Naftaši prate svjetsko tržište samo kada raste cijena

Naftaši prate svjetsko tržište samo kada raste cijena

Član
Vijest o padu cijene nafte na Njujorškoj berzi na 92 dolara za barel i najavama da će to utjecati i na tržište derivata u našoj zemlji, odnosno da gorivo mora ili pojeftiniti ili ostati na trenutnoj cijeni do kraja ove godine, naišla je na negodovanje naftaša u BiH.

Varijabilni faktori

Prema mišljenju Udruženja prometnika naftnih derivata Privredne komore FBiH, nije realno prognozirati kretanje cijena naftnih derivata samo na temelju cijene barela.

- Smatramo da nije realno prognozirati kretanje cijena naftnih derivata samo na temelju jednog parametra, i to po trenutnoj vrijednosti. Cjenovna politika na naftnim tržištima je geopolitički problem na koji utječu brojni varijabilni faktori. Tako da dugoročnija procjena budućih kretanja cijena, kako na svjetskim berzama tako i na maloprodajnim naftnim tržištima, odražava isključivo subjektivne stavove - saopćili su iz Udruženja.

Sličnog mišljenja su i u "Nestro Grupaciji". Rade Vidaković, rukovodilac marketinga ove kompanije, kazao nam je da se u formiranju cijene moraju uzeti u obzir i ostali parametri koji je diktiraju.

- U formiranju cijene mora se uzeti u obzir i kurs dolara i jesu li akcize na istom nivou - istakao je Vidaković.

Bez promjena

Međutim, Duljko Hasić, ekonomski analitičar Vanjskotrgovinske komore BiH, koji je i konstatirao da cijena goriva u našoj zemlji mora pasti, naglašava da se s pravom može očekivati da cijena goriva u ovoj godini ide do dvije marke i ne prelazi 2,35 KM, kolika je trenutno.

- Svakako da cijenu goriva određuju i drugi parametri, ali povećanje i sniženje na svjetskom tržištu gotovo u istom procentu utječe na situaciju u našoj zemlji. Bitne su i trošarine i akcize, ali tu nije došlo ni do kakvih promjena! Kina posustaje kao najveći konzument, znači da će biti manja potrošnja, veća ponuda i cijene ka dolje ili će ostati stabilne. Kada dođe do povećanja cijene, naftaši u našoj zemlji odmah prihvataju, a o smanjenju ne žele ni da čuju - pojasnio je Hasić.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/naftasi-prate-svjetsko-trziste-samo-kada-raste-cijena


jbt u kakvoj mi lopovskoj drzavi zivimo,zalosno je ovo sve sto se desava........:icon_mad:
 
Član
Barel je skako na 90+$ i kada je kod nas 1,80KM /l bilo, a vidi sad gdje smo kada se ponovo vratio na 90$, ali naravno izreka je da sada ima dosta vise obaveza prema drzavi, mada se inspekcija vraca sa praga i to se razmislja i ima mogucnost kako ga kulturnije pocastiti da li u KM ili u €

opet mislim da se svugdje to radi ne samo kod nas ali se barem krije , kod nas je to sluzbeno postalo sto mi jako ide na zivce , ako ga slucajno odbijes/inspeckijeu/drzavu znaci da si mu stao na nogu i onda krecu medije i ostetio je drzavu ... jednostavno nisi vise njihov igrac a dotle imas da dijelis sa nama sivu ekonomiju
 
Član
ma neka stoji na max 2.35 bar, snizenje ce da bude ali sa dosta zakasnjenja, eventualno uticajem konkurencije..
ne mozemo mi tu nesto da promjenimo, a oni koji bi trebali i nece, jer imaju svoj dio ;)
 
Član
Kad pročitam ovakvu vijest dođe mi da ***** i Državu i Vlade i narod i zakone i inspekcije i boga oca i da nastavim do sutra i zaradim doživotni ban....

Najviše me muče ova pohlepna gamad koju zovemo poduzetnici, koje se drže zapadnjačkih pravila kad je u pitanju formiranje rabata, marži i zarade.... FUJ:icon_mad::icon_mad:
 
Član
Znaci ziva istina prije ono 2,5-3 godine kad je bila kriza oko nafte i dolara i kad su cjene skakale

Neki kockasti glavonja ispred udruzenja tih naftasa ... opravdava cijene izjavom "Mi u BiH nemamo naftne rezerve te kupujemo gorivo od dobavljaca po trenutnim cijenama koje su visoke"

Poslije par mjeseci ista glavudza na FTV-u, cijene goriva u svijetu pale kod nas nista ne pada kaze lik "Mi imamo u rezervi goriva koje smo kupili po visokoj cijeni i zbog toga ne padaju cijene na nasem trzistu"


**be lud zbunjenog ...
 
pa kad je drzava nesposobna da ih natjera da snizavaju cijene, normalno da ce to koristiti kako bi dodatno zaradili
 
Član
nije nama niko kriv nego mi sami sebi smo krivi al ***** ja ovaj balkanski mentalite kad je to sve GLUPO,nek samo sedam dana svi ostave auto kuci i koriste gradski prevoz pito bi ja njih bil oni smanjili cijenu,nego vide da budalama mogu radit sta hoce pa i rade pa zato u gradu i imamo 20 pumpi u razmaku od 500m ko naj jebe kad smo glupi :icon_mad::icon_mad:
 
Član
ma nema u ovoj drzavi nasoj izgleda opstanka....ni posla ni koji djavo a ovi lopovi na vlasti otimaju narodu i malo novca sto ima,i nikako na bolje da krene samo gore gore gore......mora negdje puknut ovo ili ce se zaratiti ili nesto drugo ce biti.....blago onom ko moze otici preko granice ali samo u jednom smjeru bez povratne karte.........:icon_sad:
 
Član
tictac je napisao(la):
ma nema u ovoj drzavi nasoj izgleda opstanka....ni posla ni koji djavo a ovi lopovi na vlasti otimaju narodu i malo novca sto ima,i nikako na bolje da krene samo gore gore gore......mora negdje puknut ovo ili ce se zaratiti ili nesto drugo ce biti.....blago onom ko moze otici preko granice ali samo u jednom smjeru bez povratne karte.........:icon_sad:

Ja im brate ratovat neću, a i neznam ko će normalan uzet oružje u ruke.. koga bih trebao braniti i od koga :icon_biggrin:

Meni je samo žao što onaj konj Mevlid nije išao na eliminaciju lokalnih političara, bio bi junak..

Počet ćemo se krivit, nećemo više o st(R)anju u zemlji, idemo na ulice i palit pumpe i ministarstva. Ja ću osobno Lijanoviću je*at mater
:icon_exclaim:
čini mi se da ova tema ode u smjeru politike i stanja u zemlji, a neznam jeli to dozvoljeno na forumu
 
Ako bude opet rat ja odo u Njemačku, možda zaradim za 911 i svaki drugi dan pun tank goriva. :D:icon_smile:

Ovako iz ove pozicije mogu samo j.bat mater svim rafinerijama kao i preprodavačima nafte pa tako i članovima zločinačkih organizacija koje se od milja zovu Vlada. :D
 
Mogu oni sta hoce! Cijene formiraju sami! Njima drzava treba da ogranici max cijenu, i sve bi bilo ok! A ne ovako...:icon_mad::icon_mad::icon_mad:
 
Član
Ja smim kladiti da ce dizel izaci na 3km i svi cemo biti sretni izadovoljni tom cjenom dobro ovaj kaze sve zavezati pistolje i potpaliti samo dva tri budale da to urade magistralom m-17i ima da padaju cjene ajde da vidimo ko smije:lol: kakvi ratiti ovo je bolje a zatvori su puni..
Ja uvijek sipam isto al je doslo skroz na skroz juce idem iz nekog starog auta tek se ukljucilo i kazem suvozacu ajmo okladit da ce skrenuti na pumpu i covjek skrenu onda je jasno na koliko se litara vozi;)
 
Član
Vidim svi pljuju po drzavi, vladi, preduzetnicima... A jednostavno se moze pogledati stanje na trzistu. Nije da ja nesto volim navedene, pogotovo prve dve ali taj trenutni pad ne znaci ama bas nista.

Ako pogledamo stanje u zadnjih 15-ak dana bice jasnije. Dakle slika prikazuje kretanje cijene nafte na svijetskom trzistu, gdje se vidi trend rasta.

2m3r9z6.jpg
 
Top