lifan - trza na pola gasa

lifan - trza na pola gasa

pozzz
imam lifan 4t, stavljen kit od 80 ccm , ostalo je sve serisko .
imam 2 problema na njemu .
1. cuju mi se ventili , i usisni i izduvni su nastimani na 0,10 al ocito mu ne odgovara ta mijera . zna li neko koja bi mu mjera odgovarala ?
2. problem sa vucom - pali dobro , na ler super radi i na punom gasu je dobar ali kad ga odprilike drzim na nekih 40 km/h pa dodam pun gas , ugusi se na par sekundi pa onda polako pocne ubrzavati .
hladan nece kile a sve sto se duze vozi tj. sto se vise ugrije bolje vuce . krajnja mu je oko 70 km/h nekad malo i predje . nije mi toliko stalo do krajnje , al me nervira to kad dodam gas sto se ugusi . I dosta manje mi se taj problem javlja kada predjem 50 KM/h , tad se moze reci da i prima gas bez problema .
ako ima neko dobar oko skutera da mi pomogne .
 
Super Moderator
Ide 70 a 80 kubika? Mala dizna vjerovatno jer sad trazi vise goriva nego prije i kad das gas ne dobije dovoljno goriva
 
Član
ventile pokusaj stelovat dok motor radi, ono od uha, tako su nekad stari mehanicari radili, samo obuci kakvu staru odjecu :D
 
Član
Prijatelju mislim da sam ti već odgovorio na skuteri.com.ba forumu al i ovdje ću.
Imam GY6 mašinu (kineska kopija Hondine stare GY6 mašine iz 70-tih godina), konstrukcija je gotovo ista i kod 50, 125/150 mašina. Neke dimenzije se razlikuju ali to nije toliko bitno.

Što se tiče ventila, oni mogu malkice zveckati ako imaju preveliki zazor, zazor od 0.10mm je sasvim ok. Tamo si pisao da ti se to lupanje pojavilo nakon montaže kita od 80 ccm, što aludira na samo jednu stvar, promašena faza i ventili lupaju o čelo klipa.
Druga stvar, povećanjem radne zapremine potrebno je povećati i diznu, svjećica NE SMIJE biti bijele boje, nego boje bijele kafe. To što ti se guši, problem je u siromašnoj smjesi. Potrebno je povećati dotok goriva, tj. veću diznu obaciti, 10-tak brojeva veću od serijske.

Ovaj biser što ti savjetuje da šteluješ ventile dok motor radi, njemu se zahvali ako si dobio po prstima dok si prćkao.
Očito ne treba lupati gluposti, ako ne znaš bolje šuti.

Kod štelovanja ventila, bregasta mora biti u tom položaju da ventil koji se šteluje mora biti u zatvorenom položaju, ista procedura i za drugi ventil.

Imaš video kako se to radi:

http://www.youtube.com/watch?v=s0K-ytyjOFg

Dalje vezano za brzinu, krajnja brzina zavisi isključivo od broja obrtaja koje mašina može postići. Većom kubikažom se dobija veća snaga pri čemu skuter brže dostiže krajnju brzinu i ide bolje uz brijeg, krajnja brzina ostaje ista. Potrebno je pronaći odblokirani CDI da bi maksimalni obrtaji porasli i time krajnja brzina.
 
Član
losa smjesa, problem trazi u karburatoru (dizna, stelovanje)
sto se tice tog vruce-hladno, i moj piaggio bolje vuce kad se pocne dizat temperatura, hladan nece preko 80-85kmh
 
Član
black je napisao(la):
Ovaj biser što ti savjetuje da šteluješ ventile dok motor radi, njemu se zahvali ako si dobio po prstima dok si prćkao.
Očito ne treba lupati gluposti, ako ne znaš bolje šuti.

za mene nije mehaničar koji po zvuku motora ne zna zaključit jel dobar, jel zveckaju ventili, lanac itd ti pokretni dijelovi na motoru..

i nece niko prstima stelovat sarafe pa da dobije po prstima ;)

što se tiče GY6 mašine , imam je i ja, zadovoljan sam za sad, na satu je 800 km tek
i ta mašina može da traje uz pametno korištenje posebno bez onog jutarnjeg paljenja i ispaljivanja iz garaze pod punim gasom
 
Član
Ma dobro...
Uglavnom, on kako je objasnio to nije zvezkanje nego lupanje, a nepoštelovani ventili ne mogu toliki zvuk proizvoditi. Još je moguće da španer nije dobro montiran pa se zbog toga i lanac čuje. I što je najgore, to se pojavilo nakon intervencije nekakvog majstora.
Postoji mnogo mogućih uzroka, pa čak i da je čelo klipa nešto višlje, pretanak dihtung ispod cilindra itd.
99% sam siguran da je fulana faza.
Uglavnom evo teme za koju mislim da je autor isti. A možda i nije. :D

http://www.skuteri.com.ba/sf/forum_posts.asp?TID=3349
 
sto se tice ventila , pokusao sam malo oscilirati od 0,10 i kad sam malo smanjio (od oka) zazor , skoro je prestao kuckati ali mi je opala vuca , jedva 65 km/h tako da sam ih opet vratio na 0,10 i vjerovatno ce tako i ostati .
a za trzanje , kao sto rece BLACK , trebam vecu diznu definitivno . dotjerao sam smijesu da je svijeca boje bijele kafe i osjetna je razlika .
bas cu vidjeti koja je sad dizna na njemu (fabricka je) pa cu traziti malo vecu .
a kakvo misljenje imate da stavim veci karb. ?
sa 50 ccm sam isao 55-60 km/h a kad sam stavio 80 ccm 70km/ i mozda malo kusura , jel se inace sa tim kitom dobiva samo 15km/h ili bi mozda trebao vise ?


black , kako mislis "fulana faza" ?
mislis prezubljen ?
 
provijeravao sam uzubljenje , sve je ok leglo al zvuk je tacno sa ventila .
i nije ona opcija da klip udara u bentile , provijerio i to .

i cudno mi je (zaboravio sam too napisati) da se nekad desi da na 5-6 sekundi prestane to kuckanje kad motor stoji upaljen , pa opet pocne ! ulja ima dvovoljno !
 
Top