Malverzacije na benzinskim crpkama- Moguce?

Malverzacije na benzinskim crpkama- Moguce?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
GOLFVR6 je napisao(la):
Kome se obratiti u slucaju da se desi takva situacija u kojoj smo sigurni da smo prevareni?

udruzenje za zastitu potrosaca, javim ti nekad kasnije link ili broj ;)
obrati se medijima nekim, neka naprave neku pricu...ima puno nacina ;)
 
Početnik
malverzacije se ne mogu nauciti iz ovakvih tekstova, ne treba ti to biti "naravno" stivo hahahahahaahahahahahahahaha
 
ovo se svakako desava na svim crpkama u bih,frajer mi sipa rezervar i sto puta prekida pistoljem,zasto nije mogao iz dva puta natankat kolicinu koju sam rekao.upravo je to bilosto pomenula vise zraka manje goriva,pogledajte i sami kad vam toce koliko samo puta prekinu sipanje
 
Član
Pa recimo da je malverzacija i to što je gorivo poskupljivalo jako brzo onih dana krize :) a sad kad cijena spada kao luda kod nas cijene spadaju jako, jako, jako teško :)
 
Član
Meni se nije desilo da mi sipaju vise nego sto stane u rezervoar
Ali eto primjetio sam da na nekim pumpama prekidaju sipanje sto Golf 1 TDIntercooler kaze
 
Početnik
GOLFVR6 je napisao(la):
Kome se obratiti u slucaju da se desi takva situacija u kojoj smo sigurni da smo prevareni?

Okupiti raju sa foruma, naoruzati se bejzbol palicama i napraviti jednu dobrotvornu, humanitarnu posjetu toj pumpi i njenim uposlenicima.:icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:
 
šakal40 je napisao(la):
Pa recimo da je malverzacija i to što je gorivo poskupljivalo jako brzo onih dana krize :) a sad kad cijena spada kao luda kod nas cijene spadaju jako, jako, jako teško :)

sto se tice toga, treba se prvo informisati kakve su cijene na rafinerijama iz kojih mi nabavljamo gorivo..svi cuju kako je barel pojeftinio tamo na nekoj berzi u londonu ili sta ja znam i ocekuje se da ce kod nas odmah pojeftiniti..a oni na rafinerijama od kojih mi nabavljamo nece ni da cuju za pojeftinjenje...trenutna je marza kod malih privatnika oko 8-10% sto je mizerno..vecu marzu imaju drzavne kompanije tipa ina, omw, petrol...koje imaju zastitu svojih drzava i koje su na neki nacin suvlasnici raznih rafinerija..
najvise su na ovim pojeftinjenjima profitirale rafinerije..

a ko nam je kriv kad svoje rafinerije prodajemo, drzavne naftne kompanije prodajemo...
 
Član
ovako, da i ja koju kazem...
prvo, bilosto je donekle upravu...na visokim temperaturama rezervoar moze promijeniti svoju zapreminu (po onoj teoriji da se tijela na toploti sire), pa tako on, posto je plasticni, vrlo lako se zagrije od topline auspuha i spoljasnje temperature itd...dakle, moguce je da se cak prosiri za par litara...
drugo, te price o zraku ostavite za malo djecu, pogledajte da na svakoj pumpi sa strane imate onu kao poluloptu, koja uvijek mora bit puna gorivom, ako vidite imalo praznog, tad je zrak...a ja to nikad do sad nisam vidio...
trece, na OMV-u je elektronsko mjerenje, tako da zrak ne moze nikako bit izmjeren...
cetvrto, voda ne moze u benzin, i da dodje, dolazi do jakih eksplozija, koje se itekako cuju (nesto slicno kad kane kapljica vode u vrelo ulje u tavi)...

zakljucak: ja mislim da su to ba sve price bezveze, za sve postoji objasnjenje...uostalom ima inspekcija koja to ispituje i prati...ne moze se tek tako zajebat...
 
Član
Posto je ovo u mome domenu... da vam pojasnim neke stvari.

Zimi se gorivo skuplja, ljeti se siri, kratko i jasno. Vlasnici su zimi cak u minusu, ljeti u plusu. Jos jedna stvar, sto gorivo duze stoji dolazi do gubitaka, jer se vremenom isparava.
Ako se gorivo vec siri ili skuplja, nemoguce ga je mjeriti po jednom litru, mjeri se obicno u tonama.
Postoji nesto sto se zove "specificna tezina goriva" koja se izracuna pomocu temperature (ne vani, nego one u tanku gdje je gorivo smjesteno pod zemljom).
Specificna tezina je odnos od gustoce materijala u odnosu na gustocu vode.

E sad malo oko pistolja... u aparatima postoji nesto sto se zove "totalizatori ili el. brojcanici" koji mjere istocenu kolicinu goriva koje radnici popisu na kraju smjene da bi sebe provjerili koliko su goriva istocili tijekom smjene.
Druga stvar koja je TITO za ove aparate su tzv. "davaci impulsa" koje vi ne vidite (nalaze se u samom aparatu u onoj limariji gdje obicno stoji reklama pumpe :D) i koji su zakonski mjerni bazdareni instrumenti koji se doslovno "vrte" kada gorivo protice kroz njih. Prilikom prolaska goriva kroz davace impulsa, na osnovu protocenog goriva i njegove specificne tezine dobijete na "displeju" pumpe kolicinu goriva koja vam je istocena u tank.
Druga stvar, koju vecina od vas vjerujem ne zna, propisano je zakonskim  putem dozvoljeno odstupanje od 1 litre goriva, a to je 0,03 litra. Sto znaci da nikad necete nasuti litar goriva bez obzira sto pise da je istocena litra.

A sada mit o vodi... kao prvo, Deyo trebas da se informiras o nekim stvarima i ne napadas okolo ljude sa komentarom "Gluposti..." ako vec nemas pojma o necemu.
Voda ne "pluta" po gorivu, jer je njena specificna tezina prica sama za sebe i veca je od goriva i ako voda vec postoji u gorivu, onda postoji samo u podzemnom tanku, koja se stvori vremenom zbog kondenzacije. Ona se redovno provjerava tzv. "mjernom letvom" na koju se nanese posebna pasta za provjeru vode i goriva u jednom podzemnom tanku. Ako voda u tanku postoji, ona na letvi poprimi crvenu boju. Mnogo pumpi vec danas uvodi "sonde" koje to sve mjere, specificnu tezinu, visinu, temperaturu, zapreminu i sve ostale informacije o nekoj vrsti goriva bitnoj za jedan tank. Pomocu sondi npr. automatski dobijemo dojavu da se kondeziralo vode u tanku, zvucnim ili vidnim zapisom na displeju uredjaja za sonde.

Na displejima pumpi postoje "markice" od instituta za mjeriteljstvo, kojem je sjediste u Sarajevu i samo ih oni odobravaju.
Sto to znaci? - znaci da je jedan od inspektora bio nadzocan kada se vrsilo bazradenje pistolja i kada je ustanovio da je sve u redu, zalijepio markicu. To su vam zute markice sa oznakom mjeriteljstva i godinom.
One se mijenjaju svake godine, jer su vlasnici jednom godisnje duzni da izvrse bazdarenje svih pistolja (aparata).

Ako ove markice ne postoje (obicno se nalaze na displejima) znaci da taj aparat nije provjeren od strane instituta za mjeriteljstvo i naravno da tu onda postoje manipulacije i nastaju te raznorazne price...

Znaci ako tocis na regularnoj pumpi provjerenoj od strane instituta, mozes biti zakinut samo za 0,03 litra i to je zakonski ok, a ako tocis na "Haminoj pumpi u selu Nedodzija" onda je sve moguce. :D

edit: Da dodam jos mit o zraku... zrak je NEMOGUCE "natociti" upravo zbog onog davaca impulsa, jer nema sta da broji, CAK ako davac impulsa "naleti" na zrak, on automatski zaustavlja protok goriva kroz pistolj, zato radnik stane sa tocenjem ; )
 
ee svaka cast @, dosta ovih stvari sam htjeo da napisem jer sam i ja upoznat sa tim, ali nije mi se nesto dalo..svaka cast ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top