Pitanja u vezi sa skuterima [POMOC]

Pitanja u vezi sa skuterima [POMOC]

Član
Pozdrav.

Zanima me sve o skuterima. Evo bas nabavio kasu, skupljam pare aBd. za skuter. Cuo sam da su pravo zabavni, ne trose mnogo. Zanimaju me sljedece stvari:
- Jel se mora imati vozacka dozvola za skuter od 50cc (ili 49cc). Cuo sam da se ne mora za 49cc ali mi je ne jasno (imam 15 god 8. decembra).
- Registracija, zanima me je li trajna, koliko kosta.
- Koliko kosta gorivo i koliko traje.
- Odrzavanje skutera.
- Ima li ikakvih pravila u voznji, ako da molim da mi kazete koja, jer jako me zanima, npr. pravila skutera u voznji, jel se moze voziti po trotuaru, jel se vozi po cesti/trotoaru, jel se moze prijeci preko crvenog svijetla, itd.
- Ako me policija ikad zaustavi, sta moram reci. ._.
- Cuo sam da ima automatik / manuelni kako to sad ide? Sta je bolje..

Hvala mnogo, i molim da ne zamjerite jer sam totalno kako kazu NOOB sa ovakvim stvarima. Mnogo cijenim vasu pomoc! :)
 
Član
hafaR_ABF je napisao(la):
nista aj se ti vrati u vrtic nije skuter za tebe neg guraj tutu u rikverc :D
Gledaj drug, ako ne zelis pomoci nemoras provocirati i kakati po tudjim postovima. Hvala na razumijevanju frajeru.
 
Član
Nista, samo ignorisi... vjerujem da ce ti neko uskoro odgovoriti ko se malo bolje razumije ;)
 
Legend
ja mislim da moras imati 16, izvadis licnu, polozis testove, dobijes potvrdu i s tom potvrdom mozes voziti skuter
registracija je trajna, prva se placa 220- 250 KM kako ja znam, i svake godine placas za osiguranje nekih 17- 20 KM
za gorivo, odes na benzinsku i vidis koliko kosta, a trajat ce ti kolko se budes vozao
odrzavanje, prije svake sezone treba zamijeniti sto ne valja, a za 50 ccm nisu skupi dijelovi
ako te policija zaustavi, samo odgovaras na pitanja i nista vise
mozes se vozati i po trotoarima nema pravila
svi skuteri su uglavnom koriste cvt mjenjace automatske, samo trebas znati dodavati gas i nikakve matematike vise nema
 
Član
Drug kako mislis koliko kosta gorivo? Ako mislis na ono opcenito...Litar benzina je 2,35 bar u mom gradu,a traje ti sve dok ga ne potrosis...jaran mi je imao skuter pa cu se raspitati da dobijes odgovore sto trazis....dok uđe na fejs :cool:
 
Član
Nexus je napisao(la):
ja mislim da moras imati 16, izvadis licnu, polozis testove, dobijes potvrdu i s tom potvrdom mozes voziti skuter
registracija je trajna, prva se placa 220- 250 KM kako ja znam, i svake godine placas za osiguranje nekih 17- 20 KM
za gorivo, odes na benzinsku i vidis koliko kosta, a trajat ce ti kolko se budes vozao
odrzavanje, prije svake sezone treba zamijeniti sto ne valja, a za 50 ccm nisu skupi dijelovi
ako te policija zaustavi, samo odgovaras na pitanja i nista vise
mozes se vozati i po trotoarima nema pravila
svi skuteri su uglavnom koriste cvt mjenjace automatske, samo trebas znati dodavati gas i nikakve matematike vise nema

Drug hvala ti puno na trudu, i odgovoru... :D samo se jos malo raspitati to za testove, i to :)) hvala jos jednom, i ostalima naravno
 

187

Član
Nexus je napisao(la):
ja mislim da moras imati 16, izvadis licnu, polozis testove, dobijes potvrdu i s tom potvrdom mozes voziti skuter
registracija je trajna, prva se placa 220- 250 KM kako ja znam, i svake godine placas za osiguranje nekih 17- 20 KM
za gorivo, odes na benzinsku i vidis koliko kosta, a trajat ce ti kolko se budes vozao
odrzavanje, prije svake sezone treba zamijeniti sto ne valja, a za 50 ccm nisu skupi dijelovi
ako te policija zaustavi, samo odgovaras na pitanja i nista vise
mozes se vozati i po trotoarima nema pravila
svi skuteri su uglavnom koriste cvt mjenjace automatske, samo trebas znati dodavati gas i nikakve matematike vise nema

samo bih da dodam vezano za policiju..

sve ti je od drota do drota, ako ce te peglati i nesta ti "pisati" on ce to uraditi.. nema veze jel tebi skuter ima 49ccm.
mog je rodjaka policija zaustavila (imao vozacku b kategorije) i peglali ga kao to sto ima na vozackoj je za one stare tomose vako nako, helem drotovska posla..

tebi sve sto treba je to da skupis pare, dobijes dozvou od staraca i to je to..
prije se moglo polagati za skuter prije nego sto napunis 18 godina (drug mi imao polozeno za skutere do 150 ccm) sad ne znam da li moze..

skuteri ti nisu skupi za odrzavati osim ako neces ti raditi neki tuning itd.

moj ti je savijet da kupis svu opremu koja ti je potrebna, prvenstveno radi tvoje sigurnosti, a i kad imas sve mala je vjerovatnoca da te policija zaustavi..
 
Super Moderator
Kupi ispravan skuter tipa yamaha, gilera, piaggio, ne mora biti novijeg godista uglavnom trazi u dobrom stanju i sa vecim tockovima! Onda gume ti trebaju dobre to obavezno! Kacigu obavezno! Neku jaknicu isto i onda te nece policija dirati. I da, registruj skuter. Sto se tice odrzavanja imas svakih cca 10000km da promjenis rolnice, federe na prenosu i tako to.. Sipas ulje za dvotaktne motore, ako nije dirana masina trose malo ulja i malo goriva nekih 4 litra na 100km, naspes cenera vozas se jedan dan po gradu i to ti je to.. Mozes jedno 2 rezervoara potrositi goriva sa bocicom ulja
 
Super Moderator
Jetta TDI je napisao(la):
Puno je 4l
Ja sam Imao Hexagon 150ccm i pogradu je trosio do 3.5l

Nije puno za dvotaktni dobar skuter da trosi 4l po gradu.. Meni su toliko trosili. Gilera 125 ova nova mi je po gradu oko 6-7 trosila a kad vozim otvorenom cestom jednom sam testirao nasuo pun presao 103km i opet pun naspem stalo je 3.34l
 
Član
187 je napisao(la):
Nexus je napisao(la):
ja mislim da moras imati 16, izvadis licnu, polozis testove, dobijes potvrdu i s tom potvrdom mozes voziti skuter
registracija je trajna, prva se placa 220- 250 KM kako ja znam, i svake godine placas za osiguranje nekih 17- 20 KM
za gorivo, odes na benzinsku i vidis koliko kosta, a trajat ce ti kolko se budes vozao
odrzavanje, prije svake sezone treba zamijeniti sto ne valja, a za 50 ccm nisu skupi dijelovi
ako te policija zaustavi, samo odgovaras na pitanja i nista vise
mozes se vozati i po trotoarima nema pravila
svi skuteri su uglavnom koriste cvt mjenjace automatske, samo trebas znati dodavati gas i nikakve matematike vise nema

samo bih da dodam vezano za policiju..

sve ti je od drota do drota, ako ce te peglati i nesta ti "pisati" on ce to uraditi.. nema veze jel tebi skuter ima 49ccm.
mog je rodjaka policija zaustavila (imao vozacku b kategorije) i peglali ga kao to sto ima na vozackoj je za one stare tomose vako nako, helem drotovska posla..

tebi sve sto treba je to da skupis pare, dobijes dozvou od staraca i to je to..
prije se moglo polagati za skuter prije nego sto napunis 18 godina (drug mi imao polozeno za skutere do 150 ccm) sad ne znam da li moze..

skuteri ti nisu skupi za odrzavati osim ako neces ti raditi neki tuning itd.

moj ti je savijet da kupis svu opremu koja ti je potrebna, prvenstveno radi tvoje sigurnosti, a i kad imas sve mala je vjerovatnoca da te policija zaustavi..
Hvala ti za savijet, kontam sve sad... :cool:
zelim da se mnogo zahvalim svima koji su odvojili svoje vrijeme i pisali : ))
 
Član
Mislim bez obzira koliko bio NOOB kakvo je pitanje moze li se proci kroz crveno,moze li se kao pjesak proci kroz crveno!??
I naravno da se NE MOŽE voziti po trotoarima,skuter je motorno vozilo,vozi se po pravilima saobraćaja kao i automobil... To što živimo na prostorima gdje je narodni običaj ne poštovati ništa onda ćeš vidjet i vozanje po zelenoj površini i sve gluposti ali ako već želiš da nešto naučiš na ovom forumu onda nauči testove i poštuj ono što naučiš u njima...
Sretno u svakom slučaju...

Mislim bez obzira koliko bio NOOB kakvo je pitanje moze li se proci kroz crveno,moze li se kao pjesak proci kroz crveno!??
I naravno da se NE MOŽE voziti po trotoarima,skuter je motorno vozilo,vozi se po pravilima saobraćaja kao i automobil... To što živimo na prostorima gdje je narodni običaj ne poštovati ništa onda ćeš vidjet i vozanje po zelenoj površini i sve gluposti ali ako već želiš da nešto naučiš na ovom forumu onda nauči testove i poštuj ono što naučiš u njima...
Sretno u svakom slučaju...
 
Top