Pijane vozače za volanom tretirati kao ubice?

Pijane vozače za volanom tretirati kao ubice?

Član
1388822460_19.jpg

Praznična atmosfera i novogodišnja noć su i ove godine upisali svoje žrtve izazvanih pijanstvom za upravljačem. Prvog dana 2014. godine u dve odvojene saobraćajne nezgode je ugašeno 5 ljudskih života…

Zakon o bezbednosti saobraćaja, sankcije, represija, kampanje protiv vožnje u pijanom stanju, očigledno nedovoljno utiču na svest vozača u Srbiji, budući da su i dalje vožnja pod dejstvom alkohola i brzina najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda.

Mnogo je različitih mišljenja o tome kako uvesti red u saobraćaju na ovu temu ali, ako je za neku utehu, ni u ostalim zemljama Evrope nije iskorenjeno pijanstvo za upravljačem. No, kada se nekome oduzme život, surova istina u trenutku otrezni a posledice su nenadoknadive za svakoga.

"Za klasično umišljeno ubistvo predviđena je kazna od pet do 15 godina zatvora a za umišljeno izazivanje saobraćajne nezgode sa smrtnom posledicom od dve do 12 godina. Po našem mišljenju, nema razloga da život, pod znacima navoda, bude jeftiniji u saobraćaju nego recimo na sportskim tribinama", smatra Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

"Ono što smatramo da može smanjiti broj nezgoda i pijanih vozača jeste s jedne strane da se na televizijama emituje mnogo više tih spotova protiv upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola, a sa druge strane pojačana kontrola policije i rad prekršajnih sudova, kako bi zaista blagovremeno i efikasno sankcionisali one vozače koji se ne pridržavaju tih pravila", kaže direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Stojadin Jovanović.

Šta Vi mislite na ovu temu, odnosno koje mere bi, po Vama, država i prateće institucije, trebale preduzeti da se jednom stane sa crnim bilansima kada je pijanstvo za upravljačem u pitanju?
 
Član
0.0% alkohola za vozace :)
do 0.3% kazne od 500 do 1000km i oduzimanje vozacke na 6 mjeseci
0.4% i preko kazne od 1000 do 5000km i trajno oduzimanje vozacke dozvole, ponovno polaganje dozvoljeno teko nakon 1 godine od kazne.

Pa bi vidio da li bi pili i vozili, najvise boli kad ode vozacka i kad se udari po dzepu... Sa ovakvim zakonom bi dobro zaradili para :D a i ja mislim skinuli totalno pjane ubice sa ceste...
Ja u zivotu nisam popio pola case pive i sjeo za volan, ako sam popio otisao sam pjehe ili tu noc sigurno nisam sjeo u auto jer voda i ulje se ne mijesaju tako alkohol i volan ne idu zajedno, isto vazi i za droge i volan,
za teske droge bi bile kazne 5000km i preko i oduzimanje trajno vozacke dozvole i nakon 2 godine uz papire da su bili na odvikavanju sa rezultatima, uz najmanje 2 godine odvikavanja i dobrih rezultata, pa ces poslije toga nakon tih dvije godine opet pokusati polagati ;)

I da se zakon primjenjuje za sve jednako bez iznimki bez gledanja kroz prste pogotovo za mamine i tatine...

Da je ovo Titina drzava ovog ne bi bilo sigurno ovoliko alkoholizna i narkomanije :confused: nego pendrek i goli otok :D
 
Član
Pa da ti na nekog u porodici naleti pijana budala i zavrsi na sivanju u Bolnici pitao bi te za misljenje. Volan i alkohol nikada zajedno isao nije niti ce. Dok ne ubijete nekog necete se smiriti. Ako ne mozes izaci bez alkohola nemoj s autom.
 
Član
Jbt, sve savjesni vozači, niko ne pije dok vozi, niko ne prelazi ograničenje, svi uredni i savjesni, a mi pijani najmanje kazni, sudara i sličnog imamo. Čudno.
 
Član
Pa da ti na nekog u porodici naleti pijana budala i zavrsi na sivanju u Bolnici pitao bi te za misljenje. Volan i alkohol nikada zajedno isao nije niti ce. Dok ne ubijete nekog necete se smiriti. Ako ne mozes izaci bez alkohola nemoj s autom.
potpis, ne osudjujem ja nikoga ali cinjenica je da vozaci u alkoholiziranom stanju najcesce uzrokuju saobracajne nesrece, mada pored toga ima i ovih nalozenih likova sa nekim trabakulama koji misle da su iznad svih i naravno zena i deda sa refleksima ko kod mrtvog konja :D
 
Član
Tesko da je tako da pjani najmanje kazni i udesa imaju, imaju kad podmite, baci 20-30 ako si napuhao 2.0 baci 50 i ides kuci... Da nema podmicivanja vidio bi sta bi bilo kazni. A udesa da ih imaju manje hmmm... mozda i manje imaju ali to je jako mal procenat ali zato cesce budu stravicni i totalne stete i havarije i da ne pricam ostalo...
Volan i alkohol nikad nisu isli zajedno niti ce kada ici, to su potencijalne ubice na cesti...

I da divljanje kroz grad i brza voznja kroz grad se isto tako treba jako jako kaznjavati jer gledam pojedine kao da su na kruznim trkama i kao da voze neke bolide a ustvari sepete vozaju ( ne samo ovi sa starijim autima nego i sa ovim novijim i mladjim autima tj. sepetima) i to sve treba kaznjavati, ako hoces se pokazati haj na pistu, haj na zaobilaznice gdje nema naroda u neku zabit pa se pokazuj, ali tu nece biti vidjeni i "djevojcice" ih nece primjetiti :D
 
Poslednja izmena:
Član
zakon to uredno regulise nema potreba tu nesto mjenjati, a sto se zakon ne provodi, za to je kriv sistem koji dopusta podmicivanje, dogovor, ili ono dobar si s policijom ili si neka "bitna" kriminalna faca pa mozes raditi sta hoces..
a da se tretiruju kao ubice to je ipak preradikalno
 
Djesi Tito , hodi' se vrati :D
Ja kad vidim da je neko pijan za volanom,da neko sjeda pijan i ode negdje..i slicno... trazim prvu patrolu i prijavljujem ..inace nisam "tuzibaba" vec samo ne mogu da podnesem to da sam vidio da je neko "POTENCIJALNI UBICA/KAMIKAZA" a ja nisam poduzeo nista...
i nije da ja ne pijem..pijem i ja..znam izac odvalit se zemlja..al uvijek i uvijek praktikujem da neko od drustva bude trijezan..i funkcionira
sve u svemu malo vise SAVJESTI nije na odmet..al et...

sto vece kazne..i bilo bi napretka..
al u ovoj zemlji nista ne funkcionira pa koga briga za to :3
 
Član
Ubojice? Pa koji je vama? Jesu ubojice ljudi koji umorni sjedaju za volan, ljudi koji imaju reflekse kornjače, penzioneri sa 80 godina? Sa bocom žestokog u sebi sam bolji vozač nego 90% ljudi na cesti:pNe zbog toga što to mislim dok sam pijan nego zbog svega što proživljavam trijezan za volanom:D
 
Najveći problem su mladi vozači koji su tek dobili vozačku pa se kurče i misle da da su Senna, pa tako i završe - sa alkoholom ili bez njega. A onda iza njih su oni najstariji koji ne vide 2 metra pred sobom a dobiju liječničko uvjerenje da su sposobni voziti. Pogledajte statistiku crne kronike kroz jednu godinu, i vidi se jako dobro tko naviše strada u prometnim nezgodama i tko ih izazove.
Alkohol jest bitna stavka u ovome ali sigurno nije jedina, jer kad neki debil u podne prođe kroz crveno sa 150 i prepolovi nekoga tko mu se u tom trenutku nađe na putu malo je vjerojatno da je pijan, ali poremećen svakako jest.

Rad policije u ovim balkanskim krajevima se zasniva isključivo na naplati kazni kad je ograničenje 60 a uhvate nekoga da vozi 72 pa cvaju u džep. :D
Do vozačke dozvole se dođe za 5-6 dana vozačke obuke i 1 ipo dan teoretske obuke i na cestu izlaze sami profesionalci :woot:
 
Član
Za te sto tek poloze ima rjesenje kao u drugim zemljama, ne mozes auto voziti prve 3 godine jace od 35kW i haj zivio...ž

Eh sada ispade pijandure bolji vozaci od trijeznih hgahaahahahahaha dajte bolan otrijeznite se hahahahahahaahahahahahah

pa taj penzioner od 80 godina, jel on frajer pa pici 100, pretice auta, glumi nekog vozaca, pokazuje se kao 90% pjanih za volanom, je li taj sa refleksima ko kornjaca pici 100 pokaziva se kako je vozac dobar, kako bolji ne vozi ovom zemljom??? oni su bar svijesni u saobracaju, dok pjana osoba prvo vidi pa dok mozak to obradi i sve prodje vremena i vremena i de Boga ti nemojte pricati pjan bolje vozi ma da si strooprezan a pijan na 2.0% ti koliko god da si oprezan ti ne znas gdje gonis :D refleksi k'o u mrtvog konja, dok stojis ti se ljuljas a mislis da mirno stojis, tako isto i sa autom ides ravno ides sporo ulazis u krivine a ni ne vidis da krivudas i da brze vozis i da kasnis sa kocenjem, i dok ti pogled ode do instrument table pa nazad na cestu treba ti uhuhu vremena :D ovo se govorim o pjanim ljudima a ne onima koji popiju 2 pive pa poslije 20 minuta odu kuci, ovo su oni sto vole popiti i napiti se i kad puhnu bude 1.8, 2.0 i preko %

Trijezan kakav god da je vozac, bio penzioner sa 80 godina ili covjek u koga su refleksi kao u kornjace, on je svjestan u saobracaju, on razmislja, on vidi, i on zna sta radi, dok ti pjan svaku trecu razmisli, sve mu je usporeno pa cak i njegovi pokreti i sve vidi kroz maglu...
 
Član
0.5+ alkohola, momentalno rezanje vozacke makazama na licu mejsta, ponistenje svih kategorija, zabrana god dana i trenutno lisavanje slobode na 48h bez prava na zalbu.

isto tako....

a sinoc sam sa porodicom u vozilu jedva izbjegao gospodju kako sa vrecicom voca u ruci pokusava pretrcati ISPOD pasarele u BL.... te bi u takvim slucajevima uveo vozacima posebne bonuse za gazenje pjesaka izvan zebre te poprunu sanaciju nastale stete na vozilu.
 
Top