Laptop : klasicni problem sa gasenjem

Laptop : klasicni problem sa gasenjem

Legend
Klasika , do sad sam uvijek imao problema sa laptopima ali naj prakticniji su jbg
Imam Acer aspire 8730G seriju :
ekran 18,4"
procesor dual core 2.0
graficka nvidia 4500 serije cini mi se , nije integrisana nego odvojiva na maticnoj
4gb ram-a
320gb hdd


E sad problem , prije nekih mjesec dana je poceo toliko biti bucan da sam otvorio poklopac , ispuhao ga zrakom , odem kupim termalnu pastu ,
skinem one kanale sa hladnjacima sto sjedaju na procesor , graficku i jos nesto mozda je chipset

Stara pasta je bila nikakva skoro pa je nema , na internetu progooglam kako pravilno nanijeti pastu , odradim to , sklopim nazad sve .

Laptop radi kao nov , nema buke , fino tiho .... ma milina , ali se pocinje restartovati , hajde oborim i sistem na novo (win 7 64bit) ali opet isto .


Googlam opet , i sve upucuje na pregrijavanje pa instaliram speedfan da vidim temperature , opet ponovo promijenim pastu kontam tu sam pogrijesio ali nema pomoci ..... podatci sa interneta kazu da se laptop restarta kad procesor dostigne temp 90 - 95c a posatci iz speedfan-a koje sam pratio do trenutka gasenja kazu HDD 35c CPU 1: 40c CPU 2: 40c

znaci ne pregrijava se , ali tacno kad cpu 1 ili 2 dostigne temperaturu 50c , tacno na 50 laptop se gasi



Zna li neko u cemu je problem , sta da gledam dalje ????
Jos da napomenem , pregledao kontakte coolera ickopcaj ukopcaj....tako i ram , i hdd sve na svom mjestu
 
Član
Odi u bios i vidi da nije postavljena teperatura od 50 stepeni kao zastita za procesor, jer je mozda stavljeno ako dostigne 50 stepeni da se laptop resetuje, to je mozda fabricka postavka, kad si ga rastavljao bios se resetovao na fabricke postavke, a mozda ti je fabricka postavka 50 stepeni ako dostigne procesor da se laptop resetuje kao zastita da zastiti procesor ;) Ja mislim da ti je to to ;)
 
Legend
i to sam cak negdje procitao , udjem u bios ali nemam nigdje mogucnosti tu postavku promijeniti niti vidim igdje bar da pise ista vezano za temp bilo koje komponente
 
Legend
Kako se radi update bios-a ? gdje skinuti , kako sta ?
mozda s tim dobijem nesto

ima li jos ko ideju o cemu se radi ?
 
Član
A dok radis sistem nece se restartovat ? I kad se resetuje, jel na obicnom surfanju il po nekim opterecenjem
 
Legend
Npr pustim ga da radi sa upaljenim Google Chrome i aktivnim skype-om ,........ moze raditi citav dan ne gasi se , tad pokazuje temp od 35 do max 40 , ne cuje se uopste

Onda idem postepeno i pratim temp.....pokrenem npr Corel draw , malo ga opteretim i temp skace na 45 (varira stepen gore-dole) ...... u isto vrijeme surfam i skypam sve uredu , i dok pratim temp i jos neke fajlove dodajem u corel da ga jos postepeno opteretim , tacno dok dostigne temp 50 , OKRUGLO 50 tad se gasi , restartuje . A ovamo leden , tih , znaci nikakve naznake da je pregrijan pa se silom ugasio.
 
Član
eto druze poslao sam ti gorestranicu nadam se da ce ti to ponoci, a to ti je ta kao zastita za procesor da se na 50 stepeni kao resetuje da zastiti procesor od pregirjavanja, to je jednostavno se bios resetovao i ta zastita je vracena na fabricku postavku i to sada samo treba podici gore i nece ti to raditi ;) da ga vidim uzivo mozda bi ti i mogao naci to u biosu ali ovako na pamet to ne ide :D eto pogledaj na tom linku sto sam ti poslao imas tu za update biosa...
 
Legend
bude power opcija u biosu , gdje se to podesava , a nema je .....
hvala ti druze , svaka cast , pokusacu to u toku dana odmah
evo gledam sta i kako
nadam se da je to to
 
Član
Staviš ventilator ispod njega da ga dobro hladi i optereti ga. Ako se ugasi, onda nije zbog temperature nego nekog hardware kvara, a ako nastavi raditi onda ti je fakat problem u pregrijavanju. Temperature od 50C nisu ništa, ne bi se smio gasiti na njima, kod mene stari Macbook ostane upaljen pod dekom ponekad, k'o ringla dodje ali se ne gasi. A vecina laptopa nema opciju podesavanja "safe guard" temperature na kojoj se gase, to nemoj djaba traziti.
 
Legend
evo malprije prehrlja sve , nema opcije za temp u biosu
e to je to , znam , prijasnji laptopi su mi radili i preko 80 , vrelo vrelo ,ali radi

prije bios update-a cu probati sa nekim coolerom nista me ne kosta pokusati
 
Član
Neces nista rijesiti BIOS update-om, ako ti je ranije racunar radio normalno na toj verziji BIOS-a, nema razloga da ne radi opet. To po meni moze biti il' pregrijavanja ili hardware-ska greska.
 
Legend
evo spremam mu cooler da pokusam i tako , ako opet bude zezao , probacu i bios update jer nemam sta izgubiti , il ce u sepet il ce raditi .
popravke laptopa su mi vec poznata iskustva ..... troska sto se tice a sve je to uvijek bilo privremeno i nije dugo radilo
 
Član
Slažem se da update Biosa neće riješiti problem, a i ako se odlučiš na to, samo sa zvanične stranice skidaj update. Dalje, probaj sa drugim programom za temperaturu, npr. aida64. Možda speedfan ne pokazuje dobro.
 
Top