekvalitetnog pranja , prasine koja se podvuce pod krpe , struganje pticijih govana sa trulexima,spuzvama za sudje itd...

tzv. narandjina kora

OP.jpg


dobije se u lakirnici kod povisene temperature zraka , nestrucno podesenom spricom , nedovoljno izsmirglanim filerom , pogresno zamijesanom bojom ili rad sa nekvalitetnom low end bojom ,i najcesce losa viskoznot boje ( opet pogreno mijesanje komponenti )

standard na nasim cestama ( lakovima )

clay-graphic-wash.jpg


sa ljevo na desno : sjena na laku , parnice , parnice nastale pranjem , prasina od kocenja , razne korozivne cestice koje se zabiju u lak , ostecenja od kalcija u vodi ( one bijele fleke poslije pranja ) , industrijsko zagadjenje ( posebno Tuzla,Zenica,Sarajevo )

ovako to izgleda nakon prelaza sa Clay Bar-om ( glinom ) , u osnovi meni ne mogu biti dvoje plocice od po 100 gr. za jedno auto , a uradi dosta posla prije poliranja , jer auto gubi sjaj najvise zbog ovih gore tvari koje useru povrsinu laka a ne vide se golim okom , glina to rijesi kako valja .

clay-graphic-clay.jpg


e sad slijedi kvalitetno poliranje , te nanosenje 1,2,3 sloja voska , vosak u osnovi sprijecava ovim kontaminantima da dodju do laka , jer svakim slijedecim pranjem vi skidate vrlo mali sloj voska i ove sitne cestice koje se zabiju u vosak . Nakon 2-3 mjeseca potrebno je ponovo nanijeti koji sloj , u tom slucaju nema potrebe za ponovnim poliranjem jer lak nije ostecen , u banalnom smislu to vam kao da svaki dan skinete gumene rukavice nakon rada i ponovo navucete nove a ruke vam ostaju ciste i neostecene ;)
 
Top