plin na motor sa direktnim ubrizgavanjem (npr. vw FSI)

plin na motor sa direktnim ubrizgavanjem (npr. vw FSI)

MTR

Član
vjecno pitanje , dal da uzmem benzinjaru i roknem plin ili dizelasa :D

nesto ne vjerujem da je moguce ugraditi plin na GDI ili FSI a da ne bude problema ,ali da premjestimo razmisljanje u tehniku :

Kontrola rada motora ide preko posebnog za motor dodijeljenog EMS modula koji mjeri ubrizgavanje goriva i vrijeme ( tacku ) paljenja a ne preko klapne koja vrsi restrikciju ili dodavanje nadolazeceg zraka u usisnom sistemu. Za ovo je bilo potrebno znatno povecanje sposobnosti procesora i izdvajanje od CEM modula ( glavni modul vozila ) , zbog dodatnih parametara kao sto je kontrola ubrizgavanja , brzina vrtnje motora a sve zbog malo drugacijih algoritama povezanih sa normalnim ( zahtjevanim ) radom motora i pergormansama .

Postoje tri glavna algoritma u EMS-u : Ultra Lean , Stihiometrijski i Full Power gdje EMS u zavisnosti od nacina voznje pravi mix od 14,7:1 do maksimalnih 65:1.
U ultra slaboj mjesavini mali dio goriva je okruzen zrakom i nalazi se vrlo blizu svjecice i na tacki paljena i izgaranja plamen skoro da i ne dodiruje zidove cilindra , plus gorivo se ubrizgava u maloj vremenskoj razlici iza takta klipa na kojem bi u normalnom motoru doslo do paljenja .

osnovni problem ovog motora je erozija ventila zbog toga sto GDI ubrizgava u cilindar a ne na ventil kroz usisnu granu .....

nastavak slijedi dok veceram :icon_biggrin:
 
Član
@GaRGa
To sto ja gledam mogucnost ugradnje plina nema veze sa odrzavanjem,da ne mogu odrzavati ne bi ni gledao tu klasu automobila, razlozi su vec receni zasto bi vozio na benzin kada mogu duplo jeftinije na plin ;)

Meni je plin zauzeo skoro polovinu gepeka zato sto mi je rezervna guma na vratima, to mi je par puta zasmetalo jer mi bas rijetko treba cijeli prostor. Sa bocom od 50l (42l) imam autonomiju od 250-400km ali ni benzina ne stane mnogo vise pa mi je to utjeha :lol:
 
Član
Kod mene je boca 55l kao i rezervoar benzina, sa istom tom bocom sam pravio preko 500 kilometara...Gorivo i jeste najveci trosak i zato sam ga i sveo na 200-250km mjesecno...I uopste se ne radi o odrzavanju, vec o uzalud bacanju novca ;)
 
Član
Ma svima je draži super plus , al' čovjeka duša boli kad se uhvati špice i semafora , a preeskupi superplus ubudale izgara , nikakvog ćejfa a lupa po džepu , samo što na plin malo manje lupne.
A kad se hoće oćejfiti na nekoj finoj dionici , najlakše je isključiti plin i dati si oduška.
To je bar moje mišljenje.
 
Član
djordjep je napisao(la):
Ma svima je draži super plus , al' čovjeka duša boli kad se uhvati špice i semafora , a preeskupi superplus ubudale izgara , nikakvog ćejfa a lupa po džepu , samo što na plin malo manje lupne.
A kad se hoće oćejfiti na nekoj finoj dionici , najlakše je isključiti plin i dati si oduška.
To je bar moje mišljenje.

Slazem se sa svim sto si rekao. Plin je nuzno zlo (bar za vecinu stanovnika BiH) da zivi u nekoj sredjenoj drzavi nebi ni pomisljao na plin no bi vozio na benz i to 3.5L. A sto rece uvjek imas izbor prebacis na benz i daj si oduska, no ja iskreno ne osjetim razliku izmedju benz i lpg sem sto se sa osmjehom vozikam. Moja preporuka je LPG ja vozim Alfu 156 2.0ts 114kw i potrosnja je po gradu 13L,
dizel 1.9 trosi 8L po gradu i ja opet na DOBITKU i to dobra usteda. ;)
 
Top